- 1 Stacje benzynowe oszukują na cenach? (59 opinii)
- 2 Gdańsk gazową bramą USA! Drugi FSRU i wyścig o 10 mld m sześc. LNG rocznie (35 opinii)
- 3 Wpisem do CV nie opłaci się rachunków (35 opinii)
- 4 Misja się powiodła. Pirania odnalazła obiekty na dnie (15 opinii)
- 5 Przeciwlotnicze systemy rakietowe będą testowane w Gdyni (59 opinii)
- 6 Globalny gigant otwiera hub i daje 100 nowych etatów do 2026. Rekrutacja już ruszyła (35 opinii)
Za święto w niedzielę też dzień wolny? Jest petycja
Nie tylko za święta wypadające w sobotę, ale też za te w niedzielę powinien być inny dzień wolny - twierdzą autorzy petycji skierowanej już do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i domagają się zmian w Kodeksie pracy.
Obecnie, kiedy określone w ustawie święto przypada w sobotę, każdy zatrudniony może w innym terminie odebrać w zamian dzień wolny. W przypadku niedziel ten przepis nie obowiązuje.
Wolne za sobotę wpisane jest w Kodeks pracy. Mówi o tym artykuł 130 paragraf 2: każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.
- Mimo że sytuacja jest właściwie identyczna dla większości zatrudnionych, to Kodeks pracy oba przypadki traktuje zupełnie inaczej. Postulujemy, żeby pracownicy mogli odbierać wolne niezależnie od tego, czy święto wypada w sobotę lub niedzielę, co wydaje się po prostu konsekwentnym rozwiązaniem - napisano w petycji przygotowanej przez Fundację Można Lepiej!.
Jak wskazano w petycji, nie chodzi o dodatkowe skrócenie czasu pracy, a o wprowadzenie spójnych zasad dotyczących dni wolnych.
- Gdyby rozszerzyć zasadę na niedzielę, to liczba dni wolnych w każdym roku byłaby zawsze taka sama, co wydaje się sprawiedliwym rozwiązaniem. Tym bardziej że zdarza się przecież, że przez parę lat żadne święto nie wypada w weekend i sytuacja, gdy pracownikom przysługuje cała pula dni wolnych, nie jest dużym obciążeniem dla gospodarki - dodano.
W petycji wskazano również, że w Kodeksie pracy sobota nie ma specjalnego statusu i jest dniem roboczym jak każdy inny. Zdaniem autorów petycji przyczyną niespójnych przepisów dotyczących odbioru wolnego za święta są nieprecyzyjne regulacje dotyczące obniżania wymiaru czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym.
- Przysługujący pracownikowi dwudniowy weekend nie wynika bezpośrednio z jakiegoś przepisu, a jest tylko pośrednim efektem wprowadzenia kilku zasad, takich jak na przykład konieczność co najmniej 35-godzinnego nieprzerwanego wypoczynku obejmującego niedzielę czy pięciodniowego tygodnia pracy - zauważają autorzy petycji.
A jak będzie w 2026 r.? Święta w niedziele wypadają w tym roku dwa razy - Święto Konstytucji 3 Maja i Wszystkich Świętych 1 listopada. Dwa razy jest też tak, że święta wypadają w sobotę i wówczas należy się inny dzień wolny. Będzie tak 15 sierpnia w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Święto Wojska Polskiego oraz 26 grudnia, kiedy mamy drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.
Opinie wybrane
-
2026-03-10 10:25
(2)
Nie rozumiem koncepcji odrabiania dni wolnych wypadających w weekend. Jeśli ktoś pracuje od poniedziałku do piątku, to mu się należy odrabianie. A jak ktoś inny pracuje zawsze w weekendy, a wolne ma środy, to analogicznie powinien odrabiać, jeśli mu święto wypadnie w środę.
Żadnych świąt nie powinno się odrabiać. Wypadają, jak wypadają i tyle.- 77 46
-
2026-03-10 17:00
Ale tak właśnie jest.
Jeśli ktoś pracuje zawsze w weekendy, a wolne ma środy, to jak święto przypada w środę to należy mu się dzień wolny. Kodeks pracy nie mówi o świętach w sobotę tyko, że : Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.
- 4 0
-
2026-03-10 13:50
jeszcze jest tryb nocny i 12 na 24 ... i co teraz ?
- 3 1
-
2026-03-10 10:50
(6)
Za dużo tego wolnego :) kto mógł tą opcję zaznaczyć ;) sam prowadzę działalność gospodarczą od kilkunastu lat... i na urlopie nie byłem od około 8, ale nie wiem kto zaznacza opcję za dużo wolnego.
- 48 43
-
2026-03-10 13:50
załóż homonto i tyraj bracie jak lubisz od rana do wieczora , skoro żyjesdz by pracować ...niewolnicy europy sami się batem poganiają...nawet dziecko pod szkołą wyrzucają jak psa do lasu...zacznij się szanować .praca to nie życie , z pracy cie mogą wywalić i co wtedy - stracisz życia sens ?
- 19 3
-
2026-03-10 11:12
(2)
za dużo wolnego? Wiesz o tym, że Polska jest w czołówce przepracowania? Pracujemy o 3h dłużej tygodniowo niż średnia EU, wypalenie zawodowe u nas to już norma, nie ma czegoś takiego jak work-life-ballance
- 25 10
-
2026-03-10 13:33
ale (1)
w Stanach na które część wyborców tak patrzy z uwielbieniem jest tydzień, góra dwa wolnego płatnego
- 6 0
-
2026-03-10 14:19
I nie ma nawet urlopu macierzyńskiego
- 6 0
-
2026-03-10 11:13
to idź na urlop (1)
kto ci broni, pracodawca?
- 12 6
-
2026-03-10 13:52
ooo płazowy niewolnik ...po co mi wolne ? :)
- 1 0
-
2026-03-10 13:11
Wolne nie powinno być płatne. (8)
To jest demoralizujące, żeby płacić za nic nierobienie.
- 31 59
-
2026-03-11 09:19
Ale za to każda niedziela powinna skutkować wolnym piątkiem na przykład.
- 1 0
-
2026-03-10 13:34
Chyba nie rozumiesz , urlop , święta i tak są skalkulowane w twojej wypłacie przez pracodawcę ..... (3)
- 5 0
-
2026-03-11 09:19
Chyba się mylisz......
Im więcej wolnego tym mniej zarobię bo pracuję w akordzie a nie w biurze
- 0 0
-
2026-03-10 13:43
Czyli gdyby nie przymus urlopu/wolnego (1)
zarabiał bym więcej?
- 1 5
-
2026-03-10 14:29
Tak , przymus jest żebyś sobie odpoczął , dlatego jest wymóg aby jedna z cześci urlopu to były 2 tygodnie
- 1 0
-
2026-03-10 13:16
(2)
Zawsze możesz iść do szefa i oddać wypłatę za dzień wolny, nikt ci nie broni.
- 13 0
-
2026-03-10 13:21
Mam sam do siebie iść? (1)
- 1 6
-
2026-03-10 13:39
Chciałbyś być własnym szefem
A na razie to wracaj do excela i rób co szef każe :)
- 7 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.