- 1 Ranking biur podróży w Trójmieście (8 opinii)
- 2 Apartamenty z usługą concierge (34 opinie)
- 3 Coolcation: komu przeszkadzają upały? (162 opinie)
Wybieramy płytki - najmodniejsze trendy i inspiracje
Inspiracja naturą to jeden z głównych nurtów w aranżacji wnętrz. Taka tendencja jest zauważalna nie tylko w doborze wyposażenia, ale i materiałów wykończeniowych. Widać to zwłaszcza na przykładzie najmodniejszych płytek ceramicznych, które charakteryzują się bogactwem zdobień i form.
Bliskość natury
Aktualne trendy są w znacznej mierze ukierunkowane na naturę i wszystko, co z nią związane. Nic więc dziwnego, że także przy wyborze płytek dominują materiały nawiązujące do przyrody. Niesłabnącą popularnością cieszą się również wszelkiego rodzaju kamienie i beton. Coraz częściej pojawia się także metal. Przy ich wyborze kluczowe jest właściwe zestawienie elementów wykończeniowych, dzięki czemu nie ujmiemy wnętrzu lekkości.
- Od kilku lat utrzymują się w modzie płytki inspirowane naturą. Podobnie jest i w tym roku. W nowych ofertach największych włoskich i hiszpańskich producentów znajdziemy propozycje gresów w kolorach chłodniejszych i cieplejszych szarości, odwzorowania i wariacje na temat naturalnego kamienia - mówi architekt Marek Białkowski z pracowni Architektura i Wnętrza.
Wśród materiałów, modeli i kolorów współcześnie powracają motywy, które już kiedyś widzieliśmy, zwłaszcza biały marmur.
- Slab ceramiczny to zauważalny trend ewolucyjny w ekskluzywnych wykończeniach. Jest praktyczny i interesujący stylistycznie. Imituje szlachetne marmury, dostojne onyksy, trawertyn, corten, lastryko, beton architektoniczny, metale, żywicę oraz szeroko pojęte kamienie - podkreśla Ludwik Galej ze Studio Dago.
Warto zwrócić uwagę także na technologię wykonywania. Aktualnie podbijają rynek w całym kraju i Europie bardzo twarde gresy, które powstają poprzez prasowanie miału pod wielokrotnie większym ciśnieniem niż gresy tradycyjne.
- Dzięki temu mogą być dużo cieńsze od tych tradycyjnych, zaledwie 6 mm grubości, co daje mniejszą wagę na m kw. i możliwość tworzenia większych formatów. To daje ogromne możliwości zastosowania. Po części można je traktować jak pewnego rodzaju laminat czy twardą okładzinę. Można nimi przykrywać całe ściany bez poziomych fug, na podłodze w średniej wielkości łazience wystarczy położyć takie dwie sztuki. We wnętrzach można je również stosować na frontach, blatach, drzwiach - tłumaczy Katarzyna Dudko z Formativ.
Modne są także materiały drewnopodobne z wyraźnie zaznaczonymi słojami. Płytki odzwierciedlające wyglądem strukturę drewna cieszą się uznaniem już od kilku sezonów.
- Nie powinniśmy także zapominać o trendzie okładzin ceramicznych przypominających strukturą tkaniny, które ocieplają wnętrze kolorem i wzorem - dodaje Ludwik Galej.
Rosnącą popularnością cieszą się wielkoformatowe egzemplarze. O ile jeszcze kilka lat temu duże wydawały się płytki o wymiarach 60x60 cm, o tyle aktualnie są postrzegane jako średnia wielkość. Za większy format uważa się obecnie te o rozmiarach 60x120, 90x90 cm lub 90x180 cm, chociaż producenci nieustannie rywalizują w tworzeniu coraz większych płyt.
Realizacje wykonane ze znacznie większych formatów tworzą spójną całość pozbawioną łączeń. Jednolita powierzchnia podkreśla przestronność wnętrza i ułatwia utrzymanie czystości.
- Płyty wielkoformatowe stosowane są także jako materiał elewacyjny, który ze względu na wielkość coraz częściej świadczy o jedności i estetyce budynków czy osiedli - mówi Ludwik Galej.
Najmodniejsze kolory i formy
Absolutnym hitem są coraz to nowsze wybarwienia szarości. Pojawiają się zarówno łagodne popiele, jak i ciemny grafit. Ziemiste kolory, przydymione odcienie grafitów i szarości oraz beże stanowią uspokajającą przeciwwagę dla ożywczych zieleni.
- Zewsząd otacza nas elektronika i sterylność, ale w domach ludzie chcą się od tego odciąć, więc w upodobaniach klientów co do kolorystyki kafli przeważa natura i egzotyka. Kolory neutralne, tworzące idealne tło do reszty aranżacji wnętrza, to najczęściej kolor naturalnego kamienia, ziemi czy szarego papieru. Chcąc wprowadzić różnorodność kolorystyczną mamy duży wybór wielkich kwiatów, pstrokatych liści oraz mniej stonowanych gatunków kamienia - dodaje Katarzyna Dudko.
Motywy dekoracyjne, geometryczne oraz formy przestrzenne ze strukturą 3D urzekają różnorodnością kreowania przestrzeni i niekończącymi się możliwościami. Znajdziemy je zarówno w większych formatach, jak i mniejszych. Możemy komponować stylistyczne cuda z mozaiki, jak i standardowych wymiarów.
Co istotne, obecnie modne są nie tylko płytki prostokątne czy kwadratowe. Teraz mamy do wyboru szeroką gamę rombów, heksagonów czy wypukłych prostokątów, które zazwyczaj układa się w formie lubianej jodełki. Dużą popularnością cieszą się w tej chwili też motywy afrykańskie i arabskie. Różnorodne cięcia, szlify czy skosy potęgują mnogość rozwiązań.
-Tradycyjne kwadratowe mozaiki szklane zastępuje się płytkami i mozaikami z drobnowymiarowych płytek ceramicznych o bardzo zróżnicowanych kształtach, jak heksagony, romby, trójkąty, arabeski, rybia łuska, oktagony, prostokąty układane w jodełkę. Specjalizuje się w nich między innymi polski producent Raw Decor. Ciekawe wzory można także znaleźć w kolekcjach światowych producentów, takich jak przykładowo hiszpańska marka Eqipe Ceramicas - mówią zgodnie projektanci z Make Architekci.
- Joanna Puchalaj.stolp@trojmiasto.pl
Miejsca
Zobacz także
Opinie (66) 5 zablokowanych
-
2017-02-28 10:22
Nie w naszym klimacie (11)
W lazience i kuchni to oczywiste i praktyczne ale w pokoju czy sypialni ?
To ma sens w cieplych krajach Hiszpani albo Grecji gdzie jest duzo cieplej niz u nas , plytki ceramiczne a zwlaszcza na podlodze ochladzaja mieszkanie i stwarzaja atmosfere sali operacyjnej jest to praktyczne, bo mozna podloge czyscic na mokro ale na pewno nie stwarza to przytulnej atmosfery.- 93 5
-
2017-02-28 10:52
No chyba, że masz ogrzewanie podłogowe, to wtedy jest ładnie (jak się komuś podoba gres na podłodze w salonie) i ciepło. Ale IMO i tak nic nie zastąpi drewna na podłodze (chociaż wtedy z podłogówką gorzej).
- 17 0
-
2017-02-28 12:16
(8)
jeśli 1950, to Twój rocznik, to faktycznie możesz pamiętać z dzieciństwa podłogę z klepiska. Potem rodzice "załatwili" z tartaku deski i od razu w izbie zagościł luksus ciepłej drewnianej podłogi.
Teraz nawet niepodgrzewany szkliwiony gres jest ciepły w dotyku. Podgrzewany jest suchy i przyjemny w dotyku, a drewno na podłodze łapie wilgoć i jest zimniejsze i nieprzyjemne. Ale to muszą być spełnione warunki o których wykonawcy i inwestorzy w Polsce nie wiedzą. Gres obowiązkowo z izolującą warstwą szkła i rurki podłogówki równomiernie założone bez fuszerek, żeby nie było zimnych dziur i w konsekwencji pęknięć gresu spowodowanych dużymi różnicami temperatur na tej samej płytce.- 0 35
-
2017-02-28 13:17
(1)
Gres ciepły w dotyku? Chyba spałeś na fizyce. Ciepły to on będzie, jak pod spodem będzie ogrzewanie.
- 25 0
-
2017-03-03 21:43
czyli tak jak u normalnych ludzi w domach
a nie u biedoty w blokach na kupie jak karaluchy z zimną podłogą
- 1 3
-
2017-02-28 15:10
A koszty (2)
A ile trzeba placic za prad aby miaszkanie bylo cieple ?
- 4 0
-
2017-03-01 08:50
wiecej
- 3 0
-
2017-03-03 21:44
mieszkanie grzejesz prądem?
w mieszkaniach to masz kaloryfery, podkręć to zobaczysz. Bez przesady ile można więcej płacić jak sie mieszka na 60 metrach. Przecież to grosze
- 0 0
-
2017-02-28 16:23
Moze wiecej kultury (2)
Jesli chodzi o scislosc, to pochodze z Warszawy i tam spedzilem mlodosc,
a mieszkalem w budownictwie z lat 60-tych gdzie podlagi wykladane byly plytkami PCV i to byl koszmar, dopiero po zmianie na debowy parkiet mieszkanie zrobilo sie przytulne.
Od trzydziestu lat mieszkam w Berlinie a tutaj dominuja wykladziny podlogowe,
jest to mile ale bardzo niepraktyczne bo sie brudzi i trudno sie czysci.
W Gdansku od trzech lat mam nowe mieszkanie deweloperskie na osiedlu Oliwa Park i tutaj powrocilem znowu do drewna a dokladnie panele dembowe i nigdy nie zmienie na nic innego bo nie ma nic lepszego niz drewno !- 12 3
-
2017-02-28 22:13
drzewo
- 1 5
-
2017-03-01 17:37
Dębowe
- 3 0
-
2019-03-25 20:11
Piękny kamień na głównej ścianie w salonie - bajka.
Nad łożem w sypialni - super.
Hol w kamieniu - sama elegancja.
Ogrzewana podłoga i dobrze ocieplony dom i jest miło i ciepło.- 0 0
-
2017-02-28 10:48
Bardzo fajne te przykłady. Można się zainspirować i urządzić sobie podobnie nasze pokoiki - 10m2 w bloku. Będzie idealnie. Co najważniejsze - trendi!
- 48 6
-
2017-02-28 10:53
(3)
Ta biała imitacja parkietu na ścianie w łazience jest okropna! Stworzone toto chyba na zasadzie "co by tu jeszcze nowego"...
- 38 7
-
2017-02-28 17:49
Mam pomysła!
Płytki imitujące "beton surowy białkowany".
Albo: "moje dziecko dostało świecówki".
:-)- 2 0
-
2017-03-01 11:19
Idealnie będzie się komponować z powieszonym dywanem.
- 3 0
-
2017-03-03 21:45
wolisz kawe z mlekiem bo widziałeś taką u siebie w kubku?
- 0 0
-
2017-02-28 11:19
(6)
A skąd wziąć fachowca, który położy takie płytki? Już widzę jak Czesiek z Kaszub bierze się za takie kafle. Jak usłyszy, że cena metra jest czterocyfrowa, to albo będzie się bał, to w ogóle dotknąć albo za swoją robotę też tyle krzyknie, a co! Stać na taki materiał, to niech słono buli też za montaż.
I ciekawe jak taka wielka płyta kładziona bezfugowo zachowa się przy ogrzewaniu podłogowym (albo ściennym jak kto woli). Pęknie od razu czy najpierw się odspoi i wygnie? Bo na renderach jak w artykule, to zawsze pięknie i równo wygląda.- 48 5
-
2017-02-28 11:54
(3)
Czesiek z Kaszub w rozmowie o termin i wycenie najpierw poprosi o podanie co to za płytki ma kłaść. Zasada jest jedna: koszt metra płytek=kosztowi metra robocizny i cena płytek taka jak sugerowana przez producenta, a nie faktyczna. Udziwnienia typu fazowanie rogów zamiast plastikowej listwy wykończeniowej, mozaiki, duże formaty, prostowanie zwichrowanych płytek, fugi mniejsze niż 5mm, pisemna umowa, faktura - koszt robocizny mnoży razy dwa.
Bezfugowo to kładzie tylko u siebie. U inwestora zawsze fugi 5mm i więcej z dylatacjami co metr. Nigdy nie wiadomo czy jego kolega z sąsiedniej wsi jak zakładał podłogówkę to pieca nie ustawił na grzanie kaloryferów zamiast podłogówki. No i fuszerki nie są od razu zauważalne przy takich fugach.- 6 0
-
2017-02-28 13:21
(2)
Cena metra płytek = cena robocizny. Plus ew. 20% za wykończenia, ale nie nazywajmy ich nietypowymi. Fazowanie zamiast listew, czy fugi >5mm to przy takich materiałach (cena powyżej 100 zł/m kw.) standard.
- 3 0
-
2017-03-02 20:16
Haha (1)
Chyba ty robisz za 100 za m2 mi za 350 zł m2 nie chce się d*py ruszyć gdyż nie ma ludzi do pracy takie czasy haha
- 0 0
-
2017-03-03 21:50
jak szukałem gościa do płytek to nie znalazłem droższego niż 60 PLN za metr kwadratowy
ceny wahały się od 25 do 60 PLN. Wynająłem takiego za 50 zł bo mi pokazał na przykładzie gotowego mieszkania jak ładnie układa. I jeszcze mi kawe robił jak przychodziłem go sprawdzać. Tip top za 5 dyszek. Więcej robolowi bym nie zapłacił
- 0 0
-
2017-03-02 18:00
Ty bosy antku naucz sie jednego~zadnej plytki nie kladzie sie bezfugowo.mam na mysli glazure i gres.najgorzej,jak facio ktory
A cena polozenia?przeciez nie skasuje tyle samo za drogie plytki,co za plytki z marketu :-) tym bardziej,ze wiem,ze sam ich nie polozysz,bo nie masz o tym pojecia :-)
- 0 2
-
2017-03-26 16:28
A ja daję radę ;)
A ja układam te wielkoformatowe płyty. Do tej pory największy format to 110x310cm. Układałem je na ścianach, podłogach, sufitach, zabudowach kominków. Robiłem też z nich blaty kuchenne. Fazuję 45st i wiercę otwory. Fugi 3mm ale zawsze przenoszę na płytki dylatację posadzki. Cena układania zaczyna się od 300zł/m2. Cięcię, fazowanie, otwory oczywiście doliczane są osobno.
TO NIE JEST RAKIETA KOSMICZNA - WSZYSTKO DA SIĘ ZROBIĆ.- 0 0
-
2017-02-28 12:37
W Polsce płytki na podłodze nie mają powodzenia. Mentalność jest silniejsza i trwa pokoleniami. (4)
To są skutki niedawno wprowadzonych nowości typu ogrzewanie podłogowe i nikt nie potrafi tego poprawnie ułożyć ani ustawić pieca.
W konsekwencji podłoga jest ciepła tylko w półmetrowych odstępach grzana na 80st. przez kilkanaście minut, a potem piec nie grzeje przez kilka dni dopóki temperatura w pomieszczeniu nie spadnie.
Skutkiem są popękane zimne płytki, które prawie zawsze nie są grzane oprócz rzadkich krótkich strzałów na maksymalną moc do 100st z zimnymi strefami.- 3 16
-
2017-02-28 16:15
chyba tak trafiłeś (1)
Ja mam ogrzewanie podłogowe od 12 lat i wszystko jest ok, właściwa temperatura, nic nie popękało, jedyny problem to nie pomyśleliśmy żeby położyć dodatkową rurkę pod szafką kuchenną i jest zimniejsza podłoga jak się stoi przy zlewie
- 2 0
-
2017-03-03 21:52
dokładnie tak
też tak mam, i nic nie pęka. Takie historie to jak kupisz kafle za 10 zł za metr w castoramie. Dobre kafle nie pękają
- 0 0
-
2017-03-01 08:28
jakiego pieca?
chyba chodziło ci o kocioł
- 2 0
-
2019-03-25 20:03
Płytki i ogrzewanie podłogowe- i nowoczesny piec to bdb rozwiązanie
Bzdury Pan pisze. Mam ogrzewanie podłogowe i płytki 60 x 120. Piec ustawiam na minimum (39 do 42 stopni), jest równomiernie ciepło i znacznie cieplej, niż w pomieszczeniach z kaloryferami - mało tego - klimat jest znacznie przyjemniejszy. Przy dużych mrozach temperatura pieca 48 - 50 stopni ogrzewa duży salon, kuchnię, hol sień i dwie łazienki do temperatury 30 stopni - aż jest za gorąco i trzeba zmniejszyć ustawę pieca lub otworzyć okna. Jest super - ciepło w nogi a nie w głowę. Dom oddany do użytku ponad dwa lata temu i jeszcze żadna płytka nie pękła ani się nie odkleiła. Wystarczy mieć dobrze ocieplony dom, szczelne okna i nowy dobry piec (mam niskotemperaturowy - oszczędny). Kto by grzał na 80 stopni - i kto jeszcze kupuje takie nieekonomiczne piece.
- 0 0
-
2017-02-28 13:19
Płytki, płytki (7)
Zdawało mi się, że teraz modne są podłogi przemysłowe, szlifowany beton, posadzki żywiczne - takie klimaty.
- 11 2
-
2017-02-28 17:51
Ty chyba żartujesz? (1)
I po tym ma raczkować malutkie dziecko?
- 1 1
-
2017-03-01 08:30
po płytkach lepiej?
wszyscy mają raczkujące dzieci?
- 6 0
-
2017-03-02 01:01
Zle ci sie zdawalo. Wlasnie kupilem apartament i robie cala podloge w jodle drzewo (2)
koszt 20.000 zl.
- 1 0
-
2017-03-02 20:18
Słabo (1)
To masz mały apartament bo dobra deska z klejem dwuskładnikowy to koszt 500 zł m2 to albo masz mała chatę albo deskę za 200 zł m2 wiec nie jesteś macho tylko popierdulka
- 0 5
-
2017-03-04 01:08
bezedura
2 stowy za metr i masz co chcesz o ile nie musi plynąc z jakiegoś bantustanu
- 2 0
-
2017-03-02 18:06
Kup sobie stan surowy i beton na podlodze masz gratis :-) lubisz piwniczne klimaty?nic mi do tego :-)
Ale skoro nie widac roznicy,to po co przeplacac :-)
- 1 1
-
2017-03-04 01:09
modne czy nie modne
na pewno eleganckie
- 0 0
-
2017-02-28 13:29
nuda (2)
nudne wszystko na taki sam trend , a niech ktoś wymyśli coś innego . Denerwują mnie już te białe kuchnie .
- 23 7
-
2017-02-28 15:09
i szare pokoje
- 7 1
-
2019-03-25 20:07
Kocham biel
A ja lubię biel - jest piękna. Lubię sterylną czystość bieli wszędzie - wnętrza, ubrania, samochody. Biel nie jest nudna - wystarczy dobra aranżacja. Czerń, szarość i kolory można dać jako uzupełnienie i dowolnie wymieniać - a nie mieszkać w tej samej aranżacji przez 50 lat - to byłaby nuda.
- 0 0
-
2017-02-28 15:04
płytki udajace surowy beton hahahahaha (1)
nastepna moda to bedą płytki udajace drom kryty słomą :)
- 26 4
-
2017-03-04 01:11
kawę z mlekiem też udawały kafle w kolorze "kawa z mlekiem"
Przecież nikt ci nie każe rozumieć zamysłu architekta, zawsze możesz trwać przy swoich płytkach w bąbelki, które masz już od 35 lat
- 2 0
-
2017-02-28 17:01
skąd ten obciach? (1)
- 6 1
-
2017-03-03 01:10
sr*cz to nie Wersal
ma smierdziec , a nie byc przytulnie. Przytulnie to moze byc w sypialni, ale skoro Janusze z wypchanymi portfelami chcą koniecznie spedzac czas w sr*czu to kto im zabroni.
- 0 2
-
2017-02-28 17:04
Mało które z tych wnętrz jest przytulne (1)
są jakieś takie "hotelowe", nie "domowe". W tekście jest mowa o naturze, ale ja tam tego prawie nie widzę. Zimne, kanciaste, mało przyjazne. A niektóre płytki w łazience to prosta droga do oczopląsu.
- 14 3
-
2017-03-04 01:12
najlepsza jest "pufiasta" kanapa i lampa z Bennego Hilla
takie wnętrza nigdy nie będą zimne
- 1 1
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.