- 1 Stary piec sercem luksusowego mieszkania (40 opinii)
- 2 Pierwsza tajemnicza kolacja w Trójmieście (36 opinii)
- 3 Zrobiły coś luksusowego dla siebie (74 opinie)
- 4 Sunreef Yachts i Brabus rozpoczynają współpracę (26 opinii)
Z Mediolanu do Gdańska. Pierwszy w historii pokaz mody w Muzeum Narodowym w Gdańsku za nami
W sobotę odbyło się nietypowe wydarzenie z pogranicza mody i sztuki - pokaz Święto mody w Muzeum Narodowym w Gdańsku, który miał miejsce w klimatycznych krużgankach Oddziału Sztuki Dawnej. Zostały zaprezentowane dwie wyjątkowe kolekcje inspirowane dziełami sztuki z muzealnej kolekcji. Wydarzenie zgromadziło zaskakująco dużą publiczność.
Świat mody i sztuki
I choć zazwyczaj jest to sztuka współczesna - pisaliśmy m.in. ostatnio o tym, że prace gdańskiej malarki Ewy Juszkiewicz znalazły się w nowej kolekcji torebek Louis Vuitton, a w najnowszej kolekcji torebek Batycki wykorzystano prace Michała Mąki, to jednak zdarza się i tak, że to klasyka i sztuka dawna stają się żywą inspiracją dla projektantów mody.
Spotkanie sztuki dawnej ze współczesnością
Wczoraj mieliśmy okazję zobaczyć efekty właśnie takiego połączenia i spotkania historii z nowoczesnością, wieku XVI i XVII ze współczesnością, a także sztuki dawnej z teraźniejszością. Można powiedzieć też, że było to spotkanie kolekcji doświadczonej znanej projektantki (Magdaleny Arłukiewicz) z propozycjami młodych artystów, którzy stawiają dopiero swoje pierwsze kroki na wybiegach. Zaprezentowano bowiem dwie wyjątkowe kolekcje.
Pokaz odbył się w przestrzeni muzealnych krużganków, które - trzeba przyznać - świetnie sprawdziły się w nowej roli i stworzyły klimatyczną i piękną oprawę dla zorganizowanego tam wybiegu. W przerwie pomiędzy dwoma pokazami udaliśmy się z kolei na piętro, na wystawę stałą, gdzie mogliśmy obejrzeć portrety, które stanowiły inspirację dla artystów, i wysłuchać wykładu kuratorki oddziału Magdaleny Mielnik o gdańskiej modzie w XVII i XVIII wieku.
Drugim ważnym w kontekście inspiracji modowej obrazem był Andreasa Stecha "Portret patrycjuszki gdańskiej" z 1685 r., na którym widoczna jest kobieta ubrana według mody francuskiej, w której przeważają koronki, których również nie brakło tego wieczoru na wybiegu.
Wspólna kreacja i praca nauczycieli i uczniów
Podczas pokazu obecne były twórczynie Magdalena Arłukiewicz i Jadwiga Możdzer, a także uczniowie i uczennice Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Mydlarskiego w Gdańsku oraz Ogólnokształcącego Liceum Programów Indywidualnych w Gdańsku. Jak się okazało, uczniowie nie tylko współtworzyli kolekcje, ale również brali udział w przygotowaniu pokazu od strony technicznej.
- Za chwilę zobaczymy kolekcję "Confessio Seculorum", nasze wspólne dzieło, które jest inspirowane dziełami, które zostały nam udostępnione dzięki uprzejmości Muzeum Narodowego w Gdańsku. Kolekcja była pokazywana na Fashion Week w ubiegłym roku w Medialanie. Jest to wspólne dzieło nauczycieli projektowania ubioru, projektowania kostiumu i rzeźby z naszej szkoły, a także niektóre elementy malowali uczniowie - mówiła na otwarciu pokazu Magdalena Arłukiewicz.
Przypomnijmy, że Magdalena Arłukiewicz to znana gdańska projektantka mody, kostiumografka i historyczka sztuki, a także nauczycielka projektowania ubioru i historii sztuki. Ukończyła Uniwersytet Gdański oraz projektowanie ubioru w Międzynarodowej Szkole Projektowania Ubioru i Kostiumów. Jej kolekcje były prezentowane w Polsce i za granicą. Jej pracę kostiumograficzną mogliśmy zobaczyć m.in. w filmie "Kochaj". Ma na swoim koncie wiele nagród, wyróżnień oraz pokazów mody w Polsce i za granicą.
W duchu różnorodności
Modelkami i modelami tego wieczoru były tancerki i jeden tancerz ze Szkoły Baletowej im. J. Jarzynówny-Sobczak z Gdańska. I trzeba przyznać, że znakomicie poradzili sobie w tej roli, a przy tym dobrze się bawili. Świetnie sprawdziła się ich różnorodność - kolekcje prezentowały osoby niskie i wysokie, o różnej urodzie i posturze, co wpisuje się w obecny trend światowej mody, w której od jakiegoś czasu występują osoby w rozmaitym wieku, reprezentujące wszelkie rozmiary, rasy, płcie i tożsamości.
Pierwsza została zaprezentowana kolekcja "Confessio Seculorum - Spowiedź wieków" Magdaleny Arłukiewicz i Jadwigi Możdżer, której premiera odbyła się we wrześniu 2023 r. podczas Milano Fashion Week w Chiostro di San Barnaba w bloku międzynarodowych pokazów.
Projektantka z Trójmiasta na tygodniu mody w Mediolanie
Składa się ona z 12 sylwetek i dodatków autorstwa Jadwigi Możdżer, wykonanych według zasad haute couture. Inspiracją do stworzenia kolekcji było wspomniane malarstwo gdańskie. Projekty w większości zostały wykonane zostały oraz z użyciem wydruków wizerunków dawnych gdańszczan, szczególnie wspomnianych portretów. Kolekcje uzupełniają również ręcznie malowane portrety przez Amelię Górską (malarstwo na gorsecie i marynarce) oraz wykonane maski Tomasza Zabrockiego, malowane przez Józefa Pawła Karczewskiego i Aleksandrę Sobiło. Wykonano również rekonstrukcję starogdańskiego mankietu - to z kolei rękodzieło Anny Adryjanek.
Dużo miejsca w kolekcji zajmują wszelkiego rodzaju bogato zdobione nakrycia głowy, korony, przepaski, a także "zakrycia twarzy" - tiulowe i skórzane maski. Całość utrzymana była w klasycznej czerni i bieli z elementami złota. Pojawiła się też w jednej sylwetce mocna czerwień.
Świetnie to kontrastowało ze specjalnie skomponowaną do pokazu muzyką w stylu hiphopowym, autorstwa twórców młodego pokolenia - Igora Korejwo oraz Łukasza Staniszewskiego. Muzyka uwypukliła z jednej strony przepaść między epokami, a z drugiej - ze względu na teksty - zachęciła do refleksji nad współczesnością.
Pokaz laureatów konkursu
Drugą prezentowaną kolekcją był pokaz strojów autorstwa laureatów ogólnopolskiego konkursu im. Jagody Komorowskiej pt. "Magia nowożytnego malarstwa gdańskiego w bursztynie i w złocie" organizowanego przez Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Mydlarskiego w Gdańsku. Była to trzecia edycja konkursu "Czarne na białym" inspirowana obrazami z kolekcji muzeum. W konkursie corocznie bierze udział ponad stu uczestników.
Konkurs obejmował przygotowanie artystycznej wizji projektu modowego inspirowanego nowożytnym malarstwem gdańskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku. Wymagane było wykonanie dwóch projektów modowych zainspirowanych magią dawnej mody gdańskiej w kolorach złota i bursztynu (rysunek żurnalowy) oraz realizację wybranego przez jury jednego projektu modowego. W pracy można było inspirować się w bogactwem strojów dawnych gdańszczanek z nowożytnych portretów.
Trzeba przyznać, że laureatom nie brakło ani wyobraźni, ani odwagi - i chętnie wykorzystywali elementy dawnej sztuki w swoich pracach. Pojawiły się wspomniane kolory - złoto, bursztyn (cała paleta brązów - od beżu do czekolady), czerń i biel oraz odcienie czerwieni. W projektach dominowały falbany, bufy, interpretowane na nowo.
Sam pokaz przyciągnął do muzeum liczne grono wielbicieli mody i sztuki. Publiczność oglądała pokaz na stojąco zgromadzona wzdłuż wybiegu. Dominowała młodzież i ludzie młodzi, ale nie brakło również rodziców z dziećmi i osób starszych. Impreza potwierdziła, że takie nietuzinkowe połączenia są bardzo interesujące i warte organizacji. Liczymy zatem na kolejne takie pokazy.
Miejsca
-
Muzeum Narodowe Gdańsk, Toruńska 1
Miejsca
Zobacz także
Opinie wybrane
-
2024-09-30 11:22
Bardzo ciekawa kolekcja (1)
Nie do noszenia na co dzień, ale warte uwagi w kontekście sztuki, piękne
- 5 7
-
2024-09-30 18:11
bardzo oplacony tekst? nie na co dzien ale akurat teraz?
- 1 2
-
2024-09-29 12:25
(1)
Piękne stroje i kobiety!
- 13 37
-
2024-09-29 19:45
demix
utozsamiam sie z Twoim gustem.
- 1 2
-
2024-10-01 06:33
No nie wiem nie wiem
Takie niezbyt jakieś. Ze zdjęć, najnormalniej wyglądał Pan model. Reszta taka trochę cierpka. Na szczęście obraz przodków osłodził trochę pokaz.
- 3 1
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.