- 1 Nieruchomości premium na wynajem coraz popularniejsze (47 opinii)
- 2 Ranking biur podróży w Trójmieście (9 opinii)
"Zapach powstaje w głowie". Warsztaty perfumiarskie w Sopockim Stylu
Jak opisać zapach słonecznego dnia? Czym pachnie piżmo lub sól? Odpowiedzi na te pytania znaleźli uczestnicy warsztatów perfumiarskich w Sopockim Stylu - laboratorium perfum przy Monte Cassino w Sopocie. Podczas zajęć stworzyli też własne mieszanki zapachowe.
Perfumerie w Trójmieście
- Zanim zabierzemy się do tworzenia perfum trzeba zrozumieć, w jaki sposób opisujemy zapachy - mówił Bogdan Wójcik. - Kiedy zastanowimy się nad tym, jak określić zapach gruszki, okazuje się, że odwołujemy się do rzeczy prostych i powszechnie znanych. Możemy powiedzieć, że jest słodka, zielona, okrągła, z soczystym miąższem. To wszystko są odwołania do zmysłów smaku, wzroku i dotyku. Często też opisujemy różne wonie przez skojarzenia z innymi zapachami. Nie ma więc innego sposobu, żeby przekazać informacje na temat zapachów. Dlatego na przykład chcąc opowiedzieć, co czujemy wąchając paczulę, wymienimy jej leśność, czekoladowość, szorstkość i drzewność.
Jak przekonywał perfumiarz, zapachy są bardzo subiektywne. To, co komuś się spodoba, będzie odpychające dla kogoś innego. Jednocześnie jeden zapach używany w perfumiarstwie, np. róży lub skóry, może mieć setki odmian.
Najważniejsza jednak w tworzeniu perfum jest koncepcja. Nie chodzi o przypadkowe łączenie ze sobą składników, a zbudowanie swojej własnej, wyjątkowej historii, którą będziemy chcieli oddać poszczególnymi elementami składającymi się na oryginalną mieszankę zapachową.
- Każdy myśli, że perfumiarz powinien mieć dobry nos, a perfumiarz powinien mieć dobrą i jasną głowę. Przez nos tylko odbieramy sygnały, zbieramy informacje, a analizujemy je w głowie i tam odbywa się cała praca twórcza. Praca z fiolkami, buteleczkami i słoiczkami, która najbardziej kojarzy się z tym zajęciem, to tak naprawdę ostatni etap - mówił Bogdan Wójcik.
Dawniej podczas budowania zapachów obowiązywał system w kształcie piramidy, na który składały się: nuty głowy, czyli cytrusy lub owoce (na przykład cytryna, grejpfrut, bergamotka), nuty serca, czyli zioła, kwiaty i przyprawy (na przykład rozmaryn, heliotrop, jaśmin, różowy pieprz) oraz nuty bazy, czyli animalistyczne, drzewne lub piżma (wanilia, paczula, cedr, mech dębowy). W nowoczesnym perfumiarstwie od takich reguł się jednak odchodzi, a zapachy nie zawsze posiadają wszystkie trzy elementy.
- Perfumiarstwo się zmienia, przyspiesza. Dawniej baza stanowiła sens perfum, a część serca do niego prowadziła. Zapachy rozwijają się przecież na przestrzeni czasu, trzeba dać im dłuższą chwilę, czasem nawet dni, żeby się w pełni zaprezentowały. Obecnie producenci perfum mają tylko jeden moment na zainteresowanie zapachem - ten, w którym klient w sklepie powącha konkretnej mieszanki. To on jest decydujący. Dlatego dziś klucz zapachów znajduje się w sercu, baza ma go jedynie wydłużyć - opowiadał perfumiarz.
- Nasza perfumeria jest niszowa - mówiła Kamila Filar z Sopockiego Stylu. - Około 15 lat temu zaczęliśmy interesować się zapachami niszowymi. Te są mniej znane, trudno dostępne, ze składników najlepszej jakości. Pachną inaczej, może nawet zaskakująco, ponieważ są inne od tych powszechnie znanych. W międzyczasie wpadliśmy na pomysł, aby stworzyć zapach dla siebie. Nie chcieliśmy tego jednak zlecać komuś innemu, chcieliśmy uczestniczyć w tworzeniu na każdym szczeblu. Spotkanie Bogdana Wójcika nam to umożliwiło. Obecnie mamy tutaj laboratorium, gdzie każdy może zaprojektować swój zapach. To rewelacyjny pomysł na prezent, przychodzą tu też przyszłe panny młode i organizują wieczory panieńskie. Każda dziewczyna wychodzi z indywidualnym zapachem. To bardzo fajna pamiątka.
Następne warsztaty perfumiarskie odbędą się 29 lutego oraz 21 marca. Obowiązują zapisy. Koszt 270 zł. W cenie stworzenie własnych perfum (30 ml).
Julia Rzepecka: Gdzie na świecie znalazł pan najciekawsze zapachy? Czy są jakieś miejsca, na które szczególnie warto zwrócić uwagę pod tym kątem?
Bogdan Wójcik: Od zawsze zwracałem uwagę na zapachy i perfumy. Moja przygoda z nimi zaczęła się już w dzieciństwie. Wtedy do nas do domu przychodzili często eleganccy goście, pachnący najczęściej francuskimi perfumami. Kiedyś z resztą kultura podejmowania gości oraz odwiedzania w domach była zupełnie inna. Przełomowy dla mnie jednak był wyjazd do Brukseli. Zapach tego miasta mnie absolutnie zaskoczył i zrobił na mnie ogromne wrażenie. Nie Paryż, nie Włochy, ale właśnie Bruksela. To była mieszanka czekolady, cygar, kawiarni. Każda osoba, która mnie mijała, opowiadała zapachem swoją historię. To było niesamowite. Wtedy postanowiłem, że zajmę się perfumiarstwem. Nie było łatwo, ponieważ ciężko zdobyć informacje na ten temat, jest bardzo mało książek, a perfumiarze niechętnie dzielą się swoją wiedzą.
Czyli uczestnicy warsztatów mają cenną okazję, żeby zdobyć rzadkie informacje?
Prowadzę swoje zajęcia nietypowo, zupełnie inaczej niż wszyscy. Uważam, że to uczestnicy dają mi coś wyjątkowego, pewną siłę. Poprzez uczenie ludzi, ja również pozyskuję wiedzę, taką, której większość perfumiarzy - zamkniętych w swoim świecie - jest pozbawiona.
Jak wygląda sytuacja perfumiarstwa w Polsce? Jakie są nasze polskie zapachy?
Obecnie niestety nie można nic powiedzieć w tym temacie. Były bardziej znane zapachy w latach 70. i 80. W tej chwili nie ma takiej polskiej marki, która jest rozpoznawalna chociaż wśród naszych sąsiadów. Mam więc nadzieję, że to zmienię i kiedyś stworzę taką markę.
Jaki jest Pana ulubiony zapach, z czego się składa?
Na mnie kiedyś piorunujące wrażenie zrobił zapach "Vetiver" od Guerlain. Zazwyczaj szybko się zapachami męczę, ale do tego zawsze z przyjemnością powracam.
Czym się kierować, żeby znaleźć dobry zapach dla siebie, który nas odwzorowuje?
Nie powinno się kierować modą ani trendami, tylko po prostu tym, co nam się podoba. Jest jedna rada, którą dała kiedyś twórczyni zapachów nowoczesnych: powinno się mieć taki zapach, w którym siedząc przy stole, spędzając czas ze swoimi bliskimi, czujemy się szczęśliwi.
Miejsca
Wydarzenia
Opinie (16) 10 zablokowanych
-
2020-02-16 18:13
Opinia wyróżniona
Ciekawie
Byłem razem ze swoją drugą połówką. Przyznam że nie byliśmy do końca pewni czego się spodziewać. Było bardzo ciekawie. Super spędzony czas i nowe doświadczenie. Polecam
- 18 2
Wszystkie opinie
-
2020-02-16 10:10
(1)
znowu fajne wydarzenie mnie ominęło ;( proponuje organizatorom lepiej informować chętnych
- 16 5
-
2020-02-16 15:55
info
u nich na stronie i na fb jest kalendarz warsztatów, po za tym na trojmiasto.pl jest rozpiska;)
- 7 2
-
2020-02-16 10:15
Bylam u nich w listopadzie, mega spoko
- 16 5
-
2020-02-16 11:00
Uwielbiam
Uwielbiam zapach, który udało mi si stworzyć właśnie na tych warsztatach. Wiem, że jest to coś unikatowego i zupełnie mojegoMogę bez obaw przechadzać się ulicą wiedząc, że nie napotkam drugiego takiego samego zapachu. Dla mnie to ważne.Zapach to moja wizytówka. Sopocki Styl to również absolutnie cudowne miejsc gdzie można spotkać szczerych ludzi z pasją.
- 20 7
-
2020-02-16 11:02
A sa jakies warsztaty dla osob ze
Zbyt mocnym nosem...tzn czuje i rozbijam-rozpoznaje el zapachu kiedy reszta nawet go nue poczula. Tak samo sluch :/ to akurat mniej przyjemne.
- 4 1
-
2020-02-16 11:12
A czy można (3)
Po takich warsztatach stworzyć zapach w domu?
- 7 1
-
2020-02-16 12:37
Pewnie
Można
- 4 2
-
2020-02-16 12:39
Pewnie
To zależy tylko od Ciebie i skladnikow
- 3 2
-
2020-02-16 21:05
nawet bez warsztatów
w sklepach pełno zestawów typu zrób to sam, np. w smyku
Tiaaa :D- 3 3
-
2020-02-16 17:35
Przyznam, że w sieciowych perfumeriach najbardziej rozbawia mnie pytanie personelu: (1)
"czy chciałby pan zobaczyć ten zapach?" Zawsze odpowiadam, że chętnie zobaczę, bo nie widziałem jeszcze zapachu:)
- 13 0
-
2020-02-16 18:01
Hehe
To było zabawne
- 4 0
-
2020-02-16 18:13
Opinia wyróżniona
Ciekawie
Byłem razem ze swoją drugą połówką. Przyznam że nie byliśmy do końca pewni czego się spodziewać. Było bardzo ciekawie. Super spędzony czas i nowe doświadczenie. Polecam
- 18 2
-
2020-02-16 19:00
Ciekawy pomysł
- 11 1
-
2020-02-16 20:05
Super Artykul (1)
Bardzo interesujacy i ciekawy profesjinalny artykul. Piekne zdjecia, dziekuje
- 13 3
-
2020-02-16 21:53
Tak
Super ujecia
- 6 1
-
2020-02-17 13:39
W warsztatach w Sopockim Stylu wzięłam udział już 2 razy.
Jak było? Tak, że całkiem "odjechałam". Co roku pojawia się bardzo dużo nowych zapachów, trudno je przetestować. Jeśli ktoś nie wie jak pachnie np. tuberoza, to opis, ze perfumy są tuberozowe nic mu nie powie. Poznałam zapach 25 składników. Dziś mam swoje małe laboratorium, a 29 lutego idę na kurs II stopnia. A jak testuję perfumy w perfumerii, to wiem po co sięgnąć. Polecam.
- 10 2
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.