- 1 Pasaż Podwale, nie City Forum. Nowy wygląd (212 opinii)
- 2 Muszą rozebrać do parteru nowy budynek (58 opinii)
- 3 Młode pokolenie w pułapce wynajmujących (894 opinie)
- 4 Przy Żabim Kruku powstaje nowy hotel (250 opinii)
- 5 Nieruchomości premium na wynajem coraz popularniejsze (47 opinii)
- 6 Semeko. Sprzedaż budynku siedziby firmy (154 opinie)
Aranżacje wnętrz. Łazienka dla osoby z ograniczeniami ruchowymi
Łazienka przeznaczona dla osoby niepełnosprawnej lub starszej powinna być urządzona tak, by przede wszystkim uwzględniać kwestie funkcjonalne. Wybór bezprogowej kabiny prysznicowej, montaż uchwytów, a także umieszczenie misy WC lub umywalki na innej, niestandardowej wysokości to elementy, które należy wziąć pod uwagę przy planowaniu aranżacji takiego wnętrza.
Osoby starsze lub z ograniczeniami ruchowymi potrzebują rozwiązań, które ułatwią im codzienne funkcjonowanie. Dotyczy to także naszej czytelniczki, pani Alicji, która wraz z mężem mieszka we Wrzeszczu.
- Mam ostre reumatoidalne zapalenie stawów, które postępuje i coraz bardziej ogranicza moją swobodę ruchów, dlatego będziemy musieli zrobić remont łazienki. Ponieważ mieszkamy w starym budownictwie, stan instalacji też już tego wymaga - napisała nasza czytelniczka, pani Alicja.
Aktualnie w łazience znajduje się wanna z zamontowanym obrotowym krzesełkiem, dzięki któremu nasza czytelniczka może z niej korzystać. Zależy jej, by została zastąpiona bezprogową kabiną prysznicową.
- Muszę brać pod uwagę to, że w przyszłości będę się poruszać z balkonikiem, a może nawet na wózku inwalidzkim - dodaje nasza czytelniczka.
Pani Alicji zależy również, by wygospodarować miejsce na umywalkę, na którą w aktualnym układzie brakuje miejsca.
Dwie propozycje aranżacji wnętrza przygotowały Emilia Anusewicz i Jolanta Kozakiewicz z pracowni JoEmi Home Aranżacja Wnętrz. Oba zaproponowane warianty są dostosowane do potrzeb naszej czytelniczki, a zastosowane wyposażenie i materiały spełniają atesty dla osób niepełnosprawnych.
Koncepcja pierwsza
Pierwsza propozycja zakłada przesunięcie drzwi wejściowych o 10 cm, żeby zmieścić pralkę. Nad pralką zaplanowano szafkę na akcesoria łazienkowe. Dzięki zastosowaniu ukrytej ościeżnicy drzwi udało się uniknąć opasek drzwiowych.
W strefie kąpielowej zaplanowana została bezprogowa kabina prysznicowa. Ze względu na niewielką przestrzeń łazienki szybę zastąpiono zasłoną. Dzięki umieszczeniu odpływu liniowego w ścianie możemy uzyskać jedną płaszczyznę posadzki. Brak progu zmniejsza ryzyko potknięcia się, a w przypadku osób poruszających się przy balkoniku zapewnia łatwy dostęp. Pod prysznicem znalazły się dwa wielkoformatowe kafle. To pozwoliło wyeliminować fugi, co ułatwi dbanie o czystość. Gresy są łatwe w czyszczeniu, a swoim wzornictwem nawiązują do położenia budynku w nadmorskim mieście.
Aby ułatwić korzystanie z kabiny prysznicowej osobie mającej problemy ze staniem, zamontowano uchwyty na ścianie, a na nich składane krzesełko. Krzesełko prysznicowe zapewnia komfort w pozycji siedzącej w trakcie kąpieli. W razie konieczności można się przytrzymać uchwytów na ścianie lub z ich pomocą się podnieść.
Na drugiej ścianie znalazła się wisząca umywalka i misa WC. Nad nimi znalazło się miejsce na dużą zabudowę meblową z lustrzanymi frontami, które optycznie powiększają łazienkę. W zabudowie ukryto rurę kanalizacyjną.
Pozostałe ściany wyłożono kaflami z ryflowanym wzorem, a dopełnieniem aranżacji wnętrza są czarne elementy wyposażenia.
Aranżacje. Wnętrze bezpieczne dla niepełnosprawnego dziecka
Koncepcja druga
Druga koncepcja zakłada likwidację okna. Strefa kąpielowa pozostaje w niezmienionym miejscu. Znajduje się tu siedzisko prysznicowe o wyprofilowanym kształcie z wolnoopadającym mechanizmem siedziska oraz dwa uchwyty. Pod prysznicem znalazła się także bateria termostatyczna, która zapewnia stałą temperaturę wody. Dla osoby z ograniczeniami ruchowymi może okazać się to wielkim udogodnieniem.
W tym wariancie umywalka znalazła się na wprost wejścia, a z boku został zamontowany uchwyt. Ze względu na umożliwienie ewentualnego poruszania się po pomieszczeniu na wózku w tej propozycji nie ma standardowej szafki umywalkowej. Zamiast tego zaproponowane zostało lustro z półkami na kosmetyki. Przy misie WC również zamontowano uchwyt na ścianie.
Ta propozycja aranżacji wnętrza również zakłada umieszczenie wysokiej pralki, która tym razem częściowo znajduje się pod zabudową meblową. Kształt i wymiary zabudowy maskują rury łazienkowe oraz stelaż WC. Nad nią znajduje się szafka na środki chemiczne i kosmetyki.
Druga koncepcja została zachowana w beżu, wzbogaconym o kolorowe kafle na podłodze. Ich dopełnieniem jest orzechowa zabudowa meblowa.
Masz problem z aranżacją wnętrza?
Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?
Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-07-31 07:56
Temat, który niedawno przerabiałem
Problem ewidentnie ujawnił się podczas opiekowania się moją mamą, dlatego podczas wykańczania mojego nowego mieszkania, podświadomie myślałem o swojej starości. Przejrzałem wiele stron internetowych i odwiedziłem wiele sklepów, niestety bezskutecznie. Na rynku są akcesoria łazienkowe, ułatwiające życie przy ograniczeniach ruchowych, ale kojarzą się
Problem ewidentnie ujawnił się podczas opiekowania się moją mamą, dlatego podczas wykańczania mojego nowego mieszkania, podświadomie myślałem o swojej starości. Przejrzałem wiele stron internetowych i odwiedziłem wiele sklepów, niestety bezskutecznie. Na rynku są akcesoria łazienkowe, ułatwiające życie przy ograniczeniach ruchowych, ale kojarzą się one wyłącznie ze szpitalem. Nie ma żadnych subtelnych dodatków, które byłyby estetyczne i miały indywidualny, domowy charakter. Wszystkie uchwyty, poręcze, już na wejściu muszą rzucać się w oczy, a przecież odpowiednio wzmocnione wieszaki na ręczniki, czy odpowiednio wyprofilowane grzejniki, mogłyby spełniać również funkcję poręczy.
Może w przyszłości ktoś pomyśli również o designu, a nie wyłącznie o funkcjonalności łazienki dla niepełnosprawnych.
Tymczasem przewidziałem na przyszłość tylko miejsca w łazience do ewentualnego zainstalowania dodatkowych akcesoriów.- 18 0
-
2023-07-31 09:26
Powoli trzeba o tym zacząć myśleć.
Młodszy nie będę, remont łazienki przede mną, więc każda koncepcja jest godna uwagi.
- 9 1
-
2023-07-31 14:02
(3)
Jako osoba niepełnosprawna, powiem tak, to nie jest łazienka dla takiej osoby. Widać że to jest wizja osoby zdrowej jak sobie wyobraża taką łazienkę. Jest za mało uchwytów, tutaj musimy polegać na osobie zdrowej, posadzka wygląda na śliską. Szafki pod sufit, to samo. pralka ładowana od góry, serio ? Wystarczy drogie projektantki wypożyczyć wózek inwalidzki i sobie po testować swoje wizje.
- 15 1
-
2023-08-01 21:15
(1)
Bardzo proszę podpisać się z imienia i nazwiska to potwierdzę czy pani/ pan byli klientami naszej pracowni . Pozdrawiam.
- 0 4
-
2023-08-02 08:21
Z treści komentarza nie wynika, żeby autor był Państwa klientem, więc zapewne nie potrzebuje żadnego potwierdzenia.
Również pozdrawiam- 4 0
-
2023-07-31 16:33
Ograniczenia ruchowe nie są równoznaczne z koniecznością korzystania z wózka inwalidzkiego.
- 4 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.