- 1 Pasaż Podwale, nie City Forum. Nowy wygląd (213 opinii)
- 2 Muszą rozebrać do parteru nowy budynek (58 opinii)
- 3 Przy Żabim Kruku powstaje nowy hotel (250 opinii)
- 4 Młode pokolenie w pułapce wynajmujących (894 opinie)
- 5 Nieruchomości premium na wynajem coraz popularniejsze (47 opinii)
- 6 Semeko. Sprzedaż budynku siedziby firmy (154 opinie)
Aranżacje wnętrz. Łazienka w starym budownictwie
Niezależnie od rozmiarów łazienki musi być ona funkcjonalna i mieć podstawowe wyposażenie do codziennej higieny. Jednak kiedy w grę wchodzi pomieszczenie w starym budownictwie, często trzeba zmieścić także piec gazowy i nietypowo rozmieszczone instalacje.
Tak jest również w przypadku łazienki naszych czytelników, Amy i Kuby, którzy niedawno kupili mieszkanie w starym budownictwie.
- Jesteśmy młodą parą, która zakupiła właśnie swoje pierwsze wymarzone mieszkanie. Od samego początku mieliśmy na nie swoją wizję, ale łazienka spędza nam sen z powiek - napisała w wiadomości czytelniczka Ama.
Naszym czytelnikom zależy na jasnej kolorystyce, która może być wzbogacona o wstawki kolorystyczne, np. w postaci czerni.
- To mikroskopijne pomieszczenie poza miejscem do umycia się musi pomieścić piecyk gazowy, misę WC, pralkę, umywalkę i najlepiej, gdyby udało się wygospodarować tam kawałeczek podłogi na kuwetę dla kotki - dodaje Ama.
Dwa warianty aranżacji tego wnętrza przygotowała Małgorzata Mulicz z pracowni Black Flamingo. Oba uwzględniają kolorystykę, o jaką poprosiła czytelniczka. Łazienka została zachowana w jasnej kolorystyce z elementami czerni.
Ponieważ czytelnicy skłaniali się ku kabinie prysznicowej, obie koncepcje przedstawiają to rozwiązanie. Na przestrzeń kąpielową najlepiej nadaje się ściana przeciwległa do ściany z umywalką. Wnęka, która z pozoru wydaje się niepraktyczna, może zostać wykorzystana jako miejsce na półki, dzięki czemu nie tracimy miejsca na półki w już i tak niewielkiej kabinie.
Ze względu na niewielkie rozmiary łazienki zaplanowana została dość płytka szafka umywalkowa (o wymiarach 35 x 80 cm) oraz węższą pralkę (o wymiarach 40 x 60 cm).
Koncepcja pierwsza
Pierwsza koncepcja zakłada prostokątną kabinę prysznicową z drzwiami składanymi. To rozwiązanie godne rozważenia, gdy potrzebujemy uzyskać miejsce na komfortowe dojście do pralki. Dzięki złożeniu drzwi prysznica pomieszczenie staje się większe oraz bardziej funkcjonalne. Do tego został wykorzystany odpływ liniowy, przez co po złożeniu drzwi kabiny na podłodze nie będzie przeszkadzał niefunkcjonalny próg.
W tym wariancie piecyk został ukryty w szafce z frontami przypominającymi żaluzje. Dzięki temu piec nie jest szczelnie zamknięty, a fronty ciekawie się prezentują. Rura, która prowadzi od pieca do wentylacji, została również ukryta w zabudowie.
W pierwszej wersji głównym elementem nawiązującym do PRL (taką stylistykę przewidują właściciele) jest szafka umywalkowa. Styl vintage podkreślają również kafle podłogowe w formie kwadratów w wyrazisty czarny wzór. Na uwagę zasługują również kafle ścienne w formie kwadratów z ryflowanym wzorem. To również delikatny ukłon w stronę dawnych lat.
Miedziane elementy dodają wnętrzu elegancji i nawiązują do stylu modern classic.
Koncepcja druga
Druga koncepcja zakłada półokrągłą kabinę prysznicową z wykorzystaniem brodzika, na wypadek gdyby zastosowanie odpływu liniowego nie było możliwe.
Ten wariant wymaga jednak przesunięcia otworu drzwiowego, aby możliwe było komfortowe korzystanie z kabiny prysznicowej. Półokrągła forma pozostawia więcej przestrzeni i umożliwia swobodniejsze dojście do pralki.
W tej wersji, podobnie jak w poprzedniej, piec i rury wentylacyjne zostały ukryte w zabudowie. Wnętrze zostało zachowane w podobnej kolorystyce do pierwszej koncepcji, jednak nieco inaczej wykorzystanej i rozmieszczonej. Na podłodze znalazła się matowa mozaika w romby z czarną fugą. Na ścianie natomiast pojawiły się kafle z delikatnym rysunkiem marmuru.
Kafle, podobnie jak sztukateria, miedziane baterie i delikatna listwa ozdobna nawiązują do stylu modern classic, a szafka umywalkowa - do PRL. Drewniane uchwyty szafki dodatkowo nawiązują do stylu vintage.
Masz problem z aranżacją wnętrza?
Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?
Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-08-14 10:33
miałam kiedyś podobną szafkę z umywalką nablatową (1)
po jakimś czasie krawędź umywalka/blat był nie do ogarnięcia, nie dało się tego doczyścić, wymiana silikonu tez była problematyczna
i te szyby..... o ja... utrzymanie tego w czystości to abstrakcja, ściągaczki pomagają ale to uciążliwe, lepsza jest bąbelkowa lub mleczna szyba,
bardzo mało miejsca przy misce ustępowej, dotykasz nogamipo jakimś czasie krawędź umywalka/blat był nie do ogarnięcia, nie dało się tego doczyścić, wymiana silikonu tez była problematyczna
i te szyby..... o ja... utrzymanie tego w czystości to abstrakcja, ściągaczki pomagają ale to uciążliwe, lepsza jest bąbelkowa lub mleczna szyba,
bardzo mało miejsca przy misce ustępowej, dotykasz nogami zimnej pralki
przy takim układzie lepsza jest kabina półokrągła - można dostać się chociaż do pralki, przy aranżacji z prostokątną kabiną chyba jest za mało miejsca żeby kiedyś wymienić pralkę- 11 0
-
2023-08-14 11:24
Pralkę oddziela płyta meblowa od ustępu, nie ma z nią bezpośredniego kontaktu.
Jak ktoś ma takie nogi, żeby dotykać nimi pralki to już drzwi do pomieszczenia uniemożliwią mu skorzystanie z niego. Problemu nie ma.
- 1 1
-
2023-08-14 08:04
Kratka do odpływu liniowego w starym budownictwie? (5)
Powodzenia
- 37 3
-
2023-08-14 08:10
może to parter? (4)
- 0 6
-
2023-08-14 08:27
(3)
I co? Przebijesz sie do czyjejs piwnicy?
- 9 1
-
2023-08-14 09:21
może nie ma piwnicy (2)
albo zrobią im próg na wejściu do toalety jakieś 20 centów...
- 12 0
-
2023-08-14 22:36
dokładnie tak to się skończy
- 3 1
-
2023-08-14 10:19
XD
..
- 3 1
-
2023-08-14 07:44
a ta kuweta to tam dla ozdoby? (10)
przeciez jak się planuje remont to można jej znaleźć od razu lepsze miejsce np w ciągu szafek obok umywalki- a nie, że stoi obok i jeszcze blokuje szufladę
- 18 0
-
2023-08-15 13:42
Ta kuweta ustawiona obok WC, jakby wlasciciel i kot wspolne posiadowy mieli :)
- 1 0
-
2023-08-14 12:02
(2)
Szafkę pod umywalką można zrobić do podłogi ( na niskich nóżkach, żeby wygodniej było stać) kuwetę do środka i wejście w szafce z boku.
- 2 0
-
2023-08-14 14:46
(1)
tak, masz rację- ale takich rozwiązań chyba możnaby oczekiwać właśnie od projektantów, a nie komentarzy na forum.
- 2 0
-
2023-08-14 15:01
to nowatorskie podejście do projektowania
outsoursing burzy mózgów. Pewnie pani Ama i pan Kuba poprosili o ten artykuł, aby poznać opinie
- 6 0
-
2023-08-14 07:54
Kuweta nie jest montowana do podłogi zazwyczaj (5)
będą mogli ją sobie przestawić
- 2 3
-
2023-08-14 08:34
żeby blokowała wc czy drzwi kabiny prysznicowej? (4)
może sobie oczywiście stać i na środku łazienki, ale to tylko pokazuje bezmyślność projektantki- byleby sie kolorki zgadzały.
- 9 1
-
2023-08-14 09:28
czepiasz się kuwety, a nie zwróciłeś uwagi (3)
że drzwi do pralki nie otworzą się do kata 90 stopni i będą obijały się o szybę kabiny. W pierwszym wariancie to nawet 45 st będzie ciężko
- 9 0
-
2023-08-14 09:42
a faktycznie, to tez ciekawe (2)
ale przecież pewnie wystarczy otworzyć drzwi kabiny...
- 5 0
-
2023-08-14 10:04
w sumie słusznie, tylko złożone skrzydło też jest w kolizji z drziwczkami (1)
czyli potencjalnie częsta wymiana szyby może się szykować, przy odrobinie niuwagi
- 2 0
-
2023-08-14 10:29
a to swoją drogą
no i otwarcie drzwiczek to jedno ale fajnie jak można tez w miarę swobodnie wyjąć pranie. Widać nie wiedzą o pralkach ładowanych od góry
- 5 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.