- 1 Basen we Wrzeszczu: kiedy początek budowy (186 opinii)
- 2 Barometr Cen. Miejsca w hali garażowej (142 opinie)
- 3 Jak dobrać wygodny materac do spania? (14 opinii)
- 4 Wielka kara za wielką reklamę (162 opinie)
- 5 Stary piec sercem luksusowego mieszkania (40 opinii)
- 6 Rośnie dzielnicowe centrum sportowe (47 opinii)
Aranżacje wnętrz. Mieszkanie do generalnego remontu
Generalny remont mieszkania w starym budownictwie daje możliwość całkowitej zmiany układu funkcjonalnego wnętrza, który, jak to często bywa w wiekowych budynkach, nie jest komfortowy w codziennym użytkowaniu mieszkania.
W podobnej sytuacji znalazła się nasza czytelniczka Agnieszka, która planuje generalny remont, ale ma problem z rozmieszczeniem na nowo poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu.
- Zależy mi na uzyskaniu jasnego i przestronnego wnętrza. Myślałam nawet o przeniesieniu kuchni do największego pokoju, aby uzyskać pomieszczenie będące jednocześnie kuchnią, jadalnią i pokojem dziennym - rozważa w wiadomości do redakcji pani Agnieszka.
Czytelniczka zastanawia się również, czy istnieje możliwość podziału aktualnej kuchni na dwa pomieszczenia. Dzięki temu udałoby się wygospodarować sypialnię i oddzielne miejsce do pracy.
Trzy propozycje aranżacji wnętrza przygotowała Małgorzata Mulicz z pracowni Black Flamingo.
Biorąc pod uwagę wytyczne naszej czytelniczki, opracowane zostały trzy warianty zmienionego układu funkcjonalnego wnętrza oraz wizualizacje strefy dziennej. Każda z wersji przedstawia spójną stylistykę oraz kolorystykę, nieznacznie zmienioną w poszczególnych wariantach. W projekcie łazienka zakłada podobny układ funkcjonalny, w którym znalazła się umywalka, kabina prysznicowa, misa WC oraz pralka.
Koncepcja pierwsza
Pierwsza wersja projektu zakłada przeniesienie kuchni do strefy dziennej i połączenie jej z jadalnią. Ściana w przedpokoju w tym przypadku została "wyrównana" do jednej linii, dzięki czemu nie ma zbędnych kątów i załamań. Przy wejściu do części dziennej została wyburzona ściana, co otworzy w tym miejscu przestrzeń.
Chociaż strefa dzienna z otwartą kuchnią jest niewielka, to możliwe jest tu wstawienie rozkładanej, dwuosobowej sofy oraz stołu o średnicy 110 centymetrów, przy którym swobodnie usiądą cztery osoby.
W przedpokoju została zaplanowana szafa, co umożliwi przechowywanie odzieży wierzchniej, a w dolnej części zabudowy - butów. Obok na ścianie zawisło duże lustro , które optycznie powiększa przestrzeń. Po lewej stronie od wejścia znajduje się dodatkowa podwieszana szafka na buty.
W drugiej części mieszkania znajduje się sypialnia z rozkładaną sofą oraz szafą, a w miejscu, gdzie znajdowała się wcześniej kuchnia, został zaprojektowany gabinet z biurkiem do pracy, a także regały i pojemna szafa na ubrania.
Koncepcja druga
Koncepcja druga ma podobny układ jak w pierwszej wersji, ale w tym przypadku mamy do czynienia z powiększonym przedpokojem i nieco zmienionym rozmieszczeniem mebli w strefie dziennej. Dzięki temu udało się wygospodarować więcej miejsca do przechowywania, ponieważ w przedpokoju można ustawić większą i jednocześnie pojemniejszą szafę. Przy wejściu do łazienki zmieścił się również regał z dodatkową szafką na buty.
Dzięki dobudowaniu niewielkiego fragmentu ściany w tym wariancie udało się powiększyć także część kuchenną, dlatego stół musiał zostać przeniesiony w przeciwległy róg pomieszczenia. Za stołem znalazł się podwieszany telewizor na ruchomym wysięgniku, aby można było wygodnie oglądać telewizję.
Sofa znalazła się naprzeciwko zabudowy kuchennej i ma większy rozmiar niż ta, która została zaproponowana w pierwszym wariancie.
W dalszej części mieszkania znajduje się sypialnia wraz z gabinetem. W tej koncepcji tworzą jedno przestronne pomieszczenie. Nie zabrakło tu również dużej szafy z drzwiami przesuwnymi, regału oraz biurka do pracy. Żeby zapewnić lepszy dostęp do przestrzeni w pobliżu okien i bezkolizyjne dojście do łóżka, w tym wariancie zostały zaproponowane grzejniki pionowe.
Koncepcja trzecia
Trzeci wariant zawiera odwróconą propozycję układu funkcjonalnego mieszkania i tym samym pozwala zachować dotychczasowe przyłącza i odpływy w kuchni, dzięki czemu nie trzeba przenosić ciągu kuchennego na drugą stronę mieszkania.
Sypialnia z gabinetem zostały przeniesione w miejsce strefy wypoczynkowej. Dzięki temu zabiegowi pomieszczenie pomieści dużą szafę z regałem oraz biurkiem, dużym małżeńskim łóżkiem oraz szafką RTV.
Po wyburzeniu ścian kuchnia tworzy ze strefą wypoczynkową jedno pomieszczenie. W trzeciej wersji pokoju dziennego z jadalnią znalazł się nieduży, prostokątny stół, rozkładana sofa dwuosobowa oraz zabudowa meblowa z szafką RTV i telewizorem.
Masz problem z aranżacją wnętrza?
Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?
Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-11-20 08:32
(2)
Mieć osobną kuchnię i na siłę przerabiać na aneks. No ludzie.
- 51 4
-
2023-11-20 12:04
Bo współczesne czytelniczki umieją tylko w catering, po co im więc kuchnia?
I aneks może być ok - ale w jadalni. My tak mieliśmy - co ciekawe - w bloku z lat 80 i był to oryginalny układ: kuchnia + jadalnia na tak zwanym open space a salon oddzielnie. Postawiliśmy jednak dwie ścianki bo potrzebowaliśmy dodatkowego pokoju dla dziecka.
Natomiast kuchnio-salonu sobie nie wyobrażam, parę sesji ze smażoną rybą i kanapa do wymiany. Większość tych aneksów nie ma nawet wyciągu tylko jakiś pochłaniacz g....y.- 10 6
-
2023-11-20 08:44
Taka moda teraz. Gary w pokoju.
- 17 4
-
2023-11-20 07:49
Przytulne i ciepłe to nie atut (9)
Zawsze w ocenach projektów pojawia się temat brak ciepła i przytulności. Mieszkanie nie ma być przytulne, to nie jest jakieś kryterium wzornictwa. Mieszkanie musi być estetyczne i funkcjonalne. Osobiście wolę chłodne wnętrza i minimalizm niż typowo polskie przeładowanie, niepotrzebne bibeloty, przypadkowe meble i dodatki. Mamy w Polsce problem
Zawsze w ocenach projektów pojawia się temat brak ciepła i przytulności. Mieszkanie nie ma być przytulne, to nie jest jakieś kryterium wzornictwa. Mieszkanie musi być estetyczne i funkcjonalne. Osobiście wolę chłodne wnętrza i minimalizm niż typowo polskie przeładowanie, niepotrzebne bibeloty, przypadkowe meble i dodatki. Mamy w Polsce problem właśnie ciepłych i przeładowanych wnętrz. Przykład? Jak ściana to koniecznie coś musi na niej być, jak jakiś kont to już zaraz ląduje szafeczka, niepotrzebna donica czy coś innego. A jak dodatki to niestety poziom pepco. Lepiej mieć posta przestrzeń i na środku jeden stylowy dodatek z np z boconcept niż zawalony design by pepco jakieś łapacze snów czy największy kicz jak naklejki ścienne w stylu: w tym domu. I nie piszcie że to kwestia gustu bo to kwestia edukacji i obycia w sferze estetyki.
- 45 44
-
2023-11-20 11:49
Funkcjonalne to jest biuro w mieszkaniu mam odpocząć i czuć się jak w domu
- 4 0
-
2023-11-20 09:14
Jest i nasz ekspert
Czy jest jakaś dziedzina na której tutejsze trolle się nie znają?
- 1 2
-
2023-11-20 09:10
A jest opcja, że każdy urządza sobie mieszkanie jak mu się podoba?
Czy jednak mamy się trzymać trendów wyznaczanych przez internetowych znafców od wszystkiego?
- 11 1
-
2023-11-20 08:51
Funkcjonalna to jest hala produkcyjna. Miłego spania.
- 11 4
-
2023-11-20 08:43
Przytulne nie oznacza przeładowane. A w tych projektach na ogół nie ma niczego, co można powiązać z właścicielem mieszkania, zaś elementem dominującym musi być oczywiście duży telewizor.
- 17 3
-
2023-11-20 08:33
Trochę racji masz, ale trochę nie masz.
- 7 1
-
2023-11-20 08:03
(2)
Bardzo ładnie, tylko błędy ortograficzne solisz jak pierwszak i dlatego trudno traktować Twoje wywody o edukacji i obyciu poważnie.
- 32 6
-
2023-11-20 15:52
Takie mamy elity intelektualne. Póste w śrotku.
- 2 0
-
2023-11-20 08:41
Nie czepiaj się, pewnie też nie lubisz jak jest pósto w koncie.
- 8 8
-
2023-11-22 05:42
Rojektancie
No super ale gdzie ściany nośne nie tylko zewnętrze ale i wewnątrz też takowe mamy i nie każdy pozwala isowac ściany działowe .wiem po kazali przywrócić do stanu poprzedniego projekt projektem życie weryfikuje nawet kominiarz ciągu wentylacje
- 1 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.