- 1 Pasaż Podwale, nie City Forum. Nowy wygląd (213 opinii)
- 2 Muszą rozebrać do parteru nowy budynek (58 opinii)
- 3 Przy Żabim Kruku powstaje nowy hotel (250 opinii)
- 4 Nieruchomości premium na wynajem coraz popularniejsze (47 opinii)
- 5 Semeko. Sprzedaż budynku siedziby firmy (154 opinie)
- 6 Młode pokolenie w pułapce wynajmujących (894 opinie)
Budowa małego domu z poddaszem użytkowym wiąże się koniecznością uwzględnienia w aranżacji wnętrza schodów. W projekcie budowlanym najczęściej umieszcza się je w strefie dziennej. A to często utrudnia zaplanowanie i tak niezbyt wielkiej przestrzeni.
Przed zadaniem funkcjonalnego zaplanowania przestrzeni dziennej w niewielkim domu stoi właśnie nasz czytelnik Dariusz, który wraz z żoną i dwuletnim synem nie może doczekać się przeprowadzki do powstającego domu.
- Największy problem to aranżacja kuchni połączonej z pokojem dziennym, w którym znajdują się też schody na piętro. Zupełnie nie wiem, jak na tej mało funkcjonalnej powierzchni wydzielić miejsce na stół dla czterech osób - napisał w wiadomości do redakcji Dariusz. - Zależy nam, by nie ograniczać wizualnie przestrzeni, ale też niejako wyodrębnić kuchnię od części wypoczynkowej.
Nasi czytelnicy preferują styl nowoczesny i jasne kolory, rozważają także inspiracje stylem urban jungle. Są jednak otwarci na propozycje pracowni.
Dwie koncepcje aranżacji wnętrza przygotowała Marta Meresińska z Niebyle Studio.
Oba warianty zakładają likwidację ścian oddzielających kuchnię od pokoju dziennego oraz zaplanowanie strefy dziennej w pobliżu schodów prowadzących na poddasze użytkowe.
Koncepcja pierwsza
W wersji pierwszej ściany oddzielające część kuchenną od strefy wypoczynkowej zastąpiły szklane powierzchnie z czarnymi szprosami w kształcie łuków. Zaoblony stół jadalniany znalazł się przy ścianie w rogu pomieszczenia.
Ważnym elementem aranżacji są obłe formy mebli, które podkreślają ciepło i przytulność wnętrza. Na podłodze znalazło się drewno w formie jodełki angielskiej oraz gres w kuchni. Zróżnicowanie materiałów jest podyktowane kwestiami użytkowymi, ale podkreśla również wydzielenie poszczególnych funkcji wnętrza. Na ścianach dominuje mikrocement w ciepłym odcieniu.
Pierwsza koncepcja została utrzymana w ciepłej, stonowanej kolorystyce z czarnymi akcentami. Dominuje beż, ale nie brakuje również szarości i drewna. Blat kuchenny i ściana za telewizorem zostały pokryte spiekiem kwarcowym.
Całość uzupełnia oświetlenie szynowe wpuszczone w sufit podwieszany, lampy nad stołem oraz graficzne plakaty.
Koncepcja druga
Tutaj kuchnia ma odwrócony układ funkcjonalny w porównaniu z poprzednią wersją. Umożliwiło to wydzielenie niewielkiego stołu barowego z hokerami.
Na blatach oraz na ścianie za telewizorem został zastosowany spiek kwarcowy imitujący drewno. Miejscami pojawiają się delikatne ryflowania. Stół jadalniany ma okrągły kształt.
Drewniana podłoga w tym wariancie ma formę podłużnych desek i, podobnie jak w poprzedniej wersji, została połączona z gresem w kuchni. Nastropowe oświetlenie zostało połączone z dwiema lampami i kinkietem z kloszami w kształcie kul.
Druga wersja jest odważniejszą kolorystycznie propozycją, która uwzględnia inspiracje stylem urban jungle. Przejawia się w formie tapety prezentującej dżunglę, zielonych akcentów na meblach kuchennych, plakatach i w postaci roślin, których sporo zmieści się w tym wnętrzu. W tym wariancie również został uwzględniony mikrocement, ale w szarym kolorze.
Dżungla w domu, czyli jak Polacy pokochali rośliny
Masz problem z aranżacją wnętrza?
Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?
Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl
Miejsca
Opinie (9) 1 zablokowana
-
2023-11-27 09:04
*Miejska dżungla. Poprawiłam wam...
- 9 2
-
2023-11-27 11:45
żadnego "jungle" tu nie widać (2)
Kawałek tapetki w palemki to żadne "jungle". Poza tym wnętrze tandetne, bezosobowe, niezbyt wygodne w użytkowaniu. I ten ołtarz na telewizor...
- 21 0
-
2023-11-27 17:32
Ubawił mnie ten "ołtarz na telewizor" :D (1)
- 5 0
-
2023-12-02 07:05
Co w tym zabawnego?
Ściana medialna - tak zwykło nazywać się część pokoju, w której zazwyczaj umieszczony jest telewizor.
Całkiem uzasadnione jest skojarzenie telewizora z ołtarzem, gdy TV traktowany jest, jak świętość,... ale to bardziej smutne jest, niż zabawne.- 0 0
-
2023-11-27 15:46
Bardzo ładna koncepcja druga
Jest bardzo przejrzyście w drugiej opcji. Przy tak maleńkiej powierzchni jasne kolory i spokojna zieleń to konieczność. Funkcjonalność ponad wszystko, bo dużo będzie do upchania w schowkach przy dzieciach i...przed dziećmi. Dodałabym białą wiszącą szafkę nad telewizorem.
- 1 4
-
2023-11-27 16:24
Tragedia ...
- 4 2
-
2023-11-27 18:00
Za dużo gratów AGD w kuchni. (2)
Stół postawić pod oknem obok kuchni. Prosto i klasycznie.
- 0 0
-
2023-11-27 18:05
Koncepcja z barem.
Każdy zagląda w gary. Bigos buzuje,, a goście z nosem w garze.
- 1 0
-
2023-11-27 18:06
Co to za dom bez pokoju na dole???
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.