- 1 Basen we Wrzeszczu: kiedy początek budowy (187 opinii)
- 2 Barometr Cen. Miejsca w hali garażowej (142 opinie)
- 3 Jak dobrać wygodny materac do spania? (14 opinii)
- 4 Wielka kara za wielką reklamę (162 opinie)
- 5 Stary piec sercem luksusowego mieszkania (40 opinii)
- 6 W parku Centralnym już się nie zgubisz (88 opinii)
Pokój małego dziecka rządzi się swoimi prawami
Narodziny dziecka oznaczają dla rodziców mnóstwo przygotowań, jedną z ważniejszych są zmiany w aranżacji mieszkania. Wnętrze powinno być dopasowane do potrzeb najmłodszego użytkownika, ale też jego rodziców.
Nasza czytelniczka jest w trzecim miesiącu ciąży. Razem z mężem planują remont mieszkania, by przygotować dom na przyjście na świat ich dziecka.
- Pokój, który chcemy wyremontować do tej pory pełnił funkcję dodatkowego miejsca do przechowywania. Chcielibyśmy zrobić generalny remont, tylko nie mamy zupełnie pomysłu, od czego zacząć i jak powinien wyglądać - pisze w liście do redakcji Kasia.
Czytelnikom zależy na stworzeniu jasnej i przytulnej przestrzeni, która będzie zawierała wszystko, co potrzebne dla dziecka.
- Pokój jest od strony północnej, więc jest dość ciemny. W rogu pomieszczenia znajdują się okna oraz drzwi balkonowe. Na pewno będziemy planować również drugie dziecko, wiec zastanawiamy się, czy od razu nie wygospodarować dodatkowej przestrzeni lub dobudować ściankę - dodaje Kasia.
Nasza czytelniczka wraz z mężem chciałaby również, żeby w pokoju dziecka znalazło się miejsce do przechowywania.
Dwie wersje aranżacji wnętrza przygotowała Magdalena Żochowska-Dajuk z pracowni Dizain Rum.
W obu koncepcjach zasugerowałam stałą zabudowę jedynie przy wejściu do pomieszczenia, a dalszą część wyposażyłam w meble łatwe do przesunięcia w zależności od potrzeb użytkowników. Takie rozwiązanie jest podyktowane zmieniającymi się funkcjami tego wnętrza. Zabudowy meblowe wykonane na zamówienie przez stolarza są bardzo pakowne i porządkują przestrzeń. Jednak w sytuacji, kiedy mamy w planach zmiany w aranżacji, nie spełnią swojej funkcji. Zestawy mebli dziecięcych przejdą przykładowo przemianę z łóżeczka niemowlęcego w łóżko dziecięce. W sytuacji, kiedy para planuje powiększenie rodziny, warto korzystać z takich rozwiązań. Z jednej strony umożliwia nam to swobodę aranżacji, z drugiej pozwala dodatkowo zaoszczędzić pieniądze.
Koncepcja pierwsza
Przeznaczenie pokoju na potrzeby dziecka zabiera dotychczasowe miejsce przechowywania. Pani Kasia w liście do redakcji poprosiła, aby w pokoju została wydzielona zabudowana przestrzeń na rzeczy czytelników. W tej koncepcji zaproponowane zostało korzystanie z części do przechowywania od zewnętrznej strony pokoju. Dzięki temu dostęp do szafy będzie niezależny od pokoju dziecięcego.
Kolorystyka pokoju opiera się na zastosowaniu beżu i pomarańczowego z akcentami niebieskiego. Taka paleta barw z pewnością rozjaśni wnętrze oświetlone przez okno w rogu pomieszczenia.
Zastosowane meble są połączeniem płyt w kolorze białym i jasnego drewna. Lekkie konstrukcje na nóżkach, takie jak: łóżeczko, komoda z przewijakiem, fotel czy regał równoważą ciężkość zabudowy meblowej.
Oryginalnie wykończone fronty szafy w zabudowie dodają wnętrzu indywidualnego charakteru. Na ścianie przy wejściu przewidziana została tablica z akcesoriami do kreatywnej zabawy w przyszłości, a pod nią skrzynia pełna skarbów dla dzieci.
Koncepcja druga
Ta koncepcja opiera się na umieszczeniu zabudowy wewnątrz pokoju dziecięcego.
W drugiej wersji ściany zostały pomalowane w kolorze złamanej bieli z żółtym akcentem. Fragment ściany pokrywa farba tablicowa, która ma na celu pobudzanie kreatywności maluchów.
Lekkie meble zostały zachowane w bieli i odcieniach szarości. Idealnym uzupełnieniem jest drewno w ciepłej, jasnej kolorystyce.
Przy wejściu znajduje się szafa w zabudowie z zaokrąglonym segmentem, który dodatkowo sprzyja bezpieczeństwu dzieci stawiających pierwsze kroki. W pobliżu łóżeczka znalazło się wygodne tapicerowane krzesło, tak aby nadmiernie nie zabierać miejsca przeznaczonego do zabawy. Po przeciwnej stronie od przewijaka stanął stolik do rysowania, a nad nim półki na zabawki i książki z bajkami.
Na podłodze przewidzieliśmy duży i miękki dywan, a na ścianach zawisły liczne kolorowe dekoracje. Wnętrze doświetlone jest przez kilka niezależnych źródeł światła.
Masz problem z aranżacją wnętrza?
Wyślij do nas zwymiarowany szkic pomieszczenia wraz z zaznaczoną wentylacją oraz doprowadzeniami instalacji. Napisz jakie kolory lubisz, jaki preferujesz styl, jakie elementy mają koniecznie znaleźć się w twoim otoczeniu. Opisz kto będzie korzystał z projektowanych pomieszczeń i jaki tryb życia prowadzą użytkownicy. Czy mają jakieś pasje?
Rozwiązania przedstawimy w serwisie Dom i Nieruchomości w dziale Projekty i wnętrza.
Uprzedzamy, że przedstawione zostaną wybrane problemy.
List i szkic prześlij pod adres: aranzacje@trojmiasto.pl
Miejsca
Opinie (27) 2 zablokowane
-
2017-10-16 07:09
Genialne koncepcje (3)
W życiu bym sam nie wymyślił jak ustawić łóżeczko, fotel i szafkę.
- 77 0
-
2017-10-16 07:50
Tak, bardzo ładne
Kolory pięknie stonowane - można ewentualnie zamienić funkcję na pokój dla teściowej.
- 10 2
-
2017-10-16 13:13
Najlepiej tak, aby było jak najtrudniej (1)
- przewijak jak najdalej od łózeczka i stanowiska do karmienia
- szafka, której jedyną zaletą jest, że można łatwiej pozbyć się pieniędzy
- komoda z potężnymi szufladami, by ciężko było posortować małe ciuszki
- dużo d*pereli utrudniających sprzątanie, brak miejsca gdzie można szybko wrzucić porozrzucane zabawki i tak dalej.
Trzeba się zdecydować, albo hipstersko, albo funkcjonalnie - już sam opis jednoznacznie wskazuje, że np. łatwość wymiany żarówki to ostatnia rzecz, na którą zwraca uwagę projektujący to coś pod sufitem docent-inżynier-architekt :) I tak jest ze wszystkim, nie ma być tanie, trwałe i funkcjonalne tylko ładne i wyszukane.- 19 0
-
2017-10-16 19:37
100% racji
No na pewno tego nie projektował rodzic.
- 6 0
-
2017-10-16 07:28
(2)
Łóżeczko jest źle ustawione. Powinno stać tak, żeby z obydwu stron była przestrzeń. Stawianie łóżeczka przy ścianie powoduje, że dziecko odwraca głowę zawsze w jedną stronę. Dopóki dziecko samodzielnie się nie przemieszcza, łóżeczko nie powinno stać w rogu, tylko szczytem do ściany, tak żeby można było swobodnie podejść do łóżeczka od strony szczebli z obu stron.
- 31 10
-
2017-10-16 07:30
W pokoju brakuje wygodnego fotela, czy nawet kanapy dla mamy. Skoro nie ma łóżeczka w swojej sypialni, to będzie spędzać w tym pokoju wiele godzin dziennie, również w nocy. Warto od razu o tym pomyśleć, żeby potem nie siedzieć na ziemi. Takie krzesełko jak na tym obrazku nie nadaje się do siedzenia przez wiele godzin, karmienia i usypiania.
- 32 1
-
2017-10-16 09:11
Co za glupota.... a jak tak lozko stoi to juz dziecka na obydwu bokach nie polozysz? Strasznie ograniczonia ruchowe musisz miec. My mielismy tak lozko ustawion i codziennie dziecko spalo na innym boku...
- 9 12
-
2017-10-16 07:32
(1)
Gdzie jakieś biurko i krzesełko dostosowane wzrostem do dziecka, które śpi jeszcze w takim łóżeczku? Dwulatek śpi w takim właśnie łóżeczku ale chętnie już siada przy stole i np. rysuje, maluje czy układa puzzle albo sam je czy pije. Książeczek ja też tam nie widzę na tym regale? Nowe standardy wychowu?
- 25 1
-
2017-10-16 07:37
I ta tablica...
Brakuje drabiny, żeby dziecko mogło dosięgnąć... na prawdę profesjonalny ten projekt... brawo :)
- 14 0
-
2017-10-16 07:40
hmmmm, a mama będzie codziennie sprzątała kurz ? (2)
z tych gwiazdeczek, lub chorągiewek?
Nie żebym się czepiała, ale się poczepiam....
Ustawienie łóżka faktycznie złe.
Biała ściana przy dziecku faktycznie źle.
Tablicówka dla maluszka? oj bardziej źle, farba bardzo toksyczna, a już na pewno taka tablica nie służy niemowlakom.
To jest pokój maluszka, wiec na razie krzesełka też niepotrzebne, raczej fotel dla mamy...- 15 11
-
2017-10-16 08:00
Przesadzasz
- 3 3
-
2017-10-16 08:13
Przepraszam ale co jest nie tak z białą ścianą?
wszystkie ściany w domu mam białe, przy łóżeczku dziecka również, to coś złego?
- 9 3
-
2017-10-16 07:56
Mała kanapa, nie fotel. Zmęczona mama będzie miała gdzie się położyć a ciocie, babcie i sąsiadki gdzie usiąść.
Krzesełka i stolik do piwnicy na dwa lata, teraz szkoda na nie miejsca.
Przewijak jak najbliżej łóżeczka - kręgosłup!
Komoda pod przewijakiem za mała - wszystkie akcesoria do pielęgnacji powinny być pod ręką, maluszka nie wolno spuszczać z oka gdy leży na przewijaku.
Jeśli na podłodze będą panele, to proponuję większy dywan, żeby maluszek miał ciepło pod pupą i nie hałasował zrzucając co rusz coś na podłogę.
Plus za delikatne kolory ścian.
Oczywiście gratulacje dla rodziców! :)- 20 2
-
2017-10-16 09:06
pokój! (1)
Najpierw trzeba mieć warunki w mieszkaniu by móc meblować pokój dla malucha!
gdyby każde dziecko moglo mieć swój pokój to byłby jeden problem dla ludzi z głowy!- 3 1
-
2017-11-11 08:34
pokoj dla dwojki
nie do końca się zgodzę, dysponuję taką ilością pokoi w domu, żeby każdy miał swój, mimio wszystko dzieci z różnicą niespełna dwóch lat planuję umieścić w jednym. Po pierwsze ze względu na ich rozwój i interakcje a po drugie żeby zachować pokój gościnny na wypadek odwiedzin babci itd. Uważam, że problem nie twi we wspólnych pokojach, tylko w braku koncepcji w ich urządzaniu
- 0 2
-
2017-10-16 09:13
Łozko do spania dla mamy razem z dzieckiem? łał to od razu niech mama wynajmie sobie oddzielne mieszkanie.
Jesli ktos decyduje sie na osobny pokoj dla takiego maluszka to zakladam, ze nie po to, zeby z nim spac. Jesli ktos spi z malcem- to ma lozko w sypialni i wowczas drugie w kolejnym pokoju niepotrzebne- btw co to za pokoj dla dziecka, w ktorym cale miejsce zajmuje lozko rodzica... to nie 20m2 dzieciecy salon- tylko maly pokoik w polskim bloku...- 4 6
-
2017-10-16 09:24
Jak zwykle
Jak zwykle - sami specjaliści się odzywają w komentarzach.
Czytać się nie da tych przemądrzałych mamusiek :/- 5 12
-
2017-10-16 09:53
Nie ważne gdzie stół , gdzie łóżko itd. najważniejsze bezpieczeństwo dziecka
i pamiętanie by mówić dzieciom od małego ,że są kochane ,łatwiej im będzie przez życie przejść
- 7 0
-
2017-10-16 10:36
Półka z obrazkami nad łóżeczkiem jest za nisko - stojące w łóżeczku dziecko te ramki na siebie ściągnie.
- 5 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.