- 1 Semeko. Sprzedaż budynku siedziby firmy (125 opinii)
- 2 Obejrzyj nowe osiedla w czasie dni otwartych (76 opinii)
- 3 Kładka nie ma pozwolenia na budowę (185 opinii)
- 4 Nowe Inwestycje. Sierpień 2024 (146 opinii)
- 5 Dworzec PKS: zielony plac i nowe budynki (249 opinii)
- 6 Nawet 8 budynków na terenie po poczcie (207 opinii)
Architekci dyskutują o odbudowie Ukrainy
Architekci z Polski i Ukrainy rozmawiają o odbudowie tego kraju po zniszczeniach wojennych. Na Politechnice Gdańskiej, w Pomorskiej Okręgowej Izbie Architektów RP oraz siedzibie Stowarzyszenia Architektów RP trwa właśnie dwudniowa konferencja poświęcona działaniom, które zarówno obecnie jak i po wojnie podjąć trzeba na rzecz ratowania zniszczonych zabytków.
Konferencja podzielona jest na dwie części. Pierwsza jest realizowana w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej, druga w siedzibach Pomorskiej Izby Architektów i Stowarzyszenia Architektów RP w Śródmieściu Gdańska, które przecież również zostało odbudowane ze zniszczeń po II Wojnie Światowej.
Miasto w gruzach. Mało znane zdjęcia z lat 1945-50
W czasie konferencji przedstawiane są dotychczasowe zniszczenia wojenne na Ukrainie i specyfika renowacji zabytków w czasach wojennych, także w kontekście obowiązującego prawa. Eksperci przedstawią również koncepcje odbudowy miast północnoeuropejskich po II wojnie światowej, w tym Rotterdamu, Lubeki, Królewca, Szczecina czy Gdańska, a także nowoczesne techniki dokumentacji, inwentaryzacji i digitalizacji dziedzictwa materialnego.
- Alexander Baranowski, koordynator projektów w Narodowym Związku Architektów Ukrainy przyjechał do Polski kilka miesięcy temu promować wystawę "Pokój i wojna: architektura Ukrainy". Była ona już wystawiana w Słupsku, teraz jest w gmachu głównym Politechniki Gdańskiej. Od tego zaczęły się rozmowy o konieczności organizacji konferencji, która pozwoli wymienić się doświadczeniami - mówi Bartosz Macikowski, przewodniczący Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów.
Z kolei spotkanie architektów z obu krajów to okazja do dyskusji nad formami współpracy, wymiany doświadczeń, wzajemnej pomocy i współtworzeniu możliwości rozwoju urbanistyki i architektury obu krajów.
- Już teraz, dzięki tej konferencji wiemy, że możemy współpracować na bardzo wielu polach dotyczących m.in. kształcenia młodych architektów, współpracy naukowej, w przyszłości współpracy przy odbudowie Ukrainy - mówi Bartosz Macikowski.
W spotkaniu udział biorą eksperci z Polski i Ukrainy - w tym m.in. prezes Narodowego Związku Architektów Ukrainy Alexander Czyżewski i Wolodymyr Derbeniow, wiceprezes fundacji Ukrainian Europe ds. urbanistyki i planowania przestrzennego. Polskie środowisko architektoniczne reprezentują z kolei m.in. prof. Lucyna Nyka, dziekanka Wydziału Architektury PG, prof. Piotr Lorens, Architekt Miasta Gdańska, prof. Jakub Szczepański (prodziekan WA) oraz arch. Ryszard Gruda, prezes Izby Architektów RP i arch. Paweł Wład. Kowalski, prezes SARP o. Wybrzeże.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-05-16 18:30
Jak zapłacą, to można odbudowywać.
A oni sami sobie nie poradzą? Poza tym jeszcze trwa wojna, nie wiadomo która strona będzie co odbudowywać.
- 61 9
-
2023-05-18 22:57
Lepiej będzie jeśli nasi nie będą tam jeszcze większej krzywdy wyrządzać. U nas nie dają rady.
- 6 0
-
2023-05-17 06:12
odbudowa
Tam dopiero zacznie się budowa nowej Rublowki ...przy każdym większym mieście.
- 14 1
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.