- 1 Czy mieszkania dwustronne są droższe? (70 opinii)
- 2 Plan ogólny Sopot. Konsultacje w toku (44 opinie)
- 3 Odważnie wkroczyła w typowo męski biznes
- 4 Będzie kort i "plażówka" na starym osiedlu (27 opinii)
Basen we Wrzeszczu: przetarg później, termin zakończenia bez zmian
Przetarg w listopadzie, rozpoczęcie budowy wiosną 2025 i oddanie do użytku jesienią 2026 r. - taki jest aktualny harmonogram budowy basenu we Wrzeszczu.
W końcu zleciło to spółce Międzynarodowe Targi Gdańskie, w której ma większość udziałów. Dlatego wniosło aportem do spółki MTG teren pod basen o wartości 7,1 mln zł.
W kwietniu tego roku poznaliśmy harmonogram działań, które mają doprowadzić do powstania basenu u zbiegu al. Legionów i ul. Kościuszki.
Teraz terminy uległy zmianie.
Harmonogram prac związanych z budową basenu we Wrzeszczu - zapowiadany i realizowany:
- pozwolenie na budowę miało być wydane w połowie roku - wniosek został złożony 21 czerwca i wciąż czeka na rozpatrzenie
- zaraz potem wybór wykonawcy - przetarg na wyłonienie wykonawcy ruszy w połowie listopada
- rozpoczęcie prac pod koniec 2024 r. - prace ruszą najwcześniej na koniec I kwartału 2025
Skąd zmiany wcześniejszych terminów?
- Basen powstanie przy udziale miasta Gdańska, co stanowi dozwoloną pomoc publiczną, ale z tego powodu postępowanie musi być prowadzone zgodnie z Prawem Zamówień Publicznych - wyjaśnia Andrzej Bojanowski, prezes spółki Międzynarodowe Targi Gdańskie, która jest inwestorem basenu przy al. Legionów. - Musieliśmy cofnąć się o krok i odstąpić od podpisania umowy z wybranym już inżynierem kontraktu, jednocześnie wykorzystaliśmy ten czas na przeprojektowanie kilka rzeczy. Czekamy teraz na projekt wykonawczy. Przetarg na wykonawstwo wystartuje w połowie listopada 2024 r., w procedurze dwuetapowej z dosyć wysokimi wymogami kryterium kwalifikacyjnego. A okres wyłonienia wykonawcy to minimum 120 dni.
Wcześniej w planach było wysłanie zaproszeń do kilku firm, które miały złożyć swoje oferty. W takim trybie MTG realizowało chociażby przebudowę Rudego Kota.
Tak wygląda dawny Rudy Kot po remoncie
Mimo pewnych przesunięć w harmonogramie prezes spółki jest przekonany, że termin realizacji pozostanie bez znaczących zmian.
- Chcemy, żeby basen był gotowy w czwartym kwartale 2026 r., a najlepiej na nowy rok szkolny - przyznaje Andrzej Bojanowski.
Co znajdzie się w kompleksie basenowym:
- 25-metrowy, 6-torowy basen sportowy z ruchomym dnem
- Basen do nauki pływania 6 x 10 m z ruchomym dnem o głębokości do 3,4 m i atrakcjami multimedialnymi
- Powiązana z basenem strefa spa z saunarium (6 saun) z szeregiem atrakcji, w tym 3 wannami z hydromasażem, pomieszczeniami wypoczynku i gabinetami masażu (5-7 pomieszczeń)
- Restauracja dostępna od al. Legionów
- Wielofunkcyjna sala dydaktyczno-konferencyjna z możliwością prowadzenia zajęć ruchowych, np. gimnastyki korekcyjnej dla dzieci, rehabilitacji czy jogi
- Trzy kondygnacje usługowe o funkcji rehabilitacyjnej (gabinety lekarskie) lub biurowej o łącznej powierzchni blisko 1,5 tys. m kw.
- podziemny parking na ok. 100 aut.
Inwestycja za 77 mln zł
Całym kompleksem będzie zarządzał prywatny operator - firma Pływak, która prowadzi pływalnię w szkole na Kokoszkach.
Budżet inwestycji to ok. 77 mln zł. Połowa środków ma być uzyskana z komercyjnego kredytu.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2024-10-14 07:22
(30)
Nie przy tej władzy. Ostatnia inwestycja - Adamowicza to spalarnia. Teraz już tylko działania przeciw mieszkańcom. Czyli przejścia naziemne i zabieranie pasów pod bus pasy i ścieżki rowerowe. Ale czego dobrego można się spodziewać po tej ekipie?
- 164 151
-
2024-10-14 21:24
Czego? Irpienia, Buczy i Mariupola. W Polsce.
- 0 2
-
2024-10-14 17:50
niczego dobrego -ot co !
- 1 2
-
2024-10-14 10:43
To samo w skali kraju, po wyborach zwijanie wszystkiego albo pozorowanie i odkładanie na niewiadomo kiedy
- 7 11
-
2024-10-14 10:06
Akurat przejscia naziemne i sciezki sa dla mieszkancow (5)
ty zapewne nie mieszkasz tutaj i wszędzie jeździsz swoim szrotem. Nie chcemy żebyście nas truli, zostaw swojego złoma na wsi a do miasta przyjedz komunikacją miejską lub rowerem.
- 22 20
-
2024-10-14 15:52
Dla mieszkańców ale nie dla biedaków ... Nie staç cię na samochód to won z miasta
- 2 9
-
2024-10-14 10:40
dlaczego w godzinach pracy w urzedzie siedzisz na trojmiasto? (2)
- 8 9
-
2024-10-14 11:20
A co Ty tu robisz? Wyznaczony przez Orlen do werbowania wyznawców samochodzików? (1)
- 3 9
-
2024-10-14 11:43
Werbowanie wyznawców samochodzików :)
Panie Olu ,już Pani dziękujemy.
- 7 3
-
2024-10-14 10:39
tak są dla mieszkanców, którzy z dworca chcą jechać do domu, a nie chodzić po pasach
- 5 6
-
2024-10-14 09:30
inwalidzi, matki z wozkami też są mieszkańcami a nie tylko bezmyślni kierowcy
- 19 9
-
2024-10-14 08:12
dobre odklejenie (8)
trzeba być płatnym trollem albo mieć nierówno pod sufitem, żeby twierdzić że władza pisowska była lepsza dla gdańska. Pis nienawidził gdańska i praktycznie żadnych pieniędzy na inwestycje tutaj nie przeznaczał
- 35 24
-
2024-10-14 11:36
"Pis nienawidził gdańska i praktycznie żadnych pieniędzy na inwestycje tutaj nie przeznaczał"
Goebels wiecznie żywy...
Bajeczka o "nienawiści" jest wygodnym pretekstem do "nicnierowienia" i zajmowania się "słomianymi misiami" oraz "kulturą postindustrialną"...- 5 14
-
2024-10-14 09:27
(3)
Po za PiS i PO dostrzegasz jeszcze świat, czy w Twojej sekcie są tylko dwie frakcje?
- 9 10
-
2024-10-14 10:42
Zawsze jest Braun, który chciał rządzić Gdańskiem nie znając nazw dzielnic :D (1)
- 11 3
-
2024-10-14 12:27
I bylby lepszy sto razy niz festyniara i jej towarzystwo.Niech da Ci to do myslenia. A zapewniam ,ze wiem o czym pisze-troche siedzialem w zarzadzaniu zespolami ludzkimi.Braun na pewno bylby lepszy niz ci wszyscy tutaj zasiedziali cwaniacy.
- 4 9
-
2024-10-14 10:18
A jakie inne frakcje rządziły przez dwie ostatnie dekady?
- 2 5
-
2024-10-14 08:42
O kurczę, co ty bierzesz, chłopaku?
- 2 6
-
2024-10-14 08:40
Fakt (1)
Wiesz, co piszesz, płaty trollu.
- 4 7
-
2024-10-14 09:45
Nie to co ty, troll charytatywny
- 2 2
-
2024-10-14 08:09
Ale minusują małe ludziki podążające jeden za drugim : ) (1)
masakra!
- 3 7
-
2024-10-14 11:44
Magistrat i POciotki w akcji. Widać mobilizacja pełną parą.
- 2 5
-
2024-10-14 07:49
Ale dlaczego przeciw mieszkańcom? (6)
Ja się cieszę z nowych przejść naziemnych i buspasów.
- 41 19
-
2024-10-14 08:09
Cieszysz się, bo nie masz zdolności logicznego myślenia. (2)
- 11 29
-
2024-10-14 09:33
To, że liczy się dla Ciebie jedynie święta przepustowość nie oznacza, że umiesz logicznie myśleć. Wręcz przeciwnie.
- 7 4
-
2024-10-14 09:14
Jak ktoś śmie myśleć samodzielnie, a nie powtarzać papkę, którą serwuje big oil?
Jak można iść gdzieś na piechotę, nie płacąc haraczu w paliwie?
- 2 5
-
2024-10-14 08:05
Bo mowa o mieszkańcach wiosek na Kaszubach, nie Gdańska :) (2)
Nie widziałem jeszcze Gdańszczanina, który narzekałby na przejścia naziemne.
- 28 11
-
2024-10-14 08:41
(1)
Piszesz o sobie i twoich kolesiach spod budki? Jeśli tak, to masz rację.
- 2 14
-
2024-10-14 08:57
Sorry, ale wioskowe monopole z odpowiednią ferajną na ławeczce to nie tutaj :)
- 7 0
-
2024-10-14 07:26
Czyli jak jadę szybciej autobusem i mogę wygodnie przejść to jest przeciw mnie?
- 30 11
-
2024-10-14 07:25
Nie przeciw mieszkańcom a przeciw wiecznie marudzacej grupie osób. Czekam już tu na protesty i marudzenie.
- 22 8
-
2024-10-14 08:20
Tylko po 18 (7)
Ale i tak będzie można pływać tylko po 18, bo wcześniej szkoły. A, i 5-6 osób na torze. Gdzie poza aquastacja (z dwukrotną przebitką cenową) będzie można pływać o każdej godzinie?
- 102 6
-
2024-10-14 19:32
Maryniarz
W robocie sie jest minimum do po poludnia to po co Ci ranne godziny
- 0 2
-
2024-10-14 15:09
Mi się marzy by ten basen nie był dla uczniów ze szkół i szkółek
By każdy mógł przybyć o godzinie która mu pasuje.
- 5 1
-
2024-10-14 10:29
Nigdy nie wybudują
Tak jak wiele innych inwestycji nie powstanie
- 5 2
-
2024-10-14 09:33
z jakiego powodu by tu jeszcze pomarudzić ?
chyba lepiej aby mieć możliwość pływania po 18 niż w ogóle;
uczniom tez się przyda pływanie;
trzeba naciskać aby powstał kolejny basem wtedy będzie większy komfort- 4 16
-
2024-10-14 09:31
Sopot Aqupark (1)
- 0 8
-
2024-10-14 15:14
Jeszcze jest w Rumii Aquapark
Ale co nas gdańszczan to obchodzi. Pamiętam jak miał powstać koło Baltic Areny w Letnicy aquapark i basen z egzotycznymi stworzeniami. Jakoś to ucichło.
- 0 0
-
2024-10-14 08:44
Nigdzie
I masz być uśmiechnięty
- 13 9
-
2024-10-14 07:47
Dostępność basenu dla mieszkańców (9)
Obawiam się , że z dostępnością będzie tak jak z każdym miejskim basenem w Gdańsku - rano ząbkowany przez szkoły, a po południu niedostępny, bo szkółki pływackie wykupią dostęp. I dla mieszkańców jakieś ochłapy w późnych godzinach wieczornych:(
- 238 6
-
2024-10-14 09:30
No przecież masz napisane, że obiektem będzie zarządzać szkoła pływania
- 6 1
-
2024-10-14 08:45
A to uczniowie szkół i szkółek to nie mieszkańcy? (1)
Tam będą ze Szczecina dzieci pływać?
- 20 17
-
2024-10-14 12:36
rekreacja w Gdańsku leży
Na wszystkich miejskich basenach można popływać dopiero po 20,,,,,,
To jakaś kpina ,,,i jeszcze bilety najdroższe w Polsce
A dzieci trenujące pływanie wyczynowo z Gdańska muszą trenować w innych miastach bo Gdańsk nie ma żadnego
obiektu o długości 50 metrów .... Miasto na morzem .....coś jest nie tak z naszymi włodarzami- 7 2
-
2024-10-14 08:21
Mieszkancy gornego Wrzeszcza znow zostali zostali wymyrchani (1)
kilkadziesiat tysiecy ludzi bez dostepu do plywalni-bo ta lokalizacja to chyba dla Zaspiakow albo mieszkancow Brzezna.
Przywrocic Start! Jesli sie nie da to znalezc lokalizacje w gornym Wrzeszczu-np. w miejscu obecnie burzonego zakladu transportowego lacznosci na Slowackiego.- 13 16
-
2024-10-14 08:50
Teren po łączności
Teren po łączności kupił prywatny inwestor (deweloper) I wątpię w to żeby chciał wybudować w tym miejscu basen. Mieszkania to jest kasa a taki basen to zamrożenie kasy. Budowa basenu zwróci się dopiero za kilkadziesiąt lat a takie bloki raz dwa bo jedno mieszkanie to kilkadziesiąt tysięcy złotych.
- 11 0
-
2024-10-14 08:19
uczniowie to tez mieszkańcy, uczestnicy zajęć w szkółkach tez nie przyjeżdżają tu z Biłgoraja
- 7 14
-
2024-10-14 08:14
Urbanizacja miasta
To są inwestycje z którymi mierzy się każde miasto! Moim zdaniem choć nie każdemu podoba się plan różnych przedsięwzięć które rzeczywiście nie zawsze są trafne to świadczy o rozwoju miasta. Najgorsza z możliwych postaw jest nic nie robić, jeśli jako mieszkańcy mamy różne idee które chcemy wprowadzać, to przebazujmy nasze pomysły i włodarzom miasta
To są inwestycje z którymi mierzy się każde miasto! Moim zdaniem choć nie każdemu podoba się plan różnych przedsięwzięć które rzeczywiście nie zawsze są trafne to świadczy o rozwoju miasta. Najgorsza z możliwych postaw jest nic nie robić, jeśli jako mieszkańcy mamy różne idee które chcemy wprowadzać, to przebazujmy nasze pomysły i włodarzom miasta łez walczmy o nie i ich . To bardzo płytkie obarczać kogoś wina bo jest z takiej czy innej partii. Albo coś się robi dla miasta albo jest się tylko szkodnikiem !
- 9 0
-
2024-10-14 07:52
(1)
Z drugiej strony w zajęciach szkolkowych jakby też mieszkańcy brali udział i w szkolnych też
- 5 9
-
2024-10-14 15:26
Za moich czasów nie było żadnego basenu ani w szkole podstawowej ani w średniej
Szkołę podstawową skończyłam ok 1990 r. Pamiętam jak byłam w miejscowości Wisła w l. 80 - tych XX w na wycieczce kolonijnej. Tam był basen dostępny dla wszystkich chętnych. Ja im zazdrościłam. Miałam wtedy z 8 czy 9 lat.
- 4 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
