- 1 Będzie kort i "plażówka" na starym osiedlu (27 opinii)
- 2 Plan ogólny Sopot. Konsultacje w toku (41 opinii)
- 3 Tarasy coraz bardziej przypominają salony (6 opinii)
- 4 Czy w Trójmieście powstaną osiedla senioralne? (101 opinii)
- 5 Odważnie wkroczyła w typowo męski biznes
- 6 Nie będzie rozbiórki Infoboksu w Gdyni (110 opinii)
Wiecha na budowie basenu we Wrzeszczu. W podziemiu schronienie dla 400 osób
Około 7,5 tys. ton betonu i 360 ton stali zbrojeniowej wykorzystano do końca kwietnia podczas budowy basenu we Wrzeszczu. Inwestycja wchodzi w decydującą fazę - 20 maja zaplanowano symboliczne zawieszenie wiechy na budowie. W ostatniej chwili zaktualizowano także projekt: podziemny parking będzie pełnił funkcję miejsca ukrycia dla 400 mieszkańców okolicy.
- Basen we Wrzeszczu. Wyczekiwana inwestycja
- Wiecha na budowie basenu we Wrzeszczu i zmiana projektu. Basen jako "dual use"
- Budowa i modernizacja schronów: palący problem w Trójmieście
Basen we Wrzeszczu. Wyczekiwana inwestycja
Basen we Wrzeszczu powstaje od przełomu czerwca i lipca 2025 r. przy skrzyżowaniu al. Legionów i ul. Kościuszki.
To inwestycja warta blisko 77 mln zł i od lat wyczekiwana przez mieszkańców. O planach jego budowy mówiono już blisko dekadę temu - w 2016 r., gdy miasto szukało partnera prywatnego do realizacji tej inwestycji.
Ostatecznie zapadła decyzja, że za budowę basenu będzie odpowiadać spółka Międzynarodowe Targi Gdańskie, w której miasto ma większościowe udziały, a umowę z wykonawcą - firmą Strabag - podpisano w czerwcu 2025 r.
Wiecha na budowie basenu we Wrzeszczu i zmiana projektu. Basen jako "dual use"
Budowa basenu posuwa się do przodu: osiągnęła kolejny kamień milowy. W związku z tym w środę, 20 maja, zawiśnie na niej symboliczna wiecha. To oznacza, że konstrukcja osiągnęła stan surowy zamknięty.
Co ciekawe, pod koniec kwietnia urzędnicy poinformowali, że projekt basenu w ostatniej chwili został zmieniony i budowla po ukończeniu będzie miała charakter podwójnego zastosowania: rekreacyjny i ochronny.
Andrzej Bojanowski, prezes MTG, poinformował, że podziemny parking w przypadku zagrożenia zostanie zaadaptowany na tzw. punkt tymczasowego schronienia z miejscem dla ok. 400 osób. Będzie można tu spędzić do 48 godzin, a w tym czasie dostawy prądu zapewniać będą m.in. specjalnie zakupione w tym celu agregaty; działać będzie specjalnie zaprojektowany system podgrzewczy.
Wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski zadeklarował także, że miasto dokłada starań, by nie tylko nowo budowane obiekty sportowe, ale też te modernizowane, były przygotowane do sytuacji, w których będą musiały pełnić funkcję schronienia.
Budowa i modernizacja schronów: palący problem w Trójmieście
O tym, jak pilna jest potrzeba budowy i modernizacji schronów oraz miejsc schronienia, Trojmiasto.pl pisało wiele razy, przytaczając nie tylko statystyki dotyczące liczby miejsc dla mieszkańców:
Miejsca w trójmiejskich schronach starczy dla ok. 70 tys. osób. Sprawdzają je strażacy
Ale też wypowiedzi ekspertów:
Oficer wojska o schronach: jesteśmy w lesie
Opinie wybrane
-
2026-05-18 18:16
(9)
Klasycznie szkółki zgarną wszystkie tory a normalny człowiek sobie popływa...w wannie w domu.Schron na 400 osób...troszkę za późno juz na to...POwinno być dawno jak w Finlandii dla 100% mieszkańców.I 100% wie jak obsłużyć pistolet i karabin,tam zamiast grzechotek dzieciaki rzucają sobie granatem.
- 116 53
-
2026-05-19 08:52
Od czegoś trzeba zacząć naprawę tego bałaganu. (1)
Lepiej późno, niż wcale z tym schronem.
- 11 0
-
2026-05-19 22:40
I bardzo dobrze! Bunkry budować!
2 metry wody, to nawet promieniowanie pochłoną z wybuchu!
- 0 0
-
2026-05-18 20:00
Dziwne że nie narzekałeś jak Grupa Szczerbatego nic nie budowała przez 8 lat ? (6)
- 24 6
-
2026-05-18 20:40
(5)
Jak to nic,stocznie,przekop i mur)))
- 11 5
-
2026-05-20 12:51
No a dwie wieże w Ostrołęce za 2mld? Wprawdzie już rozebrane ale były, kasę udało się wydać tzn. koncertowo zmarnotrawić
Niewątpliwie to sukces do księgi Guinessa.
- 0 0
-
2026-05-18 22:01
(3)
I nie dodałeś do tych sukcesów zardzewialej stępki.
- 9 1
-
2026-05-19 08:56
(2)
Wymień tzw. osiągnięcia obecnej ekipy.
- 2 4
-
2026-05-19 22:42
zastopowanie inflacji morawieckiego i glapy
zakończenie rabunku willa plus czarnka, koniec z kradzieżą regulaminową harchały, pogonienie zera za ocean
- 0 0
-
2026-05-19 10:35
Pogonienie poprzedniej ekipy jest wystarczajace.
Metoda różni dyktatury od republiki
- 5 0
-
2026-05-18 18:23
(6)
Problem w tym, że szkółki znów przejmą basen. To powinno być zakazane.
- 160 10
-
2026-05-19 17:27
Basen przy szkole dla dzieci! Nie dla starych zboczonych grzybow
- 0 0
-
2026-05-19 17:19
?
Basen wybudowany najpierw, a teraz Apartamenty na terenach historycznie polskich z czasów Wolnego Miasta.....to zniszczyli, a pruskie ruiny remontują
- 0 1
-
2026-05-19 09:12
(2)
A w szkółkach kto się uczy? Turyści? Raczej mieszkańcy miasta. Bez szkółek baseny byłyby nierentowne.
- 8 2
-
2026-05-19 09:38
dzieci! 90% to dzieci (1)
a normalny, dorosły człowiek to może co najwyżej w morzu pomorsować...
- 5 2
-
2026-05-19 22:43
i dobrze
- 0 0
-
2026-05-18 19:36
Dlatego basen powinien być całodobowy
- 32 0
-
2026-05-18 21:12
Propaganda ze schronami (3)
No to jest trendy. Ludzie łykaja wszystko co usłyszą
- 38 27
-
2026-05-19 19:57
(2)
Zagrożenie jest realne.Wynika to z tego, że rosnąca ilość Ukraińców w Polsce zainteresowana jest udziałem Polaków w ich wojnie z Rosją.Oznacza to, Polacy będą zmuszeni ponieść konsekwencje (łącznie z utratą życia) za wczesniejsze pomaganie a następnie przyjmowanie (niekontrolowane) swoich katów i oprawców dokonujących prowokacji wobec Rosji ale już z terenu naszego kraju !.
- 0 2
-
2026-05-19 22:46
wracaj iwan do swojego kacaplandu
Jestem wdzięczny Ukraińcom, że was trzebią. Im was mniej, tym bezpieczniej dla świata. Gdybyście byli normalni, siedzielibyście u siebie i zajmowali się sobą. Nikt by na was nawet nie splunął, bo po co?
- 0 0
-
2026-05-19 22:58
Człowieku, wyluzuj. Napij się herbaty i obejrzyj coś w telewizji
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
