- 1 Czy mieszkania dwustronne są droższe? (70 opinii)
- 2 Plan ogólny Sopot. Konsultacje w toku (44 opinie)
- 3 Odważnie wkroczyła w typowo męski biznes
- 4 Będzie kort i "plażówka" na starym osiedlu (27 opinii)
Blisko 2,7 mln zł za zaprojektowanie parku Południowego
2 681 400 zł - dokładnie tyle Gdańsk zapłaci za projekt parku Południowego, obejmującego dzielnice: Jasień, Ujeścisko-Łostowice oraz Orunia Górna - Gdańsk Południe. Udało się rozstrzygnąć przetarg, do którego za pierwszym podejściem nikt się nawet nie zgłosił.
To jedna z najbardziej oczekiwanych "zielonych" inwestycji. I właśnie udało się zrobić kolejny krok, który wizję przybliża do realizacji.
- Gdański Zarząd Dróg i Zieleni dokonał wyboru oferty w postępowaniu pt. "Park Południowy w Gdańsku - opracowanie dokumentacji projektowej". Wybrana firma będzie odpowiedzialna za wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej dla powyższego zadania. Projekt będzie realizowany etapowo, a zgodnie z harmonogramem pierwsze opracowania projektowe powinny pojawić się w I kwartale 2026 r. - informuje Zygmunt Gołąb, rzecznik GZDiZ.
Było to drugie podejście. W pierwszym przetargu na to zadanie nikt się nie zgłosił, więc przetarg unieważniono.
Nikt nie zgłosił się do zaprojektowania parku Południowego
Teraz przetarg wygrała firma JAZ + Architekci.
- Zaproponowała cenę brutto w wysokości 2 681 400 zł. Projekt ma uwzględniać potrzeby różnych grup użytkowników - dorosłych, dzieci, seniorów, osób z niepełnosprawnościami oraz wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku. Po wykonaniu szczegółowego planu zagospodarowania obszaru parku możliwe będzie rozpoczęcie realizacji założeń opracowanej dokumentacji - mówi Zygmunt Gołąb.
Terminu rozpoczęcia tej realizacji urzędnicy na razie nie podają.
Dokument, który powstanie, obejmie m.in.:
- inwentaryzację przyrodniczą i dendrologiczną,
- projekt głównych alejek z oświetleniem,
- projekt zagospodarowania terenu,
- projekt identyfikacji wizualnej, w tym m.in. logo parku.
Jak informują władze Gdańska, docelowa powierzchnia parku Południowego ma wynieść aż 77 ha.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2025-08-11 15:46
(4)
Nie potrzebnie wydane pieniądze na projekt. Wystarczyłoby utwardzić istniejące przedepty i nie wycinać zieleni.
- 119 19
-
2025-08-12 14:39
Oj potrzebnie.
Przynajmniej zdaniem tych, którzy z tej puli uszczkną coś dla siebie. Od dawien dawna nie słychać w mieście o racjonalizacji wydatków, minimalizacji kosztów, o szacunku do mieszkańców i i wnoszonych przez nich opłat i podatków. Każda miejska inwestycja wydaje się zdrowo przeskalowana kosztowo, a dostęp do publicznych pieniędzy zdejmuje zdaje się
Przynajmniej zdaniem tych, którzy z tej puli uszczkną coś dla siebie. Od dawien dawna nie słychać w mieście o racjonalizacji wydatków, minimalizacji kosztów, o szacunku do mieszkańców i i wnoszonych przez nich opłat i podatków. Każda miejska inwestycja wydaje się zdrowo przeskalowana kosztowo, a dostęp do publicznych pieniędzy zdejmuje zdaje się wszelkie moralne hamulce, głęboko chowa cechy pozytywne, na wierzchu zostaje jedynie pazerność. Gorzej, że nikt tego nie kontroluje, a bezkarność wzmaga apetyty. Urzędy, spółki miejskie, wykonawcy, podwykonawcy, producenci, dostawcy, pośrednicy i tworzy się strasznie dług łańcuszek wyciągający łapę po publiczny grosz. Zieleń miejska podobnie, jak kasa traktowana jest identycznie, jak coś na czym da się zarobić i tyle, nikt nie łamie sobie głowy sensem, dobrostanem mieszkańców i przyrody. Strasznie to smutne.
- 1 0
-
2025-08-12 14:24
Oj potrzebnie...
- 0 0
-
2025-08-11 22:40
(1)
Po co utwardzać? Niech zostaną naturalne. Wszędzie musi być beton i asfalt?
- 10 4
-
2025-08-12 10:28
nie wszędzie tylko na ścieżkach, żeby się błoto nie robiło
- 4 0
-
2025-08-11 17:06
Czy naprawdę trzeba ingerować w ten ostatni kawałek dzikiej zieleni? Czy wszystko musi być pod linijkę? Czego brakuje temu miejscu?
- 108 14
-
2025-08-13 01:27
Super!
Oby tylko nie wycięto żadnego drzewa.
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
