- 1 Semeko. Sprzedaż budynku siedziby firmy (125 opinii)
- 2 Obejrzyj nowe osiedla w czasie dni otwartych (76 opinii)
- 3 Kładka nie ma pozwolenia na budowę (185 opinii)
- 4 Nowe Inwestycje. Sierpień 2024 (146 opinii)
- 5 Nawet 8 budynków na terenie po poczcie (207 opinii)
- 6 Dworzec PKS: zielony plac i nowe budynki (249 opinii)
Dzielnice - wizje przestrzeni. Metamorfoza Zielonego Trójkąta
Podniesienie jakości przestrzeni publicznej pomiędzy pawilonami handlowymi oraz wprowadzenie dodatkowych nasadzeń drzew to zmiany proponowane w opracowaniu Gdańskie Przestrzenie Lokalne na Młyniskach, w sąsiedztwie skrzyżowania ul. Marynarki Polskiej i Reja. Dwa tygodnie temu prezentowaliśmy ustalenia dla Wzgórza Mickiewicza, a za kolejne dwa napiszemy o Suchaninie w rejonie ul. Beethovena.
Znajdujące się tutaj pawilony handlowe pełnią nie tylko funkcję miejsca codziennych zakupów, ale również głównej przestrzeni integracji społecznej mieszkańców. Centralna część tego założenia to skwer im. Arkadiusza Arama Rybickiego.
Dotychczasowa przebudowa to wstęp do prac na większą skalę
Przeprowadzona w ostatnich latach, ze znacznym udziałem środków Budżetu Obywatelskiego, przebudowa przyczyniła się do znacznej poprawy stanu nawierzchni i wyglądu wspomnianego skweru.
Jednak wciąż - zgodnie z zapisami nowego opracowania GPL - do zmiany pozostają kwestie:
- spójnego zagospodarowania przestrzeni od strony skrzyżowania Marynarki Polskiej - Reja oraz przed sklepem "Merkus" (tutaj w formie przestrzeni współdzielonej - bez podziału na chodnik i jezdnię, lecz z zachowaniem funkcji parkingu),
- wprowadzenia dodatkowych drzew między pawilonami i na skwerze Arkadiusza Rybickiego (w tym choinki dzielnicowej),
- realizacji dwóch tzw. punktów węzłowych, czyli elementów przestrzennych ważnych ze względów kompozycyjnych np. rzeźby, akcentu wodnego, tarasu, zadaszenia itp.
Mural na ścianie pawilonu i bez drzew wzdłuż koryta Strzyży
Ponadto przy skwerze, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się mało estetyczny punkt gromadzenia odpadów, proponuje się wykonanie muralu np. upamiętniającego patrona tego miejsca.
Wzdłuż ulic Marynarki Polskiej oraz Reja postuluje się natomiast kolejne nasadzenia drzew, które - oprócz wartości przyrodniczych - powinny przesłonić parkingi naziemne od strony tych ulic.
Dlaczego jednak nowych drzew nie przewidziano wzdłuż Potoku Strzyża?
- Takie rozwiązanie w karcie GPL podyktowane jest wytycznymi Gdańskich Wód ze względu na docelową przebudowę (poszerzenie) koryta potoku. Pasy zieleni położone po obu stronach cieku są jednocześnie wałami potoku. Wprowadzenie drzew na tym etapie mogłoby kolidować z planowaną inwestycją, być przeszkodą w eksploatacji oraz pogarszać warunki odpływu wody - wyjaśnia Katarzyna Błaszkowska z Zespołu Komunikacji Społecznej BRG - Szczegółowy sposób zagospodarowania przestrzeni wzdłuż Potoku Strzyża, w tym kształtowania zieleni i doboru gatunków, będzie wynikać z kolejnego etapu, tj. projektu realizacyjnego przebudowy koryta potoku wraz z zagospodarowaniem zieleni towarzyszącej.
Powielenie zapisów obowiązującego planu zagospodarowania
Warto zauważyć, że w ramach GPL wskazano na potrzebę budowy dodatkowej kładki nad Potokiem Strzyża, co jest powieleniem zapisów obowiązującego planu zagospodarowania z 2019 r. Dokument ten zarazem dopuszcza daleko idące zmiany w istniejącej tkance i realizację nowej zabudowy mieszkaniowo-usługowej do 36 m wysokości.
Opracowanie GPL zakłada ponadto zachowanie istniejących ciągów pieszych, w tym chodnika prowadzącego w głąb zabudowy osiedlowej i do terenów rekreacyjno-sportowych przy Szkole Podstawowej nr 69.
Artykuł z 2018 r.: Plan dla nowej zabudowy na Zielonym Trójkącie
Rada dzielnicy nie wyraziła ostatecznej opinii w zakresie GPL
Przygotowanie opracowania GPL było konsultowane z przedstawicielami Rady Dzielnicy Młyniska. Rada po spotkaniu konsultacyjnym sformułowała wnioski o niewskazywanie terenów inwestycyjnych w obrębie pawilonów handlowych oraz o usunięcie drzew wzdłuż ul. Reja.
- W karcie uwzględniono jedynie wniosek dotyczący terenów inwestycyjnych, natomiast wniosek dotyczący rezygnacji z drzew nie został uwzględniony. Skorygowana karta została przekazana radzie wraz z obszernym uzasadnieniem dotyczącym zasadności zazieleniania i zadrzewiania miasta w kontekście pogłębiających się zmian klimatu i zagrożenia powodziowego, co przemawia za zachowaniem i wprowadzeniem nowych drzew. Rada została poproszona o oficjalną akceptację karty GPL w formie uchwały bądź opinii zarządu, jednak w przewidzianym okresie 30 dni potwierdzenie takie nie zostało złożone - informuje Błaszkowska.
Ostatecznie BRG zdecydowało się opublikować opracowanie GPL bez końcowej opinii rady i przekazać gotowy dokument radnym dzielnicy.
Gdańskie Przestrzenie Lokalne (w skrócie GPL)
Gdańskie Przestrzenie Lokalne to opracowania przygotowywane przez Biuro Rozwoju Gdańska docelowo dla ponad stu lokalizacji na terenie całego miasta.
Miejsca te mają być bezpieczne, łatwo dostępne oraz integrujące lokalną społeczność niezależnie od wieku, stanu zdrowia i stopnia sprawności fizycznej jej członków.
Ich lokalizacja jest dobierana w taki sposób, aby stworzyć spójną sieć powiązaną z terenami zieleni, centrami usługowymi i transportem zbiorowym.
Materiały przygotowane przez Biuro Rozwoju Gdańska mogą okazać się szczególnie pomocne przy realizacji zadań w ramach Budżetu Obywatelskiego, wydatkowaniu środków finansowych rad dzielnic oraz sporządzeniu nowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Mapa inwestycji
Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-02-21 15:46
(4)
Mieszkam na Zielonce od ponad roku i tylko marzę o przeprowadzce w inne miejsce. Jedyny plus to lokalizacja, która jest super, bardzo blisko do centrum czy do tunelu pod martwą wisłą. Cała reszta - porażka. Skwer Rybickiego, na którym nieustannie przesiaduje nieciekawe towarzystwo i urządza sobie libacje alkoholowe, strach tamtędy chodzić. Przy
Mieszkam na Zielonce od ponad roku i tylko marzę o przeprowadzce w inne miejsce. Jedyny plus to lokalizacja, która jest super, bardzo blisko do centrum czy do tunelu pod martwą wisłą. Cała reszta - porażka. Skwer Rybickiego, na którym nieustannie przesiaduje nieciekawe towarzystwo i urządza sobie libacje alkoholowe, strach tamtędy chodzić. Przy blokach na Reja brakuje normalnego oświetlenia. Jasne, są latarnie, ale solarne. Nigdy nie widziałam większej głupoty... Zimą przy pogodzie jaką mamy obecnie, wracając koło godziny dwudziestej można się zabić bo nic nie widać. Nie wspomnę o kominach z przeciwka na Marynarki, dzięki którym nie opłaca się nawet myć okien, a jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Dookoła nie ma nic konkretnego jeśli chodzi o usługi, Lidl czy Merkus - chodzę tam bo nie mam innego wyjścia. Brakuje porządnego warzywniaka, mięsnego, apteki, sklepów codziennych potrzeb. Nie wiem co musiałoby się tam wydarzyć, żeby poprawić komfort mieszkańcom.
- 21 2
-
2023-02-21 16:56
(3)
Co by się musiało stać? To samo, co w większości dzielnic czyli: na bieżąco naprawiane uszkodzenia, porządne sprzątanie ulic i zieleni, piesze patrole straży czy policji o różnych porach doby i mandaty dla żuli. Tylko tyle i aż tyle. Jednak łatwiej wywalać kasę na wizualki.
- 12 1
-
2023-02-25 14:37
(1)
Odbieranie koncesji na sprzedaż alkoholu zamiast mandatów dla żuli. Miasto ma spore możliwości w tym zakresie.
- 5 3
-
2023-03-21 08:19
NP ul.Wyzwolenia
Zamienią jeden monopol na drugi,tak jak zrobiono w Nowym Porcie w falowcu.Przy placu zabaw otwarto wbrew woli mieszkańców nowy sklep monopolowy--Borys !!!.
- 0 0
-
2023-02-21 19:53
Co daje mandat dla żula?
- 6 1
-
2023-02-21 10:54
Zielonka, tam dorastałem...
Miło się wspomina, boisko żużlowe, piwnice, górka, trzepak...
Sklep z wykładzinami, a na samym końcu sklepu bujak...
Chodzenie za garażami nad potokiem, szaber (gruszki), kasztanowiec...
Miło wspominam zielonkę.- 46 2
-
2023-02-21 10:23
Brzydko (3)
Mieszkałam tam bardzo długo, bo prawie 8 lat ( w miarę tani wynajem) i powiem, że nigdy bym nie chciała tam zamieszkać na stałe. Skwer Rybickiego? Tam jest miejscówka żuli. Aż strach bylo tamtędy chodzic. Generalnie zawsze było dużo żuli. Zawsze bałam się wracać wieczorem do domu. Szkoda, bo lokalizacja jest naprawdę super. Wszedzie blisko.
- 70 5
-
2023-02-23 18:54
A rada dzielnicy ?Czy nie może pomóc mieszkańcom?Czy to jest normalne,żeby patologia rządziła dzielnicą?
- 3 1
-
2023-02-21 14:28
Dlaczego tak mało zieleni wszędzie? Nasadzenia powinny być w każdym możliwym miejscu
Rozumiem, że potok zostanie rozszerzony, ale dzisiaj to puste brzegi. Niech takie nie będą. Dzisiaj analizowałem miejsce, gdzie ja mieszkam. Większość budownictwa z lat 70-tych i 80-tych. Drzewa i krzewy wieloletnie sadzono w tamtych latach i trochę później. Teraz domu mieszkalne szeregowe i pojedyncze toną w zieleni, wręcz się w niej chowają.
Rozumiem, że potok zostanie rozszerzony, ale dzisiaj to puste brzegi. Niech takie nie będą. Dzisiaj analizowałem miejsce, gdzie ja mieszkam. Większość budownictwa z lat 70-tych i 80-tych. Drzewa i krzewy wieloletnie sadzono w tamtych latach i trochę później. Teraz domu mieszkalne szeregowe i pojedyncze toną w zieleni, wręcz się w niej chowają. Hałas od strony Obwodnicy dzięki drzewom zmniejszony. Ba! Wykorzystywany jest nawet pas przy jezdni, który nie nalezy do mieszkańców, ale oni sadzą tam rośliny dla upiększenia. Po drugiej stronie ulicy nowe budownictwo - od strony ulicy zero zieleni. Smutno
- 10 1
-
2023-02-21 10:40
Mieszkałaś tam 1/5 dorosłego życia i to nie było "na stałe" ? :D
lekką ręką dysponujesz swoim czasem
- 4 23
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.