- 1 Semeko. Sprzedaż budynku siedziby firmy (125 opinii)
- 2 Obejrzyj nowe osiedla w czasie dni otwartych (76 opinii)
- 3 Kładka nie ma pozwolenia na budowę (185 opinii)
- 4 Nowe Inwestycje. Sierpień 2024 (146 opinii)
- 5 Nawet 8 budynków na terenie po poczcie (207 opinii)
- 6 Dworzec PKS: zielony plac i nowe budynki (249 opinii)
Zdrowe i silne więzi z otoczeniem mają znaczący wpływ na dobrostan człowieka oraz funkcjonowanie całego społeczeństwa. Okazuje się, że architektura może zbliżać ludzi i sprzyjać budowaniu dobrych relacji.
Bezcenne więzi
Zainteresowanie naukowców tematem wpływu wsparcia społecznego na nasze funkcjonowanie sięga lat 70. XX wieku. Już w tych latach przeprowadzano analizy wpływu integracji na dobrostan człowieka. Od tego czasu przeprowadzono jeszcze wiele badań, a wsparcie społeczne stało się jednym z lepiej udokumentowanych czynników psychospołecznych wpływających na stan zdrowia. Dobre relacje z otoczeniem poprawiają naszą kondycję, zwiększają odporność, a niektórzy naukowcy porównują pozytywny efekt wsparcia społecznego do rzucenia palenia.
Skoro relacje społeczne są niezbędne dla dobrej kondycji człowieka, jak możemy w obecnych czasach wspierać ich rozwój? Problem braku dobrych relacji często dotyczy mieszkańców miast. Mimo życia w aglomeracjach zamieszkanych przez setki tysięcy ludzi, mieszkańcy odczuwają problem z nawiązywaniem relacji, nawet z osobami, które mieszkają za ścianą. Jednym z ważniejszych czynników, które mogą to zmienić, jest architektura.
Przestrzeń budująca więzi
Sposób projektowania przestrzeni, w której spędzamy ok. 90 proc. naszego życia, ma nieoceniony wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie oraz budowanie sąsiedzkich relacji.
- Wielu z nas pamięta czasy, kiedy dzieci cały dzień bawiły się na zewnątrz, a domy były otwarte dla sąsiadów. Postanowiliśmy stworzyć naszym klientom odpowiednie warunki do przywołania tych wspomnień. Nasze osiedle LINEA w Gdańsku przyciąga przyjazną architekturą i mnogością miejsc, w których można w naturalny sposób poznawać się i spędzać wspólnie czas, także na świeżym powietrzu. Na osiedlu wytworzyła się już społeczność skupiająca rodziców, przyjaciół i ludzi o podobnych zainteresowaniach oraz stylu życia. Wiemy, że niektórzy mieszkańcy namówili swoich znajomych, by kupili tu mieszkanie. Nawiązują się pierwsze przyjaźnie dzieci, które mogą trwać przez całe życie, a także przyjaźnie dorosłych, dzielących podobne doświadczenia życiowe - opowiada o inwestycji Marta Drozd-Piekarska, Zastępca Dyrektora Sprzedaży spółki deweloperskiej ALLCON.
Pozytywna atmosfera na LINEI w dużej mierze wynika z z zaprojektowanej urbanistyki osiedla. Projektanci z pracowni B1 Architekci zaprojektowali kompleksową przestrzeń, która zachęca do wyjścia z mieszkania i spędzenia czasu wspólnie z sąsiadami również na zewnątrz.
- Zaprojektowane na osiedlu miejsca dają pełen wachlarz możliwości integracji społecznych: od sąsiedzkich dyskusji na zielonych dziedzińcach przy wejściach do budynków, poprzez spotkania na placach przy lokalach usługowych, aż po wspólny aktywny wypoczynek na placu zabaw i terenach rekreacyjnych. Takie było nasze założenie: stworzyć różnorodną przestrzeń pozostającą w bliskości z naturą, a jednocześnie zachowującą namiastkę miejskości - dodaje architekt Jakub Bartoszewicz z B1 Architekci.
Lokalizacja, która łączy
Kluczowym elementem, który ma wpływ na nasze codzienne samopoczucie i kondycję, jest otoczenie natury, a także szybki dostęp do infrastruktury miejskiej. Osiedle powstaje na zielonym terenie, na granicy Jasienia i Moreny, nieopodal Alei Pawła Adamowicza. W pobliżu znajduje się rozwinięta sieć komunikacyjna - przystanki autobusowe, tramwajowe i stacje PKM, które zapewniają dogodne połączenie z całym Trójmiastem. W okolicy są również centra handlowe, szkoły, przedszkola, przychodnie i restauracje. LINEA oferuje też idealne warunki do sąsiedzkich wędrówek, wspólnego biegania czy nordic walkingu. W okolicy znajdują się szlaki turystyczne prowadzące przez lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.
Piknik sąsiedzki i wspólna kawa
Ciekawym rozwiązaniem, które ALLCON wprowadził do projektu, by zacieśniać sąsiedzkie więzi, jest Dolina Potoku. To urozmaicony teren rekreacyjny o powierzchni ponad 7000 m kw. Będzie on stanowić idealne miejsce na piknik, dziecięce zabawy, dłuższy spacer z psem czy po prostu błogi relaks. Rozległe tereny zielone, mała architektura, liczne ławki oraz skwery wyposażone w stojaki rowerowe zachęcać będą do aktywnego spędzania czasu poza domem. Dla dzieci powstanie wielofunkcyjny plac zabaw, dostosowany do różnych grup wiekowych. Znajdą się tam huśtawki, zjeżdżalnie, linarium i inne atrakcje dla młodszych oraz starszych mieszkańców.
LINEA to więcej niż mieszkania
- Oferta LINEI jest niezwykle urozmaicona - przyznaje Marta Drozd-Piekarska. - Klienci mogą wybierać spośród mieszkań od dwóch do czterech pokoi, o metrażu od 41 do 94 m kw. Dla osób poszukujących jeszcze większej przestrzeni uruchomiliśmy sprzedaż kolejnego etapu miejskich Domów LINEA o powierzchni do 185 m kw., które są połączone z infrastrukturą osiedla. Mieszkańcy domów będą mieli blisko do osiedlowych miejsc rekreacji i lokali usługowych. Na terenie osiedla powstanie 17 lokali usługowych, w tym kilka przystosowanych pod gastronomię. ALLCON obecnie poszukuje najemców, którzy zaoferują mieszkańcom inwestycji atrakcyjny przekrój usług.
Aktualną ofertę mieszkań i Domów LINEA z terminem odbioru w 2025 r. znajdziesz tutaj.
* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł
Inwestycje
Linea
64 ogłoszenia