- 1 Semeko. Sprzedaż budynku siedziby firmy (125 opinii)
- 2 Obejrzyj nowe osiedla w czasie dni otwartych (76 opinii)
- 3 Kładka nie ma pozwolenia na budowę (185 opinii)
- 4 Nowe Inwestycje. Sierpień 2024 (146 opinii)
- 5 Nawet 8 budynków na terenie po poczcie (207 opinii)
- 6 Dworzec PKS: zielony plac i nowe budynki (249 opinii)
Komórki lokatorskie. Ważny dodatek do mieszkania
Chociaż przez wiele osób traktowane są jako konieczny wymóg przy zakupie nowego mieszkania, to nie każdy kupujący mieszkanie od dewelopera może się na nie zdecydować. Komórki lokatorskie, bo o nich właśnie mowa, to bardzo pożądane pomieszczenie przynależne, które rozwiązuje wiele problemów z przechowywaniem.
O ile na rynku wtórnym najczęściej można kupić mieszkanie z komórką lokatorską lub przynależną piwnicą, o tyle w przypadku zakupu mieszkania od dewelopera nie zawsze mamy taką możliwość.
- Aktualnie na rynku deweloperskim komórka lokatorska to towar deficytowy. Tymczasem podejmując decyzję o zakupie własnego mieszkania, musimy się zastanowić, czy będzie w nim miejsce na przechowywanie rzeczy sezonowych, pamiątek oraz innych rzeczy, z którymi trudno się rozstać - mówi Joanna Olender, ekspert ds. sprzedaży nieruchomości Partnerzy Nieruchomości.
Tarasy Bałtyku. Najciekawsza Inwestycja Mieszkaniowa Trójmiasta 2021 roku
Wszystko dlatego, że w nowym budownictwie komórek lokatorskich zazwyczaj powstaje nieco mniej niż mieszkań.
- Komórka lokatorska, piwnica lub pomieszczenie gospodarcze to druga najważniejsza kwestia po miejscu parkingowym, o którą pytają klienci. Mieszkanie z komórką lokatorską zazwyczaj szybciej znajduje nabywcę - mówi Marcin Marczak z Invilla Nieruchomości.
Najczęściej spotykane komórki lokatorskie od deweloperów mieszczą się w hali garażowej lub piwnicy. Preferowane przez wielu poszukujących mieszkań komórki na piętrze są aktualnie rzadkością, którą - jak podkreślają nasi rozmówcy - spotkać możemy głównie w apartamentowcach.
Jakie komórki lokatorskie są najlepsze?
Zasada, która obowiązuje przy wyborze komórek lokatorskich, jest bardzo prosta. Osoby kupujące mieszkanie starają się z reguły wybrać jak największe pomieszczenie. Wiele osób chętniej wybiera murowane komórki lokatorskie, jeśli tylko ma wybór.
Agencje nieruchomości w Trójmieście
- Wyróżniamy jeszcze komórki lokatorskie w formie boksów za miejscem postojowym w hali garażowej, które też są ciekawym rozwiązaniem - mówi Piotr Zwoliński z Pepper House.
Status prawny komórek lokatorskich
Podobnie jak piwnice, komórka lokatorska jest powierzchnią przynależną do mieszkania i nie można sprzedać jej osobno, np. bez sprzedaży lokalu mieszkalnego.
Jak i za ile może pomóc prawnik w razie konfliktu z deweloperem
- Komórka może również stanowić powierzchnię przynależną do miejsca postojowego w hali garażowej, dla którego jest założona osobna księga wieczysta, i w tym przypadku sprzedaż również następuje razem. Co do wielkości komórki lokatorskiej nie ma przepisu, który by określał minimalną lub maksymalną jej powierzchnię - mówi Michał Jankowski, ekspert ds. sprzedaży nieruchomości Partnerzy Nieruchomości.
Ceny komórek lokatorskich
Ceny komórek lokatorskich wahają się od 2,5 do 5 tys. zł za m kw. Nie brakuje również deweloperów, którzy oferują komórkę lokatorską w cenie mieszkania lub za symboliczną opłatą.
Mimo że w większości przypadków jest to dodatkowa przestrzeń, za którą trzeba zapłacić, to osobom poszukującym mieszkań na niej zależy i zdarza się, że brak komórki lokatorskiej może zadecydować o zakupie innego mieszkania. Pamiętajmy także, że przy ewentualnej sprzedaży komórka lokatorska podnosi wartość nieruchomości.
- W przypadku dalszej sprzedaży mieszkania lub jego wynajęcia właściciel otrzyma większą kwotę, niż uzyskałby za podobny lokal bez tej dodatkowej powierzchni - ocenia Joanna Olender.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2022-04-10 13:48
(4)
Dlatego wybrałem mieszkanie w starym budownictwie. Każdy z mieszkańców ma piwnicę.
Jest też suszarnia, pralnia oraz wózkarnia na wózki i rowery.
Jest nawet schron z filtrami powietrza, zbiornikami wody i wyjściem ewakuacyjnym (w razie trafienia bombą i zawalenia budynku) kilkanaście metrów od budynku.
WDlatego wybrałem mieszkanie w starym budownictwie. Każdy z mieszkańców ma piwnicę.
Jest też suszarnia, pralnia oraz wózkarnia na wózki i rowery.
Jest nawet schron z filtrami powietrza, zbiornikami wody i wyjściem ewakuacyjnym (w razie trafienia bombą i zawalenia budynku) kilkanaście metrów od budynku.
W kranie ciepła woda z elektrociepłowni, ogrzewanie miejskie, do gotowania gaz.
Byłem u znajomych w tych nowych blokach.
Gazu nie mają, do gorącej wody bojler elektryczny.
Porażka.- 25 11
-
2022-04-10 22:03
Ja znam przykład dużego budynku z połowy lat 50-tych - jeden schron na dwie klatki schodowe
Bo budynek długi, takie "pudełko od zapałek" postawione na dłuższym boku. Wejścia do schronów były z piwnic. Były 3 schrony, bo 6 klatek schodowych (budynek miał i ma 6 pięter). Szyby ewakuacyjne były o 1/4 wysokości budynku od jego ściany; zrobiono to w oparciu o doświadczenia z miast niemieckich z II wojny św. Że budynek trafiony, ludzie pod nim
Bo budynek długi, takie "pudełko od zapałek" postawione na dłuższym boku. Wejścia do schronów były z piwnic. Były 3 schrony, bo 6 klatek schodowych (budynek miał i ma 6 pięter). Szyby ewakuacyjne były o 1/4 wysokości budynku od jego ściany; zrobiono to w oparciu o doświadczenia z miast niemieckich z II wojny św. Że budynek trafiony, ludzie pod nim w schronie ocaleli, ale zanim się do nich dokopano... Ale w poł. lat 80-tych czy 90-tych w ww budynku wyjścia (szyby) ewakuacyjne z trawników znikły. Może skuto do poziomu z 70 cm pod powierzchnią trawnika, a też zasypano szyb czy zalano cementem (albo jedno i drugie), tylko ileś ziemi dano na wierzch. A od piwnic wejścia do schronów pewnie zamurowano pustakami.
- 0 0
-
2022-04-10 21:13
(1)
Kto kupuje nowe bez ogrzewania miejskiego ? Chyba desperaci. A to że nie ma gazu to bardzo dobrze, 3/5 rachunków to abonament, więc po co płacić gaz i prąd ? Wystarczy prąd.
- 5 3
-
2022-04-11 09:55
Każdy kto nie chce przepłacać. Popytaj ludzi ile płacą za podgrzanie metra^3 wody ciepłem miejskim (potrafi to kosztować ponad 20zł).
Ogrzewanie prądem 2 razy tańsze niż ciepło miejskie. Ogrzewanie gazem 4 razy tańsze i to już po tej niedawnej podwyżce - jeszcze do zeszłego roku było 6 razy tańsze.- 4 2
-
2022-04-10 18:47
W starych kamienicach są grube mury,okna podwójne.Na lato wyjmowało się jedne.Mieszkania wysokie.
- 7 0
-
2022-04-10 19:12
Komórka, to norma powszechna, ale sala zabaw dla dzieci już nie (6)
Wewnątrz budynku (dla 21 rodzin) mamy salę zabaw dla naszych najmłodszych mieszkańców (o powierzchni ok 60m2), a w niej między innymi park linowy, trampolina i zjeżdżalnia.
Komórka oczywiście też jest. Jest to pomieszczenie gospodarcze o powierzchni 11m2 bezpośrednio usytuowane przy podziemnym miejscu garażowym.- 12 10
-
2022-04-10 19:56
Chwalisz się? Czy żalisz (5)
Koszty tej sali ponosi wspólnota .
A co ma ten co nie ma dzieci?
Koszt- 10 5
-
2022-04-11 16:54
Albo ponosisz koszt takiej salki (3)
Albo koszt mieszkania pod dziećmi ponosi ich sąsiad z dołu. Przykro mi, ale taka świetlica to niezbędna sprawa. Nie wiem, czy musi być tak duża, czy może lepsza byłaby na więcej dzieci, ale to ogromna zaleta. Chyba, że wolisz słuchać tupania dzieci mieszkających nad tobą.
Dla siebie mam jeszcze dodatkowy wymóg, blisko mieszkania potrzebuję miejsca do gry na saksofonie. Na razie udaje mi się znaleźć wszędzie gdzie wynajmuję i mam szczęście do sąsiadów z góry. Ale to kwestia ślepego losu.- 1 1
-
2022-04-11 20:08
Dodam jeszcze, że części wspólne, w tym sala zabaw dla dzieci jest monitorowana (2)
Kamera w bawialni umożliwia dyskretną obserwację dzieci. Można w domu skupić się na przygotowaniu obiadu i jednocześnie obserwować salę zabaw na ekranie telewizora, czy laptopa.
Czy jest za duża? Myślę, że w sam raz. Taka sala może być też wykorzystywana do innych celów, np. na zebrania wspólnoty- 3 1
-
2022-04-12 17:47
Jasne jasne (1)
Dzieci do przedszkola potem zamknijcie dzieci w sali zabaw sami na siłownie ... lub znajomych
Świat zwariował
Ot słoiko landia
A wychowa pewnie szkoła- 0 2
-
2022-04-12 21:03
Zawsze trafi się beznadziejny komentarz
Puk puk. Kto tam? - głupota
Pozamykać siłownie, kluby fitness, sale zabaw dla dzieci :)- 1 0
-
2022-04-10 20:57
Tobie żal d... ściska
Ten, co nie ma dzieci, ma wnuki.
Gdyby był basen zapytał byś, co ma ten, który nie umie pływać? Ha ha ha :)- 7 11
-
2022-04-11 07:18
jak nie już to lada chwila komórki i miejsce postojowe będą w cenie mieszkania (8)
I być może na tym się nie skończy. Aktuane ceny w powiązaniu z drogimi kredytami to abstrakcja w porównaniu do średnich zarobków, jeśli nic się nie zmieni (t.j. zarobki nie wzrosną, koszt kredytu będzie rosnąć, ceny mieszkań nie spadną) to będziemy mieli na rynku mieszkaniowym totalny zastój.
- 24 5
-
2022-04-11 10:04
Piwnica zawsze jest w cenie mieszkania. (7)
Jeśli konstrukcja (projekt) bloku wymaga podpiwniczenia aby blok się zapadł/rozpadł to chcesz czy nie trzeba piwnicę wybudować i jej koszt doliczyć do ceny mieszkań.
W zamian w piwnicy można urządzić komórki lokatorskie.
Ponieważ przepisy wymagają udostępnienia w pobliżu bloku kilku miejsc postojowych to ich koszt wJeśli konstrukcja (projekt) bloku wymaga podpiwniczenia aby blok się zapadł/rozpadł to chcesz czy nie trzeba piwnicę wybudować i jej koszt doliczyć do ceny mieszkań.
W zamian w piwnicy można urządzić komórki lokatorskie.
Ponieważ przepisy wymagają udostępnienia w pobliżu bloku kilku miejsc postojowych to ich koszt w pewnym sensie też jest wliczony. Aby uzyskać pozwolenie na budowę trzeba te miejsca gdzieś zorganizować - czasem uda się je zrobić w obowiązkowej przerwie między blokami a czasem trzeba kupić dodatkowy teren stanowi, spełnienie wymagań dla uzyskania pozwolenia na budowę stanowi koszt który podnosi cenę mieszkań.- 0 5
-
2022-04-11 11:34
(6)
Bloki wymagają podpiwniczenia tylko ze względu na konieczność zapewnienia miejsc parkingowych, pomieszczeń gospodarczych i technicznych, a nie ze względów konstrukcyjnych.
Oczywiście, że budynki niepodpiwniczone byłyby dużo tańsze, dlatego tam, gdzie to możliwie, tzn. na dużych działkach, gdzie zezwala plan zagospodarowania przestrzennego buduje się budynki niepodpiwniczone i wolnostojące garaże i komórki, po taniości.- 6 0
-
2022-04-11 14:41
(5)
Garaże wolnostojące zawsze są droższe od garaży pod blokiem. Nawet gdy grunt jest tani to i tak zawsze coś kosztuje, poza tym płaci się jeszcze za pokrycie dachu, izolację, podłączenia itp
Tyle, że nie zawsze da się zagłębić garaże w gruncie bo nie zawsze jest dojazd - musi być odpowiedni spadek terenu i odstęp od ulicy bo podjazdy doGaraże wolnostojące zawsze są droższe od garaży pod blokiem. Nawet gdy grunt jest tani to i tak zawsze coś kosztuje, poza tym płaci się jeszcze za pokrycie dachu, izolację, podłączenia itp
Tyle, że nie zawsze da się zagłębić garaże w gruncie bo nie zawsze jest dojazd - musi być odpowiedni spadek terenu i odstęp od ulicy bo podjazdy do garaży nie mogą być zbyt strome. Czasem garaże zajmują część niskiego parteru a nie piwnicę - a to już może się nie podobać deweloperowi bo sprzedając mieszkania może uzyskać wyższą cenę za metr - wtedy całkiem rezygnuje z garaży.- 1 1
-
2022-04-12 08:59
he?
postawisz garaz z blachy falistej w 30 min. i to bez zadnych fundamentow.
- 2 0
-
2022-04-12 07:44
Czy na pewno "garaże wolnostojące zawsze są droższe od garaży pod blokiem"?
Otóż absolutnie nie!
Garaże wolnostojące są stosunkowo tanie, bo to z reguły lekkie konstrukcje, czasami nawet zwykłe wiaty, posadowione na bloczkach, zamiast na fundamentach.
Budowa miejsca garażowego zlokalizowanego poniżej poziomu gruntu wymaga poniesienia znacznie wyższych kosztów, choćby na roboty ziemne i bardziej skomplikowany system odwodnienia i izolacji (wody gruntowe).- 2 0
-
2022-04-11 20:07
Opłaca się tez podatek od nieruchomości i uzytkowanie wieczyste.
- 1 0
-
2022-04-11 16:58
No tak (1)
Bo wykopanie dołu, postawienie szalunków, wyłożenie zbrojeń, zalanie betonem i dociągnięcie infrastuktury jest darmowe. A zewnętrzny garaż: wylewka betonowa, fakt musi też być zbrojona, do tego ściany z pustaka i budowa dachu, ale za to dociągnięcie prądu i wykńczenie już jest prostsze i tańsze. Nie ma szans, żeby to wyszło drożej.
- 2 1
-
2022-04-11 20:08
Jeżeli teren miejski to jeszcze dochodzą opłaty j.w
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.