- 1 Semeko. Sprzedaż budynku siedziby firmy (128 opinii)
- 2 Obejrzyj nowe osiedla w czasie dni otwartych (76 opinii)
- 3 Kładka nie ma pozwolenia na budowę (185 opinii)
- 4 Nowe Inwestycje. Sierpień 2024 (146 opinii)
- 5 Apartamenty z usługą concierge (34 opinie)
- 6 Dworzec PKS: zielony plac i nowe budynki (249 opinii)
Mieszkanie z eko certyfikatem. Co to znaczy?
Pewne rozwiązania proekologiczne deweloperzy stosują już standardowo - oświetlenie LED części wspólnych, zasilanie go fotowoltaiką, uwzględnienie stacji ładowania pojazdów elektrycznych czy montowanie stojaków rowerowych. Niektórzy idą jednak o krok dalej i do dbania o środowisko i tzw. zrównoważony rozwój podchodzą z jeszcze większą troską. Mieszkańcy takich inwestycji dobrze na tym potem wychodzą.
LEED i BREEAM to nazwy certyfikatów, które deweloper może uzyskać w niezależnej jednostce certyfikującej dla prowadzonej przez siebie inwestycji. Zarówno jeden, jak i drugi certyfikat jest potwierdzeniem zastosowania najlepszych praktyk i dowodem na to, że budynek mieszkalny, biurowy, usługowy lub przemysłowy jest zaprojektowany i zbudowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
W przypadku nowych nieruchomości biurowych, które przeznaczone są pod wynajem przez zagraniczne korporacje, certyfikaty LEED, BREEAM czy Well są procedowane właściwie standardowo. Najemcy korporacyjni rzadko biorą pod uwagę niecertyfikowane obiekty. Obecnie, również w Trójmieście, deweloperzy zaczynają certyfikować także budynki mieszkaniowe.
Deweloperzy w Trójmieście
Proces certyfikacji zaczyna się już na etapie projektu (tzw. precertyfikacja). Jest on przygotowywany tak, by obiekt powstawał, a potem funkcjonował w oparciu o rozbudowany katalog zasad. Przy ocenie brane są pod uwagę takie wskaźniki, jak: wykorzystanie materiałów ekologicznych, zużycie wody i energii, jakość powietrza, gospodarka odpadami czy dostępność komunikacji w pobliżu ocenianego budynku.
BREEAM czy LEED?
System BREEAM (ang. Building Research Establishment's Environmental Assessment Method) to brytyjski system oceny budynków pod względem ich oddziaływania na środowisko, w którym brane pod uwagę jest wiele kryteriów. Został opracowany zarówno z myślą o nowych obiektach, jak i tych remontowanych i przebudowywanych. Niewielką liczbę certyfikacji inwestycji mieszkaniowych zawdzięczamy głównie krótkiej historii przyznawania tego rodzaju potwierdzenia budynkom mieszkalnym. Funkcjonuje ona bowiem od 2016 roku.
Inteligentne rozwiązania w inwestycjach deweloperskich
Certyfikacja w systemie LEED (ang. Leadership in Energy & Environmental Design) pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, została opracowana przez U.S. Green Building Council i przeznaczona jest dla budynków przemysłowych, biurowych oraz hoteli. Obejmuje także inwestycje mieszkaniowe na każdym etapie - od projektu, przez eksploatację i konserwację. Oba systemy niewiele się od siebie różnią, ale w Europie większą popularnością cieszy się certyfikacja BREEAM.
Trójmiejskie inwestycje mieszkaniowe z certyfikatami
Do tej pory jedyną inwestycją mieszkaniową w Trójmieście z certyfikatem LEED jest ukończone w 2020 roku w Śródmieściu Gdańska osiedle Riverview dewelopera Vastint. Inwestycje certyfikowane w systemie BREEAM są w Trójmieście trzy - wszystkie jeszcze w trakcie budowy.
Proces certyfikacji BREEAM został rozpoczęty dla inwestycji Atrium Oliva dewelopera Allcon Osiedla.
- Wszystkim nam powinno zależeć na realizacji wysokiej jakości projektów, które sprzyjają ekologii i dobremu samopoczuciu. Dlatego mam nadzieję, że baza BREEAM w Polsce będzie się powiększać. Obecnie certyfikowanych inwestycji mieszkalnych jest niestety bardzo mało - twierdzi Piotr Tarkowski, członek zarządu Allcon. - Wynika to z faktu, że dla budynków mieszkaniowych normy są bardzo rygorystyczne, wymagające zarówno dla inwestora, jak i projektantów oraz wykonawców. Dla klienta to jednak gwarancja wysokiej jakości.
W ramach kolejnego etapu tej inwestycji, który niedawno został wprowadzony do sprzedaży powstaną dwa budynki czterokondygnacyjne, w których znajdzie się łącznie 48 mieszkań oraz lokale usługowe. Do dyspozycji mieszkańców oddane zostaną także: sala klubowa, fitness, tężnie i sauna sucha.
Wśród zaplanowanych ekologicznych rozwiązań są tu m.in. miejsca ładowania pojazdów elektrycznych, panele fotowoltaiczne, efektywne systemy windowe oraz oświetlenie LED. Eksperci międzynarodowej jednostki certyfikującej BRE docenili także wysokie nasłonecznienie mieszkań w Atrium Oliva, które sprzyja dobrej kondycji mieszkańców, oszczędnościom i ekologii. Stwierdzono także, że mieszkania w tej inwestycji będą o ok. 30 proc. bardziej energooszczędne niż zakładają standardowe wymagania.
Deweloper otoczył opieką także roślinność - zredukował wycinkę istniejącego drzewostanu do niezbędnego minimum, a w glebie części zielonych zamontowane będą czujniki, które pozwolą na optymalne nawodnienie roślin. Nasadzenia na terenie inwestycji zostały dobrane do zastanego ekosystemu.
Nowe Inwestycje Mieszkaniowe. Co nowego weszło do sprzedaży w czerwcu?
Certyfikat BREEAM Interim (czyli przyznawany na etapie realizacji projektu) na poziomie Very Good (możliwe poziomy to: unclassified, pass, good, very good, excellent, outstanding - pojedyncze przypadki) uzyskał także w czerwcu tego roku Yareal dla Rezydencji Plac Kaszubski w Gdyni.
Jak tłumaczy deweloper, inwestycja wpisuje się w filozofię BREEAM m.in. ze względu na lokalizację w centrum miasta, która pozwala na ograniczenie używania samochodu, przyczyniając się do redukcji emisji CO2. Deweloper przewidział stojaki rowerowe, promując ekologiczne środki transportu i zdrowy styl życia. Część miejsc postojowych w hali garażowej została wyposażona w możliwość ładowania pojazdów elektrycznych. Podczas budowy stosowane są materiały o podwyższonej odporności na działanie czynników atmosferycznych. Budynek wyposażono w rozwiązania energooszczędne, m.in. sterujące oświetleniem czujniki ruchu i zmierzchu, nowoczesne okna o podwyższonych współczynnikach przenikania ciepła, ponadstandardowe ocieplenie ścian zewnętrznych, stropów czy efektywne energetycznie windy.
Trójmiasto w Budowie. Jak zmienia się Plac Kaszubski w Gdyni
- Ta inwestycja pokazuje możliwości redukcji i regulacji wpływu, jaki budowa, a potem gotowe budynki mogą wywierać na środowisko. Uzyskanie certyfikatu przekłada się również wprost na bezpośrednie korzyści dla naszych klientów - poprawia jakość życia między innymi pod względem doświetlenia, wentylacji czy komfortu termicznego - wyjaśnia Katarzyna Rauber z Yareal. - Zarówno konstrukcja budynku, jak i zastosowane w nim rozwiązania pozwalają na oszczędność energii elektrycznej i cieplnej. Tymczasem energooszczędność nabiera w ostatnich latach coraz większego znaczenia, co widać zwłaszcza teraz, w czasie trwającego kryzysu energetycznego.
Deweloper przywiązał wagę także do roślinności na terenach wspólnych, która została dobrana w konsultacji z ekologiem i jest odporna na zmiany klimatyczne oraz nie wymaga intensywnego podlewania.
Yareal, dla którego certyfikacja realizowanych budynków jest standardem, planuje także certyfikację innej inwestycji mieszkaniowej - Odea Park w Gdańsku przy ul. Legnickiej.
Jakie korzyści daje mieszkańcom certyfikowana nieruchomość?
Budynki z certyfikatem LEED lub BREEAM dają przyszłym mieszkańcom pewność, że spełniają podwyższone standardy: są użytkowane w sposób energooszczędny i stworzone z materiałów przyjaznych środowisku. I nie jest to tylko obietnica z foldera reklamowego dewelopera, tylko realne certyfikaty materiałów budowlanych, które sprawdza jednostka certyfikująca.
Ponadto dzięki odpowiedniej ilości światła dziennego i jakości powietrza mieszkańcy mogą być w tych budynkach spokojni o swoje zdrowie i dobre samopoczucie.
Dodatkowo posiadanie certyfikatu ma także wymiar finansowy: mieszkania w inwestycjach certyfikowanych mają większą wartość.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2022-07-04 09:37
dopiero na budowie widać (1)
jak się zobaczy grubośc ocieplenia na ścianach, wygłuszenia ścian wewnęntrzych, stropów, projekt z tymi wszystkimi drobiazgami dotyczącymi wywozu śmieci.... to się rozumie za co płaci się więcej. Gratuluję osobom, które będą miały możliwość mieszkania w takich budynkach.
- 4 4
-
2022-07-04 13:54
Hehe eko
Najpierw kąpie się tata,później mama, a na końcu dzieci w tej samej wodzie. Później płynie niżej i kolejne osoby się myją.
- 3 1
-
2022-07-03 12:35
Z certyfikatem czy bez ceny w dół (16)
Pkobp prognozuje w tym roku korektę 5%, moim zdaniem w przeciągu 2-3 lat korekta przy wyhamowaniu inflacji może dojść do 30%, a w przypadku uyrzymania się inflacji o tak korekta przekroczy 10%.
Od zjzdu cen nie ma odwrotu to normalny cykl. Kto kupował w przeciągu ostatnich 2 lat przez dekadę będzie lizał rany.- 17 35
-
2022-07-05 07:08
(1)
Teraz to każdy głupi tak pisze. Janusz od początku pandemii to wiedział, a teraz każdy podobny komentarz to miód na moje uszy. Na pohybel hejterom. Korekta 30% to minimum.
- 1 1
-
2022-07-05 17:18
"Teraz to każdy głupi tak pisze" - i z tym twierdzeniem muszę się zgodzić :)
Nikt zdrowo myślący takich bzdur nie wypisuje
- 0 0
-
2022-07-04 13:59
(1)
nikt nie obniży zbyt dużo bo materiały do budowy są zbyt drogie. Jak mieszkania w słabszych lokalizacjach będą stały dłuższy czas puste, to może coś zacznie tanieć ale na pewno nie 30% ...
- 2 2
-
2022-07-04 14:49
niedawno czytałem tu fajny komentarz
a mianowicie, że przez to co się aktualnie dziej ktoś musi stracić, autor komentarza podał też przykład spadku cen stali w stosunku do szczytu sprzed kilku tygodni, antycypując, że stal nie będzie jedynym składnikiem , którego cena spadnie.
Zgadzam się z gościem w 100%, że jesli sie buduje na górce cenowej to nie ma szans żeby ktoś niea mianowicie, że przez to co się aktualnie dziej ktoś musi stracić, autor komentarza podał też przykład spadku cen stali w stosunku do szczytu sprzed kilku tygodni, antycypując, że stal nie będzie jedynym składnikiem , którego cena spadnie.
Zgadzam się z gościem w 100%, że jesli sie buduje na górce cenowej to nie ma szans żeby ktoś nie stracił a straci dewloper jeśli nie sprzeda lub klient jeśli to kupi.
Reasumując , jeśli nie ma nabywców przy aktualnych cenach to nie należy budować, a nie usprawiedliwiać się kosztami materiałów. Czym szybciej przestanie się budować tym sztbciej ceny materiałów spadną.
Oczywiście jest jeszcze opcja, że pensje nadgonią 100% wzrosty cen mieszkań w przeciągu ostatnich 4 lat, ale raczej jest to opcja mało prawdopodobna.- 3 0
-
2022-07-04 13:42
Taa, tylko 30%? za darmo będą rozdawać!
- 1 0
-
2022-07-04 13:17
Podczas pandemii już miały taniec
A prawda jest taka że jedynie zdrożeją. Kończy się posiadanie mieszkań i samochodów na własność.
- 2 2
-
2022-07-03 16:05
Żyjesz w wolnym kraju, dlatego...
...możesz bez konsekwencji wypisywać najróżniejsze "swoje zdania" :)
- 11 2
-
2022-07-03 13:10
Taaa (8)
Od 20 lat ta sama śpiewka. Bądź poważny.
- 26 5
-
2022-07-03 16:16
Dziecko hossy?
- 8 1
-
2022-07-03 15:03
(6)
Pamietasz lata 2008-2014. Był ogromny spadek cen.
- 12 16
-
2022-07-03 15:11
Potaniało (5)
Kilka procent a za rok znów ceny poszybowały a teraz to są chyba już w stratosferze - hehehe
- 15 5
-
2022-07-03 16:37
Średnio poleciało 30% (4)
A to jest raczej kilkadziesiąt a nie kilka procent.
- 5 10
-
2022-07-03 22:32
(3)
Taki spadek cen, że kupiłem w 2009 roku mieszkanie 60m2 za 120k, a sprzedałem w 2013 za 340k ;)
- 6 7
-
2022-07-04 08:27
coś nie dosłyszałeś jak pytałeś się mamy ile zapłaciła za wasze mieszkanie w 2009 r (1)
120k za 60m2 tyle to było ale w 1999r
- 4 3
-
2022-07-04 13:14
Piszcz ile chcesz
Rzeczywistości nie zmienisz
- 1 1
-
2022-07-04 06:30
jedyna możliwość, że kupiłeś od zadłużonego z nożem na gardle, innej nie widzę
- 3 5
-
2022-07-03 10:46
Jeszcze (7)
Niedawno gdy szukałam dla córki kawalerki to w ogłoszeniach pojawiały się przybudówki za garażem bez okien lub komórki 15 metrowe w gierkowskich wieżowcach do remontu za 200 tysięcy złotych. To takie mieszkanie z certyfikatem ile może kosztować ? Będzie tańsze niż prom kosmiczny ? Bawcie się dobrze.
- 73 3
-
2022-07-03 21:40
Hm.... (5)
Atrium Oliwa - kawalerka 800 tysięcy:-)
- 15 0
-
2022-07-04 13:54
Czemu kawalerka
A nie panienka?
- 0 2
-
2022-07-04 09:37
(3)
O to chodzi korpo-szczury mają dymać od rana do nocy i mieszkać w kawalerkach (przepraszam tylko spać) za kosmiczne pieniądze z kredytu który potem przekształci się w hipotekę odwróconą i dalej interes będzie się bankowcom kręcił.
- 10 1
-
2022-07-04 13:10
Długo nad tym myślałeś?? (2)
- 2 3
-
2022-07-06 11:46
przeceiż takie są fakty różnej maści kąpiący się w złocie deb..le mówią na forach typu davos po co ci własne mieszkanie wynajmuj do końca życia bądź na czyimś i komuś podlegaj po co ci własne auto własna lodówka może gacie też powinny być współdzielone
- 0 0
-
2022-07-05 07:39
Czydni
- 2 0
-
2022-07-03 19:45
Wszystkie osiedla wokół Szadółek powinny mieć te eco certyfikaty
Wali w nozdrza równo, a przecież to czysta ekologia
- 15 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.