Nie będzie rozbiórki Infoboksu. "Ma pełnić funkcję Gdyńskiego Centrum Modernizmu"
- Nie ma planów demontażu Infoboksu. Obiekt ma nadal funkcjonować obok obiektów powstałych po zakończeniu obecnie realizowanej w sąsiedztwie inwestycji - zapowiadają gdyńscy urzędnicy.
- Nowy biurowiec obok Infoboksu
- Co dalej z Infoboksem?
- Urzędnicy: nie ma planów demontażu kontenerów
- W Infoboksie m.in. szkolenia kierowców ZKM
- Obiekt czynny codziennie od godz. 10 do 18
- Jaki koszt utrzymania Infoboksu?
Nowy biurowiec obok Infoboksu
- Liczymy, że uda się nam zakończyć budowę w ciągu 3 lat, ale wpływ na postępy w inwestycji będzie miało wiele czynników - mówili na początku kwietnia przedstawiciele firmy GP Estate.
Koncepcję architektoniczną przygotowała pracownia 3MA. Architekci zaproponowali sześciopiętrowy biurowiec z ogólnodostępnym tarasem na dachu oraz dwiema restauracjami na parterze i na najwyższej kondygnacji. Na górę mieszkańców zawiezie winda. Suma powierzchni użytkowej biur i lokali usługowych wyniesie ponad 2,8 tys. m kw.
Co dalej z Infoboksem?
W związku z działaniami inwestora pojawiły się pytania o przyszłość Infoboksu, którego jeden z elementów - wieża widokowa - zniknął przed czterema laty z krajobrazu Gdyni.
Przypomnimy, że sam obiekt razem z wieżą widokową otwarto w czerwcu 2013 r.
Historia Infoboksu - poczytaj o początkach konstrukcji
- W ostatnim czasie mało się dzieje w tej przestrzeni. Kiedyś można było tam odebrać Kartę Mieszkańca, odbywały się dyskusje nad projektami planów zagospodarowania. Teraz wygląda to jak wymarłe i opustoszałe miejsce, z którym nie za bardzo wiadomo, co zrobić - mówi pan Jarosław.
Urzędnicy: nie ma planów demontażu kontenerów
Urzędnicy zapowiadają, że nie ma planów demontażu kontenerów. Obiekt ma nadal funkcjonować w sąsiedztwie obiektów powstałych po zakończeniu obecnie realizowanej w sąsiedztwie inwestycji.
- Infoboks będzie odgrywać w coraz szerszym zakresie rolę Gdyńskiego Centrum Modernizmu. Jest to istotna funkcja, zwłaszcza w kontekście perspektywy wpisania gdyńskiego Śródmieścia na listę UNESCO. Planowany jest m.in. cykl warsztatów dla dzieci i dorosłych poświęconych np. architektonicznym detalom czy projektowaniu miasta. Te i inne działania edukacyjne organizowane w Infoboksie mają promować gdyński modernizm. Obiekt nadal będzie pełnić funkcję wystawienniczą i ekspozycyjną - wyjaśnia Tomasz Złotoś, rzecznik UM w Gdyni.
W Infoboksie m.in. szkolenia kierowców ZKM
Zapewnia, że w obiekcie sporo się dzieje, wyliczając m.in. szkolenia kierowców Zarządu Komunikacji Miejskiej we współpracy z Wydziałem Dostępności Urzędu Miasta Gdyni dotyczące zasad korzystania ze środków komunikacji miejskiej przez osoby z niepełnosprawnością.
W Infoboksie odbywają się też spotkania, szkolenia organizowane przez jednostki miejskie oraz wydarzenia organizowane przez i we współpracy z Biurem Projektów Agencji Rozwoju Gdyni.
Film z otwarcia Infoboksu w 2013 r.
-
Lubię to 3
-
Super
-
Trzymaj się 1
-
Ha ha 1
-
Wow
-
Przykro mi 1
-
Wrr 6
- Wszystkie 12
Obiekt czynny codziennie od godz. 10 do 18
Dodaje, że jest czynny dla mieszkańców od poniedziałku do piątku od godz. 10 do 18.
- W obiekcie znajduje się sala ekspozycyjna z makietą Gdyni odzwierciedlającą układ komunikacyjny i usytuowanie obiektów. Kluczowe w centrum obiekty można podświetlić, by zlokalizować ich położenie. Na ekranach LED prezentowane są materiały informacyjne o modernizmie gdyńskim. Na makiecie wydzielono liniowo podświetleniem LED Śródmieście, które może zostać wpisane na listę UNESCO - opowiada Tomasz Złotoś.
Jak dodaje, w sali konferencyjnej natomiast znajduje się stała ekspozycja fotografii tematycznie związanych z gdyńskim modernizmem. W zależności od aktualnych potrzeb wystawa od czasu do czasu jest zmieniana, jednak zawsze jej tematyka jest powiązana z Miastem Gdynia.
- Wydzielona, jednakże komunikacyjnie i strukturalnie powiązana z Infoboksem, jest też restauracja Chwila Moment. Prowadzi działalność komercyjną, wielokrotnie uczestnicząc w organizowanych w obiekcie wydarzeniach poprzez zapewnienie obsługi cateringowej - uzupełnia rzecznik UM w Gdyni.
Jaki koszt utrzymania Infoboksu?
Koszty utrzymania obiektu w 2025 r. wyniosły 315 733,12 zł.
- Przychody uzyskiwane przez ARG z prowadzonej w obiekcie działalności komercyjnej w całości pokrywają koszty jego funkcjonowania - kończy Tomasz Złotoś.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2026-05-27 08:21
Linia zabudowy (1)
nowego biurowca od ulicy Starowiejskiej została ustalona w oparciu o obowiązujący mpzp. Przebiega równolegle do ulicy Świętojanskiej co z ustawiona pod ostrym kątem ulica 10 Lutego tworzy lat ostry, który ogranicza widoczność na skrzyżowaniu.
W planie zabudowy z końca lat 30 linia zabudowy od ulicy Świętojanskiej była zaprojektowana podnowego biurowca od ulicy Starowiejskiej została ustalona w oparciu o obowiązujący mpzp. Przebiega równolegle do ulicy Świętojanskiej co z ustawiona pod ostrym kątem ulica 10 Lutego tworzy lat ostry, który ogranicza widoczność na skrzyżowaniu.
W planie zabudowy z końca lat 30 linia zabudowy od ulicy Świętojanskiej była zaprojektowana pod kątem prostym do ulicy 10 Lutego aby na skrzyżowaniu zrobić więcej miejsca, ustawić elewację wschodnią prostopadle do Skweru (Kościuszki), wyeksponować dom Radnego, otworzyć widok na wieżę kościoła NMPKP spod Domu Radtkego.
Podobne unikanie ostrego kąta w zabudowie zastosowano przy Bankowcu i Pagedzie.
W planie zabudowy z końca lat 30- 49 4
-
2026-05-27 11:56
Biurowiec nie stanie przy starowiejskiej
Chyba sie Panu ulice pomieszały
- 4 0
-
2026-05-27 08:09
Miał być czasową instalacją (4)
A nic nie działa lepiej niż tymczasówka ;)
A tak na poważnie, mi on nie przeszkadza. Zasłania przymlnajmniej obskurne podwórko. Szkoda tylko, że jakoś życie w nim wymarło. Miasto ma wyraźnie problem z zagospodarowywaniem nieruchomości odpowiednio do ich możliwości. Bo czy to jest budynek np. do szkolenia kierowców? Tam powinna trafić informacja turystyczna, kawiarnia.- 98 2
-
2026-05-28 10:21
Ręce opadają
Naprawdę takimi głupotami nie warto sobie zaprzątać głowę.Jest wiele innych rzeczy do zrobienia w Gdyni. A zabudowanie każdego wolnego miejsca w centrum totalne bzdety.
- 0 0
-
2026-05-27 12:58
Przecież infobox z kontenerów już dawno jest rozebrany !
- 0 2
-
2026-05-27 10:01
z tymczasówką, sami ją wybierając zmagaliśmy się przez wiele, wiele lat
- 0 1
-
2026-05-27 09:31
pełna zgoda..prowizoryczne miasto..ach jakoś to będzie
..miasto ma problem z podstawową działalnością.
tak nie funkcjonuje normalny człowiek...achh- 3 2
-
2026-05-27 07:08
Urzędnicy nie mają pomysłu. Nie stać na rozbiórkę. (5)
Prawda jest taka że urzędnicy nie mają pomysłu na zagospodarowanie blaszaka. Na siłę użyczają ZKM na "szkolenia" aby "coś się działo ".
- 86 9
-
2026-05-27 09:17
(1)
Trzy lata będą budować kawałek biurowca.To jakiś cyrk i komedia ,w tym czasie w Chinach to wybudują z dziesięć nowych aglomeracji.
- 4 5
-
2026-05-27 09:47
chcialbys pracowac jak chinski robotnik? pomysl
- 3 5
-
2026-05-27 08:01
Najbardziej to odwalili (1)
z Budą z zapieksami. Wywalili chłopa z najmu a budynek od 2 lat stoi dalej.
A ten ostry sos albo chrzanowy. Same wspomnienia. Czy Ten Pan gdzieś się przensiósł?- 13 2
-
2026-05-27 14:02
Tak, przeniósł się na Witomino do budki przy głównym skrzyżowaniu
- 1 0
-
2026-05-27 07:24
No przecież jest pomysł.
Czytałeś artykuł?
- 3 11
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
