PKP znalazło najemcę terenu po targowisku Chylonia

Patryk Szczerba
17 października 2025, godz. 19:00
Opinie (133)
  • Teren byłego targowiska Chylonia
  • Teren byłego targowiska Chylonia
  • Teren byłego targowiska Chylonia
  • Teren byłego targowiska Chylonia
  • Teren byłego targowiska Chylonia
  • Teren byłego targowiska Chylonia
  • Teren byłego targowiska Chylonia
  • Teren byłego targowiska Chylonia
  • Teren byłego targowiska Chylonia
  • Teren byłego targowiska Chylonia

Teren po byłym targowisku ChyloniaMapka jest obecnie wynajmowany na podstawie krótkoterminowej umowy. Znalazł się jednak najemca na dłuższy czas. - Planuje przeznaczyć teren na cele składowania materiałów budowlanych i zaplecze na sprzęt budowlany - informują przedstawiciele PKP.




Brakuje ci targowiska Chylonia?

Historia targowiska Chylonia


  1. W 1992 r. zostało utworzone Stowarzyszenie Kupców zarządzające Targowiskiem Miejskim Chylonia.
  2. W 1995 r. zaczęto budować boksy i lokale targowiska, gdzie w czasach świetności działało blisko 200 punktów handlowych.
  3. W 2012 r. na targowisku w Chyloni stanęły mlekomaty - urządzenia, w których można było kupić świeże mleko.
  4. W ostatnich latach handel na targowisku podupadał. Według przekazanych przez zarządców informacji na koniec pozostało ok. 50 czynnych lokali.
  5. 9 grudnia 2018 r. na nadzwyczajnym walnym zebraniu członków Stowarzyszenia Kupców Targowiska w Chyloni zdecydowano o zakończeniu działalności rynku. Samo stowarzyszenie również jest w likwidacji.
  6. W 2019 r. ruszyła rozbiórka targowiska, a później prace na pl. Dworcowym, które zakończyły się w 2022 r.




Część pl. Dworcowego sprzedana



Modernizację za 11 mln zł przeszła stacja SKM Chylonia, okolica wyładniała, we wrześniu 2022 r. otwarto parking podziemny, a miasto uchwaliło plan zagospodarowania dla zachodniej części pl. DworcowegoMapka.

W sierpniu informowaliśmy, że Gdynia za 3,2 mln zł sprzedała część pl. DworcowegoMapka w Chyloni. Dziś mieści się tam prowizoryczny parking przed sklepem Biedronka oraz barem mlecznym Tęczowy.

Fragment Placu Dworcowego sprzedany za 3,2 mln zł Fragment Placu Dworcowego sprzedany za 3,2 mln zł

Teren po targowisku Chylonia wynajęty na dłużej



Sytuacja własnościowa w tym miejscu coraz bardziej się klaruje, ale samotną wyspą pozostaje teren po targowisku Chylonia - blisko hektarowa działka należąca do PKP.

Przedstawiciele przewoźnika przez lata zapewniali, że działka nie jest na sprzedaż. Zamiarem było wynajęcie terenu na dłużej, co przez lata się nie udawało. Obecnie teren jest wynajmowany na podstawie umowy krótkoterminowej.



Miejsce składowania materiałów budowlanych



Udało się jednak wynająć teren na dłużej.

- Wynajem tego terenu był również przedmiotem przetargu, który został pozytywnie rozstrzygnięty. Obecnie jesteśmy w trakcie przygotowań do zawarcia umowy na czas nieokreślony. Najemca planuje przeznaczyć teren na cele składowania materiałów budowlanych i zaplecze na sprzęt budowlany - informuje Michał Stilger, rzecznik PKP, nie zdradzając szczegółów zawartych umów.

Miejsca

Opinie (133) 4 zablokowane

  • Opinia wyróżniona

    (7)

    Super nie będzie stał pusty. Dobrze . Jeden Lidl starczy na cisowe Chylonia Leszczynki i pustki po co komu zaplecze handlowe

    • 17 117

    • (5)

      nie musi być sklep wystarczy posadzić drzewa przy tej betonozie.

      • 13 2

      • Drzewa peowczykom z pkp (4)

        Nie zapłacą

        • 7 12

        • Czy wszyscy popierający PiS muszą być durniami ? (2)

          • 15 6

          • Czy wszyscy popierający PO musza być złodziejami? (1)

            • 4 12

            • Czy wszyscy popierający popis muszą być ślepi?! Glosujcie na mnie!

              • 0 0

        • A pisowskim złodziejom ?

          Nigdy w historii tyle nie nakradli ile w 2016-2024

          • 11 5

    • Chylonia dzielnica pustynia

      • 3 1

  • A taki był fajny rynek , mydło i powidło. (2)

    • 55 5

    • (1)

      A ile razy tam byłeś coś nabyć?

      • 2 4

      • trzy razy w tygodniu

        • 4 0

  • Opinia wyróżniona

    Dobrze, że to wyburzyli (22)

    Relikt lat 90 i tyle. Miasto się rozwija, a nie stoi w miejscu i staje się jakimś wieśniackim skansenem.

    • 22 256

    • Człowiek ze wsi wyjedzie ale wieś z człowieka nigdy

      • 17 3

    • Peowskie wladze wszystko likwidują (1)

      Likwidacja nastąpiła akurat w czasie kiedy szczurek zaczął oficjalnie wspierać trzaskowskiego i PO

      • 20 16

      • Prostactwo polityczne

        Wciśnie te tekściki nawet na forum przedszkolnym

        • 2 3

    • Wyburzyli (2)

      Chylonia staje się sypialnią i umieralnią Gdyni , żadnej infrastruktu

      Chylonia staje się sypialnią i umieralnią Gdyni , żadnych sklepów przemysłowych , kawiarni itp. tylko bloki i bloki.

      • 23 7

      • przecież to dzielnica starych ludzi (1)

        a mieszkam tu ponad 50 lat i niedługo osiągnę wiek przeciętnego mieszkańca Kartuskiej

        • 6 6

        • Buduje się pełno nowych bloków. Chylońska 110 to nie starzy ludzie, na pewno są lekko zdziwieni, że w całej dzielnicy nie ma ani jednej kawiarni.

          • 6 0

    • I twoim zdaniem składnica to obecne realia? Wolę jednak rynek bo był pożyteczny, a nie ten syf co jesz z dyskontów

      • 31 1

    • Add

      Nie no teraz to super wygląda.

      • 3 2

    • Super (6)

      Można na zakupy jechać do Rumi. blisko skm wiec chwilka i jestes

      • 4 13

      • (2)

        Jest tam taki rynek, targowisko? W którym miejscu?

        • 1 1

        • (1)

          Rynek jest ale daleko w pip od linii skm prędzej autobusem 173 z wycieczką po Rumi bo rynek jest niedaleko hali sportowej i ronda gdzie się wyjeżdża z Rumi w kierunku Kazimierza/Dębogórza

          • 3 1

          • Tak, ale nasz rumski jest czynny tylko w środy i soboty.

            Ten w Chyloni był fajny, bo działał codziennie. W pozostałe dni tygodnia, często tam jeździłem, szczególnie w piątki po rybkę.

            • 2 0

      • Po co do Rumi. Do Wejherowa.

        • 5 0

      • Do Bydgoszczy będę jeździć!

        • 3 0

      • najlepiej jak to w Gdyni rowerem

        • 0 0

    • Hm

      Nie żebym chciał obrazić, ale ten co to pisze to typowy burak

      • 8 0

    • Włącz myślenie,,dobrze ,że wyburzyli,,

      Zanim się wypowiesz sprawdź czy język jest podłączony do mózgu

      • 12 2

    • Faktycznie w takiej formie jak bylo to targowisko nie powinno istnieć, jednak teren ma potencjał większy niż na składowisko. Ryneczek z prawdziwego zdarzenia to byłoby coś.

      • 4 3

    • Składowisko, to jest dopiero rozwój!

      • 12 0

    • Miasto jest wieśniackim skansenem.

      Od centrum po Chyloni. Wystarczy zobaczyć stan dróg.

      • 6 3

    • miasto rozwija a ty cofasz...

      • 3 1

    • Szkoda ze ciebie nikt nie wyburzył

      • 3 1

  • Opinia wyróżniona

    Super (5)

    osiedle z jednej strony tory z drugiej ulica obok składnica.
    Cóż więcej chcieć do sielskiego klimatu
    gdzie po bokach słyszymy pociągi i odgłosy z ulicy.

    • 178 5

    • To jest powód, aby cena była za m2 nie mniej niż 25tys zł :-)

      • 18 2

    • Ojejku taki klimat w mieście... Ludzie to tylko narzekają;) na wieś się wyprowadza i zaczynają jęczeć że śmierdzi jak na wsi... W mieście że hałas

      • 5 5

    • Oj to tylko kwestia ceny , ludzie wszędzie zamieszkają

      • 5 2

    • To może osiedle dla miłośników PKP- nie pomyślałeś co

      • 3 3

    • Brakuje jeszcze obornika i toru gokardowego

      • 0 0

  • Teraz ten ciężki sprzed co będzie przewoził te materiały do końca zrujnuje ulice które są w opłakanym stanie.

    • 65 0

  • gratuluję mieszkańcom pobliskich bloków (3)

    wymarzonego widoku za oknem, a pewnie też pyłu i hałasu, jakby bliskość torów i ulicy to było jeszcze za mało

    • 60 1

    • Nie marudź (1)

      Wybrałeś sobie peowskie władze to teraz masz, co chciałeś

      • 2 7

      • obyś ty nam nigdy niczego nie wybierał, ośla łąko

        • 0 0

    • polactwo...

      radocha, że sąsiadowi krowa zdechła...

      • 2 2

  • Opinia wyróżniona

    Ulica (8)

    Na skład budowlany służy Hutnicza a nie teren w środku dzielnicy mieszkalnej. Ciekawe czy PKP za pieniądze z wynajmu będzie płaciła za naprawę ulicy Chylońskiej. Wiadomo że z taką działalnością wiążą się dostawy ciężarówkami, które będą niszczyć nawierzchnię i tak już nadającą się do remontu przez budowę domów mieszkalnych w tym miejscu. Mam nadzieję że władze Gdyni zwrócą uwagę na tą sprawę i zwrócą się do PKP z zapytaniem w tej sprawie.

    • 298 14

    • Kto by się tym przejmował (3)

      Tam i tak sami wyborcy tuska mieszkają. Przyzwyczaja się, a za dwa lata nie beda pamiętać i dalej beda głosować na swoje kochane PO

      • 10 22

      • Twoja choroba jest dziedziczna, czy nabyta ?

        • 14 2

      • Wyborcy pisu mieszkają w ruderach. Jak to patologia.

        • 3 3

      • co ma piernik do wiatraka i czy ktoś jest za PO czy PiS u niektórych zaczyna już tracić chorobą psychiczną. Obojętnie jaki temat opisywany wszędzie
        jest polityka.
        Tu chodzi że prawo to prawo
        zepsułeś to napraw jeśli
        developer zrypał chodnik
        to są radni dzielnicy niech
        zgłoszą do miasta i niech to poprawi winowajca.
        Skład materiałów budowlanych w
        takim miejscu wiąże się z
        dalszym rypaniem ulicy i
        chodnika a ulice tam wąskie.
        Brawo dla tych co na to pozwalają jak to bywa wszystko
        zależy kto jak głęboko u kogo
        siedzi w kieszeni.

        • 2 0

    • Dokladnie czy deweloper naprawi chodnik który sie

      Rozjechał na sporym kawałku, kto na to pozwala.

      • 17 0

    • urbanistyka i planowanie miasta się kłania

      tak jest, jak się zaczyna z niewłaściwego końca...

      Tylko "konia z rzędem" temu, kto ten właściwy koniec zna.
      Problem w tym, że są to działania nieskoordynowane i bez konsekwencji.
      Miasto nie pilnuje interesu...

      • 18 0

    • Proszę złożyć petycję.

      Ktoś musi się wychylić z inicjatywą.

      • 11 0

    • to chwilowo, na czas budowy po Biedronce

      • 2 4

  • Opinia wyróżniona

    Masakra (3)

    Czyli tak długo remontowany plac dworcowy - węzeł przesiadkowy będzie niszczony przez samochody ciężarowe (z jednej strony budowa na placu po Biedronce a z drugiej skład materiałów budowlanych) tylko współczuć przyszłym lokatorom w pobliżu tych miejsc.

    • 238 2

    • (1)

      Jaka budowa? Po jakiej Biedronce? Nie ma już tej przy Dworcu na przeciwko Poczty?

      • 3 1

      • jest ale teren gdzie ona stoi został sprzedany jakaś menda deweloperska też tam coś postawi

        • 4 1

    • Po biedronce?

      Biedronka jest i będzie. O jaki plac chodzi chyba tam gdzie był bar. Tam coś mają robić.

      • 1 2

  • skoro to ma być jeden wielki plac budowy, to co w tym dziwnego?

    I pewnie PKP za to zapłaci, bo wynajmie swojemu podwykonawcy...

    Ktoś musi przebudować stację i przejazdy.

    • 6 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień otwarty Apartamenty Klimatyczna

dni otwarte

Forum Rynku Nieruchomości

3890 zł
konferencja, forum
Mieszkania Domy
Cena
Gdańsk Jelitkowo
33950 zł/m2
Gdańsk Młode Miasto
23000 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
23000 zł/m2
Gdynia Orłowo
22750 zł/m2
Gdańsk Sobieszewo
22400 zł/m2
Gdańsk Jelitkowo
29950 zł/m2
Sopot Dolny Sopot
24350 zł/m2
Gdynia Kamienna Góra
20900 zł/m2
Sopot Górny Sopot
18300 zł/m2
Gdańsk Brzeźno
17200 zł/m2
* na podstawie bazy ofert Trojmiasto.pl

Najczęściej czytane