- 1 Będzie kort i "plażówka" na starym osiedlu (27 opinii)
- 2 Plan ogólny Sopot. Konsultacje w toku (41 opinii)
- 3 Tarasy coraz bardziej przypominają salony (6 opinii)
- 4 Odważnie wkroczyła w typowo męski biznes
- 5 Czy w Trójmieście powstaną osiedla senioralne? (101 opinii)
- 6 Nie będzie rozbiórki Infoboksu w Gdyni (110 opinii)
Rewolucja w najmie krótkoterminowym opóźniona, ale Trójmiasto przygotowane
20 maja 2026 r. na terenie całej Unii Europejskiej wchodzą przepisy, które wprowadzają obowiązkową rejestrację mieszkań wynajmowanych turystom. Niestety Polska nie zdążyła z wdrożeniem własnych regulacji, według zapowiedzi resortu turystyki pełny system ma ruszyć dopiero jesienią. Trójmiasto jest przygotowane do wejścia nowych przepisów. Co się dokładnie zmienia? Jak poprawi się życie sąsiadów najmu krótkoterminowego?
- Unijna dyrektywa reguluje najem krótkoterminowy
- Najem krótkoterminowy. Od kiedy zmiany w Polsce?
- Najem dla turystów bez rejestracji. Kara nawet 50 tys. zł
- Ewidencja obiektów noclegowych. Gdańsk porządkuje najem krótkoterminowy
- Ewidencje dla najmu krótkoterminowego. Sopot i Gdynia też prowadzą rejestry
Unijna dyrektywa reguluje najem krótkoterminowy
Od 20 maja każdy lokal wynajmowany krótkoterminowo w UE będzie musiał posiadać indywidualny numer identyfikacyjny wpisany państwowego systemu rejestracji lokali. Ma on być widoczny w ogłoszeniach publikowanych na platformach takich jak Airbnb czy Booking.
Serwisy rezerwacyjne zostaną zobowiązane do weryfikacji numerów oraz przekazywania danych o wynajmie do administracji publicznej, m.in. o liczbie noclegów i przychodach.
Choć przepisy unijne zaczną obowiązywać automatycznie, ich wdrożenie w praktyce zależy od wprowadzenia krajowych przepisów wykonawczych.
Najem krótkoterminowy. Od kiedy zmiany w Polsce?
Choć przepisy UE zaczną obowiązywać 20 maja, w praktyce rynek w Polsce pozostanie bez większych zmian przez najbliższe miesiące.
Projekt ustawy regulującej najem krótkoterminowy, przygotowany przez grupę posłów Polski 2050 (druk nr 2353), trafił do sejmu w marcu, a w kwietniu rozpoczęły się jego analizy.
Równolegle nad własnymi rozwiązaniami pracowało Ministerstwo Sportu i Turystyki. To właśnie projekt resortowy - bardziej rozłożony w czasie i łagodniejszy dla rynku - ma dziś większe szanse na realizację.
Najem krótkoterminowy. Nie ma odwrotu od zmian
Ministerstwo Sportu i Turystyki zapowiada, że docelowy system - obejmujący centralny rejestr i integrację z ewidencjami gmin - ma zostać uruchomiony 15 października 2026 r.
Powodem opóźnienia jest brak gotowej infrastruktury oraz konieczność dostosowania lokalnych rejestrów prowadzonych przez gminy.
Najem dla turystów bez rejestracji. Kara nawet 50 tys. zł
Jednym z głównych problemów, na który wskazuje ministerstwo i samorządy, jest skala tzw. szarej strefy. Według resortu może ona obejmować nawet 35 proc. lokali, a według branży, która dążenie do uporządkowania rynku zasadniczo pochwala, nawet więcej.
Nowe przepisy mają to zmienić. Tylko mieszkania wpisane do rejestru będą mogły działać legalnie. Brak numeru rejestracyjnego ma skutkować dotkliwymi sankcjami - kary mogą sięgać nawet 50 tys. zł.
Dodatkowo każdy lokal będzie musiał spełniać podstawowe wymogi formalne:
- posiadać uwidoczniony regulamin korzystania z mieszkania,
- udostępniać numer telefonu do właściciela lub zarządcy,
- raportować przychody z najmu do samorządów.
Ewidencja obiektów noclegowych. Gdańsk porządkuje najem krótkoterminowy
Na zmiany szczególnie czekają miasta turystyczne. W wielu z nich najem krótkoterminowy stał się źródłem konfliktów - mieszkańcy skarżą się na hałas i rotację turystów, a lokalne władze przyznają, że dotychczas brakowało skutecznych narzędzi kontroli.
W tej sytuacji część samorządów wprowadza własne rozwiązania. Gdańsk prowadzi miejską ewidencję obiektów noclegowych, obejmującą również mieszkania wynajmowane turystom.
Oszukali system? W apartamentach na doby robią domówki
Wpis do niej jest obowiązkowy i stanowi warunek legalnego prowadzenia działalności. System ma charakter przejściowy - do czasu uruchomienia rejestru ogólnopolskiego.
Na koniec marca 2026 r. obejmował ponad 4,3 tys. obiektów i ponad 36 tys. miejsc noclegowych.
Tutaj możesz sprawdzić listę obiektów noclegowych zarejestrowanych w Gdańsku.
Gdańsk. Zgłoś lokal, który wynajmujesz na doby.
Ewidencje dla najmu krótkoterminowego. Sopot i Gdynia też prowadzą rejestry
Podobne rozwiązania funkcjonują także w pozostałych miastach Trójmiasta.
W Sopocie, który jako pierwszy (razem z Krakowem) zaangażowany był w tworzenie nowego prawa, od lat działa ewidencja obiektów świadczących usługi hotelarskie, obejmująca również najem krótkoterminowy. Wpis jest obowiązkowy dla przedsiębiorców, a w rejestrze znajduje się około 1100 obiektów.
Tutaj możesz pobrać wniosek o wpis lokalu do ewidencji obiektów noclegowych w Sopocie.
Mapa inwestycji
Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.
Także Gdynia prowadzi ewidencję obejmującą najem krótkoterminowy - obecnie figuruje w niej ponad 180 obiektów, a obowiązek wpisu wynika z ustawy o usługach hotelarskich.
Tutaj możesz zarejestrować lokal na wynajem w Gdyni
W praktyce oznacza to, że najbliższe miesiące będą okresem przejściowym. Przepisy unijne formalnie wejdą w życie, ale pełny system ich egzekwowania zacznie działać najwcześniej jesienią.
Najczęściej zadawane pytania
Opinie wybrane
-
2026-05-18 08:07
Najem krótkoterminowy tylko za zgodą wspólnoty bo odbywa się kosztem mieszkańców budynku (19)
- 111 19
-
2026-05-18 09:39
Czyli brak najmu, tak? (2)
I o czym jeszcze ma decydować wspólnota? Czy ktoś może mieć psa który szczeka? Czy ktoś może mieć dziecko które płacze? Czy ktoś może pić alkohol i puszczać muzykę? Czy ktoś może parkować samochód na miejscu które "od zawsze było moje"?
Co wymaga zgody wspólnoty a co nie wymaga jest określone w przepisach i bardzo dobrze, bo inaczej mielibyśmy zakaz absolutnie wszystkiego.- 5 22
-
2026-05-18 10:06
(1)
słychać wycie - znakomicie!
- 9 3
-
2026-05-18 10:16
I nie będzie niczego. A potem ból d że pracy też nie ma.
- 4 4
-
2026-05-18 09:22
Na posiadanie dzieci też powinna być wymagana zgoda,dzieci w sposób oczywisty zmniejszają komfort pozostałym mieszkańcom. (3)
- 16 13
-
2026-05-18 11:41
ty się urodziłeś dorosły? :)
I nigdy nie byłeś bawiącym się albo płaczącym (czyt. głośnym, uciążliwym dzieckiem)? Bo jeśli byłeś dzieckiem, to daj innym ludziom też prawo być dziećmi - tak działa biologia.
Oczywiście nie chodzi o to, żeby dzieci były wychowywane bez żadnych zasad. Ale to są dzieci i - uwaga uwaga - ludzie, tak jak ty ;)- 1 0
-
2026-05-18 10:07
Jak już to na brak posiadania dzieci. To nie z dziećmi jest problem tylko z ich brakiem
- 3 0
-
2026-05-18 10:05
Mi dzieci sąsiadów nie zmniejszają komfortu, ale pewnie dlatego że kupiłem mieszkanie z rozwagą - tzw. stare budownictwo czyli grube ściany
- 1 0
-
2026-05-18 08:53
OK, ale trzymanie psów też wyłącznie za zgodą wspólnoty. (1)
Mój sąsiąd ma psa, który regularnie załatwia swoje potrzeby na klatce schodowej i szczeka codziennie w nocy. Zwracanie uwagi nic nie pomaga. Wolałbym mieć za sąsiadów najem krótkoterminowy niż coś takiego.
- 26 6
-
2026-05-18 09:48
Tak jest w NYC
- 6 0
-
2026-05-18 08:37
(3)
Powinno dotyczyć też i innych działalności gospodarczych jak biura rachunkowe, czy gabinety dentystyczne, które oprócz klientów generują też zapachy. Ludzie prowadzący działalność muszą zrozumieć, że bloki mieszkalne są do mieszkania, a biurowce do prowadzenia działalności i tam niech wynajmują sobie lokale biura rachunkowe, czy dentyści i inni przedsiębiorcy.
- 25 2
-
2026-05-18 08:44
Zlikwidować wszystko. Tylko rowerki a jak będziemy głodni to zjemy rowerki (2)
- 7 14
-
2026-05-18 08:46
Tylko samochodziki. Ale tylko takie co robią brum brum, bo korporacja powiedziała że brum brum jest fajne. (1)
- 4 2
-
2026-05-18 09:32
Korporacja która was zatrudnia rowerki? A nie wy przecież klepiecie w klawiatury od mamusi z domu
- 0 3
-
2026-05-18 08:31
(5)
Raczej bezpośrednich sąsiadów, chyba że 100% wspólnoty. W mojej (dużej wspólnocie) grubo ponad 50% to wynajem krótkoterminowy, więc żaden problem dla inwestorów.
P.S. Pani autorko i w jaki sposób po zmianach poprawi się życie sąsiadów, bo jakoś nie znalazłem w tekście.- 19 3
-
2026-05-18 09:01
Masz w odpowiedziach :) (4)
m.in. ograniczy to hałas :)
To jest żenujące ale co zrobić. Jedyny plus z tego jaki jest i jaki powinien być to fakt, że ciężej będzie wynająć kogoś chatę bo zawsze można będzie to sprawdzić więc na pewno ograniczy się działania cwaniaków, którzy biorą kasę i znikają.
Poza tym jak czytam, że sąsiedzi mają decydować o tym czy ktoś możem.in. ograniczy to hałas :)
To jest żenujące ale co zrobić. Jedyny plus z tego jaki jest i jaki powinien być to fakt, że ciężej będzie wynająć kogoś chatę bo zawsze można będzie to sprawdzić więc na pewno ograniczy się działania cwaniaków, którzy biorą kasę i znikają.
Poza tym jak czytam, że sąsiedzi mają decydować o tym czy ktoś może zarządzać i w jaki sposób swoją własnością to tylko usiąść i płakać trzeba. Państwo, które nie potrafi (albo i nie chce) wprowadzić odpowiednich regulacji i jedyne co robi to ogranicza wolność człowieka. A głupi ciemnogród, który ślepo jest zapatrzony w swoich politycznych wodzów nie potrafi logicznie i samodzielnie pomyśleć co jest lepsze dla zwykłego kowalskiego.- 7 12
-
2026-05-18 12:06
Oddziaływanie na sąsiednie lokale (1)
Twoja własność nie może oddziaływać na sąsiednie lokale także hałasem, a niestety najem krótkoterminowy wiąże się z dodatkowym hałasem różnego rodzaju dla sąsiadów.
- 7 0
-
2026-05-18 20:02
To przecież ci sami ludzie co tu komentują to korzystają z takich mieszkań, więc tu wynajmujący robią trzodę a nie właściciel
- 0 2
-
2026-05-18 11:28
To siadaj i płacz wolnosciowcu
Z tym, że tam, gdzie ograniczasz moją wolność - zaklocanie miru domowego, norma przy krótkim wynajmie - kończy się Twoja wolność, a przynajmniej powinna. Mieszkania w blokach, kamienicach tworzone są dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Dla turystów są hotele, hostele, pensjonaty itp. Rozwiązanie jest proste - krótki wynajem tylko w
Z tym, że tam, gdzie ograniczasz moją wolność - zaklocanie miru domowego, norma przy krótkim wynajmie - kończy się Twoja wolność, a przynajmniej powinna. Mieszkania w blokach, kamienicach tworzone są dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Dla turystów są hotele, hostele, pensjonaty itp. Rozwiązanie jest proste - krótki wynajem tylko w lokalach użytkowych o charakterze mieszkalnym. Są już takie bloki (nie prywatne akademiki) w Gdańsku. Ale nasi przedstawiciele w parlamencie (90% inteligentnych inaczej będących pod wpływem 10% cwaniaków) tego nie przegłosują. A po drugie nabycie takiego lokalu jest obłożone wyższym VAT-em. Od i cała tajemnica.
- 11 0
-
2026-05-18 09:32
Idźmy krok dalej i znieśmy to lewackie "prawo własności".
Nie będzie mi państwo zabraniało robić tego na co mam ochotę! A głupi ciemnogród, który ślepo jest zapatrzony w swoich politycznych wodzów nie potrafi logicznie i samodzielnie pomyśleć co jest lepsze dla zwykłego kowalskiego.
- 5 16
-
2026-05-18 12:49
najem krótkoterminowy (2)
Miasto Gdynia wymyśliło , sobie dodatkowo, że aby uzyskać numer ewidencyjny , musi być zbadana woda w lokalu przez Sanepd i musi się odbyć inspekcja Sanepidu w udostępnianym lokalu. Oczywiście obie inspekcje Sanepidu , nie są bezpłatne.
To jest jakaś paranoja. Miasto Gdynia dostarcza mi wodę i to raczej miasto powinno mi okazać dokument ,że woda jest zdatna do używania. Pytanie , czy Gdynia i jej włodarze mogą tak postępować?- 8 8
-
2026-05-18 21:55
mogą
tak samo jest w innych działalnościach, a ten pato-najem, to przecież działalność jest i powinna być zgłoszona gdzie trzeba, do Ceidg, jakieś ewidencji hotelowej, sanepidu właśnie, przecież hotele podlegają sanepidowi, policji - ze tam nieobyczajne zachowania moga zachodzić, niebieskie ptaki i mewki mogą tam się ukrywać . A regulamin i numer do
tak samo jest w innych działalnościach, a ten pato-najem, to przecież działalność jest i powinna być zgłoszona gdzie trzeba, do Ceidg, jakieś ewidencji hotelowej, sanepidu właśnie, przecież hotele podlegają sanepidowi, policji - ze tam nieobyczajne zachowania moga zachodzić, niebieskie ptaki i mewki mogą tam się ukrywać . A regulamin i numer do właściciela , to powinien na klatce wisieć, żeby zwykli ludzie mieszkający w tym bloku, mogli zadzwonić do właściciela i zgłosić niekulturalne zachowanie gości z tych pato-najmów.
- 3 0
-
2026-05-18 13:16
I bardzo dobrze, powinna być jeszcze kontrola p/poż. i BHP pod kątem izolacji akustycznej i narażania sąsiadów na zanieczyszczen
Gdynia może i dostarcza dobrą wodę, ale landlordy często oszczędzają na wszystkim, co możliwe i zostawiają stare instalacje sprzed kilku dekad, a później zdziwieni, że woda dziwnie smakuje.
- 7 0
-
2026-05-18 13:04
Przedewszystkim! Jako podstawowy wartunek nr 1! (6)
Taki numer rejestrowy powinien być wydawany tylko właścicielom mieszkań, którzy płacą podatki w Sopocie. To samo dotyczy firm zajmujących się obsługą tego wynajmu. Płacenie podatków w SOPOT, a nie jakiś Będzin, W-wa, czy inne pierdzichowo. Możesz zarabiasz na mieście Sopot pod warunkiem że płacisz tu podatki.
- 59 1
-
2026-05-18 21:48
to samo Gdańsk i Gdynia
- 2 0
-
2026-05-18 13:19
I tylko pod warunkiem udowodnienia udostępnienia mieszkania na wszystkie wymagane przeglądy (2)
Są mieszkania, gdzie kominiarze od lat całują klamki, a później szok i niedowierzenie, że nieszczelny gaz był...
- 10 1
-
2026-05-19 09:12
Bystry nie jesteś. (1)
Pewnie rodzice opłacają mieszkanie w którym mieszkasz...
- 0 0
-
2026-05-19 10:17
Uważasz tak, bo potrafi otworzyć drzwi na przegląd?
Jak bez wsparcia rodziców to tylko w melinie z walącym się dachem? :)
- 0 0
-
2026-05-18 13:23
e tam podatki. powinna być ograniczona liczba licencji na taki najem, inaczej Sopot skończy jak Barcelona (1)
- 11 1
-
2026-05-18 20:33
Sopot to nie Barcelona ani Nowy Jork
i nigdy nie będzie ani jednym ani drugim.
- 1 2
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
