- 1 Semeko. Sprzedaż budynku siedziby firmy (126 opinii)
- 2 Obejrzyj nowe osiedla w czasie dni otwartych (76 opinii)
- 3 Kładka nie ma pozwolenia na budowę (185 opinii)
- 4 Nowe Inwestycje. Sierpień 2024 (146 opinii)
- 5 Dworzec PKS: zielony plac i nowe budynki (249 opinii)
- 6 Nawet 8 budynków na terenie po poczcie (207 opinii)
Schrony pod blokami - przyszłość budownictwa mieszkaniowego
Od 2026 roku nowe budynki użyteczności publicznej oraz mieszkalne wielorodzinne będą musiały być tak projektowane, by możliwe było zorganizowanie w ich garażach podziemnych miejsca doraźnego ukrycia ludzi. Ustawa nazywana "schronową" jest właśnie procedowana w sejmie.
W tym przypadku na własnej działce zbudować można sobie, mniej lub bardziej profesjonalne, miejsce ukrycia.
Mieszkańcy budynków wielorodzinnych nie mają powszechnego dostępu do takich miejsc. Ostatni schron w Trójmieście wybudowany został w 1992 roku, na dodatek obecnie brakuje przepisów, które normowałyby wszelkie zasady powstawania miejsc ukrycia dla ludności.
W bloku, byłym szpitalu i pod peronem - schrony i bunkry w Trójmieście
Schrony. Nowe prawo
Teraz temat deficytu schronów został poruszony przez ustawodawcę, który, jak wynika z uzasadnienia dla nowo tworzonej ustawy, wsłuchał się w głosy samorządów, które nie mają podstaw prawnych by realizować zadanie polegające na ochronie ludności. Potrzebę ich realizacji potwierdzają także opinie czytelników Trojmiasto.pl, którzy w ankiecie ocenili, że budowa schronów jest ważniejsza niż kolejne place zabaw.
- Jak pokazuje doświadczenie ostatnich trzech dekad, obecne prawodawstwo okazuje się nieskuteczne nie dając jednostkom samorządu terytorialnego wystarczającej podstawy prawnej i narzędzi do realizacji obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa ludności. [...] brakuje stosownych przepisów definiujących zadania z zakresu obrony cywilnej, wyznaczających właściwe do ich realizacji podmioty, w zakresie budowli ochronnych brakuje w przepisach definicji takowych budowli, co jest problemem w projektowaniu oraz tworzeniu nowych miejsc ukrycia. Problem ten był jasno wskazywany w raportach Najwyższej Izby Kontroli z lat 2012, 2014 i 2016. W efekcie Polska jest krajem o jednej z najniższych liczbie miejsc w budowlach ochronnych dla ludności cywilnej w Europie i regionie. Brak definicji i norm technicznych uniemożliwia faktyczną ocenę liczby i jakości ukryć i schronów oraz tworzenie takich miejsc - czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy, który w lipcu miał swoje pierwsze czytanie w sejmie.
Przedstawione przepisy dzielą budowle ochronne na schrony i ukrycia.
Aby można je realizować konieczne jest wprowadzenie zmian do Prawa budowlanego, Ustawy o gospodarce nieruchomościami, Ustawy o planowaniu przestrzennym i Ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Nowe prawo definiować ma nie tylko zasady projektowania i budowy takich obiektów, ale także zasady zarządzania takimi obiektami oraz dostępu do wody, żywności oraz opieki medycznej w takich miejscach.
Gdzie jest najbliższy schron? Powstała specjalna mapa
Gdzie powstawać mają schrony?
- W garażach wielostanowiskowych, które przynajmniej częściowo zagłębione są w gruncie (a więc także pod budynkami wielorodzinnymi,
- w budynkach użyteczności publicznych realizowanych w ramach inwestycji celu publicznego,
- w budynkach biurowych usytuowanych na terenach zakładów pracy o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym lub terenach zamkniętych niezbędnych dla obronności państwa, o ile nie przewidziano w nich schronów.
W tych miejscach znajdować się mają pomieszczenia spełniające przynajmniej minimalne wymagania ukrycia dla takiej liczby osób, która wynika z założeń projektowych dla danego budynku lub zespołu budynków.
Z kolei nowo powstające fragmenty np. metra powinny spełniać wymagania schronu.
Mój dom to moja twierdza. Jak to osiągnąć?
Miejsca ukrycia z grubymi ścianami i awaryjnym zasilaniem
Wymagania dla powyższych ukryć doraźnych przewidziane już zostały w projekcie rozporządzenia wykonawczego. Powinny one:
- posiadać wydzielenie strefy ochronnej w garażach (dla liczby do 300 osób) ścianami grubości min. 40 cm z podwójnymi drzwiami ochronno-hermetycznymi,
- zapewniać zasilanie oświetlenia awaryjnego z akumulatorni,
- mieć zaprojektowane dodatkowe wyjścia z garażu poza tzw. obszarem zgruzowania w przypadku zawalenia się budynku,
- zostać wyposażone w ręczne zasuwy (przepustnice) wentylacyjne o klasie szczelności D,
- posiadać w garażach urządzenia nasłuchowe (odbiornik UKF z anteną wyprowadzoną do szybu wyjścia zapasowego) oraz higrograf i termometr.
Ustawa schronowa. Przepisy wymagają dopracowania
W uzasadnieniu do nowego prawa mowa, że pilne wprowadzenie zmian w przepisach pozwoli na jak najszybsze rozpoczęcie długotrwałego procesu budowy systemu budowli ochronnych dla ludności cywilnej oraz tworzenia stosownych planów i procedur w zakresie zarządzania kryzysowego.
Jak zwykle w przypadku "pilnie wprowadzanego prawa" strony, których mają dotyczyć zmiany szybko obnażyły błędy w założeniach ustawodawcy. Padły tu głosy m.in. ze środowiska deweloperskiego.
Mieszkańcy Trójmiasta: róbmy przegląd schronów, a nie budujmy place zabaw
- W przypadku większych projektów mieszkaniowych (powyżej 300 mieszkańców) w garażach podziemnych będzie trzeba wydzielać dodatkowe strefy ochronne. Obowiązek ten może kłócić się z zapisami w planach miejscowych, które często wskazują limity powierzchni kondygnacji podziemnej. Pojawienie się tej sprzeczności zablokuje realizację planowanych inwestycji. Duże trudności wiązać będą się również z obowiązkiem zapewniania dodatkowego wyjścia z garażu poza tzw. obszarem zgruzowania w przypadku zawalenia się budynków. Taka inwestycja będzie wyzwaniem dla projektów powstających na granicach działek budowlanych, gdzie trzeba będzie projektować specjalne szyby pionowe - wyjaśnia Aleksandra Kordalewska, radca prawny w Polskim Związku Firm Deweloperskich. - Dlatego tak ważne jest poprawienie projektu.
Budowa nowych schronów. Źródła finansowania
- Przystosowanie nowo budowanych budynków do funkcji ochronnej dla ludności cywilnej zwiększa koszty ich budowy jedynie o 1,5% zgodnie z analizami Szefa Obrony Cywilnej Kraju oraz Państwowej Straży Pożarnej - czytamy w uzasadnieniu do ustawy zmieniającej Prawo Budowlane.
Po stronie wykonawczej szybko pojawiła się riposta tego wyliczenia.
- Z analizy jednej z firm zrzeszonych w Polskim Związku Firm Deweloperskich wynika, że w tym momencie na rynku nie ma dostępnych przepustnic wentylacyjnych o wskazanej w rozporządzeniu klasie, podobnie jak i drzwi/bram ochronno-hermetycznych. Ich ceny mogą więc wkrótce stanowić przedmiot spekulacji i doprowadzić do jeszcze wyższych kosztów realizacji. Dziś w przypadku konieczności realizowania ukryć doraźnych, wzrost kosztów szacujemy na 300 zł do metra kwadratowego powierzchni użytkowo-mieszkalnej - wskazuje Aleksandra Kordalewska.
PZFD wyliczył także, że zrealizowanie inwestycji, którą w drodze decyzji administracyjnej trzeba będzie wyposażyć w schrony (wyższa klasa ochrony niż ukrycie), będzie natomiast o 30 proc. droższe niż standardowego projektu.
W nowym prawie zaproponowane mają być narzędzia zachęcające inwestorów indywidualnych i komercyjnych do budowy i ewidencjonowania budowli ochronnych poprzez stosowne ulgi podatkowe. Organy ochrony ludności (np. burmistrz czy prezydent miasta) będą mogły przekazywać środki na pokrycie kosztów budowy budowli ochronnych.
- Finansowanie ma jednak dotyczyć do 80 proc. poniesionych wydatków. A to oznacza, że nakłady na dodatkową infrastrukturę ochronną będą mogły, ale nie będą musiały, być refinansowane. A jeśli już, to nie w pełnej wysokości - wskazuje w swoim stanowisku PZFD.
Mapa inwestycji
Zależy ci na lokalizacji? Sprawdź na naszej mapie inwestycji mieszkaniowych i biurowych, gdzie aktualnie w sprzedaży są nieruchomości z rynku pierwotnego.
Opinie (158) ponad 10 zablokowanych
-
2024-07-27 11:48
Opinia wyróżniona
lepiej pozno niz pozniej
- 45 32
Wszystkie opinie
-
2024-07-27 11:10
No spoko jak już większość budynków (9)
W miastach została zbudowana. Teraz jeszcze przez parę lat trochę pobudują dopóki trzyma się migracja wewnętrzna do miast. Dzieci się nie rodzą więc dochodzi jeszcze lekki narzut imigracji zewnętrznej i już za parę lat nie będzie po co budować nowych bloków.
Podsumowując z tej ustawy o budowie schronów to nic nie wyjdzie bo co miało być zbudowane to w większości już jest- 81 25
-
2024-07-27 11:46
NIgdzie nie jest powiedziane że pod każdym budynkiem w mieście powinien być schron. To jakieś fantasmagorie, nierealne i bez (4)
Schron to schron. Odpowiednie miejsca to jednostki należące do miasta.
- 8 4
-
2024-07-27 12:16
Drzwi i wentylację powinien zapewnić rząd, by nie było spekulacji i pretensji, że deweloper wstawił po taniości z kartongipsu.
- 14 5
-
2024-07-27 16:37
w szwajcarii tak jest (1)
juz od 1947 roku
- 9 2
-
2024-07-28 05:53
To jedź do Szwajcarii!
- 5 4
-
2024-07-27 19:31
Jakoś w Polsce na początku PRL tak było, i to bez jęków i płaczu.
- 5 3
-
2024-07-27 15:43
Uwaga dla znawcy: para to dokładnie dwa, jeden to jedność, a trzy i więcej to kilka. Logika klasa VII (2)
- 3 4
-
2024-07-27 17:08
Masz rację
para to dokładnie dwa ale parę to:
- wyraz oznaczający w sposób przybliżony liczbę z przedziału 3 -9 - WSJP
- kilka - sjp pwn
-liczebnik nieokreślony odpowiadający liczbie od dwóch do dziewięciu; kilka - SJP- 9 3
-
2024-07-27 19:58
"Para" w petrologii oznacza skały wywodzące się od skał osadowych.
- 4 1
-
2024-07-28 15:46
Ameryki nie odkryłeś,
Oczywiście, że większość budynków już jest zbudowana, a reszta jest w budowie i planach.
- 1 0
-
2024-07-27 11:27
Jedyny skutek tej bzdury... (4)
.. to dalszy wzrost cen na rynku pierwotnym.
- 54 11
-
2024-07-27 12:10
Dokładnie tak. Ale nie znaczy to że schronów nie powinno się budować skoro ich nie mamy. (1)
Finlandia ma mnóstwo, cały system obrony cywilnej. Albania ma masę bunkrów z czasów obsesji komunistycznych które są wykorzystywane turystycznie ale utrzymywane, nie zalane. Wiele krajów ma korytarze podziemne, jeszcze z czasów pradawnych. Inne naturalne instalacje skalne. Przede wszystkim trzeba uświadomić ludzi, że hale i piwnice pod blokami to nie spełnią roli schronu tylko co najwyżej pomogą pogrzebać żywcem.
- 6 2
-
2024-07-27 12:29
No a u nas nie wiedzą co mają
Na mapach Wrzeszcza nie ma nawet bunkrów i przejść z oficerskich kwater. Obok radia Gdańsk. Parodia ten zarząd platformy
- 2 6
-
2024-07-27 12:20
I tak będzie wzrost. To skutek tego, że rynek nieruchomości się normalizuje i będzie tak jak w bogatszych krajach
U nas przez parę dekad dostępność mieszkań była kosmiczna i prawie każdy golas mógł sobie kupić własne w sumie za bezcen. Do tego kredyty na śmiesznych warunkach, ale za jakiś czas się to skończy. Sam kupiłem, szkoda że nie więcej, ale nie miałem wówczas odpowiedniej wiedzy.
To były całe lata "wyprzedaży", wystarczyło oszczędzać, kupować, brać kredyty, flipować... To nie był normalny stan. Młodzi ludzie po szkole za 10 lat albo i mniej wystartują już w normalnych okolicznościach i nie mogą mieć pretensji.
To poprzednie pokolenie wyciągnęło los na loterii.
Dlatego śmieję się z tych, którzy piszą o bańkach. CI którzy zbierali na wkład własny na jeszcze większe - to nadal zbierają i coraz więcej im brakuje. Gratuluję.
W miastach też coraz mniej miejsca na nowe budynki, skrajne przypadki wyglądają jak Gdynia. Wystarczy ruszyć głową.- 7 4
-
2024-07-27 15:00
Lepiej zapłacić parę zł więcej za schron
Niż za betonową ścieżkę wokół
- 1 5
-
2024-07-27 11:39
To się kiedyś nazywało piwnica (3)
- 39 7
-
2024-07-27 17:57
Dokladnie
Ale teraz Budą płacić za piwnice taką różnica.
- 3 1
-
2024-07-28 05:54
Piwnica? To zbiorowe cmentarzysko!
- 2 1
-
2024-07-29 08:51
Piwnica wyposażona jest w czujniki, wentylatory i łączność? Gdzie takie budowali.
- 2 0
-
2024-07-27 11:42
Prawdziwy schron pod nowym budynkiem sprłniający wszelkie wymogi to dobre uzupełnienie schronów miejskich (których brakuje) (5)
Mamy już mnóstwo hal garażowych, ale wg specjalistów od budownictwa to są gotowe grobowce a nie jakaś forma ochrony przed rakietami. Nowe przepisy budowlane dla nowo wybudowanych budynków mieszkalnych to optymalny sposób na podniesienie obrony cywilnej która u nas nie istnieje i w razie czego wystąpiłby totalny chaos, panika, zamieszki i kradzieże (pokazał to w małym procencie dzień ogłoszenia pandemii i wykupowanie lidla) A każde państwo powinno mieć procedury i infrastrukturę do tego potrzebną. Mieszkańcy Ukrainy w miastach w większości wiedzieli jak się zachować i gdzie się chować bo przygotowywani byli na taką okoliczność. Druga, a raczej pierwsza kwestia to samorządy, które nie mają ani pienięzy ani procedur na miejskie schrony. To kuleje jak wszystki inne u nas przez centralizację władzy. Potrzeba procedur i dużego wsparcia samorządów. W każdym małym mieście powinno być 3 schrony a w większych jeszcze więcej. Obsługiowanych przez funkcjonariuszy miejskich, ze stanowiskami dla służb mundurowych, wyposażonych w urządzenia łączności itd. To nie jest realne do zrobienia w rok, ale w 5 lat już tak, problem w tym że nic się nie robi. A to jest tylko tyle i aż tyle. Wystarczy mieć te miejskie schrony i uzupełnienie "deweloperskie" dla nowych budynków.
I wprowadzamy to po cichu, bez straszenia i tak niezbyt świadomego społeczeństwa bo straszących wojną jest w przestrzeni publicznej i tak za dużo. Oni na tym zarabiają, a prawdopodbieństwo, że dany obywatel Polski ucierpi wskutek ataku rakietowego na jego miasto jest mniejsze niż na wygranie w lotto.- 18 4
-
2024-07-27 11:55
Nie pod blokami a pod ziemią nieopodal budynków, z wejściem od piwnicy/hali garażowej i dwoma wyściami na zewnątrz na terenie
Są już nieraz budowane hale garażowe pod miejscami parkingowymi przed blokiem. Nie stoi nic na przeszkodzie, żeby deweloper zrobił schron w podobnym miejscu.
- 6 2
-
2024-07-27 14:30
W każdym nowym budynku są garaże. (3)
Może posłużyć jako schron.
- 0 2
-
2024-07-27 14:47
Prędzej jako grobowiec (1)
To zawali ci się na łeb zanim zauważysz że coś walnęło.
- 4 2
-
2024-07-27 17:59
Co ci się zawali ?
A myślisz jak bunkry działają ?inaczej niż parking ?
- 0 1
-
2024-07-28 15:52
Do istniejących garaży podziemnych koniecznie należy dobudować awaryjne wyjścia.
Awaryjne wyjścia z garaży podziemnych powinny być zlokalizowane poza budynkami, w odległości gwarantującej niezsypanie gruzem z walących się zabudowań. Inaczej, "schrony" w garażach podziemnych staną się zbiorowymi mogiłami
- 1 0
-
2024-07-27 11:43
(2)
Ooo to będą szły jak ciepłe bułeczki. Media będą straszyć więc to tylko pomoże .. cena hyc do góry bo wie pan. Bezpieczeństwo. Na tym nie można oszczędzać...hehhe
- 36 3
-
2024-07-27 15:03
No bo na tym nie można oszczędzać (1)
Wolę schron pod blokiem niż beton wokół zamiast trawy
- 3 3
-
2024-07-28 11:08
Jasne, to pokaż jak kupujesz po nowych cenach
Hehe życzę powodzenia
- 1 0
-
2024-07-27 11:48
Opinia wyróżniona
lepiej pozno niz pozniej
- 45 32
-
2024-07-27 11:51
Schron (2)
Schron w budynku należy zbudować lecz wprowadzić zakaz
dla patodewelopera by wykonywał
ten schron.
Przecież patodeweloper nie ma
pojęcia co to jest schron
bo gdyby wykonywał taką budowę
to nie byloby to miejsce zabezpieczania mieszkańców
a wprost odwrotnie to byłby
teren gdzie ginęli by ludzie- 27 6
-
2024-07-27 12:27
WIadomo, że muszą być wytyczne MON i kontrole przez odbiorem
W przeciwnym razie tylko samobójca by się tam pchał.
- 9 0
-
2024-07-27 12:39
Jeszcze kredyt
Na 20 lat aby spłacać schron
- 3 3
-
2024-07-27 11:53
w Chinach norma od kilkudziesięciu lat... (8)
niech wymyślą jeszcze coś na bezpieczne ulice po tym jak szury sprowadzą do UE masę nielegalnych imigrantów
- 24 6
-
2024-07-27 13:02
na razie to pis im sprzedał wejściówki na bazarze (1)
- 6 10
-
2024-07-27 15:02
Sprzedał w 2022 po cxym 2nlata siedzieli w szafie aby wyjść w 2024.
Logika Ieminga...
- 7 0
-
2024-07-27 13:48
pis sprzedawał wizy dziesiątkami tysięcy, przy wspólpracy ambasadorów (2)
- 5 9
-
2024-07-27 15:02
I przed 2 lata chowali się po lasach aby wyjść z nich dopiero w 2024
- 6 0
-
2024-07-27 17:44
Jonski na komisjach mówił o 300 wizach z nieprawidlosciami w szybkości wydania, w tvn nie mówil?
Hasło setki tysiecy wiz w głownym programie tuskpropagandy poszlo, a jakieś tam szczegóły z komisji na żywo są już nie ważne. :) Typowe unijczyki tuska....
- 6 2
-
2024-07-27 15:03
Szurem jesteś ty (2)
- 0 7
-
2024-07-27 15:40
Kurdej Sz.??
- 6 0
-
2024-07-27 16:24
Przynajmniej nie lewakiem.
- 4 0
-
2024-07-27 11:55
No to przyszli kredytobiorcy łapcie się za kieszenie
Przeceiz ktoś za to zapłaci i nie bedzie to ani deweloper ani ten rząd (którego w 2026r. może już nie być)
- 39 2
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.