- 1 Mnóstwo rodzinnych atrakcji na weekend (4 opinie)
- 2 Co z gdańskim programem wsparcia prokreacji? (84 opinie)
- 3 8-latek championem arytmetyki mentalnej (32 opinie)
- 4 Samorządy skorzystają na nowych świadczeniach rodziców? (76 opinii)
- 5 Mnóstwo atrakcji na rodzinny weekend (3 opinie)
- 6 Jakie zajęcia dodatkowe dla dziecka? (34 opinie)
Animacje dla dzieci i dorosłych na 5. Festiwalu Filmów Animowanych
Projekcje kilkudziesięciu filmów krótkometrażowych, pokazy filmów pełnometrażowych, ekranizacje bajek dla dzieci, warsztaty oraz spotkania z gośćmi - to główne atrakcje zbliżającego się 5. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Gdańsku. W trakcie czterech dni, od piątku, 8 listopada, do poniedziałku, 11 listopada, będzie można obejrzeć filmy z całego świata, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych widzów. Festiwal odbędzie się w dawnym kinie Watra oraz w Patio Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, a także w Instytucie Kultury Miejskiej.
Film animowany to już nie tylko rozrywka dla najmłodszego widza, ale gatunek, który od dłuższego czasu porusza ważne tematy społeczne czy polityczne. Pomysłodawcą i organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa, które odpowiada za takie wydarzenia filmowe, jak Sopot Film Festival czy Kino na Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku.
- W repertuarze naszego Festiwalu jak zawsze dominują animacje artystyczne i pozycje ambitne. Chcemy naszą imprezą przypominać, że filmy animowane są nie tylko dla dzieci, a z kolei animacje dla dzieci to nie tylko superprodukcje Disneya, Pixara czy innych hollywoodzkich wytwórni. Wybieramy filmy o innych walorach artystycznych, zrealizowane przede wszystkim w klasycznej, rysowanej technice animacji, która wobec wszechobecnej techniki komputerowej 3D odchodzi powoli w zapomnienie - mówi Anna Kądziela-Grubman, kurator programowy gdańskiego Festiwalu.
Konkurs krótkometrażowych filmów animowanych
Najważniejszą częścią programu jest międzynarodowy konkurs krótkometrażowych filmów animowanych, składający się z czterech sekcji programowych: fabularna animacja, teledysk, animacja dla dzieci oraz animowany eksperyment. W tym roku do konkursu zgłoszono ponad 2 tys. filmów z całego świata, z czego komisja selekcyjna wybrała 55. Większość filmów konkursowych zaprezentowana zostanie premierowo, a najlepsze z nich wybierze gdańska publiczność, głosując po każdym bloku konkursowym.
Wśród filmów animowanych dla dzieci w konkursie znalazły się m.in. polskie znane i lubiane produkcje tj. "Żubr Pompik", "Kicia Kocia" czy "Wiking Tappi" oraz filmy z Francji, Estonii, Japonii, USA, Hiszpanii i innych państw. Zostaną one zaprezentowane w dwóch blokach po około 60-70 minut każdy.
Pełnometrażowe animacje dla dzieci i dorosłych
Poza filmami krótkometrażowymi na widzów czekają również pełnometrażowe animacje, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Najmłodsi zobaczyć będą mogli m.in. pokazywaną na festiwalach w Cannes oraz Annecy włosko-francuską animację "Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię" w reż. Lorenzo Mattotti, polsko-łotewski obraz "Jakub, Mimmi i gadające psy" w reż. Edmundsa Jansonsa, nominowaną do tegorocznego Oskara japońską animację "Mirai" Mamoru Hosody, a także szwedzką produkcję "Gordon i Paddy" czy duńską animację pt. "Superagentka".
Spotkania i warsztaty
Gdański festiwal to także spotkania z artystami. W tym roku organizatorzy zapraszają na specjalny pokaz premierowy filmu "Basia 3" z udziałem jego twórców ze studia animacji Grupa Smacznego oraz autorek słynnej serii książek o Basi - Zofią Stanecką i Marianną Oklejak.
Dorośli widzowie będą mogli z kolei wziąć udział w spotkaniu i dyskusji na temat obrazu wojny w kinie animowanym, z wybitnym pisarzem i reporterem wojennym Wojciechem Jagielskim, w kontekście prezentowanego filmu "Jeszcze dzień życia".
Dla najmłodszych widzów poza pokazami przygotowano jak zawsze warsztaty plastyczne z animacji poklatkowej "Dalej w ruch", prowadzone przez ilustratorów książek dla dzieci i twórców filmów animowanych. W trakcie zajęć dzieci poznają historię początków filmu animowanego, a także wezmą udział w powstawaniu urządzeń, realizacji animacji itd. Warsztaty odbędą się na Patio ASP (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, wejście od ul. Tkackiej). Obowiązują zapisy.
To tylko wybrane atrakcje tegorocznego festiwalu. Więcej informacji i pełny program festiwalu: www.animafest.pl
Bilety na seanse festiwalowe w cenie 12 zł dostępne są w przedsprzedaży na stronie festiwalu, a w trakcie festiwalu w miejscach projekcji.
Miejsca
Zobacz także
Opinie (5)
-
2019-11-08 10:05
Jak animacje to tylko wschodnie.
- 1 5
-
2019-11-08 11:20
(2)
Czy ktos wie, co to za bajka z psami na tytulowym zdjeciu?
- 0 0
-
2019-11-08 11:42
"Jacob et les chiens qui parlent." (1)
"Jakub, Mimmi i gadające psy."
- 0 0
-
2019-11-08 11:44
Dziékujé :D
- 0 0
-
2019-11-10 22:41
Świetny festiwal
Byłam dziś na "Normalisie". Szalenie polecam, film wgniata w siedzenie!
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.