• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak wrócić do formy po ciąży i porodzie?

JPU
7 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (26)
Tempo powrotu do formy po ciąży w dużej mierze zależy od stopnia aktywności przed i w trakcie ciąży, przebiegu porodu czy ewentualnych komplikacji. Tempo powrotu do formy po ciąży w dużej mierze zależy od stopnia aktywności przed i w trakcie ciąży, przebiegu porodu czy ewentualnych komplikacji.

Presja społeczeństwa spowodowana modą na szczupłą sylwetkę czy indywidualna chęć przywrócenia wyglądu ciała sprzed ciąży - niezależnie od tego, jakie są powody, wiele kobiet chce możliwie jak najszybciej po porodzie rozpocząć pracę nad powrotem do dawnej formy. Tymczasem każda z rodzących kobiet powinna wracać do dawnej sylwetki w swoim rytmie, adekwatnie do stanu zdrowia, indywidualnego przebiegu porodu czy stanu aktywności fizycznej przed ciążą lub w jej trakcie.



Czy problem nietrzymania moczu kiedyś cię dotyczył?

Ciało kobiety podczas ciąży zmienia się nieustannie przez dziewięć miesięcy i trudno oczekiwać, że powrót do formy sprzed ciąży nastąpi jak za dotknięciem magicznej różdżki chwilę po porodzie. O ile powrót do codziennych czynności następuje około dwie godziny po tzw. kontakcie skóra do skóry w przypadku porodu naturalnego lub wraz z ustępowaniem znieczulenia przy cesarskim cięciu, o tyle na pełny powrót do formy i intensywnych ćwiczeń trzeba będzie jeszcze poczekać. Każda kobieta powinna wracać do formy w swoim tempie, słuchając swojego ciała i szanując jego możliwości, bez pośpiechu.

- Uruchomienie pacjentki po cesarskim cięciu następuje, gdy tylko znieczulenie ustępuje, co pozwala uniknąć powikłań po zabiegu. Powrót do formy w dużej mierze zależy od przebiegu porodu, ilości utraconej krwi podczas porodu i rodzaju porodu. Kobieta po porodzie jest przystosowana do dźwigania ciężaru noworodka, czyli od trzech do pięciu kilogramów. Zwłaszcza po cesarskim cięciu dźwiganie nie jest wskazane - podkreśla lek. med. Magdalena SzemrykKliniki Invicta.
Stres w ciąży. Jak sobie z nim radzić? Stres w ciąży. Jak sobie z nim radzić?
Powrót do zwykłej aktywności powinien rozpocząć się jak najszybciej, ponieważ ruch przyspiesza procesy związane z przywracaniem organizmu do stanu sprzed ciąży.

- Prawidłowe wstawania z łóżka poprzedzone ćwiczeniami krążeniowymi, oddechowymi i kilkoma ćwiczeniami czynnymi rąk i nóg zapobiegają omdleniom. Nagłe wstanie może być przyczyną omdleń. Od tej pory zaczyna się tak naprawdę powrót do formy - mówi fizjoterapeutka uroginekologiczna dr n. med. Ewa Grymel-Kulesza współpracująca z firmą Mama i Ja.
Duże znaczenie ma ćwiczenie mięśni dna miednicy. Duże znaczenie ma ćwiczenie mięśni dna miednicy.

Aktywność w połogu jest możliwa?



Przyjmuje się, że połóg trwa sześć tygodni i jest szczególnym czasem przeznaczonym na rekonwalescencję po porodzie. W trakcie pierwszych 14 dni połogu, ze względu na gojenie narządów rodnych, zalecane jest unikanie podnoszenia ciężarów, a nadmierny wysiłek może spowodować ich obniżenie. W tym czasie szczególnie powinnyśmy szukać okazji do odpoczynku. Warto też zauważyć, że organizm może różnie reagować na aktywność po porodzie.

- Zmienia się m.in. środek ciężkości oraz układ w jamie brzusznej, dlatego jak najszybciej kobieta powinna się udać do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Kobiety, które przed ciążą lub w jej trakcie były aktywne, dochodzą do siebie szybciej - dodaje dr Magdalena Szemryk.
Powrót do formy jest w dużej mierze uwarunkowany poziomem sprawności w ciąży oraz przed nią, przebiegiem porodu, ewentualnymi powikłaniami w połogu czy genetyką. Powrót do pełnej aktywności fizycznej może opóźniać także otyłość.

Kiedy można wrócić do ćwiczeń?



Z reguły pozwolenie na powrót do aktywności fizycznej kobiety dostają na wizycie kontrolnej u ginekologa, czyli po sześciu tygodniach od porodu, chociaż to również zależy od indywidualnego przypadku i m.in. oceny brzucha i blizny. Ćwiczenia warto jednak wykonywać pod czujnym okiem fizjoterapeuty uroginekologicznego lub po konsultacji z ginekologiem. Nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń może przynieść odwrotny skutek i spowodować m.in. utratę stabilności narządów rodnych lub nietrzymanie moczu.

Z opieki fizjoterapeuty uroginekologicznego warto skorzystać jeszcze w trakcie ciąży, ponieważ pomoże odpowiednio przygotować się na powrót do formy po ciąży.

- Fizjoterapeuta uroginekologiczny ocenia funkcję mięśni w zakresie siły, szybkości, wytrzymałości wykonywania danego ruchu. Dzięki temu można dobrać bezpieczne parametry ćwiczeń indywidualnie dla każdej z pań. Według wytycznych Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego należy rozpocząć wykonywanie ćwiczeń mięśni Kegla do 14 doby po porodzie, by osiągnąć najlepsze rezultaty - tłumaczy Ewa Grymel-Kulesza. - Trening mięśni dna miednicy powinien trwać około 3 miesięcy, przy założeniu, że kobieta ćwiczy codziennie ok. 100 powtórzeń różnych wariantów ćwiczeń. Warto zwrócić także uwagę na ćwiczenia mięśnia prostego brzucha.
Zapewnienie stabilności mięśni dna miednicy jest odpowiedzialne za powrót organizmu do takich aktywności, jak przykładowo bieganie czy skakanie. Stabilizuje dolną część kręgosłupa i wspiera prawidłowe działanie mięśni brzucha.

Ginekolodzy w Trójmieście


Funkcjonowanie mięśni dna miednicy wpływa także na częstotliwość występowania problemu nietrzymania moczu. Funkcjonowanie mięśni dna miednicy wpływa także na częstotliwość występowania problemu nietrzymania moczu.

Mięśnie dna miednicy a nietrzymanie moczu



Funkcjonowanie mięśni dna miednicy wpływa także na częstotliwość występowania problemu nietrzymania moczu. O ile w pierwszym trymestrze ciąży problem dotyka tyle samo osób, co przed ciążą, o tyle w drugim i trzecim trymestrze ryzyko wystąpienia tego problemu rośnie. Najsilniejszym czynnikiem ryzyka jest jednak przebyty poród.

- Aby zapobiec wystąpieniu problemów związanych z nietrzymaniem moczu, obniżeniem narządu rodnego oraz bólem w obrębie miednicy i krocza po porodzie powinno się zadbać o dobrą kondycję mięśni dna miednicy podczas planowania ciąży, w ciąży oraz po zakończonym okresie połogu - mówi lek. med. Magdalena FurtakMedycznej Gdyni. - Już podczas planowania ciąży warto odbyć konsultację z fizjoterapeutą, który oceni stan mięśni dna miednicy oraz nauczy, jak poprawnie je ćwiczyć.
Jeżeli pojawią się niepokojące objawy świadczące o zaburzeniu funkcji mięśni dna miednicy i nietrzymania moczu podczas śmiechu, kaszlu czy kichania lub bóle w obrębie miednicy i krocza, warto zgłosić je lekarzowi podczas wizyty kontrolnej. Oceny dokonuje się poprzez badanie uroginekologiczne oraz USG, a przy późniejszych etapach diagnostyki oraz leczenia bierze udział także fizjoterapeuta uroginekologiczny, który ocenia m.in. sprawność mięśni dna miednicy oraz mięśni brzucha.

- Zbyt duże lub zbyt małe napięcie tych mięśni jest przyczyną wielu schorzeń w obrębie miednicy. Po cięciu cesarskim często występuje wzmożone napięcie mięśni dna miednicy, co może prowadzić nie tylko do nietrzymania moczu, ale również do dyspareunii, czyli bolesnych stosunków. Po porodzie siłami natury dolegliwości występują z kolei z powodu osłabienia mięśni dna miednicy - dodaje lek. med. Magdalena Furtak.
Jak przygotować się do ciąży? 7 rzeczy, o których warto pamiętać Jak przygotować się do ciąży? 7 rzeczy, o których warto pamiętać

Nie tylko ćwiczenia brzucha



Oprócz ćwiczeń dna miednicy i brzucha pod okiem fizjoterapeuty uroginekologicznego warto zdecydować się na jogę i ćwiczenia rozciągające, które mogą stanowić profilaktykę bólu kręgosłupa, rąk czy barków.

- Po połogu można wrócić do spokojnej aktywności ruchowej w tętnie tlenowym, czyli ok 60-80 proc. tętna maksymalnego. Wyższe wartości tętna (wchodzące w progi beztlenowe) mogą zaburzyć procesy laktacji. Bieganie i inne duże aktywności są możliwe po około trzech miesiącach od porodu pod warunkiem prawidłowej funkcji mięśni dna miednicy i brzucha - radzi Ewa Grymel-Kulesza.
O ile nie ma ku temu przeciwwskazań, w trakcie połogu kobiety mogą wykonywać od 20 do 30 minut spokojnej aktywności fizycznej, która powinna się ograniczać raczej do delikatnej gimnastyki. Po połogu i uzyskaniu pozwolenia od ginekologa lub fizjoterapeuty uroginekologicznego ten czas może wynosić 150 minut, a z każdym tygodniem można stopniowo wydłużać czas aktywności fizycznej tak, by wyniósł 300 minut.
JPU

Miejsca

Opinie (26) 3 zablokowane

  • "Presja społeczeństwa spowodowana modą na szczupłą sylwetkę" (2)

    To nie jest żadna presja społeczeństwa, tylko nadwaga jest chorobą, która utrudnia i skraca życie...

    • 31 10

    • (1)

      Teraz jest moda na tolerowanie otyłości raczej..
      Co za czasy

      • 5 0

      • Dokładnie tak jest. Oczywiście są osoby, które są grube z powodów zdrowotnych, ale reszta żre na potęgę i jeszcze są dumne z tego jak wyglądają. Pełno młodych dziewczyn tak wygląda. Niestety to oznaka biedy najczęściej tzn g*wnianego żarcia.

        • 1 0

  • Najprościej (2)

    Dbać o siebie w trakcie a po ruszyć d.. z kanapy. Macierzyństwo to nie choroba!

    • 17 10

    • ruszyć d.. z kanapy przy noworodku? (1)

      niech zgadnę. jesteś facetem, który mieli swojej żonie po powrocie z biurowca "co ty robiłaś przez cały dzień"

      • 13 13

      • masz rację ale...

        równie dobrze może być panną która nie ma swoich dzieci i chrzani głupoty na forum. Dobrze wiem jak wygląda życie matki po porodzie bo z żoną mamy już 4 dzieci. Żona również pracuje, na szczęście w domu, ale między pracą a karmieniem znaleźć czas na sport to się nie da. Można się głodzić ale nie o to tu chodzi.

        • 0 0

  • Formą idealną jest kula. Mówił już o tym Platon, Tales i Arystoteles. Im prawie się udało.

    • 11 1

  • Najlepiej zrobić se nowe - po co na złodzieja pracować jak można leżeć w domu

    • 6 2

  • miałem w klasie koleżankę taką tzw. petrade (3)

    urodziła trójkę i dalej wygląda bardzo dobrze ale przed i po ciąży regularnie uprawiała sport

    • 11 2

    • (2)

      Moja córka urodziła 4 dzieci i jest bardzo szczupła, zapewniam, że nic nie robiła, ale z tego co widzę to większość młodych mamusiek idąc z dzieckiem w wózku na spacer albo kopci papierochy albo zażera sie drożdżówkami

      • 4 4

      • Papierochy to chyba powinny zabijac apetyt :) Wiec to kiepskie zestawienie obok drozdzowek.

        • 8 0

      • moja kumpela szczuplutka a po jednej ciąży mimo że figury nie straciła to na brzuchu rozstępy. Kwestia osobnicza. Zrzucić smalec zawsze można, ale pewnych spraw się nie przeskoczy.

        • 0 0

  • Po prostu zajść w kolejną ciążę

    • 6 5

  • (3)

    Najważniejsze! jak wrócić do formy! a może warto przestać palić w ciązy, przestać pić np. piwsko, wysypiać się i normalnie pracować i zachowywać. Zastanawiam się jak kiedyś kobiety rodziły, w tym ja, skoro całe 2 ciąże pracowałam do końca, nie byłam ani razu na zwolnieniu lekarskim, jakoś kiedyś kobiety rodziły naturalnie i nie było tyle ględzenia o ciążach! a teraz to wygląda tak jakby ciąża była chorobą i to na dodatek ciężką

    • 11 15

    • Kiedyś częściej traciło się ciąże (1)

      Nie wiem czy kobieta w ciąży zagrożonej powinna pracować do końca dla jakiejś idei. Poza tym o tym decyduje lekarz. Obecne pokolenie jest słabsze i schorowane, to inna sprawa, ale widać tak już jest i nie ma co porównywać czy wymagać żeby teraz wyglądało jak kiedyś..

      • 4 0

      • teraz ludzie są słabsi bo więcej ciąż zagrożonych ratujemy

        wiem że to niepopularne tak mówić bo zakrawa to o eugenikę ale lepiej mówić "jak jest" niż się oszukiwać. W selekcji naturalnej nic się nie zmieniło, ale jeśli jej "pomagamy" to zmieniamy jej skutek. Na dłuższą metę nam jako gatunkowi to się nie opłaci, ale biorąc pod uwagę to że tego nie dożyjemy to w sumie wszystko jedno. Nie obchodzi mnie to czy za 1000 lat nasz gatunek przetrwa, nie obchodzi mnie to czy nawet za 100 lat będzie istniał. Mam dzieci i kiedyś będę miał wnuki ale to już ich sprawa, nie moja.

        • 0 0

    • Ale bzdety. Ten artykuł nie traktuje o patologiach.

      tylko o dochodzeniu do siebie normalnych ludzi. I nie jest to takie hop siup

      • 1 0

  • Do roboty

    a forma sama wróci!

    • 2 0

  • Forma...

    Trza nie żreć jak świnia, po urodzeniu chodzic z dzieckiem na spacery, place zabaw. Ot cały sekret.

    • 5 3

  • Najlepiej nie rodzić (1)

    Nie będzie rozstępów

    • 11 4

    • Szkoda, że twoja mama nie podjęła takiej decyzji.

      • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Forum

Wydarzenia

Unikaj statków, gdzie nie mają zwierząt. Zwierzęta na Darze Pomorza - wystawa czasowa (3 opinie)

(3 opinie)
28 zł
wystawa

Wystawa Superheroes & Friends

35 zł
wystawa

Bąbelki pod tęczą. Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku do 3 lat

20 zł
spotkanie, warsztaty

Najczęściej czytane