- 1 Kosmiczna premiera w Sopocie. Otwiera się Obserwatorium Astronomiczne (19 opinii)
- 2 Problemy z naborem na półkolonie? 2 tys. zgłoszeń na 180 miejsc (26 opinii)
- 3 Choroba dziecka zmienia życie całej rodziny (3 opinie)
- 4 Co robić z dzieckiem w długi weekend? 15 atrakcji (22 opinie)
- 5 Co dalej z pracami domowymi? (27 opinii)
- 6 Kaski dla dzieci obowiązkowe od 3 czerwca (79 opinii)
Kto ma pierwszeństwo w autobusie? Rowerzystka wyproszona przez wózek
Czy rowerzysta musi opuścić pojazd, by zrobić miejsce dla wózka dziecięcego? Kierowca autobusu wyprosił naszą czytelniczkę, która przewoziła rower już od pierwszego przystanku. Zdaniem urzędników było to błędem, bo choć przepisy w Gdańsku określają pierwszeństwo przy zajmowaniu miejsca, nie zmuszają pasażerów wewnątrz pojazdu do przerwania podróży.
- Wybrała autobus, bo rower miał przebitą oponę
- Pasażerka miała prawo kontynuować podróż
- Naklejki informujące o limitach w przewozie
- Pasażerka może ubiegać się o zwrot kosztów
Wybrała autobus, bo rower miał przebitą oponę
- Dwa przystanki po mnie chciały wsiąść osoby z wózkiem dziecięcym. W związku z tym zostałam wyproszona przez kierowcę z autobusu. Nadmieniam, że wsiadając na pętli, byłam jedyną pasażerką - w pojeździe nie było żadnych wózków, rowerów ani osób uprzywilejowanych. Wózek pojawił się dopiero po dwóch przystankach - pisze nasza czytelniczka.
Pasażerka miała prawo kontynuować podróż
Urzędnicy Zarządu Transportu Miejskiego przyznają, że zachowanie kierowcy było niewłaściwe.
Przepisy porządkowe dotyczące przewozu pojazdami gminnego transportu zbiorowego w Gdańsku określają kolejność zajmowania miejsca w pojeździe. Zasady te obowiązują jednak wyłącznie w momencie, gdy na przystanku oczekuje jednocześnie kilka osób. W takiej sytuacji:
- pierwszeństwo przysługuje pasażerowi poruszającemu się na wózku inwalidzkim oraz pasażerowi z wózkiem dziecięcym,
- dopiero po nich do pojazdu może wejść pasażer z rowerem.
- W sytuacji, gdy rowerzysta odbywa już podróż danym pojazdem, nie musi ustępować miejsca (przerywać podróży), jeśli do autobusu lub tramwaju chce wsiąść osoba z wózkiem. Ewentualny równoczesny przejazd pasażera z rowerem oraz osoby na wózku inwalidzkim lub z wózkiem dziecięcym możliwy jest pod warunkiem uzyskania zgody osoby kierującej pojazdem. To ona odpowiada bowiem za bezpieczeństwo przewożonych pasażerów - objaśnia Dagmara Szajda, rzecznik ZTM Gdańsk.
Co ciekawe, w 2019 r. opisaliśmy podobną sytuację z przewozem roweru. Wówczas przepisy oraz argumentacja ZTM wskazywały, że kierowca może wyprosić rowerzystę.
Tramwaj nie zabrał 8-latka z rowerem. Przepisy są nieubłagane
Naklejki informujące o limitach w przewozie
Co ważne: wózki i rowery wolno przewozić wyłącznie w miejscach wyznaczonych i oznaczonych piktogramami. Pasażer poruszający się na wózku inwalidzkim powinien również zająć wyznaczone dla niego miejsce w pojeździe.
O dopuszczalnej liczbie wózków dziecięcych, rowerów, a także o dostępności miejsc dla osób na wózkach inwalidzkich informują naklejki przy wejściach do autobusów i tramwajów.
Nowe zasady przewozu rowerów, hulajnóg i psów
Pasażerka może ubiegać się o zwrot kosztów
A jak interpretować kwestię przerwanej podróży, za którą nasza czytelniczka zapłaciła w momencie skasowania biletu na pętli? W takich okolicznościach można rozważać odpowiedzialność przewoźnika z tytułu nienależytego wykonania umowy przewozu.
Jak wyjaśniają urzędnicy, pasażerka może wystąpić o zwrot poniesionych kosztów lub odszkodowanie, jeżeli jest w stanie wykazać, że w związku z przerwaniem podróży poniosła konkretną stratę.
Czytelnik: mam pomysł, jak wprowadzić dobre maniery do komunikacji miejskiej
Rozkłady komunikacji miejskiej w Trójmieście
Miejsca
Opinie wybrane
-
2026-05-12 12:09
Jeździłam z rowerem (5)
Zdarzyło mi się,że jeździłam i z rowerem tramwajem autobusem,jest miejsce na rower ,więc mam prawo.
Dla wszystkich parujących się ,a jak np przejechać przez tunel? Tylko autobusem! I dzięki Bogu kursuje co jakiś czas autobus przystosowany do kilku rowerów.- 34 40
-
2026-05-12 23:00
Dokładnie
Przy A1 też brakuje pasa dla rowerów. Kto to wymyślił wogóle?!
- 3 0
-
2026-05-12 20:06
Tunel to nic a jak rowerzyści mają przejechać obwodnicą?
- 4 0
-
2026-05-12 12:54
Ale wciąż rowerzysta musi ustąpić wózkowi jeśli wsiadają razem
rowerzysta nie musi ustępować miejsca jeśli pierwszy zajął miejsce.
Jak rozumiem regulamin ZTM tak samo traktuje miejsca dla osób starszych, niepełnosprawnych czy kobiet w ciąży, tzn. jeśli naraz wsiadasz ty i jakaś babcia to babcia ma pierwszeństwo, ale jeśli ty pierwszy usiadłeś to "gdy odbywasz już podróż danym pojazdem, nie musisz ustępować miejsca"- 5 22
-
2026-05-12 12:22
tunel nie jest przeznaczony dla rowerów. (1)
Uszanuj to.
- 9 14
-
2026-05-13 12:48
ot, kolejny kmiot co nigdy nie był za granicą
- 0 0
-
2026-05-12 09:36
bilet w aplikacji trzeba mieć zanim się wsiądzie, ale jak widać można się nawet nie dostać do środka (1)
co wtedy ZTM?
- 101 4
-
2026-05-12 13:55
Szach mat pasażerowie
płacicie i nie jedziecie
- 14 0
-
2026-05-12 08:56
rowery w autobusach to jest chore (16)
Autobusy i tramwaje nie są przystosowane do przewożenia rowerów, Wyjątek można zrobić dla małych rowerów dziecięcych. Jeżeli jadę rowerem to nie korzystam z komunikacji miejskiej, dla mnie to logiczne. Człowiek z rowerem w autobusie to już dla mnie nie rowerzysta, tylko jakiś leń który pokazuje rower dla szpanu.
- 69 106
-
2026-05-12 14:28
Jak jezdzisz wokol domu to ok
A jak jestes oddalona o 10 km i rower sie zepsuje to co wtedy
- 6 2
-
2026-05-12 12:12
Na podstawie tego samego regulaminu to kilka lat wcześniej publikowało ZTM
- 1 0
-
2026-05-12 09:31
no way. (2)
rtt widać że w ogóle nie jeździsz na rowerze.
Każdy kto porusza sie rowerem może skorzystać z komunikacji miejskiej np. jak się gorzej poczuje lub uszkodzi mu się rower. Nikt nie powinien rezygnować z tej możliwości jeżeli ją potrzebuje tylko dlatego że ty uznasz go za lenia.- 38 15
-
2026-05-12 10:21
Bierz se taxi bagazowe frajerze skoro niechce ci sie jechac rowerem,a nie do autobusy sie ladujez (1)
- 15 61
-
2026-05-12 11:30
Najpierw się naucz frajerze pisać w ojczystym języku, a dopiero potem szczekaj na forum.
- 38 8
-
2026-05-12 09:28
Rower
Rower to rower nie ważne czy normalny czy dziecięcy . Jak wiesz że dziecko nie będzie jeździć to idź z nim niedaleko domu a nie później pchasz się z rowerem i hulajnogą
- 17 21
-
2026-05-12 09:05
Potrafisz czytać ze zrozumieniem? Czy tylko nagłówki czytasz i się udzielasz !?
- 34 5
-
2026-05-12 09:04
Ona
Ty jesteś chory.
- 8 14
-
2026-05-12 09:11
(7)
Jak kobieta złapała gumę to chyba logiczne że chce skorzystać z autobusu i to nie jest jej fanaberią. Weszła pierwsza, kupiła bilet , jest możliwe przewożenie rowerów więc nie rozumiem jakim prawem została wyproszona.
- 195 31
-
2026-05-12 19:30
Kubuś Plusz
Bo jest rowerzystką i powinna dać przykład. Swoją drogą przysłowiowa grzeczność i dobre wychowanie kierowcy autobusu w Gdańsku to swoiste zjawisko nadprzyrodzone. Szkoda
- 0 4
-
2026-05-12 11:38
Zostala wyproszona
Odwieczny prawem natury.
- 3 13
-
2026-05-12 11:37
kobieta złapała gumę
interesujące. Nie wiedziałem, że kobiety mają ogumienie.
- 8 21
-
2026-05-12 09:25
(3)
cętkę można \latwo wymienić
- 4 25
-
2026-05-13 01:16
Cętki na ogół są wrodzone, trudno je wymienić, chyba że na brodawkę.
- 4 0
-
2026-05-12 10:48
Różne są sytuacje. (1)
Miałem sytuację, że złapałem 2 gumy, a dętka była jedna. Raz miałem sytuację, że pompka się rozkraczyła, a do domu daleko. Wszystkiego nie przewidzisz.
Trzeba trochę zluzować majty i patrzeć po ludzku. Sytuacja jest bez sensowna - bo rowerzystka jakby nie patrzeć zawarla umowę z ZTM i była pierwsza. A z drugiej strony - jeśli miejsce naMiałem sytuację, że złapałem 2 gumy, a dętka była jedna. Raz miałem sytuację, że pompka się rozkraczyła, a do domu daleko. Wszystkiego nie przewidzisz.
Trzeba trochę zluzować majty i patrzeć po ludzku. Sytuacja jest bez sensowna - bo rowerzystka jakby nie patrzeć zawarla umowę z ZTM i była pierwsza. A z drugiej strony - jeśli miejsce na wózek jest jedno i jedna matka już by jechała z wózkiem - to druga może czekać w tej sytuacji w nieskończoność, ąz trafi wolny autobus. Powodzenia rano do lekarza.- 23 3
-
2026-05-12 12:06
Dokładnie. Moim zdaniem problem nie tkwi w ludziach tylko w pojazdach komunikacji miejskiej. Zarówno autobusy jak i tramwaje nie są odpowiednio przystosowane do przewożenia pasażerów z wózkami czy rowerami. Tego miejsca jest tam po prostu zbyt mało. Błędem jest to, że jeszcze na etapie projektowania nie przewidziano, że komunikacją będzie chciała
Dokładnie. Moim zdaniem problem nie tkwi w ludziach tylko w pojazdach komunikacji miejskiej. Zarówno autobusy jak i tramwaje nie są odpowiednio przystosowane do przewożenia pasażerów z wózkami czy rowerami. Tego miejsca jest tam po prostu zbyt mało. Błędem jest to, że jeszcze na etapie projektowania nie przewidziano, że komunikacją będzie chciała jechać więcej niż jedna osoba z wózkiem czy rowerem. Miejsca powinno być znacznie więcej, tyle żeby w trakcie jednego przejazdu autobus czy tramwaj mógł zabrać te kilka osób z wózkiem czy rowerem. I żeby to oczywiście było bezpieczne dla wszystkich pasażerów.
- 12 5
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
