- 1 Mnóstwo rodzinnych atrakcji na weekend (4 opinie)
- 2 Co z gdańskim programem wsparcia prokreacji? (84 opinie)
- 3 8-latek championem arytmetyki mentalnej (32 opinie)
- 4 Samorządy skorzystają na nowych świadczeniach rodziców? (76 opinii)
- 5 Jakie zajęcia dodatkowe dla dziecka? (34 opinie)
- 6 Zaświadczenie o niekaralności. Nawet 500 wniosków dziennie (90 opinii)
Jak ocenić prawidłowy rozwój dziecka?
Prawidłowy rozwój dziecka - jak to ocenić? Pierwszy rok życia dziecka jest okresem intensywnych zmian, w którym mały człowiek przekształca się z nieporadnego noworodka w niemowlaka, który nabywa coraz więcej zdolności ruchowych, wypowiada pierwsze słowa i rozumie proste polecenia rodziców. Chociaż rozwój każdego dziecka przebiega w indywidualnym tempie, warto monitorować jego przebieg, by jak najszybciej wykryć ewentualne nieprawidłowości. Jak ocenić, czy dziecko rozwija się prawidłowo?
- Etapy rozwoju dziecka - jak ocenia się rozwój dziecka?
- Etapy rozwoju dziecka - najważniejszy pierwszy rok
- Jak sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo?
- Etapy rozwoju dziecka - na jakie problemy zwracać uwagę?
Etapy rozwoju dziecka - jak ocenia się rozwój dziecka?
Pierwsza ocena prawidłowego rozwoju dokonywana jest tuż po narodzinach, co daje wstępną informację, czy powinno zostać zakwalifikowane do częstszego nadzoru pediatry celem regularnej i bardziej skrupulatnej oceny stanu zdrowia i rozwoju noworodka.
- Ocena w skali Apgar oraz ocena odruchów noworodkowych jest bardzo ważna dla pediatry lub neonatologa - pozwala na określenie nam stopnia przystosowania dziecka do życia poza organizmem matki, jak również podjęcie decyzji o działaniach nagłych, jeśli to potrzebne. Postęp medycyny pozwolił też na ocenę rozwoju dziecka i wykrycie nieprawidłowości już w trakcie życia płodowego - mówi lek. Magdalena Krajewska-Nita, pediatra i diabetolog dziecięcy z przychodni Medyczna Gdynia.
Te 5 sposobów pozwoli uniknąć odparzeń u niemowląt
Etapy rozwoju dziecka - najważniejszy pierwszy rok
Pierwszy rok życia dziecka oraz przebieg porodu pozwala określić tempo rozwoju i wykryć nieprawidłowości lub ryzyko ich wystąpienia w przyszłości. To w tym czasie nabywanie nowych umiejętności odbywa się w najszybszym tempie, dlatego tak ważne jest monitorowanie osiągnięć niemowląt.
- Do prawidłowego funkcjonowania dziecko powinno przejść wszystkie etapy rozwoju mowy, czynności ruchowych, słuchu, wzroku - dodaje lek. Magdalena Krajewska-Nita. - Jeżeli mimo upływu czasu nie zauważamy u dziecka postępów czy to w zakresie ruchowym, rozwoju mowy, koordynacji, należy udać się do specjalisty.
W pierwszym miesiącu dziecko powinno mieć ułożenie zgięciowe i wykazywać ruchy kończynami, a także zwracać głowę w kierunku światła. Do trzeciego miesiąca życia powinno skupiać wzrok na osobach i przedmiotach, a także kontrolować ustawienie głowy. Półroczne dziecko powinno opanować umiejętność zabawy własnymi rękoma, chwytać zabawkę i reagować na mimikę twarzy rodziców. Umiejętność obrotów z pleców na brzuch i odwrotnie niemowlęta opanowują od czwartego do siódmego miesiąca życia, a do dziewiątego powinny usiąść, podciągać się za rączki i reagować lękiem na obce osoby. Roczne dziecko z reguły wymawia proste słowa, chwyta przedmioty i uczy się samodzielnego chodu.
- Moje dziecko nie chciało dać się przekonać do leżenia na brzuchu. Udałam się do fizjoterapeuty, który wskazał, jak ćwiczyć z dzieckiem, by wyeliminować źródło problemu - mówi Ania z Gdańska.
Jak sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo?
Sposób, w jaki dziecko zaczyna reagować wzrokiem i słuchem na otoczenie, a potem także sposób, w jaki się porusza, bawi oraz mówi, pozwala ocenić, na jakim jest etapie rozwoju i czy jest to adekwatne do okresu życia, w jakim się znajduje.
Symptomem do odwiedzenia specjalisty może być m.in. przetrwanie odruchów noworodkowych i brak gaworzenia po szóstym miesiącu życia, brak lęku przed osobami obcymi po siódmym miesiącu czy brak lokalizowania źródła dźwięku u dziesięciomiesięcznego niemowlęcia.
Etapy rozwoju dziecka - na jakie problemy zwracać uwagę?
- Jednym z problemów, z jakim zgłaszają się rodzice do gabinetu, jest niewłaściwy przyrost masy ciała, co ma związek z nieprawidłowościami odruchu ssania, ulewaniem, nadwrażliwością pokarmową, może mieć związek też z chorobami układu pokarmowego - wymienia lek. Magdalena Krajewska-Nita.
Bodźcem do działania powinno być także zaobserwowanie asymetrii ułożenia główki i asymetrii ruchowej, układanie się na jednej stronie, brak utrzymywania kontaktu wzrokowego, a także apatii i wszelkich odmienności w zachowaniu dziecka. Wiele z tych nieprawidłowości można skorygować odpowiednią terapią, zwłaszcza fizjoterapeutyczną.
- Kiedy mój syn był jeszcze mały, zauważyłam, że układa się na bok tylko na jedną stronę. Na szczęście w porę udałam się do specjalisty. Okazało się, że były to początki asymetrii, które udało się wypracować z fizjoterapeutą - relacjonuje Kasia z Gdyni.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-08-25 09:31
moje dziecie trudno było rozśmieszyć przez pierwszy rok, mega poważny niemowlak
może ze 2x smiała się "do łez", późno zaczęła się obracać, ale zaraz potem już siedziała sama, chodzia w wieku 10 miesiecy sama, niezmuszana, a teraz...sprawne, zdrowe, uśmiechnięte dziecko, kazde dziecię jest inne, nie ma co doszukiwać się odchyleń. I najważniejsze jest jak ocenia je mama, bo to ona wyłapie, że coś może być nie tak, nawet nie
może ze 2x smiała się "do łez", późno zaczęła się obracać, ale zaraz potem już siedziała sama, chodzia w wieku 10 miesiecy sama, niezmuszana, a teraz...sprawne, zdrowe, uśmiechnięte dziecko, kazde dziecię jest inne, nie ma co doszukiwać się odchyleń. I najważniejsze jest jak ocenia je mama, bo to ona wyłapie, że coś może być nie tak, nawet nie lekarz, fizjoterapetua, który leci schematami, trzeba obserwować swoje dziecko, być czujnym i nie dawać się wkręcać w machinę diagnostyczno terapeutyczną tylko dlatego, że nie wpisuje się idealnie w schemat, robi postępy to ok, a że z 2 tyg czy miesięcznym poślizgiem to trudno
- 9 2
-
2023-08-25 08:21
(1)
Co do ankiety to zabrakło odpowiedzi: z książek.No ale w dzisiejszych czasach trudno na to wpaść.
- 24 1
-
2023-08-26 19:19
Fakt.
Dzisiejsi pseudorodzice to raczej z tiksroka czerpią wiedzę. I od patocelebrytów.
- 2 0
-
2023-08-24 18:31
przede wszystkim wyluzować
mój syn, dość późno nauczył się mówić bo w wieku 4 lat. Dziś 10 lat później jest świetnym skrzypkiem. Zdobywa międzynarodowe wyróżnienia. Z elokwencją też nie ma problemów, a tym bardziej z wynikami w nauce. Mój kumpel z kolei w wieku 12 lat miał tylko 130cm wzrostu. Zdiagnozowali u niego niskorosłość. Dziś jako dorosły człowiek mierzy 184cm
mój syn, dość późno nauczył się mówić bo w wieku 4 lat. Dziś 10 lat później jest świetnym skrzypkiem. Zdobywa międzynarodowe wyróżnienia. Z elokwencją też nie ma problemów, a tym bardziej z wynikami w nauce. Mój kumpel z kolei w wieku 12 lat miał tylko 130cm wzrostu. Zdiagnozowali u niego niskorosłość. Dziś jako dorosły człowiek mierzy 184cm wzrostu. Po prostu niektóre organizmy nie rozwijają się równomiernie jak mediana w społeczeństwie inwestując wcześniej w inne walory, ale na koniec wynik jest taki sam.
- 27 7
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.