- 1 Mnóstwo rodzinnych atrakcji na weekend (4 opinie)
- 2 Co z gdańskim programem wsparcia prokreacji? (84 opinie)
- 3 8-latek championem arytmetyki mentalnej (32 opinie)
- 4 Samorządy skorzystają na nowych świadczeniach rodziców? (76 opinii)
- 5 Mnóstwo atrakcji na rodzinny weekend (3 opinie)
- 6 Jakie zajęcia dodatkowe dla dziecka? (34 opinie)
Stres w ciąży. Jak sobie z nim radzić?
Jak sobie radzić ze stresem w ciąży? Chociaż stres nie służy nikomu, to w codziennym życiu trudno się go całkowicie pozbyć. Podobnie jest w przypadku kobiet ciężarnych, u których uczucie niepokoju szkodzi nie tylko im, ale także rozwijającym się dzieciom. O ile krótkotrwały stres wynikający z normalnych, codziennych sytuacji nie jest groźny, o tyle trwanie w nim może być szkodliwe. Jak temu zaradzić?
- Stres w ciąży - jak sobie z nim radzić?
- Stres w ciąży jest naturalny?
- Długotrwały stres w ciąży niekorzystnie wpływa na matkę, jak i na dziecko
Stres w ciąży - jak sobie z nim radzić?
Stres nie sprzyja zajściu w ciążę i samej ciąży, a spokój ducha jest najlepszym, co możemy dać dziecku i przyszłej mamie. W teorii wiemy o tym wszyscy, z praktyką bywa znacznie gorzej. Wraz z zajściem w ciążę wielu kobietom zaczyna towarzyszyć lęk i niepokój związany z porodem, połogiem, nową rolą czy zdrowiem dziecka.
Jak radzić sobie ze stresem?
- Poziom stresu w ciąży w dużej mierze zależy od tego, czy dana kobieta bez problemu zaszła w ciąże, czy towarzyszyły temu komplikacje. W przypadku dłuższego czasu starań, mniejszych szans na ciążę czy wcześniejszych poronień lęk o ciążę, zdrowie dziecka, poród i połóg jest zazwyczaj większy. Czasem obawy mogą jednak być nieadekwatne do sytuacji i spowodowane wcześniejszymi doświadczeniami, np. stratą dziecka. W tym przypadku najlepiej skorzystać z porad specjalisty, który wytłumaczy, jak radzić sobie ze stresem - wyjaśnia Aurelia Kurczyńska, psycholog z Kliniki Invicta. - Także ciężarnym, które pozostają w niestabilnej relacji, towarzyszy z reguły większy niepokój czy stres niż tym, które są szczęśliwe w związkach i mogą liczyć na wsparcie partnera - dodaje.
Szkoły rodzenia w Trójmieście
Stres w ciąży jest naturalny?
Stres w ciąży jest zjawiskiem nieuniknionym, związanym po prostu z trudami dnia codziennego i nie jest on groźny dla ciąży czy zdrowia dziecka. W krwi kobiety wydzielają się hormony stresu, które powodują także u płodu stres. Jednorazowy i chwilowy wybuch stresu u mamy nie jest tak bardzo niebezpieczny, jak ciągłe w nim trwanie. Chociaż z krótkotrwałym stresem nie ma potrzeby walczyć, to jeśli zaczynają towarzyszyć mu emocje, warto skorzystać z własnych, indywidualnych sposobów radzenia sobie z nimi. Najczęściej pomaga to, co dotychczas pozytywnie na nas wpływało.
- Trzeba mówić głośno o tym, co nas trapi, aby bliscy mogli nam pomóc, odciążyć nas. Może poszukać grup wsparcia, dodatkowych zajęć, najlepiej takich, które będą sprawiały nam przyjemność i nas relaksowały. Dla kogoś może to być joga, dla kogoś innego basen, rower, masaż, spacer z ukochanym lub przyjaciółką, lub inną bliską osobą. Po prostu trzeba znaleźć czas dla siebie i o siebie zadbać - mówi położna Paulina Wawrzyńczak-Kądziela ze Szkoły rodzenia Supermama.
Jak dbać o wygląd w ciąży?
Długotrwały stres w ciąży niekorzystnie wpływa na matkę, jak i na dziecko
Zupełnie inaczej jest w przypadku długotrwałego stresu lub stresu wynikającego z sytuacji kryzysowej, który niekorzystnie wpływa zarówno na matkę, jak i rozwijający się płód.
- Ciągły i długotrwały stres może doprowadzić na przykład do niedotlenienia i niedożywienia naczyń krwionośnych czy małą masę urodzeniową po porodzie. Dzieci takie mogą być bardziej płaczliwe i rozdrażnione, nawet przez pierwsze dwa lata swojego życia. Warto zatem, będąc w ciąży, poszukać różnych form relaksacji jak najlepszych dla siebie. Absolutnie jednak przyszła mama nie powinna korzystać z rozweselaczy, np. używek - przestrzega położna Marzena Dreczka ze Szkoły rodzenia Supermama.
Jeśli podstawowe sposoby relaksacji, wsparcie partnera lub innych bliskich osób okazuje się niewystarczające, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.
Ranking 2022: najlepsze szkoły rodzenia w Trójmieście
Miejsca
Opinie wybrane
-
2022-11-29 08:37
(2)
W tym kraju trudno się nie stresować, nawet nie będąc w ciąży.
- 17 2
-
2022-11-29 09:24
(1)
Olaboga będzie bab się stresować czyś czym straszą 24/h na kanale telewizyjnym zamiast się zająć dzieckiem, iść na spacer. ehhh Żałosne
- 3 8
-
2022-12-01 07:36
Żałosne są twoje założenia. Nie oglądam TV i nie mam dzieci.
- 0 0
-
2022-11-29 17:10
Największy stres powoduje łamanie praw ciężąrnych
W ostatnich latach doszło ograniczanie obecności osoby bliskiej podczas udzielania świadczeń zdrowotnych z powodu rzekomego zagrożenia epidemicznego. A to, że ta osoba zazwyczaj mieszka z pacjentką? Nie ważne...
- 4 2
-
2022-11-29 13:58
(2)
Myślę, że warto zapytać Arabki, Cyganki, mieszkanki Afryki czy Bliskiego Wschodu jak sobie z tym radzą rodząc o wiele więcej dzieci od Europejek. Też chyba mają stres i to wielokrotny.
- 5 5
-
2022-11-30 10:35
(1)
Tam się chyba takimi rzeczami duzo mniej przejmują. Tylko w Europie stać ludzi na robienie ze wszystkiego dramatu i podstawy do psychoterapii.
- 1 0
-
2022-11-30 11:28
Tak, to sa problemy pierwszego swiata. Jak ludzie maja naprawde powazne problemy bytowe jak ci w Afryce na przyklad, to nie zajmuja sie psychoterapia i za wszelka cene unikaniem stresu.
- 1 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.