stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Festiwal Akcept

Festiwal Akcept to artystyczne spotkanie wielu podmiotów, które każdego roku zabierają głos w wielostronnym dialogu, wyrażanym poprzez prezentacje muzyczne, teatralne, plastyczne i inne formy ekspresji. Jedną z części konstruowanego w ten sposób dyskursu jest dyskusja organizowana w tzw. technologii otwartej przestrzeni.

Zamysłem tak zaprojektowanej dysputy jest zaproszenie do udziału w niej możliwie szerokiego kręgu podmiotów, często o bardzo zróżnicowanych, a nawet odmiennych kompetencjach, reprezentujących rozmaite profesje i zainteresowania, wywodzących się z różnych lokalizacji, dysponujących określonym kulturowym kapitałem. Głos każdego z nich jawi się tak samo ważny i doniosły, stąd pomysł, by w "otwartej przestrzeni" mógł zostać nie tylko wypowiedziany, ale i uważnie wysłuchany.

Festiwal Akcept to nie tylko impreza dedykowana osobom z niepełnosprawnością (intelektualną), choć niewątpliwie znajdują się one w jej centrum. To wydarzenie będące niejako pretekstem i zachętą zarazem do publicznej dyskusji oraz namysłu nad zjawiskiem inności i różnorodności, które wpisane w przestrzeń życia codziennego nieustannie skłania do stawiania pytań o miejsce i rolę osoby niepełnosprawnej oraz tych, którzy jej towarzyszą, na arenie zdarzeń potoczności. Wymienione w tym obszarze kwestie i formułowane wokół nich zapytania rzadko znajdują jednoznaczne i precyzyjne rozstrzygnięcia. Podejmowane przez różne strony, zyskują rozmaite drogi interpretacji i uzewnętrznienia: w jednostkowym i niepowtarzalnym doświadczeniu jako wycinek (auto)biografii, w publicznej polemice, czy przenosząc się ze sceny realności, na scenę aluzji do rzeczywistości. Znajdują ekspresję jako prezentacje teatralne, muzyczne, plastyczne, które przybliżają ów spleciony z niepełnosprawnością świat oraz sensy i znaczenia, jakie nadają mu egzystujące z nią postaci. Do przybliżenia się i poznania tego z natury niejednoznacznego i w różnorodny sposób konstruowanego świata, za pośrednictwem V edycji Festiwalu Akcept serdecznie i gorąco zapraszamy!

Program V Festiwalu Akcept - 29-31.05.2014

Gdański Archipelag Kultury ul. Dworcowa 9

29.05. 2014 Czwartek

10:00 - spektakl "Jędrek Jeżyk" Grupa teatralna "Stokrotka" (Gdańsk)
10:30 - spektakl "Rymy Lokomotywy"Teatr Biuro Rzeczy osobistych (Gdynia)
16:00 - Otwarcie festiwalu
16:15 - Premiera spektaklu "Sen" Teatrazem i Remont Pomp (Gdańsk)
17:00 - spektakl "Moli-re" Teater Surra (Szwecja)
18:30 - spektakl "Autyzm miejski. Zgoda w poszukiwaniu absurdu" Teatr Zgoda (Warszawa)
19:30 - Impreza integracyjna dla uczestników festiwalu - Miasto Aniołów (wejście na identyfikatory około godziny 20:00 przewidziany jest koncert zespołu sektor L4 oraz niespodzianka)

30.05.2014 Piątek

09:00 - 14:00 "Praktyka teoretyczna. W stronę przeformułowania znaczeń w pracy z dorosłą osobą z niepełnosprawnością intelektualną." - seminarium naukowe oraz spotkanie z konwencji technologii otwartej przestrzeni (Organizatorzy: Uniwersytet Gdański, Fundacja Akces, GAK) - seminarium odbędzie się na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Bażyńskiego 4.
16:30 - spektakl "Gabinet Dr. Caligarii" Teatr Pi (Białystok)
17:30 - "Mieszkam" - wernisaż cyklu fotograficznego uczestników ŚDS
18:00 - spektakl "STOP" Teatr Tacy Sami, Amatorzy, Metamorfoza i Kameleon z ŚDS MOPS (Tczew)
18:30 - spektakl "Pan H" Teatr Kasablanka (Gdańsk)
19:00 - spektakl "Czekając na" Teatr Motyle są wolne (Białogard)
19:30 - spektakl "Jak przez kij, we wsi zamęt był" Teatr Pod Mostem (Gdańsk)

31.05.2014 Sobota

10:00 - 13:00 - Warsztaty artystyczne dla uczestników festiwalu

Prowadzenie: Katarzyna Pastuszak (taniec butoh); Rafał Ostrowski (warsztaty aktorsko-muzyczne); Tomasz Antonowicz/Remont Pomp (warsztaty muzyczne)

13:00 - Rozlosowanie nagród publiczności dla najlepszego wydarzenia artystycznego festiwalu w kategorii: teatr oraz nagrody dla osoby z widowni biorącej udział w głosowaniu na najlepsze wydarzenie.

Zakończenie festiwalu.

Opinie

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Akcja powieści "Hanemann" Stefana Chwina dzieje się w: