Powrót do listy filmów
7.0
73 oceny
2 godz.
Produkcja: Polska
Gatunek: Komedia kryminalna
Reżyseria: Juliusz Machulski
Scenariusz: Robert Więckiewicz, Juliusz Machulski
Premiera: 25 lipca 2025 (Polska)

Oceny dziennikarzy

Średnia ocena 5.7
  • Magdalena Raczek

    Mam wrażenie, że mamy jakiś narodowy kompleks dotyczący dobrego kina sensacyjnego i dobrej komedii. A przecież w przypadku tej drugiej mamy takie tradycje! Z sensacją trochę gorzej, ale nie zmienia to faktu, że takie filmy są traktowane w Gdyni trochę po macoszemu, jakby były gorszego sortu. Nie wiem dlaczego, bo choć cenię sobie kino artystyczne, to nade wszystko ważne jest dla mnie kino na dobrym poziomie. I "Vinci 2" ten poziom trzyma. Podobnie jak w przypadku "Zamachu na papieża" mamy tu wątek sentymentalny i rozliczeniowy ze stanem emeryckim, co dla mnie tylko dodaje uroku temu filmowi. Wracają starzy bohaterowie z części pierwszej i choć fabuła nie porywa, jest w tym filmie coś takiego, że ogląda się go z przyjemnością. Dobra rozrywka na poziomie i za to daję dodatkowy punkt.
  • Patryk Szczerba

    Jak wielu, obawiam się sequeli, a w polskim kinie szczególnie. Niestety "Vinci 2" jest przykładem, że to, co zadziałało raz i to dość dawno temu, nie może się udać po raz kolejny. Fabuła jest niespójna, jest za to sporo scen i dialogów, które wydłużają całość i powodują, że film się po prostu nuży. Powrót do przeszłości udaje się, gdy na ekran wkracza Marcin Dorociński. Razem z - trzymającym od początku filmu poziom - Robertem Więckiewiczem próbują ratować całość. Tyle, że jest ona kliszą pierwszej części, mającą zagrać na sentymentach fanów Cumy. Nie tędy droga, choć spodziewam się, że jeszcze nie jeden raz w polskim kinie będą podejmowane podobne próby. Oby z lepszym skutkiem i większą kreatywnością.
  • Tomasz Zacharczuk

    Doskonały przykład na to, jak przy filmowych powrotach pogoń za sentymentami zabija kreatywność. "Dwójka" to kserokopia "jedynki" - tyle że na gorszym gatunkowo papierze i z ledwie widocznymi zarysami, bo tusz w drukarce Machulskiego już od dawna się kończy. Humor czasami jeszcze działa, ale główna intryga nie umywa się do poprzedniej. Poza tym, oprócz Więckiewicza, reszta "starej" obsady niewiele ma tu do roboty, a nowe postaci zupełnie nie przekonują. Miał być kolejny rodzimy "heist movie", a skończyło się na zbędnym "hajs movie". Tego falsyfikatu nawet Cuma z Szerszeniem nie są w stanie mi "opchnąć".

Opis filmu

Cuma, emerytowany złodziej sztuki, mieszka w Hiszpanii. Gdy paser Chudy  proponuje nowy skok w Polsce, Cuma wraca do Krakowa. Dowiaduje się, że młodsza para złodziei już przejęła plan, więc postanawia im przeszkodzić.

Obsada

Robert Więckiewicz, Borys Szyc, Kamilla Baar, Łukasz Simlat, Jacek Król, Mirosław Haniszewski, Zofia Jastrzębska, Piotr Witkowski, Jędrzej Hycnar

Zwiastun

Opinie (15)

  • Fajne kontynuacja kultowej polskiej komedii kryminalnej Cuma wraca z Hiszpanii na skok do Krakowa, choć opinie są mieszane: jedni chwalą humor i sentymenty, inni uważają Vinci 2 za słabszą kopię jedynki.

    • 0 0

  • nie wiem skąd te surowe opinie

    aktorzy w formie, wartka akcja, nie było żadnych przestojów/dłuzyzn, fabuła może banalna ale ciężko się przyczepić do realizacji, 7/10

    • 0 0

  • Prawie OK (1)

    Prawie - bo sam film mi się podobał poza jedną rzeczą - nie wiem czy to błąd postprodukcji czy zamysł reżysera ale wszystkie dialogi są słyszalne z ..... LEWEJ strony nawet jak postać mówiąca jest po prawej.

    • 0 1

    • To chyba raczej kwestią sali kinowej i jej nagłośnienia

      • 0 0

  • Widownia jeden raz wybuchnęła śmiechem.

    Jak na komedię raczej słabo. Machulski skończył się na Banku...

    • 0 1

  • Vinci 2

    Bardzo fajnie mi się go oglądalo. Fajna obsada. Super muzyka!.. A buzia co rusz sama się śmiała. Naprawdę dobra druga część.

    • 1 1

  • Bardzo

    zly... podobnej glupoty i nudy nie pamietam, a zyje juz dosc dlugo.

    • 1 10

  • Zasnęłam niestety :(

    • 1 5

  • 3/10 dno totalne

    • 4 7

  • Machulski nie zawodzi . Film bardzo malowniczy ,dialogi dowcipne i,bardzo dobrze dobrana muzyka. Aktorzy świetni. Trzeba zobaczyć . Dziwię się głównej opinii zamieszczonej na stronie .

    • 6 1

  • Bardzo dobry film,inteligentna komedia,polecam

    • 8 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.