• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Grassomania 8 - Sieroca Revisited (1 opinia)

W ramach 8. edycji Festiwalu "Grassomania" ponownie wychodzimy w przestrzeń publiczną i zapraszamy Was do udziału w programie przygotowanym w niezwykłym miejscu, które już niebawem stanie się domem dla kolekcji dzieł dwóch wyjątkowych gdańszczan - Güntera Grassa i podziwianego przez niego Daniela Chodowieckiego.

Były Dom Dobroczynności przy ulicy Sierocej pamięta czasy nie tylko Grassa, ale także samego Chodowieckiego, został bowiem zbudowany w roku 1699 jako przytułek dla bezdomnych i biednych, potem zaś funkcjonował jako dom i szkoła dla gdańskich sierot. Z perspektywy historycznej naszego miasta jest to budynek o wielkim znaczeniu i wartości, z racji tego, że przetrwał drugą wojnę światową w nienaruszonym stanie i od 1967 roku umieszczony jest w rejestrze zabytków. Ze względu na te nadzwyczajne walory, budynki przy ulicy Sierocej zostaną w najbliższych latach poddane gruntownej rewitalizacji, w celu przywrócenia im ich pierwotnych - publicznych funkcji. Niegdysiejszy Dom Dobroczynności stanie się Domem Daniela Chodowieckiego i Güntera Grassa - dwóch artystów będących kluczowymi postaciami w poczcie zasłużonych gdańszczan, którzy nasze miasto rozsławiali w Europie i na świecie.

Z okazji nieformalnej inauguracji tej nowej przestrzeni poświęconej kulturze i sztukom, zapraszamy na całodniowy program wydarzeń, wśród których znajdą się: wystawy, spotkania, wykłady, performansy, warsztaty, gra miejska, koncerty. To niepowtarzalny moment dla tej przestrzeni - okres przejścia, przemian, rozwoju, których my wszyscy możemy być integralną częścią!

W ramach Festiwalu "Grassomania" zaprezentujemy projekty artystyczne, które podejmują tematykę związaną ze stanami przejściowymi, fazami niedookreślonymi, dialogującymi narracjami, przemieszaniem przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, nakładaniem się na siebie realnej i wirtualnej rzeczywistości, utopijnymi wizjami świata i otaczającej przestrzeni.


Wśród zaproszonych artystów znajdą się:
Bombina Bombast (SE), Alicja i Dmitrij Buławska-Fankidejscy + Mateusz Michalczyk (PL), CoreAct (Anika Barkan & Helene Kvint) (DK), Michael Johansson & Geza Ribberström Palyi (SE), Kata Mijatović (HR), Opiemme (IT), Francesco Paolucci (IT), Sumit Pandey (NO), Zoran Pavelić (HR), Piotr Rutkowski (PL), Daniel Segerberg (SE/DE), Marcin Stąporek (PL), Michał Szlaga (PL), TABANDA, Krzysztof Topolski aka Arszyn (PL), Christoph Vogel (DE).

Oprawę muzyczną zapewnią: Kevin Kerney & Danpyset Banjamin Thai (pokaz dj'ski, performens muzyczny) oraz zespół Chęcki/Zienkowski

Warsztaty i grę miejską przygotują: Dwie Ole
Za strefę gastronomiczną będzie odpowiadał: Kolektyw Samo Dobro

Grassomania 8 Sieroca - Revisited
festiwal: 03.09.2016, godz. 12.00 - 22.00
miejsce: Budynek dawnego Sierocińca, ul. Sieroca 6-8 w Gdańsku
kurator: Marta Wróblewska


---
Wydarzenie realizowane w ramach projektu The People's Smart Sculpture finansowanego ze środków programu EU - Kreatywna Europa

Przeczytaj także

Opinie (1)

 • To skandal!

  Żeby w naszym mieście upamiętniano jakiegoś starego SS-mana!! W głowie się to nie mieści!!

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

 • muzyka alternatywna , rock / punk , pop , w plenerze
  lip 15-18
  poniedziałek - czwartek, g. 18:00
  Gdynia
  Ogródki Dźwiękowe