stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Grassomania 8 - Sieroca Revisited (1 opinia)

W ramach 8. edycji Festiwalu "Grassomania" ponownie wychodzimy w przestrzeń publiczną i zapraszamy Was do udziału w programie przygotowanym w niezwykłym miejscu, które już niebawem stanie się domem dla kolekcji dzieł dwóch wyjątkowych gdańszczan - Güntera Grassa i podziwianego przez niego Daniela Chodowieckiego.

Były Dom Dobroczynności przy ulicy Sierocej pamięta czasy nie tylko Grassa, ale także samego Chodowieckiego, został bowiem zbudowany w roku 1699 jako przytułek dla bezdomnych i biednych, potem zaś funkcjonował jako dom i szkoła dla gdańskich sierot. Z perspektywy historycznej naszego miasta jest to budynek o wielkim znaczeniu i wartości, z racji tego, że przetrwał drugą wojnę światową w nienaruszonym stanie i od 1967 roku umieszczony jest w rejestrze zabytków. Ze względu na te nadzwyczajne walory, budynki przy ulicy Sierocej zostaną w najbliższych latach poddane gruntownej rewitalizacji, w celu przywrócenia im ich pierwotnych - publicznych funkcji. Niegdysiejszy Dom Dobroczynności stanie się Domem Daniela Chodowieckiego i Güntera Grassa - dwóch artystów będących kluczowymi postaciami w poczcie zasłużonych gdańszczan, którzy nasze miasto rozsławiali w Europie i na świecie.

Z okazji nieformalnej inauguracji tej nowej przestrzeni poświęconej kulturze i sztukom, zapraszamy na całodniowy program wydarzeń, wśród których znajdą się: wystawy, spotkania, wykłady, performansy, warsztaty, gra miejska, koncerty. To niepowtarzalny moment dla tej przestrzeni - okres przejścia, przemian, rozwoju, których my wszyscy możemy być integralną częścią!

W ramach Festiwalu "Grassomania" zaprezentujemy projekty artystyczne, które podejmują tematykę związaną ze stanami przejściowymi, fazami niedookreślonymi, dialogującymi narracjami, przemieszaniem przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, nakładaniem się na siebie realnej i wirtualnej rzeczywistości, utopijnymi wizjami świata i otaczającej przestrzeni.


Wśród zaproszonych artystów znajdą się:
Bombina Bombast (SE), Alicja i Dmitrij Buławska-Fankidejscy + Mateusz Michalczyk (PL), CoreAct (Anika Barkan & Helene Kvint) (DK), Michael Johansson & Geza Ribberström Palyi (SE), Kata Mijatović (HR), Opiemme (IT), Francesco Paolucci (IT), Sumit Pandey (NO), Zoran Pavelić (HR), Piotr Rutkowski (PL), Daniel Segerberg (SE/DE), Marcin Stąporek (PL), Michał Szlaga (PL), TABANDA, Krzysztof Topolski aka Arszyn (PL), Christoph Vogel (DE).

Oprawę muzyczną zapewnią: Kevin Kerney & Danpyset Banjamin Thai (pokaz dj'ski, performens muzyczny) oraz zespół Chęcki/Zienkowski

Warsztaty i grę miejską przygotują: Dwie Ole
Za strefę gastronomiczną będzie odpowiadał: Kolektyw Samo Dobro

Grassomania 8 Sieroca - Revisited
festiwal: 03.09.2016, godz. 12.00 - 22.00
miejsce: Budynek dawnego Sierocińca, ul. Sieroca 6-8 w Gdańsku
kurator: Marta Wróblewska


---
Wydarzenie realizowane w ramach projektu The People's Smart Sculpture finansowanego ze środków programu EU - Kreatywna Europa

Przeczytaj także

Opinie (1)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Co odpędzało wszelkie zło w czasach wpływów rzymskich, czyli pierwszych wiekach naszej ery?