- 1 100-letnia willa ma szansę na drugie życie (41 opinii)
- 2 Rozbiórka części Domu Kuracyjnego w Gdyni (49 opinii)
- 3 Tajemnicza fabryka w Gdyni (99 opinii)
- 4 Hala Targowa jako okno na świat (27 opinii)
- 5 Walczą o przywrócenie promu Wisłoujście (199 opinii)
- 6 Motocykliści łamali zasady bezdźwięcznego ruchu (74 opinie)
"Dom szpiega" w końcu doczeka się remontu
porównać
Nawet 7 mln zł może kosztować remont i adaptacja budynku przy Al. Grunwaldzkiej 117 na biurowiec. Prace potrwają rok. Kamienica zyskała rozgłos, gdy okazało się, że mieszkał w niej as polskiego wywiadu.
Jednak w 2015 r. odkryliśmy, że mieszkał w nim mjr Jan Henryk Żychoń - najsłynniejszy w przedwojennym Gdańsku polski szpieg.
Odnalezione mieszkanie polskiego asa wywiadu
Posterunek niemieckiej policji i placówka UB
Do 1945 r. w kamienicy znajdował się posterunek niemieckiej policji porządkowej. Z kolei tuż po wojnie była tu placówka Urzędu Bezpieczeństwa.
Już w 2020 r. informowaliśmy, że zaniedbana kamienica zostanie zaadaptowana na biurowiec. Rok później gotowy był projekt, ale na rozpoczęcie prac trzeba było czekać aż do teraz.
Wszystkie prace zgodne z wytycznymi konserwatora
Jeszcze przed wakacjami ogłoszony zostanie przetarg na remont. Zakres obejmie kompleksowe prace budowlane, instalacyjne i konserwatorskie. Najważniejsze elementy to m.in.: prace ogólnobudowlane, remont elewacji, odtworzenie i renowacja stolarki, remont dachu, klatek schodowych, wnętrz oraz wykonanie nowych instalacji sanitarnych, elektrycznych i teletechnicznych.
Co ważne, wszystkie roboty zostaną zrealizowane zgodnie z programem prac konserwatorskich.
Rok prac wartych 7 mln zł
- Zakładamy, że prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Przewidywany czas realizacji to ok. 12 miesięcy - zapowiada Tomasz Sandak, rzecznik Gdańskich Nieruchomości.
Budynek zostanie zaadaptowany na funkcje biurowe. Po zakończeniu remontu lokale będą przeznaczone do wynajęcia.
Szacunkowa wartość inwestycji wynosi nieco ponad 7 mln zł.
Opinie wybrane
-
2026-05-12 16:53
Bardzo ładny budynek. (4)
Tylko oczywiście bardzo zaniedbany. Dobrze, że przejdzie remont. Tylko jak rusztowania się zmieszczą na tym chodniku i ścieżce rowerowej?
- 64 26
-
2026-05-13 10:31
" Tylko jak rusztowania się zmieszczą na tym chodniku i ścieżce rowerowej?" to jest przyczynek do wstrzymania remontu.
Czy tak rowerzyści ?.
- 6 1
-
2026-05-13 00:05
Najprościej
Zrobić tak jak przy remoncie sądu na kartuskiej - przenieść drogę rowerową na prawy skrajny pas dla samochodów
- 5 4
-
2026-05-12 17:05
Normalnie, z drabiny będziemy robic z Saszką
- 2 2
-
2026-05-12 17:04
Akurat się zmieszczą.
A przejście będzie drugą stroną.
- 5 4
-
2026-05-12 20:06
A moze reaktywowa FC Danzig? (3)
Klubowy stadion przy Traugutta jeszcze stoi, tylko barwy zmienic
- 14 30
-
2026-05-12 20:46
Zmiana nazwy (2)
Można nazwać FC Batyr .
- 12 7
-
2026-05-13 12:49
Frau Wasserman, Schreiber i Herr Muller, Weber, Schreiber... (1)
Lubią to
- 3 1
-
2026-05-13 16:30
Fogel i Menzen też
- 2 1
-
2026-05-12 17:17
A kamienica przy Do Studzienki (5)
Warto wyremontować i zrobić sale tradycji. . Abwehrstelle Danzig
- 36 20
-
2026-05-12 20:30
Do Studzienki do wyburzenia.
Bo Bimbaj musi być.
I droga dla ciasnoportkich.- 8 4
-
2026-05-12 19:06
Jaki ty dobry. Nie to co (2)
Krzyzacy - oni jak wjezdzali do wioski to pochodniami zaznaczli domy do remontu.
- 4 6
-
2026-05-13 16:31
Chyba do twojej wioski
- 1 1
-
2026-05-13 12:49
Ale to byli prawdziwi rycerze Chrystusa.... nie?
- 2 1
-
2026-05-12 17:56
To kup i wyremontuj
- 6 4
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
