Dwa kluby z Trójmiasta spadły z ekstraklasy. To zdarzyło się po raz drugi w historii

Jacek Główczyński
25 maja 2026, godz. 17:15
Opinie (119)
To drugi przypadek w historii piłkarskiej ekstraklasy, że równocześnie spadły dwa kluby z Trójmiasta. Poprzednio taki przypadek miał miejsce tylko w 1988 roku.

Za nami 13. sezon, w którym Trójmiasto w najwyżej klasie rozgrywkowej w piłce nożnej miało dwa kluby. Arka Gdynia straciła szansę na utrzymanie w przedostatniej, a Lechia Gdańsk w ostatniej kolejce. To dopiero drugie tak fatalne rozgrywki w historii. Poprzednio taka sytuacja miała miejsce w rozgrywkach 1987/88. Wówczas Bałtyk Gdynia zajął przedostatnie miejsce, a Lechia Gdańsk została zdegradowana po barażach. Biało-niebiescy już nigdy nie wrócili do elity, a biało-zieloni na awans w sportowej rywalizacji czekali przez 20 lat.



Marcin Gruchała: Wierzę w to, co robię. Arka Gdynia od razu gra o awans. Przeczytaj wywiad z właścicielem klubu i zagłosuj Marcin Gruchała: Wierzę w to, co robię. Arka Gdynia od razu gra o awans. Przeczytaj wywiad z właścicielem klubu i zagłosuj

Lechia Gdańsk i Arka Gdynia grały po raz ósmy wspólnie w ekstraklasie. Oba kluby zostały pociągnięte do 1. Ligi przez Bruk-Bet Termalikę Nieciacza. Ten rywal, choć sam nie miał już szans na utrzymanie, najpierw wygrał na wyjeździe z żółto-niebieskimi 3:2, a następnie w takich samych rozmiarach pokonał u siebie biało-zielonych.

Lechia Gdańsk po degradacji z 1988 roku potrzebowała 20 lat, aby na polu sportowym wrócić do elity. Po spadku z 2023 roku podniosła się już po roku.
Tym samym o spadku ekipy Dariusza Banasika przesądziła przedostatnia, a podopiecznych Johna Carvera ostatnia kolejka sezonu. Arka już ogłosiła, że zrezygnowała z tego trenera, a angielski szkoleniowiec sam poinformował, że po degradacji jego kontrakt się rozwiązał. Klub w tej sprawie milczy.



To pierwszy taki przypadek, że Lechia i Arka wspólnie opuściły ekstraklasę. Jednak piłkarskie Trójmiasto takie traumę przeżyło już po raz drugi.


Dwie drużyny z Trójmiasta w ekstraklasie



1980/81 6 miejsce Bałtyk, 11 Arka
1981/82 13 Bałtyk, 15 Arka degradacja

1984/85 12 Lechia, 13 Bałtyk
1985/86 14 Lechia, 15 Bałtyk degradacja
1987/88 12 Lechia degradacja po barażach, 15 Bałtyk degradacja

2008/09 11 Lechia, 13 Arka
2009/10 8 Lechia, 14 Arka
2010/11 8 Lechia, 15 Arka degradacja
2016/17 4 Lechia, 13 Arka
2017/18 12 Arka, 13 Lechia
2018/19 3 Lechia, 13 Arka
2019/20 4 Lechia, 14 Arka degradacja
2025/26 16 Lechia degradacja, 17 Arka degradacja


W latach 80-tych XX wieku w krajowej elicie przez dwa lata grały dwa gdyńskie kluby: Bałtyk i Arka. Ponadto Bałtyk przez trzy sezony występował wspólnie z Lechią.

Lechia Gdańsk obwinia PZPN o degradację. Znów odwołanie do trybunału, a nie sądu? Lechia Gdańsk obwinia PZPN o degradację. Znów odwołanie do trybunału, a nie sądu?

I właśnie z udziałem tego ostatniego duetu zdarzył się równie fatalny sezon jak obecnie.

W sezonie 1987/88 w ekstraklasie grało 16 drużyn. Rywalizowały każdy z każdym mecz i rewanż. Jednak dla zespołów z miejsc 11-14 rozgrywki na tym się nie kończyły. Musiały przystąpić do baraży o utrzymanie.

Bałtyk Gdynia po degradacji z ekstraklasy w 1988 roku już nigdy więcej do niej nie wrócił. Obecnie gra na szóstym poziomie rozgrywek ligowych.
Bałtyk spadł bezpośrednio. 21 punktów dało mu 15. miejsce. Słabsza była tylko Stal Stalowa Wola (16 punktów).



Lechia z dorobkiem 26 punktów uplasowała się na 12. pozycji. Oznaczało to, że o utrzymanie musiała rozegrać dwumecz barażowy z 13. zespołem z tabeli - Olimpią Poznań, która miała 24 punkty.

W Poznaniu rywale wygrali 1:0. W Gdańsku był remis 2:2, który przesądził o degradacji biało-zielonych.

Nie utrzymali Arki Gdynia w PKO BP Ekstraklasie. Odchodzą z takimi słowami Nie utrzymali Arki Gdynia w PKO BP Ekstraklasie. Odchodzą z takimi słowami

Po tym sezonie Bałtyk już nigdy nie powrócił do ekstraklasy. Obecnie gra na najniższym w historii klubu poziomie, w klasie okręgowej.

Arka Gdynia po dwóch poprzednich degradacjach potrzebowała po pięć lat, aby ponownie awansować.
Natomiast do Gdańsk ekstraklasa powróciła 7 lat później na skutek fuzji klubów, które mierzyły się w barażach, czyli Lechii i Olimpii. Skończyło się na jednym sezonie występów w krajowej elicie.



Natomiast w sportowej rywalizacji od przegranych baraży Lechia wróciła do ekstraklasy dopiero po 20 latach.

Miejmy nadzieję, że po równoczesnej degradacji Lechii i Arki Trójmiasto nie pożegnało się z ekstraklasą aż na tak wiele sezonów jak po traumie z 1988 roku.

Lechia Gdańsk straciła trenera po degradacji. John Carver: To był mój ostatni mecz Lechia Gdańsk straciła trenera po degradacji. John Carver: To był mój ostatni mecz

Tabela po 34 kolejkach

Piłka nożna - PKO BP Ekstraklasa
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Lech Poznań 34 16 12 6 62:45 60
2 Górnik Zabrze 34 16 8 10 50:38 56
3 Jagiellonia Białystok 34 15 11 8 56:41 56
4 Raków Częstochowa 34 16 7 11 51:40 55
5 GKS Katowice 34 14 8 12 51:45 50
6 Legia Warszawa 34 12 13 9 42:37 49
7 Zagłębie Lubin 34 13 9 12 45:38 48
8 Wisła Płock 34 12 10 12 34:38 46
9 Pogoń Szczecin 34 13 6 15 47:49 45
10 Radomiak Radom 34 11 11 12 52:53 44
11 Korona Kielce 34 11 10 13 40:40 43
12 Motor Lublin 34 10 13 11 46:53 43
13 Cracovia 34 9 15 10 39:42 42
14 Widzew Łódź 34 12 6 16 41:41 42
15 Piast Gliwice 34 11 8 15 42:46 41
16 Lechia Gdańsk 34 12 7 15 62:65 38
17 Arka Gdynia 34 9 9 16 34:61 36
18 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 34 9 7 18 43:65 34
Lechia Gdańsk została ukarana przez Komisję Odwoławczą ds. Licencji Klubowych PZPN odjęciem pięciu punktów za naruszenie kryterium F.03 oraz F.04 Podręcznika Licencyjnego.
Każda drużyna zagra z każdym mecz i rewanż. Mistrz i wicemistrz Polski zakwalifikują się do eliminacji Ligi Mistrzów, a 3. i 4. drużyna do eliminacji Ligi Konferencji. Dodatkowo zdobywca Pucharu Polski zagra w eliminacjach Ligi Europy. Trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane.
Tabela wprowadzona: 2026-05-30

Wyniki 34 kolejki

  • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - LECHIA GDAŃSK 3:2 (2:0)
  • Raków Częstochowa - ARKA GDYNIA 3:0 (1:0)
  • Cracovia - Korona Kielce 1:1 (1:1)
  • Górnik Zabrze - Radomiak Radom 6:2 (5:0)
  • Jagiellonia Białystok - Zagłębie Lubin 1:0 (1:0)
  • Lech Poznań - Wisła Płock 2:2 (1:0)
  • Legia Warszawa - Motor Lublin 4:0 (2:0)
  • Pogoń Szczecin - GKS Katowice 1:1 (1:0)
  • Widzew Łódź - Piast Gliwice 2:1 (1:0)

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (119)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.