- 1 Co łączy groby z epoki żelaza i niemiecki lotniskowiec? (51 opinii)
- 2 Czy to pierwszy w dziejach plan Trójmiasta? (74 opinie)
- 3 Kościół z dachem jak rzymskie świątynie (93 opinie)
- 4 Początek września, cztery lata po wojnie (39 opinii)
- 5 Wojna szpiegów nad Zatoką Gdańską (100 opinii)
- 6 Zabytkowy folwark doczeka się remontu? (38 opinii)
Skanują rzeźbę króla. Kopia trafi do Wisłoujścia
Muzeum Gdańska rozpoczęło laserowe skanowanie rzeźby z połowy XVI wieku. Dzięki temu kopia renesansowej figury, przedstawiającej króla Kazimierza Jagiellończyka, wzbogaci wystawę stałą szykowaną w Twierdzy Wisłoujście. Oryginalna rzeźba znajduje się w Dworze Artusa, ale latem uda się w podróż do Krakowa.
Kazimierz Jagiellończyk w stelażu
By zeskanować figurę, otoczono ją stelażem z naniesionymi punktami referencyjnymi, a następnie zeskanowano laserem niebieskim. W ten sposób uzyskano trójwymiarowy model zabytku, który posłuży do wydruku 3D. Replika zostanie pomalowana i ozdobiona na wzór oryginału. Prace wykona firma "Den of Imagination" z Torunia.
Król otworzy wystawę w Wisłoujściu
Figura jest wyrazem wdzięczności gdańszczan za wyswobodzenie miasta spod krzyżackiego jarzma.
- Jest to cenne dziedzictwo materialne, świadczące o żywej tradycji i pamięci o wspólnej walce gdańszczan i Korony Królestwa Polskiego przeciw Zakonowi Krzyżackiemu. Postanowiliśmy, że to właśnie od Kazimierza Jagiellończyka będzie rozpoczynać się wizyta w Twierdzy Wisłoujście. Jakkolwiek obszar Wisłoujście był najpewniej wykorzystywany w XI/XII wieku do kontroli żeglugi przez Słowian, a następnie przez krzyżaków, to właśnie dzięki Jagiellonowi i Wielkiemu Przywilejowi, wystawionemu przez niego dla miasta w okresie wojny trzynastoletniej, zawdzięczamy to, że taka fortyfikacja w ogóle powstała - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
Twierdza Wisłoujście nabiera kolorów
Jednym z postanowień przywileju królewskiego z 15 V 1457 roku obszar Wisłoujścia został przekazany Gdańskowi i od lat 90. XV wieku, gdy wybudowano ceglaną wieżę, stopniowo powstała jedyna nowożytna morska fortyfikacja Rzeczypospolitej. W 2018 roku Twierdza Wisłoujście została wpisana na listę Pomników Historii RP.
Zafrasowany król z długą brodą...
Sylwetka króla upamiętnionego w rzeźbie jest statyczna, choć jego twarz wyraża niepokój.
- Figura króla ukazuje twarz zafrasowanego mężczyzny z dekoracyjnie fryzowaną długą brodą i wzrokiem skierowanym w dal, co nadaje jej melancholijny wygląd. Zamówienie rzeźby przez Bractwo Malborskie, zawiązane przez kombatantów wojny trzynastoletniej, i umiejscowienie jej w centrum jako patrona Ławy, jest silnie powiązane z oblężeniem Zamku Malborskiego w 1460 roku - mówi Krzysztof Jachimowicz z Muzeum Gdańska. - Do ówczesnego zwycięstwa znacząco przyczynili się gdańszczanie. Temat ten był tak ważny dla mieszczan, że powtarza się on dwukrotnie w wystroju Ławy - dodaje.
... bez tarczy
Pierwotnie król w rękach trzymał tarczę, umieszczoną w otoczeniu zespołu mniejszych rzeźb, przedstawiających czterech z sześciu synów króla: Władysława II, Jana Olbrachta, Aleksandra I i Zygmunta I Starego.
Tarcza i rzeźby synów do tej pory nie zostały odnalezione. Zniknęły podczas okupacji francuskiej w latach 1807-1814. Podobny los spotkał inne elementy wystroju.
Sądzono, że to mityczny król Artur
Przez długi czas dla mieszkańców Kazimierz Jagiellończyk był... królem Arturem. Paul Simson w wydanej w 1900 r. książce "Der Danziger Artushof und seine Bruederschaften. Die Banken" zakwestionował autorstwo rzeźby przypisywanej dwóm gdańskim mistrzom Adrianowi Karffyczowi i Mistrzowi Pawłowi. Według niego, inne prace artystów wykazywały o wiele wyższe umiejętności artystyczne, podczas gdy figura Kazimierza zdradza rękę niższej rangi rzemieślnika. Przez długi czas po rozbiorach mieszkańcy Gdańska upatrywali w figurze polskiego króla mitycznego króla Artura.
Kazimierza plany na lato
Oryginalną rzeźbę można zobaczyć do lata w Dworze Artusa. Na wakacje figura wyjedzie do Krakowa, gdzie będzie prezentowana na wystawie czasowej na Zamku Królewskim na Wawelu. Zastąpi ją replika rzeźby, wydrukowana w 3D, która po krótkiej ekspozycji znajdzie się dopiero w 2024 roku na wystawie stałej w Twierdzy Wisłoujście.
Warto dodać, że w tym roku Muzeum Gdańska wyda drukiem "Privilegia Casimiriana. Przywileje króla Kazimierza IV Jagiellończyka dla Gdańska w okresie wojny trzynastoletniej". Opracowanie dr. Marcina Grulkowskiego omówi przywileje nadane miastu przez króla Kazimierza Jagiellończyka w wersji oryginalnej i w tłumaczeniu wraz z komentarzami. Tom zainauguruje serię edycji ważnych źródeł dla historii Gdańska.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-01-12 17:10
Król Polski Kazimierz Jagiellończyk
Dobrodziej Gdańska.
Dlaczego jeszcze nie ma pomnika, powinien mieć pomnik konny na Targu Węglowym!- 2 0
-
2023-01-11 22:10
skoro skan jest robiony przez publiczną instytucję i za publiczne pieniądze to rozumiem, że będzie publicznie dostępny?
polecam historię skanu Nefertiti z berlina.- 6 0
-
2023-01-11 19:21
(2)
Jako potomek jagillonczykow cieszę się.
- 7 5
-
2023-01-11 19:44
(1)
raczej potomek parobka w stajni karczmy, przy której zatrzymał się król ze świtą, a służki hrabiny, która mu towarzyszyła dostały wolne
- 6 2
-
2023-01-11 23:28
Ten parobek poślubił później klacz
Kazimierza Jagiellończyka, więc jestem spowinowacony.
- 5 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.