- 1 "Kapsuła czasu" odnaleziona w leju po bombie (82 opinie)
- 2 Co łączy groby z epoki żelaza i niemiecki lotniskowiec? (53 opinie)
- 3 Czy to pierwszy w dziejach plan Trójmiasta? (77 opinii)
- 4 Początek września, cztery lata po wojnie (40 opinii)
- 5 Kościół z dachem jak rzymskie świątynie (93 opinie)
Już od lat mówi się o konieczności remontu zespołu dworsko-folwarcznego Nowe Obłuże, który mieści się przy ul. Rybaków. Należący go miasta budynek remont taki będzie mógł przejść po zmianie planów miejscowych. A nowy plan - już po raz drugi - we wrześniu zostanie wyłożony do wglądu.
Przedwojenny majątek rodziny Thymian
Kompleks powstał w roku 1883 roku. Należał do niemieckiej rodziny Thymian, pochodzącej z Prus Wschodnich. Majątkiem zarządzał jeden z braci - Teodor. Drugi - August - był w tym czasie gospodarzem na znajdującym się kilka kilometrów dalej Starym Obłużu.
Oba folwarki łączyła kiedyś droga, która przebiegała przez dzisiejszy teren lotniska.
Co ciekawe, tuż po wybuchu II wojny światowej, w pierwszych dniach września 1939 roku, to właśnie na pas znajdujący się przy folwarku polscy żołnierze ewakuowali samoloty z lotniska w Rumi. Teren ten jednak został zajęty przez hitlerowców już 18 września.
Po wojnie PGR, dziś mieszkania socjalne
Po wojnie na terenie majątku Nowe Obłuże działał PGR, później zaś kompleks zajęła na jakiś czas Marynarka Wojenna. Obecnie zaś budynki należą do miasta. Znajdują się tu m.in. mieszkania socjalne.
Ogłoszenia.trojmiasto.pl – Mieszkania i domy na północy Gdyni. Blisko morza, a taniej
Cały kompleks składa się z pałacu, czyli budynku o dwóch kondygnacjach z dodatkowym strychem i piwnicami, czterech czworaków, domu (kiedyś mieszkał w nim zarządca folwarku) i dawnej stajni. Kiedyś wszystko otaczał park, po którym pozostałość stanowią wciąż rosnące i posadzone w regularnych odstępach lipy.
W 2012 roku teren objęto ochroną konserwatorską. I wtedy też zaczęto głośno mówić o potrzebie remontu. Problem stanowił jednak plan miejscowy, przeznaczający budynki pod usługi i turystykę. Mimo tych zapisów w budynku znajdowały się mieszkania socjalne, a mieszkający tam ludzie często przez lata zajmowali i zajmują lokale na terenie dawnego folwarku.
Krótko mówiąc, trzeba oficjalnie przywrócić w tym miejscu funkcje mieszkaniowe, aby zajęte już mieszkania socjalne i cały kompleks wyremontować.
Nowy plan zostanie wyłożony we wrześniu
Do zmian w planach przystąpiono trzy lata temu. Wiosną tego roku gotowy plan został już wyłożony publicznie, ale pojawiły się uwagi, które uwzględniono. Dlatego też we wrześniu nastąpi ponowne wyłożenie planu.
Od wtorku, 3 września, będzie on dostępny do wglądu w InfoBoxie. Będzie można się z nim zapoznać do 24 września. Na uwagi urzędnicy będą zaś czekać do 8 października.
Co wprowadzi nowy plan?
- Zapisy projektu planu dopuszczają funkcje mieszkaniowe w budynkach zespołu dworsko-folwarcznego Nowe Obłuże.
- Zespół dworsko-folwarczny objęty jest w projekcie planu strefą ochrony konserwatorskiej, a poszczególne budynki objęte są ochroną konserwatorską obiektów historycznych.
- Większość z budynków pełni funkcję mieszkalną - znajdują się w nich mieszkania socjalne, a ich stan techniczny wymaga przeprowadzenia prac remontowych i modernizacyjnych. Dopuszczenie zabudowy mieszkaniowej na tym terenie umożliwi przeprowadzenie niezbędnych remontów.
- Pozostałe założenia przestrzenne kontynuują dotychczasowe zasady zagospodarowania terenu, dostosowane do aktualnych standardów urbanistycznych.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2024-09-01 17:08
Folwar (5)
Państwo to najgorszy właściciel. Nieruchomość znacjonalizowana przez nacjonalistów lewicowych. Co zabrali prywatnemu to już nie oddadzą, tak to działa. A szkoda. Wszystkie nieruchomości zagrabione przez komunę powinno sie oddać prawowitym właścicielom/spadkobiercom.
- 45 9
-
2024-09-02 08:41
Folwark?
I popadną w ruinę tak jak teraz bo nikt nie dba o nie.
- 3 1
-
2024-09-02 08:25
(1)
W czasie 2 wojny światowej większość tych nieruchomości była kupa kamieni... polskie społeczeństwo poniosło koszty odbudowy tych gruzowoisk i teraz one należą do Polskiego społeczeństwa, a prawowitym wlasciela za majątek powinni zapłacić ci którzy to wszystko obrócili w kupy gruzu, czyli panowie Niemcy i bracia Rosjanie.
- 5 3
-
2024-09-02 09:26
Ortografia
- 0 2
-
2024-09-01 21:04
(1)
W ostatnich 35 latach wielokrotnie oddano nieruchomości właścicielom. Sprawdź ilu z nich tam mieszka do dziś, a ilu od razu sprzedało teren deweloperom?
- 6 1
-
2024-09-05 08:46
Biorąc pod uwagę, że na kilkadziesiąt lat pozbawiono ich możliwości korzystania z ich własności - to niby skąd mieli wziąć środki na inwestycje? Więc nic dziwnego, że nieruchomości sprzedali. I nie zmienia to faktu, że za czasów PRL ludzi po prostu okradano z ich dorobku życia.
- 0 0
-
2024-09-03 09:04
Rzeczywiście, remont zabytków i przekazanie na cele mieszkań socjalnych -bez sensu. Miasto może wspomagać remont ale w celu przekazania (wynajęcia) dobrej organizacji na cele np. osób z niepełnosprawnościami, lub domu seniora czy chospicjum. Cicha i spokojna okolica sprzyja tego typu działalności. Na wolnym terenie można wybudować tanie (socjalne) mieszkania pod wynajem. Myślę że z jednej złotówki można więcej i przydatnej. Pozdrawiam
- 4 2
-
2024-09-02 10:49
Witam.Tak to prawda jeśli budynek jest pod nadzorem archeo to koszta remontu rosną kolosalnie.Nadzor konserwatorski,firma musi mieć uprawnienia do prac konserwatorskich,koszta materiałów kolosalne bo trzeba nijako przywrócić do stanu nowości .Nie rozumiem dlaczego miasto wikła się w takie przedsięwzięcia które generuje kolosalne koszta.Moim zdaniem
Witam.Tak to prawda jeśli budynek jest pod nadzorem archeo to koszta remontu rosną kolosalnie.Nadzor konserwatorski,firma musi mieć uprawnienia do prac konserwatorskich,koszta materiałów kolosalne bo trzeba nijako przywrócić do stanu nowości .Nie rozumiem dlaczego miasto wikła się w takie przedsięwzięcia które generuje kolosalne koszta.Moim zdaniem troszeczkę za dużo już tych zabytków dla oka turysty.Zrobic nową zabudowę dla potrzebujących mieszkańców a obiekt wystawić na sprzedaż.Niech się martwi nowy właściciel i użera z konserwatorem
- 7 2
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.