Już niebawem, 7 marca, w Gdyni rozpoczyna się najbardziej wyczekiwane podróżnicze wydarzenie roku - 16. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, popularnie zwane Kolosami. Trzy dni, prawie sto prezentacji i pełny przegląd najważniejszych wypraw i przedsięwzięć eksploracyjnych ostatnich dwunastu miesięcy. Atrakcji i arcyciekawych pokazów co najmniej tyle samo co zwykle, a nawet więcej, bo w 2014 roku Kolosy obchodzą jubileusz 15 lecia. Uroczysta ceremonia wręczenia statuetek - miniatur posągów z Wyspy Wielkanocnej - tradycyjnie na zakończenie imprezy, w niedzielę 9 marca. Zapraszamy!
Zdjęcia
A będzie na co popatrzeć i czego oraz kogo posłuchać.
* relacja jednego z najlepszych współczesnych wspinaczy, Marcina Tomaszewskiego, który w ubiegłym roku wytyczył nową drogę na legendarnej Great Trango Tower w Karakorum;
* opowieść Andrzeja Muszyńskiego, świetnego reportera, laureata Kolosa 2012 i Nagrody im. Andrzeja Zawady, z podróży na grzbiecie słonia przez Dolinę Hukawng, zwaną Doliną Śmierci, na birmański Dziki Zachód;
* znakomity film Dominika Szmajdy, doskonałego fotografa, a przede wszystkim gawędziarza, nagrodzonego rok temu przez publiczność Kolosów za najlepszą prezentację, tym razem ze spływu łodzią w głąb Afryki;
* jeszcze jedna kajakowa opowieść podejmującego coraz ambitniejsze wyzwania Macieja Tarasina (w ubiegłym roku sztuki przetrwania w tropikalnym lesie uczył się od niego Bear Grylls), który eksplorował rzeki niedostępnego Parku Narodowego Chiribiquete w Kolumbii;
* podsumowanie wyprawy "LosWiaheros" Andrzeja Budnika i Alicji Rapsiewicz, którzy w trakcie czteroletniej włóczęgi przemierzyli pół świata, przemieszczając się pociągami, autostopem, busami, pieszo, motorem, samochodem terenowym, jachtostopem i rowerami;
* sprawozdanie Michała Kochańczyka z rejsu jachtem "Lady Dana 44", którego załoga, dowodzona przez kapitana Ryszarda Wojnowskiego, jako pierwsza pod polską banderą pokonała jachtem Przejście Północno-Wschodnie;
* prezentacja Magdy Skopek, laureatki Kolosa 2010, której mało było kilku miesięcy spędzonych w nienieckim czumie na Półwyspie Jamalskim, więc wybrała się w podróż z jakuckimi dalniebojszczykami, czyli kierowcami tirów, po bezdrożach tajgi i tundry oraz zamarzniętych syberyjskich rzekach;
* relacja dziennikarza i autora książek, Tomka Michniewicza, który dokumentował życie Pigmejów z grupy etnicznej Baka na pograniczu kameruńsko-kongijskim w dorzeczu rzeki Dja; czy wreszcie spektakularny powrót Arkadiusza Mytki, który przed czterema laty porwał kolosową publiczność swoim patagońskim triatlonem, a teraz opowie o zimowym trawersie Ameryki Południowej w kajaku.
PROGRAM DUŻA SALA
PROGRAM MAŁA SALA
A to tylko szybki i pobieżny przegląd tego, co nas czeka w Gdyni.
Jeśli tylko uda im się do tego czasu zakończyć swoje wyprawy i wrócić do Polski, na Kolosach 2013 pojawią się także - uwaga! - Aleksander Doba i uczestnicy wyprawy Nanga Dream 2013/14. Kim są i dlaczego ich przyjazd wprost do Gdyni będzie nie lada wydarzeniem nikomu, kto choć trochę interesuje się podróżami i eksploracją, tłumaczyć nie trzeba.
Ponadto w programie Kolosów 2013 niezwykle interesująca retrospektywa pt. "Złota era polskiego himalaizmu". W dwugodzinnej prezentacji poświęconej historii polskiej eksploracji najwyższych gór świata, przygotowanej przez wybitnych ekspertów - prof. Andrzeja Paczkowskiego (historyk, alpinista, przez siedem kadencji, w latach 1974-1995, prezes Polskiego Związku Alpinizmu) i Leszka Cichego przy współpracy Janusza Kurczaba - wezmą udział także Marian Bała, Janusz Majer, Anna Czerwińska i Krzysztof Wielicki.
Jak co roku, również salon mediów podróżniczych (stoiska wydawców podróżniczych książek i prasy), salon sprzętu outdoorowego oraz wystawy zdjęć, zaś w piątek wieczorem rozstrzygnięcie Konkursu im. Pawła Edmunda Strzeleckiego na najciekawszy reportaż o Polakach mieszkających zagranicą, zorganizowanego przez Muzeum Emigracji w Gdyni.
O tym, kto otrzyma statuetki za dokonania roku 2013, dowiemy się dopiero 9 marca (finał imprezy poprowadzą Sylwia Bukowicka, himalaistka, pierwsza laureatka Nagrody im. Andrzeja Zawady, oraz "Chopin" - Radosław Siuda, laureat Kolosa 2003), za to już dziś możemy zdradzić, kogo Kapituła postanowiła uhonorować Super Kolosem 2013 za całokształt dokonań. Laureatem tej najbardziej prestiżowej nagrody został prof. Krzysztof Birkenmajer. 85-letni geolog to jeden z najwybitniejszych na świecie badaczy rejonów polarnych.
W trakcie swojej kariery uczestniczył w aż dwudziestu trzech ekspedycjach do Arktyki i Antarktyki, wieloma z nich kierując. Był pionierem polskiej obecności na Spitsbergenie i brał udział w pierwszej rekonesansowej wyprawie, podczas której m.in. wybrano miejsce pod budowę przyszłej Polskiej Stacji Naukowej. Dokonał licznych odkryć geologicznych i wprowadził do międzynarodowej terminologii naukowej dziesiątki polskich nazw. Ze względu na zaawansowany wiek tegorocznego laureata i jego stan zdrowia, który uniemożliwia mu podróż do Gdyni, uroczyste wręczenie statuetki Super Kolosa prof. Birkenmajerowi odbędzie się 15 lutego w Krakowie, w Pałacu Wielopolskich, w siedzibie władz miasta.
Z okazji jubileuszu Kolosów, które - przypomnijmy - w tym roku przyznane zostaną już po raz piętnasty, w marcu nakładem wydawnictwa W.A.B. ukaże się książka "Pokolenie Kolosów" podsumowująca piętnaście lat istnienia imprezy. Jej autorem jest Piotr Tomza, a znajdą się w niej bogato ilustrowane opowieści o najbarwniejszych postaciach polskiego środowiska podróżniczego.
Prof. Krzysztof Birkenmajer, 85-letni geolog, jeden z najwybitniejszych na świecie badaczy rejonów polarnych otrzymał Super Kolosa - najbardziej prestiżową polską nagrodę podróżniczą. Uroczystość jej wręczenia odbyła się w sobotę 15 lutego w krakowskim Magistracie.
Prof. Krzysztof Birkenmajer otrzymał nagrodę w uznaniu całości wybitnych osiągnięć eksploracyjnych, dokonanych podczas kilkudziesięciu wypraw górskich i polarnych, które pozostawiły trwały ślad w historii polskiej działalności badawczej.
Szczegółowy program 16. OSPŻiA będzie dostępny na stronie
www.kolosy.pl
www.gdynia.pl/spotkania
oraz na profilu facebookowym www.facebook.com/kolosy.org
Trwa nabór zgłoszeń.
Zobacz nasze video relacje z poprzednich edycji Kolosów:
Organizatorami 16. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów są: agencja MART i miasto Gdynia, które jest także sponsorem strategicznym OSPŻA.