Zapraszamy na jubileuszową 10 edycję festiwalu "Grassomania", który odbędzie się w niedzielę 2 września w Park Świętopełka oraz wybranych lokalizacjach Śródmieścia Gdańska i Gdanska Galeria Guntera Grassa. Startujemy o godz. 12.00 i będziemy działać do 21.00.
Podobne wydarzenia
wtorek, godz. 09:00, 11:00
piątek - sobota
jazz - koncerty w Trójmieście
W tym roku tematem przewodnim festiwalu jest hasło: "Z oranżadą w proszku na językach". Wśród zaproszonych artystów zaprezentują się: Anna Brudzińska, Grzegorz Kozera, Susanne Kutter, Thomas May, Agnieszka Piasecka, Hildegard Skowasch, Weronika Teplicka oraz Ania Witkowska
Wśród artystów, których nagrania zostaną zaprezentowane na wystawie "Polish Soundscapes" w Gdańska Galeria Miejska będą: Sebastian Bernat , Dariusz Brzostek, Marek Chołoniewski, Iza Dłużyk, Paweł Duczmal, Marcin Dymiter, Ludomir Franczak, Adam Frankiewicz, Fundacja UTU, Konrad Gęca, Rafał Kołacki, Marcin Lenarczyk, Krzysztof Marciniak, Honorata Martin, Rajel Matsili, Mirt, Anna Nacher, Martyna Poznańska, Łukasz Szałankiewicz, Paweł Szczap, Krzysztof Topolski, Bolesław Węgrzyn, Mateusz Węgrzyn, Małgorzata Żerwe
Oprawę muzyczną w Parku Świętopełka zapewni MNOW, a wieczorem będziemy mogli posłuchać koncertów: Emiter soundscape set oraz Janek/Kisiel/Mackiewicz/Skolik plays Cole Porter Songbook
Wybierzemy się też na trzy spacery tematyczne po Śródmieściu Gdańska: architektoniczno-artystyczny, literacki oraz dźwiękowy.
Na Warsztaty w Parku Świętopełka zaprasza Asia Mina, a na animacje Fundacja Ale Cyrk
Za strefę gastronomiczną będzie odpowiadał MUKA BAR, a napoi nas pysznościami Cafe Absinthe Gdańsk
kurator: Marta Wróblewska
produkcja: Marta Cyuńczyk, Krzysztof Brzozowski
oprawa graficzna: Ania Witkowska
PROGRAM FESTIWALU
Wystawy
12.00 - 20.00: "Z oranżadą w proszku na językach" - instalacje i performensy w przestrzeni publicznej, lokalizacje w Śródmieściu Gdańska
artyści: Anna Brudzińska, Grzegorz Kozera, Susanne Kutter, Thomas May, Agnieszka Piasecka, Hildegard Skowasch, Weronika Teplicka , Ania Witkowska
12.00 - 20.00: "Polish Soundscapes"* - 4G (Gdańska Galeria Miejska)
12.00 - 15.00: oprowadzania kuratorskie
*Wystawa "Polish Soundscapes" w 4G będzie czynna do 16.09.2018, od środy do niedzieli, od godz. 14.00 do 18.00.
12.00 - 21.00: piknik, Park Świętopełka
Warsztaty dźwiękowe Asi Mina, Park Świętopełka
12.30 - 14.00: warsztat dla dzieci
14.30 - 16.00: warsztat dla dorosłych
Spacery
12.30 - 14.30: architektoniczno-artystyczny, Anna Perz
14.30 - 16.30: literacki, Barbara Piórkowska
16.30 - 18.30: dźwiękowy, Michał Barski
Muzyka, Park Świętopełka
19.00 - 19.45: Emiter soundscape set
20.00 - 21.00: koncert Janek/Kisiel/Mackiewicz/Skolik plays Cole Porter Songbook
Cały dzień w Parku Świętopełka: animacje: Ale Cyrk!, jedzenie: Muka Bar, napoje: Cafe Absinthe, Dj set: MNOW!
----
Polish Soundscapes, 4G, 2-16 września
Wernisaż: 2 września, godz. 12.00 - 20.00
Wystawa czynna: wtorek, 2 września - niedziela16 września, godz. 14.00 - 18.00
Kuratorzy: Marcin Dymiter i Marcin Barski
POLISH SOUNDSCAPES to pierwsza przekrojowa wystawa dźwiękowa polskich twórców odnoszących się do zjawiska field recordingu. Poruszamy się wokół zagadnienia pejzażu dźwiękowego jako zjawiska charakterystycznego dla danej przestrzeni, pejzażu jako nieuchronnej wypadkowej architektury, ludzkiej aktywności czy położenia geograficznego. Prace dźwiękowe prezentowane na wystawie zgrupowane są według pięciu kategorii: miasto, natura, ludzie, dokument, muzyka.
Soundscape to żyjący dźwiękowy organizm, summa rytmu fauny i flory, ludzkiej aktywności, architektury. Zaskakujących wydarzeń w skali mikro i makro. Refleksja nad dźwiękową pamięcią. Ten ruch próbujemy ukazać w ramach wystawy POLISH SOUNDSCAPES. Zapraszamy do tworzenia dźwiękowego otoczenia.
emiter|soundscape set
Projekt dźwiękowy inspirowany przestrzenią miasta. Punktem wyjścia jest idea przemiany akustycznego kontekstu i interwencja w tkankę dźwiękową miasta- w tym wypadku okoliczne dźwięki w najbliższym środowisku dźwiękowym GGM w Gdańsku. Miasto jako synteza dźwięków nie pozostawia zbyt wiele przestrzeni dla "wolnego" dźwięku. Większość dźwięków to efekt organizacji, komunikacji lub komercji. Cytowanie dźwiękowej rzeczywistości, budowanie dźwiękowej przestrzeni to kluczowe działania oraz dążenie, aby faktycznym ograniczeniem były progi słyszenia. Dźwięk poszerza granice percepcji, czucia i rozumienia miejsca.
Janek/Kisiel/Mackiewicz/Skolik plays Cole Porter Songbook
Marcin Janek - saksofon, Dominik Kisiel - fortepian, Janusz Mackiewicz - kontrabas, Kacper Skolik - perkusja
Pomysł na zespół narodził się z zamiłowania saksofonisty i perkusisty do standardów jazzowych. Zespół na swoich koncertach prezentuje publiczności piękno i prostotę stylistyki "straight ahead". Członkowie zespołu swoją uwagę skupiają na standardach jazzowych, ale nie boją się eksperymentów z muzyką nowoczesną.
Obecnie obecnie kwartet koncentruje się na muzyce Cole'a Portera i pięknie melodii, które komponował. Niemal każda z napisanych przez niego piosenek stawała się nieśmiertelnym przebojem i chociaż utwory te powstały w pierwszej połowie XX wieku, to ich treść i muzyka do dzisiaj są bardzo żywe w kulturze amerykańskiej i światowej.
Spacery
Spacer, kojarzony z przyjemnością i odpoczynkiem, staje się powoli metodą badawczo-poznawczą (por. Wahrnehmungspaziergang / Perception Walk). Wrażenia zebrane podczas odpowiednio sprofilowanego spaceru, mogą służyć celom edukacyjnym, pomagają dostrzec dotąd nieznane lub pomijane aspekty przestrzeni publicznej, zrozumieć je i być może utożsamić się z nimi mocniej. Podczas Grassomanii zapraszamy uczestników na trzy spacery tematyczne: architektoniczny - Anna Perz, literacki - Barbara Piórkowska, dźwiękowy - Marcin Barski.
Warsztaty dźwiękowe Asi Mina, NASŁUCHIWANIE
Czy tak naprawdę potrafimy słuchać? Nie chodzi mi tu o posłuszeństwo, bo wiadomo że z tym jest różnie. Ale o dźwięki, odgłosy, brzmienia, dźwięczenia. Co słyszymy a czego nie i dlaczego tak się dzieje? Czy wsłuchujemy się w swój środek, w siebie - bicie serca, bulgotania w żołądku, mlaskania, oddech, kroki?
A to co brzmi na zewnątrz czy może nas zaciekawić, zatrzymać?
Podczas warsztatów wspólnie doznamy dźwięków, będziemy ich nie tylko słuchać, ale także dotykać, oglądać, wąchać. Zanurzymy się w ciszę, w szeleszczącą folię bąbelkową, papier i worki foliowe, w świszczący peszel i balony. Sprawdzimy jakie możliwości dźwiękowe daje nasze ciało, bez użycia instrumentów. Po raz kolejny przekonamy się, że muzyka jest wszędzie i że wszystko gra. Przejdziemy od szeptu do krzyku. Od ciszy do hałasu. Taki jest świat.
---
Grassomania jest projektem dedykowanym Günterowi Grassowi, budującym swój program wokół twórczooeci Noblisty, będącej przedmiotem interpretacji i inspiracji dla współczesnych twórców.
Celem każdej edycji Grassomanii jest realizacja różnorodnych działań pozwalających na wszechstronne utrwalanie pamięci o Günterze Grassie, a także twórcze podejście do jego spuścizny. W roku 2018 przypada 10. edycja festiwalu, w ramach której wyjdziemy w przestrzeń Gdańska, a w jej doświadczaniu pomogą nam nasze wyostrzone zmysły.