• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
PATRONAT

Pomorska Noc Naukowców

Jak stworzyć zbroje do walki z guzem i jak strzelać z broni pneumatycznej bez użycia amunicji? Jak wyglądają i funkcjonują nowoczesne implanty, takie jak płytki zespalające, gwoździe śródszpikowe czy endoprotezy stawów? Czy da się stworzyć bezpieczny ogień oraz jak zachodzi proces spalania? Co przypominają mobilne roboty podwodne? Jakie badania prowadzą aktualnie bohaterki plenerowej wystawy Uczone?

Na te i wiele innych pytań odpowiedzą naukowcy podczas drugiej Pomorskiej Nocy Naukowców (PNN), która odbędzie się 27 września br. na terenie Trójmiasta, a konkretnie w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, Politechnice Gdańskiej, Uniwersytecie Gdańskim, Uniwersytecie Morskim w Gdyni, Akademii Marynarki Wojennej, Centrum Nauki Experyment i Hevelianum.

Pomorska Noc Naukowców będzie wyjątkowa pod każdym względem. Tajemnicze laboratoria przestaną mieć sekrety, a niebanalne pytania zyskają odpowiedzi. Wydarzenia tej nocy zaplanowane są w sposób, który wzbudzi w uczestnikach, a zwłaszcza w dzieciach i młodzieży, głód wiedzy, analitycznego myślenia, chęci poznawania świata, wyciągania wniosków i ciągłego pobudzania wyobraźni. Oprócz licznych działań popularyzujących naukę, planowane są także akcje profilaktyczne. Pomorska Noc Naukowców to okazja do spotkania z naukowcami oraz szansa na odkrycie fascynującego świata nauki w mniej poważnym niż zazwyczaj wydaniu. Uczestnicy PNN będą mieli do wyboru różnorodne atrakcje związane z naukami ścisłymi, medycznymi, biologicznymi, jak również psychologią czy humanistyką.

O godz. 16 w Centrum Sportu GUMed uroczyście zainaugurujemy wydarzenie, którego uczestnikami i honorowymi gośćmi będą przedstawiciele partnerów i zaproszone władze samorządowe. Wykład inauguracyjny Rak piersi w sieci sztucznej inteligencji wygłosi dr Maciej Bobowicz z Zakładu Radiologii GUMed. A tuż po nim sceną zawładnie Hevelianum, prezentując najlepsze eksperymenty ze swojego repertuaru. Zobaczymy niewidzialne, poskromimy ekstremalne zimno, przeprowadzimy spektakularne doświadczenia. Po zabawie z elektrycznością zapraszamy na fascynujący pokaz Nanoceluloza: Bakterie w służbie przyszłości, gdzie odkryjemy, jak te mikroskopijne organizmy zrewolucjonizują naszą przyszłość. Po pokazach zrobi się nieco poważniej, rozpoczniemy bowiem debaty o nowotworach.

Jednym z moderatorów będzie prof. Jacek Jassem.

Szczegóły dotyczące wydarzenia i zapisów dostępne są na stronie
https://pomorskanocnaukowcow.eu/

Warto śledzić nasz profil na facebooku
https://www.facebook.com/PomorskaNocNaukowcow
oraz wydarzenie https://www.facebook.com/events/692824396067671/

Noc Naukowców to impreza popularnonaukowa odbywająca się co roku w krajach Unii Europejskiej w ostatni piątek września. Pierwsza Pomorska Noc Naukowców, odbyła się na terenie Trójmiasta 29 września 2023 r. i uczestniczyło w niej blisko 7 tys. osób. Wydarzenie w województwie pomorskim koordynuje Gdański Uniwersytet Medyczny, a jego partnerami są pomorskie uczelnie wyższe - Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Morski w Gdyni, Akademia Marynarki Wojennej, instytut naukowy - Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk oraz dwa trójmiejskie centra nauki - gdyński Experyment oraz gdańskie Hevelianum.

Pomorska Noc Naukowców (projekt pod nazwą Pomeranian Researchers Night:
European Challenges And Missions Closer To The Citizens (akronim NightMission) zyskała uznanie Komisji Europejskiej i otrzymała dofinansowanie z programu Horyzont Europa dla kolejnych edycji wydarzenia, zaplanowanych na lata 2024 i 2025. Pomorska Noc Naukowców w latach 2024 i 2025 dotyczyć będzie wyzwań czekających Europę przed 2030 r. Odpowiedzi, jakich dostarczą na nie prowadzone prace badawcze, będą podstawową tematyką organizowanych spotkań i stoisk naukowych. Naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego skupią się na tematyce walki z nowotworami przez pryzmat badań naukowych, profilaktyki i leczenia.

Na pięciu uczelniach: Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, Politechnice Gdańskiej, Uniwersytecie Gdańskim, Akademii Marynarki Wojennej, Uniwersytecie Morskim w Gdyni oraz w dwóch jednostkach samorządowych: Centrum Nauki Experyment oraz Hevelianum mieszkańcy Trójmiasta i okolic będą mieli możliwość wziąć udział w kilkudziesięciu wydarzeniach: w tym w pokazach naukowych, zwiedzaniu laboratoriów, warsztatach i wykładach. 
 
wrz 27

piątek, godz. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

Opinie