• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
4.0
26 ocen
1 godz. 50 min.
produkcja: Polska
gatunek: dramat
reżyseria: Damian Kocur    scenariusz: Damian Kocur, Marta Konarzewska
premiera: 11 października 2024 (Polska)
23 września 2024 (Świat)
Oceń:
Oceniasz 5/10

Nasza recenzja

Ruszył festiwal filmowy w Gdyni

24 września 2024 (48 opinii)

Pokazem polskiego kandydata do Oscara rozpoczął się 49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni....

Oceny dziennikarzy

Średnia ocena 6.8
  • Patryk Szczerba

    Spokojne, proste kino, ale ze sporym ładunkiem emocjonalnym. Damian Kocur pokazuje bohaterów w krytycznej sytuacji zamknięcia w "złotej klatce" po inwazji na Ukrainę. Los pozwolił im poznać się na nowo nawzajem. Pobyt pod tytułowym wulkanem pozwala także zajrzeć w głąb siebie, gdzie można znaleźć słabości, ale też przezwyciężyć strach. I zobaczyć, jak bardzo może być kruche życie, stabilność i bezpieczeństwo. Dużo tu lęku, strachu, ale nie brakuje też optymizmu i miłości, jak podczas świetnej sceny rozmowy ojca ze swoją córką. Pełen obraz życia, gdy cały świat wali się na głowę. Zakończenie i dalsze losy postaci pozostają otwarte. To nic, bo to, co najważniejsze już się wydarzyło.
  • Anna Starostka

    Najbardziej uderzająca w tym filmie była kwestia wypowiedziana przez głowę rodziny Kovalenków: "2-3 dni i wrócimy do domu". Rzeczywiście pod Wulkanem emocje już nie były uśpione i stłumione. Damian Kocur ponownie potraktował z dużą uważnoscią i empatią historie, którą zdecydował się opowiedzieć i każdemu z bohaterów przeznaczył odpowiednio dużo czasu. Było miejsce na smutek, złość i brak zrozumienia. Niektóre wątki mogłyby zostać bardziej rozwinięte, jednak nie ujmuje to całej produkcji. Delikatne i symboliczne kino z dużym ładunkiem emocjonalnym.
  • Magda Mielke

    Nie potrzeba ani jednego wystrzału czy wybuchu rakiety, żeby opowiedzieć o wojnie. W drugim filmie Damian Kocur (reżyser “Chleb i sól”) pozostaje wierny swojemu stylowi. Chłodnym okiem dokumentalisty przygląda się ludziom, którym zabrano jutro. Choć fabuła dotyczy wojny i uchodźstwa, nie jest to opowieść o inwazji na Ukrainę, lecz o kryzysowej sytuacji związanej z utratą domu i poczucia bezpieczeństwa (nie tak trudno znaleźć analogię do bliskiej nam w ostatnich dniach sytuacji powodzian). To prosty, kameralny film, z bardzo ciekawą sytuacją fabularną i nie do końca spełnionym scenariuszem, próbującym uchwycić wiele wątków, bez zagłębiania się w żaden z nich. Prosta jest również symbolika (wulkan, fajerwerki, wędrówka, karnawał), ale o ile lepsza od emocjonalnego szantażu. Tu go na szczęście nie ma. Są za to pełne reżyserskiej czułości, świetnie zagrane sceny, jak choćby ta (rodząca w mojej głowie skojarzenia ze wspaniałym filmem “Aftersun”) rozmowy ojca z córką.
  • Tomasz Zacharczuk

    Damian Kocur znów robi to, co wychodzi mu najlepiej, a więc ustawia kamerę na swoich bohaterów i po prostu im się przygląda. Przy okazji coraz bardziej wżera się w psychikę postaci, a także samych widzów. Jego drugi film to pełen niuansów i "małych wielkich" scen psychologiczny dramat o ludziach, którzy z turystów stają się uchodźcami z kraju ogarniętego wojną. Trochę nachalnie wrzucony wątek emigrantów z Afryki. Na minus także to, że Kocur znów świetnie buduje napięcie, ale nie potrafi celnie puentować. Dlatego zakończenie pozostawia z niedosytem, ale to i tak angażujące, świetnie zagrane i poruszające wiele aspektów kameralne kino o tych uzewnętrznianych, ale i skrywanych głęboko w sercu traumach i dramatach. Mogą posypać się nagrody.

Opis filmu

Wnikliwy obraz stanu emocjonalnego młodej, inteligenckiej, ukraińskiej rodziny Kovalenków, którą wybuch wojny zastaje ostatniego dnia wakacji na Teneryfie. Ich powrót do Kijowa okazuje się niemożliwy. W jednej chwili z turystów stają się uchodźcami.

Obsada

Sofiia Berezovska, Roman Lutskyi, Anastasiia Karpienko, Fedir Pugachov

Zwiastun

Gdzie grają?

Wybierz kino

Kino Muzeum
Kino Muzeum

Gdańsk

Kino Muzeum

Gdańsk

sobota
19 paź
17:00
niedziela
20 paź
17:30
piątek
25 paź
17:15
sobota
26 paź
17:30

Opinie (5) 2 zablokowane

  • rozumiem ukraiński film do oskara ale Polski? oni zgłupieli

    • 3 2

  • 102 minuty dłużyzn

    Z dużą nadzieją oczekiwałam na film, który ma stanąć w szranki o Oskara - i patrząc na tą nominację, z dużym zadziwieniem, oglądałam ten film Zły montaż, zle dialogi, dłużyzny - pokazanie emocji bazujących na wydarzeniach, których bohaterka nie doznała Niby trzy zakończenia, ale nie wiadomo po co Poplątanie czasów, niby jadą samochodem, widok się nie zmienia a pora dnia inna A do tego kadry morskich fal Ratunku! A na koniec wszystko to okraszone połączeniem wątków wojny w Ukrainie z nielegalnymi uchodźcami uciekającymi do Europy wyszło na siłę Szkoda - jeśli masz wolne 142 minuty, by zobaczyć słaby film, który doceniają krytycy - zobacz i wystaw własną ocenę; swoim przyjaciołom jednak proponuje spędzenie tego czasu w lepszy sposób

    • 13 1

  • wybitnie zły !!!

    Temat nośny, dramat w obliczu wojny na Ukrainie, ale wybitnie zrobiony źle, w filmie nic się nie dzieje, brakuje jakichkolwiek emocji, właściwe to sielanka, wojna zastała ukraińska rodzinę w luksusowym hotelu na Teneryfie, jeżdżą autem, zwiedzają i jakoś nie widać, że coś się zmieniło w ich życiu, szkoda czasu

    • 6 2

  • Oskarowa bajadera i film o niczym

    Ten film jest bardzo słaby, wygląda jakby ktoś na siłę chciał odhaczyć wszystkie elementy, które powinny znaleźć się w filmie żeby krytycy i jurorzy przyklasnęli. Wyszło palcem w oko, a to tego strasznie męcząca dłużyzna.
    A na liście do odhaczenia czeka na nas w tym filmie: wojna na Ukrainie; migranci; czarnoskóra osobak; patchworkowa rodzina; słodkie dziecko; dylematy patrioty; odrzucenie macochy; szum fal; poszukiwanie siebie.
    (na pewno jeszcze o kilku elementach zapomniałam)

    I to wszystko podane na takim prostym poziomie, oczywistym i kłującym w oczy. Można było skrócić tę listę o połowę i zrobić to subtelniej

    • 3 0

  • Monotonia

    Film strasznie nużący, w zasadzie nic się nie dzieje, niby wybucha wojna i miały być pokazane emocje, bohaterów, ale wyszło tak jakby dalej byli na tych wakacjach, bez emocji, straszne dłużyzny, ciężko było
    dotrwać do końca. Jeśli to ma być kandydat do Oscara to uważam, że to grubo przesadzona nominacja. Szkoda czasu na oglądanie, lepiej wybrać inny film.

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Kina

Kina

Brak ulubionych kin. Aby dodać, kliknij na poniższej liście
Gdańsk

Helios Forum Gdańsk

Forum Gdańsk

23  filmy
na afiszu

Helios Alfa Centrum

Alfa Centrum

17  filmów
na afiszu

Helios Metropolia

Galeria Metropolia

16  filmów
na afiszu
22  filmy
na afiszu

Cinema1

Galeria Morena

11  filmów
na afiszu
10  filmów
na afiszu
15  filmów
na afiszu

Kino Muzeum

Muzeum II Wojny Światowej

7  filmów
na afiszu
11  filmów
na afiszu

Kino IKM

Instytut Kultury Miejskiej

16  filmów
na afiszu

Kino Spektrum

Klub Kot

8  filmów
na afiszu
Gdynia

Helios Riviera Gdynia

Centrum Riviera

23  filmy
na afiszu
14  filmów
na afiszu
Sopot

Multikino Sopot

Centrum Haffnera

16  filmów
na afiszu
Rumia

Multikino Rumia

Galeria Rumia

15  filmów
na afiszu