Czekamy, czekamy Na co? Zawsze na to samo: na zmiany na lepsze. To oczekiwanie aktualne w każdej epoce. Choć w każdej, czym innym okazuje się być owo lepsze. Tytuł Czekamy, czekamy pochodzi z piosenki formacji Brygada Kryzys Centrala, jednego z punkrockowych hymnów nie dającego nadziei początku lat 80.
Podobne wydarzenia
sobota, godz. 11:00 - 19:00
27 lipca - 30 września 2024, godz. 10:00 - 18:00
/ kup bilet online na wystawę stałą, na 31 sierpnia, godz. 12.0014.00 lub 14.0016.00
/ cena promocyjna: 12 zł
/ kup bilet na bilety.ecs.gda.pl
/ w cenie biletu jest audioprzewodnik, zachęcamy do obejrzenia całej wystawy
sala B. Siła bezsilnych | Mim
Represje, ofiary, puste półki w sklepach, ale i narastający opór wobec władzy lata 70 i 80. XX wieku to w Polsce zły czas. Ilustruje go sala B wystawy stałej.
Z kapeluszem w ręku, ubrany w prochowiec z lat 80. przechadzać się będzie tam mim. Przywykliśmy, że podczas ulicznych happeningów mim zastyga w pozie i uruchamia się na kilka sekund dopiero wtedy, gdy ktoś zawiesi na nim wzrok albo naśladuje przechodniów, podpatrując ich charakterystyczne gesty czy chód. Mim w sali B, pozostając w nieustannym ruchu, będzie imitował gesty, które zwiedzający widzą w tej przestrzeni na zdjęciach, w materiałach filmowych, słyszą w opowieści. Raz zobaczymy człowieka schwytanego przez Służbę Bezpieczeństwa, innym razem oficera milicji zachowującego się bezpardonowo wobec aresztanta.
W roli mima wystąpi Maciej Słowik artysta praktykujący sztukę clownady, współpracujący m.in. z teatrami Piznezka i Feta, uczestnik wielu festiwali ulicznych.
13.15, 13.45, 14.15
sala C. Solidarność i nadzieja | zespół Nagrobki
W sali tej znajduje się obszerna ekspozycja poświęcona artystom niezależnym, którzy kontestowali system komunistyczny i wspierali demokratyczne ruchy opozycyjne. Zagra tu znany gdański zespół Nagrobki w składzie: Maciej Salamon (gitara, wokal) i Adam Witkowski (perkusja, wokal). Obaj ukończyli Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku i są wykładowcami akademickimi pierwszy jest grafikiem i ilustratorem, a drugi artystą wizualnym. W tym roku otrzymali najważniejszą gdańską nagrodę w dziedzinie kultury Splendor Gedanensis za muzykę do spektaklu Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć (reż. Marcin Libera, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie). Swoją muzykę nazywają nekropolo, co oznacza autorską mieszankę gitarowego noizu, zimnej fali, big beatu i wczesnego black metalu. Od 2020 roku zespół regularnie koncertuje oraz pracuje na rzecz teatru.
W interpretacji zespołu Nagrobki zwiedzający usłyszą trzy utwory:
/ Centrala Brygady Kryzys
muz.: Robert Brylewski, sł.: Tomasz Lipiński (1982)
/ To wychowanie T.Love
muz.: Andrzej Zeńczewski, sł.: Zygmunt Staszczyk i Witold Antkowiak (1989)
Fragment refrenu Ojczyznę kochać trzeba i szanować / Nie deptać flagi i nie pluć na godło pochodzi z wiersza Włodzimierza Antkowiaka Do obywatela Johna Browna
/ Nie pytaj o Polskę Obywatela G.C.
muz. i sł.: Grzegorz Ciechowski (198
13.45, 14.15, 14.45
sala F, Triumf wolności | Kuba Knap
Ponadczasowe ideały Solidarności łączą się tutaj z przesłaniem Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ. Zabrzmi w tym miejscu coda projektu Czekamy, czekamy.
Zwiedzający usłyszą charyzmatycznego rapera Kubę Knapa, cenionego szczególnie przez młodych fanów, także za przywiązanie do wartości patriotycznych i rodzinnych. Ma na swoim koncie 26 albumów muzycznych. Jest członkiem warszawskiego zespołu WCK.
Artysta zaprezentuje performance muzyczny, rapowany tryptyk inspirowany treścią Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ONZ, w którym podejmie próbę zdefiniowania owych praw dla siebie samego i skonfrontowania ich z obecną rzeczywistością.
Święto Solidarności i Wolności | program święta