- 1 Wykupili cały nakład jej nowej książki (116 opinii)
- 2 Najlepsze zdjęcia ostatniego roku (89 opinii)
- 3 5 wystaw do zobaczenia we wrześniu (12 opinii)
- 4 Czy AI zastąpi artystów? (72 opinie)
- 5 Czytelnicy wybierają najlepsze zdjęcie (66 opinii)
- 6 Urodziny Goyki 3 Art Inkubatora (75 opinii)
Artyści po raz czwarty solidarni. Znamy program Solidarity of Arts
Program czwartej edycji Solidarity of Arts jest nieco skromniejszy niż poprzedniej, jednak nie mniej atrakcyjny. W dniach 8 sierpnia - 2 września czekają nas trzy wydarzenia muzyczne, jedno plastyczne i filmowe. Wręczone zostaną też nagrody prezydenta Gdańska - Neptuny, a goście festiwalu kolejny raz odcisną swoje dłonie w Alei Gwiazd.
- Konsekwentnie powtarzam, że nasz festiwal to "rozhermetyzowywanie" kultury wysokiej - zapewnia Krzysztof Materna, dyrektor artystyczny Solidarity of Arts. - Dlatego organizujemy wielkie widowiska plenerowe, jak "Stańko +", by sztukę ambitną udostępnić tym, którzy z różnych przyczyn nie zaglądają do Filharmonii Bałtyckiej.
Festiwal zainauguruje koncert wybitnego skrzypka Maxima Vengerowa "W poszukiwaniu muzycznej doskonałości", na który złożą się utwory Bacha, Mozarta, Rachmaninowa, Masseneta i Czajkowskiego. Vengerov zagra wspólnie ze skrzypaczką Marią Włoszczowską i organistą Romanem Peruckim. Po koncercie skrzypek odciśnie swoją dłoń w Alei Gwiazd na dziedzińcu Filharmonii. Wtedy też uroczyście odsłonięty zostanie odcisk dłoni José Carrerasa, który w kwietniu wystąpił razem z Edytą Górniak w trójmiejskiej Ergo Arenie. Bilety na koncert w cenie 25-50 zł.
Największe wydarzenie Solidarity of Arts odbędzie się na Scenie Plenerowej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance 11 sierpnia o godz. 20:30. Bohaterem koncertu "Stańko +" (dwa lata temu po raz pierwszy w tej formule odbył się koncert "Możdżer +", zaś rok temu "Marcus +") będzie jeden z najsłynniejszych w świecie polskich jazzmanów Tomasz Stańko, który za partnerów będzie miał m.in. amerykańską wokalistę Chakę Khan, laureatkę 10 Nagród Grammy, wykonującą bardzo szeroki repertuar, oscylujący między muzyką funk, R&B a jazzem. Wystąpi też jeden z czołowych basistów świata Richard Bona, polscy soliści Monika Brodka, Kayah czy Stanisław Sojka oraz żywa legenda jazzu - Quincy Jones (muzyk, producent i dyrygent, jedyny człowiek na świecie, który nominowany był rekordowe 79 razy do Nagrody Grammy i otrzymał też rekordowe 27 statuetek). Quincy Jones przed koncertem również odciśnie swoją dłoń w Alei Gwiazd.
Wielką instalację plastyczną przygotuje Jerzy Janiszewski. Jego "Koncert na wstążki" będzie zmodyfikowaną wersją instalacji, które stanęły w Madrycie czy Barcelonie. Będzie można podziwiać ją od 17 sierpnia do 30 września. Przed wernisażem 17 sierpnia wręczone zostaną Neptuny - nagrody prezydenta Gdańska. Jak co roku, nazwiska trójki laureatów otoczone są tajemnicą.
- Propozycję postawienia instalacji w centrum Gdańska złożyliśmy artyście już półtora roku temu. Długo szukaliśmy odpowiedniej lokalizacji, gdzie można by rozpiąć gigantyczną siatkę na wysokości 10 metrów. Gorąco wierzę, że ta instalacja odmieni skwer przy Wielkim Młynie. W ten sposób, za pomocą różnokolorowych wstążek praca podkreśli idee Solidarności, które kultywujemy - mówi Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, które organizuje instalację.
30 sierpnia uroczystą premierę będzie mieć pełnometrażowy film dokumentalny "Mundial. Gra o wszystko" Michała Bielawskiego.
- Ten film jest próbą przyjrzenia się emocjom, jakie towarzyszyły polskim kibicom podczas mistrzostw świata w piłce nożnej w Hiszpanii w 1982 roku. Punktem wyjście było stwierdzenie trenera Polaków, Antoniego Piechniczka, który występ Polaków nazwał najpiękniejszym polskim serialem stanu wojennego. Wykorzystałem w filmie nigdy nie prezentowane wcześniej materiały archiwalne Telewizji Polskiej - przyznaje Michał Bielawski, reżyser filmu.
Festiwal zamknie polska premiera kantaty "Genesis" w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Składająca się z siedmiu części kantata na narratora, głosy solowe, chór i orkiestrę, napisana w latach 1943-44 do tekstu biblijnego na zamówienie Nathaniela Shilkreta przez siedmiu wybitnych kompozytorów i wykonana została po raz pierwszy w 1945 roku. "Genesis" w Polsce zaprezentowany zostanie jednak po raz pierwszy. Koncert poprowadzi wybitny rosyjski dyrygent i altowiolista Yuri Bashmet, a w role narratorów wcielą się aktorzy Marcin Dorociński i Wanda Skorny. Bilety w cenie 10-50 zł.
Wydarzenia
Miejsca
Wydarzenia
Opinie (8) 2 zablokowane
-
2012-07-11 16:07
Quincy Jones jest OK, idę (1)
- 17 5
-
2012-07-11 17:22
Dzięki. Chociaż jedna osoba mnie doceniła.
- 5 2
-
2012-07-11 18:13
WOW !!
MARCUS byl SUPER !! Mysle, ze Stanko , Jones i pozostali w tym roku tez dadza rade ! Swietna Impreza ! Chwala Organizatorom !
- 19 1
-
2012-07-11 19:57
Materna jest...
szkoda ze Wojewódzkiej Kupy nie ma .. :-(
- 5 10
-
2012-07-11 22:56
paranoja...
.." ten sposób, za pomocą różnokolorowych wstążek praca podkreśli idee Solidarności, które kultywujemy" co za brednie. chyba głupotę kultywujemy
- 4 5
-
2012-07-12 00:50
tylko Stańko +
jedno wydarzenie, poza tym mizeria - za taką kasę można było zrobić dużo więcej
- 1 3
-
2012-07-12 00:53
nowo mowa?
"W ten sposób, za pomocą różnokolorowych wstążek praca podkreśli idee Solidarności, które kultywujemy - mówi Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, które organizuje instalację."
Basil, co to bliżej oznacza?- 5 0
-
2012-07-12 12:23
A ja chciałbym zapytać - co z cyklem "Przestrzeń wolności"?
Był koncert Jarre'a (2005), wydany później na płycie "Solidarnosc Live" - ledwie czwartej koncertowej w ponad 30-letniej karierze tego artysty. Był koncert Davida Gilmoura (2006), uznany przez krytyków za najlepszy w Polsce po II wojnie światowej. Wydany później na CD i DVD w boksie "Live In Gdańsk" (2008) - nawiasem, to pierwsza płyta zachodniego wykonawcy z poprawną polską pisownią w tytule. Naprawdę, "Space of Freedom" miało już swoją markę na świecie i można to było ciągnąć długo... Zwłaszcza, że artystów którzy nagrali kawałki poświęcone Solidarności czy walce z komunizmem nie brakuje (U2, Roger Waters - żeby wymienić pierwszych z brzegu). Tymczasem, po jednym blamażu (odwołany koncert Queen z 2008), władze miasta zdecydowały się tę imprezę skasować. Zamiast tego mieliśmy zapraszanie Kylie Minogue ("Zaczęło się w Polsce" - 2009) a ostatnio mamy Solidarity of Arts, z gwiazdami pokroju Możdżera...
Chyba tylko w Polsce można tak zespuć tak dobrze zapowiadający się światowej sławy cykl imprez. I dziwi się potem Gdańsk, że nie został Europejską Stolicą Kultury!- 6 5
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.