- 1 Pisarka przyciągnęła tłumy do Sopoteki (94 opinie)
- 2 Quo vadis - znakomity musical z podtekstami (55 opinii)
- 3 Idealne książki na jesień (30 opinii)
- 4 Nowe widowisko w Teatrze Muzycznym (67 opinii)
- 5 Wielki Maraton Czytelniczy: to koniec? (78 opinii)
- 6 10 lat Teatru Baabus Musicalis i jego goście (9 opinii)
"Boom" na muzea. Frekwencyjny sukces w Muzeum Gdańska
Tylko latem Muzeum Gdańska odwiedziło 154 tys. osób. To niewiele mniej niż w rekordowym 2019 r. Co ciekawe, na sukces frekwencyjny Muzeum wpłynęli nie turyści, lecz mieszkańcy. Zebrane dane pokazują, że ograniczenia związane z pandemią koronawirusa powoli odchodzą w zapomnienie i publiczność chętnie wraca do instytucji kultury.
Muzea w Trójmieście
Najpopularniejszymi w obu okresach były Ratusz Głównego Miasta i Muzeum Bursztynu. To ostatnie zmieniło siedzibę z Zespołu Przedbramia i zostało przeniesione do Wielkiego Młyna. Od ponownego otwarcia, 24 lipca 2021 r., w nowej siedzibie odwiedziło je już ponad 160 tys. zwiedzających.
Najciekawsze eksponaty Muzeum Bursztynu
- Od początku pandemii, która w naszej pamięci zapisze się takimi hasłami, jak lockdown czy ograniczenie podróży, nastawialiśmy się, że powrót publiczności do naszego Muzeum potrwa przynajmniej kilka lat. W tym celu zmieniliśmy podejście. Przygotowaliśmy szereg ciekawych wystaw czasowych adresowanych w większym stopniu do mieszkańców Gdańska, zmieniamy nasze wystawy stałe, otwieramy nowe oddziały, a także wychodzimy z ciekawymi propozycjami spędzania czasu wolnego - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - Nie spodziewaliśmy się, że "boom na muzea" nastąpi tak szybko, nawet pomimo sukcesu frekwencyjnego podczas tegorocznej edycji Nocy Muzeów w wielu miastach.
Rekordowe miesiące "chłodne"
- Chociaż od początku zakładaliśmy, że nowe Muzeum Bursztynu będzie cieszyło się dużą popularnością, i tak faktycznie się stało, dane z pozostałych oddziałów również napawają optymizmem. Drugim najchętniej odwiedzanym miejscem był Ratusz Głównego Miasta. Pomimo że odwiedziło go mniej osób niż trzy lata temu, tego lata okresowo formowały się nawet długie kolejki chętnych przed wejściem. Z kolei trzecim z najchętniej wybieranych oddziałów był nie Dwór Artusa, a Wartownia nr 1 na Westerplatte. Ten ostatni wraz z Muzeum Poczty Polskiej zanotował więcej odwiedzających niż przed pandemią - dodaje Waldemar Ossowski. - Cały 2022 r. jest też zbliżony do rekordowego roku sprzed pandemii, głównie dzięki temu, że mieliśmy rekordowy start... na początku roku. To efekt działań skierowanych do mieszkańców naszego miasta, którzy chętnie odwiedzali nasze oddziały podczas ferii zimowych. I tu właśnie padł rekord frekwencyjny. W 2019 r. do końca czerwca odwiedziło nas 133 tys. zwiedzających, a w tym roku blisko 152 tys. osób.
Fotografie, rzeźba i sztuka współczesna. Wystawy we wrześniu
Od stycznia do sierpnia 2019 r. oddziały Muzeum Gdańska odwiedziło ponad 320 tys. W obecnym roku odnotowano ponad 305 tys. wejść. W przeciwieństwie do czasów sprzed pandemii zdecydowana większość turystów, blisko 90 proc., to turyści z Polski. Niemal co szósty z nich jest mieszkańcem Gdańska. Przed 2019 r. "turystą wewnętrznym" była jedna na piętnaście osób.
10 oddziałów Muzeum Gdańska, a w planach kolejny
W skład założonego w 1970 r. Muzeum Gdańska wchodzi obecnie 10 oddziałów - z czego w tym roku udostępnionych do zwiedzania jest osiem. Pięć z nich, tj. Ratusz Głównego Miasta, Muzeum Bursztynu, Dwór Artusa, Dom Uphagena oraz Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku można odwiedzić przez cały rok (Muzeum Nauki Gdańskiej, Wartownia nr 1 na Westerplatte oraz Kuźnia Wodna w Oliwie otwierane są w okresie letnim). W każdym oddziale Muzeum jeden dzień w tygodniu obowiązuje wstęp wolny.
Muzeum Gdańska cały czas się rozwija. W przeciągu dwóch najbliższych lat planuje modernizację i poszerzenie wystawy stałej w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, zamkniętej z powodu prac rewaloryzacyjnych Twierdzy Wisłoujście. W dłuższej perspektywie czasu planowane jest też otwarcie nowego oddziału, który przedstawi tematykę odbudowy Gdańska po zniszczeniach z 1945 r. Siedzibą Muzeum Odbudowy Gdańska po 1945 r. będzie Zespół Przedbramia przy Targu Węglowym.
Trójmiejskie muzea
Rozpocznij quizMiejsca
Opinie wybrane
-
2022-09-09 16:12
super sprawa !!!!
Polecam każdemu :)
- 11 1
-
2022-09-09 21:41
Obiekty Muzeum Gdańska zwiedzam co rok.
W dni kiedy wstęp jest darmowy.
- 4 1
-
2022-09-09 17:24
Myślę,
że rzeczywiście "polska statystyka" w tym wypadku nie jest wiarygodna, gdyż sama odwiedziłam ratusz przy Długiej (po raz nty) i nikt nie liczył, nie wydawał darmowych biletów ( wchodzi się zresztą niekoniecznie przez pomieszczenie z kasą. Jeśli jest tam gdzieś ukryty jakiś lucznik, to zgoda. Ale jeśli nie... poniedziałek jest obecnie dniem
że rzeczywiście "polska statystyka" w tym wypadku nie jest wiarygodna, gdyż sama odwiedziłam ratusz przy Długiej (po raz nty) i nikt nie liczył, nie wydawał darmowych biletów ( wchodzi się zresztą niekoniecznie przez pomieszczenie z kasą. Jeśli jest tam gdzieś ukryty jakiś lucznik, to zgoda. Ale jeśli nie... poniedziałek jest obecnie dniem bezpłatnym, wnętrza i wystawy fascynujące...., więc i zwiedzających było sporo. A, ci, którzy chcieli wejść na wieżę (warto), owszem, bilety nabywali. Ale to tylko cząstka zwiedzających. A polecam całość.
- 9 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.