Szukacie pomysłu na ciekawy i rodzinny sposób spędzenia czasu podczas ferii? Zapraszamy na weekendowe spotkania z Bursztynkiem na sankach do Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. To kreatywne warsztaty i opowieści, dzięki którym poznacie wiele ciekawostek związanych z Gdańskiem i własnoręcznie wykonacie ozdoby, które zabierzecie do domu. Spotkania trwają w okresie ferii w całym kraju, więc zapraszamy nie tylko gdańszczanki i gdańszczan, ale również odwiedzających miasto turystów.
Godz. 10.30-12.30 (2 godziny)
Prowadzenie:
Joanna Kowalska - warsztaty plastyczne
Wojciech Krakus - Bard Adalbert - warsztaty teatralno-animacyjne
Gdzie: Sala edukacyjna w Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie
Wejście od Domu Młynarza i ul. Na Piaskach
Limit uczestników: 20 osób (dzieci i rodzice)
21.01.2023 r. (sobota) - Bursztynek na sankach - karty do teatru ilustracji
Pierwsze spotkanie, to historia małego Bursztynka, który wyrusza w świat na sankach. Saneczki ciągnie wierny przyjaciel Bursztynka - konik Karolek.
Bursztynek przemierza kontynenty i żywioły, by poznać piękny świat. Spotkają go różne przygody i nowi, ciekawi znajomi. Karty z historią Bursztynka wykonamy techniką collage (I część zajęć). Karty te wykorzystane będą do teatru ilustracji - Kamishibai. Jest to technika wywodząca się z Japonii, wykorzystująca drewnianą lub kartonową skrzynkę na wzór sceny z teatrzyków i w tym przypadku, karty (ilustracje), wykonane przez uczestników warsztatów, do których powstaną opowiadania wymyślone przez Was
22.01.2023 r. (niedziela) - Dlaczego morze bałtyckie jest słone?
Tym razem zaczniemy od legendy dlaczego morze bałtyckie jest słone, a nie truskawkowe, waniliowe tudzież czekoladowe...? Legenda głosi, że na dnie naszego Morza Bałtyckiego leży magiczny młyneczek, który uruchomiony magicznym zaklęciem kręci się do dnia dzisiejszego i produkuje sól. Na te pytania słowami legendy, odpowie Bard Adalbert wraz z Krukiem Wojtkiem. W części plastycznej warsztatów, z młynka wysypie się gruba sól, z której stworzymy piękne ornamenty i niezwykłe wzory powstałe na dnie morza.
28.01.2023 r. (sobota) - Karnawałowe maski i legenda o przyjaźni
Karnawałowe maski - zwierzaki, ptaki i morskie stworzenia, to pierwsza część warsztatów. Uczestnicy zajęć wykonają maski - lwy, jeżyki, delfiny, orki, tukany, kruki na patykach i takie na twarz, ze sznureczkiem. W drugiej części zajęć, stworzymy legendę o Przyjaźni na podstawie wykonanych wcześniej wzorów masek.
Powstanie piękna historia o przyjaźni zwierząt, ptaków i morskich stworzeń. Przyjaźni, której wartość równa się wartości bursztynu.
29.01.2023 r. (niedziela) - Legenda o Żabim Kruku
Jest taka ulica w Gdańsku - Żabi Kruk... Na spotkaniu z gdańskim bardem i jego mądrym, czarnym krukiem, odpowiadającym na każde pytanie, dowiesz się, jak niezwykle ciekawa i romantyczna historia wiążę się z tą ulicą. Historia, w której podobno sam diabeł maczał palce.
Druga część zajęć, to warsztaty plastyczne. Uczestnicy warsztatów, wykonają swojego "mądralę" - czarnego kruka, który opowie i podpowie im niejedną mądrą rzecz i niejedno mądre rozwiązanie.
04.02.2023 r. (sobota) - Symbole Gdańska - zajęcia graficzne
Na warsztatach poznany technikę malowania tuszami i kreślenia piórkiem Redis. Ta zapomniana i ciekawa technika, oprowadzi nas po Gdańsku, gdzie w symbolach i znakach poznamy nasze miasto - panienkę z okienka, gdańskie lwy, ciekawe ornamenty kamieniczek itd.
05.02.2003 r. (niedziela) - "Ale z Ciebie ziółko" - malowanie akwarelami
Na warsztatach poznamy technikę malowania akwarelami. Ta lekka i delikatna propozycja kolorystyczna, zabierze nas do subtelnego świata przyrody.Na specjalnym papierze akwarelowym wykonamy piękne pejzaże i kompozycje ziołowe.
11.02.2023 r. (sobota) - "A ku ku" - kukiełki do bajek
Na warsztatach wykonamy kukiełki do bajek dla dzieci Zabrane do domu kukiełki, będą mogły służyć do animacji teatralnych, dobrej zabawy i uśmiechu. Umieszczone na patykach oryginalne kukiełki otworzą przed nami świat teatru, wyobraźni i ekspresji.
12.02.2023 r. (niedziela) - Florystyczne okienka na Walentynki
Na warsztatach uszyjemy serduszka na maszynie, wykonamy serduszka przestrzenne z papieru - w 3D, następnie zamieścimy je na okienkach z gałęzi, by patrzeć na świat przez okienko - z miłością.
18.02.2023 r. (sobota) - Ptaszki z tkanin i bursztynów
Na warsztatach wykonamy szmaciane kompozycje ptaków z dodatkiem bursztynów. Powstaną piękne obrazy pełne niezwykłych kolorów i kształtów - sikorki, wróbelki, kosy, gile, zięby. Spotkanie z przyrodą w tej formie, pomoże przyjrzeć się bliżej kształtom naszych śpiewających przyjaciół. To zadanie ułatwią ryciny ptaków i innych elementów przyrody (drzewa, gniazda).
19.02.2023 r. (niedziela)- Malarstwo abstrakcyjne
Na warsztatach uczestnicy poznają założenia abstrakcji, a poprzez malarstwo akrylowe wyrażą swoje emocje i ekspresję artystyczną. Dzięki kolorom i kształtom nazwą swoje nastroje i uczucia. Ten sposób malarstwa uwalnia od napięć i lęków. Pozwala na dobrą zabawę, wyzwala odwagę i wiarę w siebie. Dzieci na wielkich formatach papieru namalują, co czują. Sam proces tworzenia, będzie celem i drogą, dzięki przeżyciom, jakie towarzyszyć będą uczestnikom warsztatów na każdym etapie pracy.
25.02.2023 r. (sobota) - Biżuteria dla dzieci
Na warsztatach wykonamy biżuterię z bursztynków, koralików i ciekawych elementów dekoracji. Powstaną autorskie wzory biżuterii - bransoletek i wisiorków.
26.02.2023 r. (niedziela) - Przedwiośnie - kompozycje florystyczne
Wykonamy kompozycje z wykorzystaniem elementów papierowych, dekoracyjnych - papierowych kwiatków, listków oraz bursztynów, z których powstaną wiosenne wzory. Druga część zajęć, to malarstwo na kolorowych foliach, z których powstaną ciekawe mobile artystyczne. To powitanie wiosny i radość oczekiwania na nią.
O prowadzących zajęcia:
Joanna Kowalska - absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy, Niepublicznego Studium Medycznego w Gdańsku (Terapia zajęciowa), UKSW w Warszawie (kierunek: Pedagogika Rewalidacyjna). Współtwórca Świetlicy Socjoterapeutycznej "Baszta" w Nowem nad Wisłą (świetlica o profilu artystycznym) i jej wieloletni pracownik.
Autorka i realizatorka projektów artystycznych w kraju i za granicą. W swojej pracy podejmowała także liczne działania artystyczne z udziałem osób z niepełnosprawnością oraz realizowała autorskie projekty plastyczne dla dzieci z dysleksją i dysortografią. Współpracuje z Gdańską Akademią Seniora. Uczestnik programu TVP "Kawa czy herbata" z promocją nowatorskich działań artystycznych i terapii przez sztukę.
Wojciech Krakus - mgr edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej o profilu praktycznym, specjalista w zakresie socjoterapii i opieki nad dzieckiem, posiada licencjat z informatyki i mediów w edukacji. Jest specjalistą z zakresu animacji społecznej i kulturowej ze szczególnym uwzględnieniem zajęć prowadzonych dla dzieci i młodzieży. Pracuje z dziećmi w ramach projektów realizowanych w instytucjach i organizacjach pozarządowych w Gdańsku m.in. "Maluszki w Muzeum" w Muzeum Gdańska, Gdańska Akademia Przedszkolaków w Fundacji Wspólnota Gdańska, "Śladami Gdańskich Lwów". Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi w Dziale Promocji, Edukacji i Animacji Kulturalnej w Pałacu Młodzieży w Gdańsku.