Wydarzenie w ramach
Najwybitniejsza polska sopranistka występuje regularnie największych scenach operowych świata m.in. Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Royal Opera House Covent Garden w Londynie, Teatro alla Scala w Mediolanie, wiedeńskie Theater an der Wien i Wiener Staatsoper czy Lyric Opera House w Chicago.
Zdjęcia
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
Aleksandra Kurzak w wieku 7 lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach i fortepianie. Ukończyła wydział wokalny Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. Laureatka konkursów wokalnych w Warszawie, Helsinkach, Barcelonie i Kantonie, jeszcze podczas studiów zadebiutowała jako Zuzanna w Weselu Figara na scenie Opery Wrocławskiej, u boku swojej mamy i nauczycielki Jolanty Żmurko w roli Hrabiny. W wieku 27 lat wystąpiła w dwóch najbardziej prestiżowych teatrach operowych świata. Rola Olimpii w Opowieściach Hoffmanna w Metropolitan Opera zdobyła wielkie uznanie wśród nowojorskich krytyków muzycznych, którzy jednogłośnie wypowiadali się na łamach prasy o sensacyjnym debiucie polskiej śpiewaczki. Z równie przychylnym odbiorem artystka spotkała się również jako Aspasia w londyńskim przedstawieniu Mitridate, re di Ponto w Royal Opera House (Covent Garden).
Aleksandra Kurzak regularnie występuje na najważniejszych scenach i estradach świata, takich jak: Metroplitan Opera w Nowym Jorku, Royal Opera House w Londynie. Teatro alla Scala w Mediolanie, Wiener Staatsoper w Wiedniu i wielu innych. Jako pierwsza Polka w historii wokalistyki podpisała ekskluzywny kontrakt z firmą fonograficzną DECCA. W sierpniu 2011 roku ukazał się jej pierwszy solowy album Gioia!, który osiągnął status platynowej płyty. Kolejne albumy artystki to Bel Raggio z ariami Rossiniego oraz Hej, kolęda! z najpiękniejszymi polskimi kolędami (złota płyta). Natomiast album Pieśni Fryderyka Chopina dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina otrzymał prestiżowe wyróżnienie Diapason d'or.
Aleksandra Kurzak otrzymała dwukrotnie stypendium Ministra Kultury i Sztuki, a także stypendium fundacji Crescendum Est - Polonia Aleksandra Gudzowatego. Za swoje osiągnięcia została uhonorowana nagrodami Prezydenta Wrocławia, Wojewody Dolnośląskiego oraz Ministra Kultury i Sztuki. Jest także laureatką nagrody Akademii Telewizyjnej Wiktor oraz nagrody TVP Kultura Gwarancja Kultury. W 2009 roku uzyskała tytuł doktora sztuki. W 2015 roku otrzymała International Opera Award 2015 oraz została laureatką Bachtrack Opera Award jako najlepsza śpiewaczka mijającego sezonu za rolę Donny Fiorilli w Royal Opera House. W tym samym roku za zasługi dla kultury polskiej została odznaczona przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi. W maju 2016 roku uhonorowana została przez TVP Polonia nagrodą za promowanie kultury polskiej w Polsce i zagranicą.
6. edycja Festiwalu będzie ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Trójmiasta w tegorocznym sezonie letnim. Wyjątkowe bogactwo repertuaru, jakość artystycznego wykonania na najwyższym, światowym poziomie oraz przede wszystkim - piękna muzyka. Muzyka, która opuszcza znane i bezpieczne mury sal koncertowych, wychodząc do ludzi, ingerując w przestrzeń miejską i uwodząc słuchaczy w urokliwe, sierpniowe wieczory.