- 1 Idealne książki na jesień (28 opinii)
- 2 Teatr i dobra muzyka na Garnizonie (13 opinii)
- 3 Quo vadis - znakomity musical z podtekstami (53 opinie)
- 4 Tłumy młodych na Gdańskich Targach Książki (40 opinii)
- 5 Nowe widowisko w Teatrze Muzycznym (65 opinii)
- 6 10 lat Teatru Baabus Musicalis i jego goście (9 opinii)
Kiev Office, Apanel i GCF docenieni. Galiony Gdyńskie wręczone
W poniedziałkowy wieczór podczas uroczystej gali zostali wyłonieni laureaci Gdyńskich Galionów za rok 2021 - Nagrody Artystycznej Miasta Gdyni ufundowanej przez prezydenta miasta, Wojciecha Szczurka. Tym razem uroczystość odbyła się w Muzeum Miasta Gdyni. Galę można było też obejrzeć za pośrednictwem kanałów społecznościowych Gdyni Kulturalnej.
Nadchodzące imprezy w Gdyni
Gdyńskie Galiony to nagrody stworzone z myślą o artystach, animatorach i pasjonatach kultury działających na terenie Gdyni. Nagrody po raz pierwszy ufundowano w 1995 r., a w 2006 r. przyjęły nazwę Gdyńskie Galiony. Laureaci otrzymują statuetki zaprojektowane przez Macieja Habrata oraz nagrody pieniężne.
W skład kapituły tegorocznej nagrody weszli: Marek Stępa (przewodniczący), Leszek Kopeć, Maja Wagner, Ewa Ignaczak, Kamil Wicik, Grzegorz Taraszkiewicz, Karolina Grabowicz-Matyjas i Bernadetta Rąbalska. Galę poprowadził Tomasz Podsiadły, a o oprawę muzyczną zadbał zespół w składzie: Szymon Burnos (pianista, klawiszowiec, kompozytor, producent i wokalista), Maciej Sadowski (kontrabasista, kompozytor, producent i muzyk sesyjny, charakteryzujący się szczególną pasją do jazzu) oraz Roman Ślefarski (perkusista, aktor, nagrał kilkadziesiąt płyt, ścieżek dźwiękowych do filmów, spektakli teatralnych i reklam).
Jako pierwsza przyznana została nagroda w kategorii "Debiut artystyczny" - dla twórców debiutujących w roku poprzednim. Nagrodzono Adriana Apanela, reżysera, scenarzystę, absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej, od zawsze związanego z Trójmiastem. Jego debiut fabularny "Stancja", który miał premierę w 2021 r. na Krakowskim Festiwalu Filmowym, był również prezentowany na wielu innych festiwalach. Zdobył statuetkę Jańcia Wodnika dla najlepszego filmu krótkometrażowego na festiwalu Prowincjonalia.
Na co do kina? Sprawdź nasze recenzje filmów
"Kreacja artystyczna" to nagroda dla wyróżniających się twórców związanych ze środowiskiem gdyńskim bądź prezentujących swoje dokonania twórcze w tym mieście. W tej kategorii nagrodę wręczono gdyńskiej formacji Kiev Office, wykonującej mariaż postpunku, psychodeli i rocka alternatywnego, nawiązujący zarówno do tradycji trójmiejskiej sceny alternatywnej, jak i mitologii kaszubskiej. Grupa wydała swój ósmy już album, zatytułowany "Gjinjenjé", czyli w języku kaszubskim "zanikanie", który opowiada o utracie domu, rodzinnej ziemi, języka i kultury.
- Dziękujemy za docenienie płyty, która jest bardzo niszowa - i muzycznie, i tematycznie. Cieszymy się, że w Gdyni znalazło się uznanie dla płyty o kulturze Słowińców - kulturze tego małego ludu i historii, która nie da się tak łatwo przypisać ani do narracji historycznej Polski, ani niemieckiej, która jest historią rodzimą, trudną. Kiedy tworzyliśmy tę płytę, mieliśmy nadzieję, że jej tematyka jest wciąż aktualna. Chcieliśmy ją zadedykować nie tylko Słowińcom, ale wszystkim małym ludom, które przez trudną historię straciły swój dom, swoje miejsce: Łemkom, Mazurom. Nie sądziliśmy, że niebawem okaże się, że ta tematyka jest aż tak bardzo aktualna, jeśli chodzi o wypędzanie ludności w celu realizowania bieżącej polityki. Tym bardziej dziękujemy za to uznanie - mówił Maciej Bandur, muzyk zespołu Kiev Office, odbierając nagrodę.
Zobacz także: Kaszuby według Kiev Office. "Gjinjenjé" - mocne opowieści o losach Słowińców
W kategorii "Animacja kultury", przyznawanej organizatorom życia kulturalnego i kuratorom za szczególne osiągnięcia w promowaniu gdyńskiej kultury, nagrodę odebrał zespół Gdyńskiego Centrum Filmowego: Kinga Plicht oraz Agata Kozierańska-Burda. Obie animatorki zaangażowane były w stworzenie i prowadzenie wielu programów animacyjnych mających na celu upowszechnianie kultury filmowej w GCF, adresowanych do mieszkańców i turystów. Koordynowały również działania związane z przyznaniem Gdyni tytułu Miasta Filmu UNESCO.
Nagroda w kategorii "Mecenat kultury" za promowanie dziejów miasta, w tym w szczególności za zaangażowanie w 2021 r. w przygotowania wystawy "Morze - miasto - port" w Muzeum Miasta Gdyni przypadła Zarządowi Morskiego Portu Gdynia S.A.
Podczas gali wręczono także nagrodę specjalną: Galion Gdyński za Całokształt Twórczości. Otrzymała go Aleksandra Bibrowicz-Sikorska za wybitne zasługi dla propagowania miniatury tkackiej oraz nowatorską twórczość związaną z tkaninami, która przełamuje granice stylistyczne i inspiruje innych artystów.
- To dla nas wielka satysfakcja, jak bogate jest życie kulturalne naszego miasta i jak z roku na rok w nowych obszarach odkrywa Gdynia swoich artystów. Mamy wspaniałe instytucje, wspaniałe projekty, które rozwijają się latami, ale to, co także bardzo nas cieszy, to jest to, że gdyńska kultura żyje, że się zmienia, że jest inspiracją dla kolejnych pokoleń coraz młodszych twórców, którzy w tym mieście odnajdują swoje miejsce kreacji, którzy sprawiają, że stajemy się lepsi, wrażliwsi, którzy inspirują nas do czasem bardzo głębokich przemyśleń, a czasem sprawiają, że możemy się uśmiechnąć - mówił Wojciech Szczurek.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2022-05-10 09:59
Brawo dla Kiev ofice!!!
Nie dziwi, ze Kiev office wygrało. Teraz wszystko co ma w nazwie Kijów z mety ma łatwiej coś zdobyć. Ale chłopaki robią dobra robotę. Brawo, gratuluje!
- 10 6
-
2022-05-10 09:59
Mnie ten GCF nie przekonuje
Cieszyłem się szczerze jak centrum powstawało, liczyłem na poważne efekty, a tu kilkanaście lat działalności i masa pieniędzy wpakowana w ten projekt i nie powstał żaden film pełnometrażowy. Trochę słabo.
- 19 7
-
2022-05-10 11:57
Wolałbym w nagrodę dostać coś naprawdę Gdyńskiego, np: pyszne danie ze świeżego dorsza, podane w ogródku eleganckiej Gdyńskiej restauracji z przepięknym widokiem na zatokę.
Po prostu kocham to miasto.- 3 3
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.