- 1 Ten serial ogląda ponad milion widzów (40 opinii)
- 2 6 wystaw do zobaczenia w październiku (19 opinii)
- 3 Nowe dyrektorki w instytucjach kultury (158 opinii)
- 4 Koncertowy zawrót głowy (8 opinii)
- 5 Już w piątek jedyna taka noc w roku (43 opinie)
- 6 Trójmiejscy mecenasi kultury i sztuki (26 opinii)
Gdańskie carillony na liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego
Carillonowa muzyka w Gdańsku, obok chodzenia z kozą na Kujawach oraz hafciarstwa z nadwiślańskiego Urzecza, została wpisana przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa. Wpis umożliwi Gdańskowi oraz Muzeum Gdańska podjęcie dalszych starań o ujęcie prawie pięciusetletniej tradycji muzycznej miasta na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.
Wydarzenia online w Trójmieście
Gdańska muzyka carillonowa
Carillon to zespół co najmniej 23 dużych dzwonów wieżowych, na których można grać ręcznie, przy pomocy klawiatury połączonej systemem drutów i przekładni z sercami dzwonów. Kiedy naciskamy klawisz, serce uderza w czaszę nieruchomego dzwonu. To, co wyróżnia ten instrument, to przede wszystkim bogate, głębokie i monumentalne brzmienie, a także sposób gry. Wykorzystywane są tu dwie klawiatury: manuałowa i pedałowa. Klawisze przypominają kołki, na których gra się pięściami lub palcami. Posiada on również mechanizm gry automatycznej. Jest to instrument uliczny. W przypadku carillonów stacjonarnych gra się kilkadziesiąt metrów nad ziemią. Dźwięk jest więc za każdym razem inaczej odbierany przez słuchaczy, bo zależy to od natężenia miejskiego gwaru, a także warunków atmosferycznych.
Pierwszy koncert carillonowy został wykonany z wieży Ratusza Głównego Miasta 23 września 1561 r. z okazji zamontowania na iglicy pozłacanej figury króla Zygmunta II Augusta. Od tamtej pory, aż do 1942 r., miasto utrzymywało ponad 38 carillonistów miejskich i ich pomocników. Dzięki pracy dziesiątek osób najważniejszym uroczystościom miejskim, np. wizytom koronowanych głów czy codziennemu życiu miasta towarzyszyły okolicznościowe utwory wybrzmiewające z dzwonów o masie od kilku do kilkuset kilogramów. Po zniszczeniach II wojny światowej Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce, które dziś może się poszczycić działającymi carillonami. W ciągu trzech ostatnich dekad, dzięki staraniom śp. Pawła Adamowicza, odbudowano carillony z kościoła św. Katarzyny (50 dzwonów) i Ratusza Głównego Miasta (37 dzwonów). Trzeci - carillon "Gdańsk" - to mobilny instrument (48 dzwonów), który może dostać się do niemal każdej miejscowości w Polsce i w Europie. Wszystkimi zarządza Muzeum Gdańska.
Przewodnik turystyczny Trójmiasta - zobacz, gdzie warto się wybrać
Gdańskie carillony chętnie koncertują w asyście trąbek historycznych. Również w repertuarze bardzo współczesnym, jak cover "Thunderstruck" AC/DC zagrany z zespołem Tubicinatores Gedanenses.
Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego
Niematerialne dziedzictwo kulturowe to tradycje i przekazy ustne, w tym również język, sztuki widowiskowe, zwyczaje, rytuały i obrzędy świąteczne, a także wiedza i umiejętności związane z rzemiosłem tradycyjnym. Daje ono podstawę do określania własnej tożsamości poszczególnym osobom i całym grupom - społecznym, narodowym, etnicznym, religijnym. Pozwala na znalezienie i nazwanie wspólnych wartości i celów, a także sposobów funkcjonowania. Przyczynia się również do wzrostu poszanowania dla różnorodności kulturowej oraz jest źródłem inspiracji dla ludzkiej kreatywności.
Zobacz także: "Muzyka to jedno wielkie uniwersum". Kompozycje Macieja Kułakowskiego
Ratyfikowana przez Polskę Konwencja UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego z 2003 r. nakłada na Państwa-Strony obowiązek inwentaryzacji przejawów tego dziedzictwa znajdujących się na ich terytoriach zgodnie z zaleceniami i standardami Konwencji.
Krajową listę prowadzi Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a wnioski o umieszczenie zjawisk dziedzictwa niematerialnego na Liście przyjmuje Narodowy Instytut Dziedzictwa. Wnioski mogą być składane przez społeczności lokalne, organizacje pozarządowe, instytucje i osoby prywatne. Szczegółowe informacje na temat procedury znajdują się na stronie niematerialne.nid.pl.
Najwyższe, największe, najstarsze. Co jest "naj" w Trójmieście
Gdańskie carillony, kujawska koza i hafciarstwo znad Wisły
Narodowy Instytut Dziedzictwa ogłosił przyjęcie trzech nowych wpisów na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego pod koniec grudnia 2020 r. Obecnie znajduje się na niej 49 pozycji. Wpis umożliwi Gdańskowi oraz Muzeum Gdańska podjęcie dalszych starań o ujęcie prawie pięciusetletniej tradycji muzycznej miasta na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.
Wpisanie gdańskich carillonów na krajową listę to efekt kilkuletnich starań i krok mający przybliżyć je do wpisania na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2021-02-01 17:39
Szkoda, że na etacie nie jest więcej muzyków zatrudnionych (3)
Takie bogate miasto, zatrudnijcie, a nie tylko wybranych i tylko po to, żeby turyście się zjechali i było jeszcze drożej i drożej i jeszcze więcej patologii, szczególnie w śródmieściu.
- 6 11
-
2021-02-02 13:31
wyślij papiery i nagrania do filharmonii, opery, orkiestry kameralnej, teatru muzycznego... Poszukaj zajęcia w ogniskach muzycznych albo zaproponuj autorski program warsztatów muzycznych dla dzieci czy seniorów. Tutaj w komentarzach raczej niczego nie znajdziesz.
- 2 2
-
2021-02-01 18:05
frustracja jest wyleczalna (1)
- 4 5
-
2021-02-01 19:49
Jaka frustracja?
Nie można zwrócić uwagi na to, że miasto wydaje niegospodarnie pieniądze? Pewnie jesteś jednym z tych układzików, którzy bronią takich decyzji a normalni ludzie nie dostają pieniędzy. Do rynsztoku z taką patologią jak ty.
- 6 2
-
2021-02-03 12:42
Na światową listę unesco
Powinny być wpisane drogi w Gdyni , ich stan przypomina czasy średniowiecza
- 1 0
-
2021-02-01 18:42
Czy to te, co zastąpiły "Rotę" (6)
kilkanaście lat temu?
- 4 8
-
2021-02-01 18:59
Rota jest grana w południe, trollu (2)
- 5 1
-
2021-02-01 21:48
W Gdańsku grają "Rotę" (1)
w południe? O taką nieuwagę się nie podejrzewałem. Jutro się upewnię, czy jestem trolem. Polecam.
- 0 1
-
2021-02-01 21:51
Rota jest,
grana codziennie o 12, zaraz po niej Hymn Kaszubski. Od jakichś 20 lat...
- 4 0
-
2021-02-01 18:48
W rzeczy samej (1)
Dzwony są nowe, przy okazji rota zniknęła
- 1 6
-
2021-02-02 09:46
ej, a może wy, gamonie, po prostu nie wiecie jak brzmi rota?
- 0 2
-
2021-02-01 18:49
byłeś ty kiedy w Gdańsku?
- 5 2
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.