- 1 Wykupili cały nakład jej nowej książki (116 opinii)
- 2 Najlepsze zdjęcia ostatniego roku (90 opinii)
- 3 5 wystaw do zobaczenia we wrześniu (12 opinii)
- 4 Czy AI zastąpi artystów? (72 opinie)
- 5 Czytelnicy wybierają najlepsze zdjęcie (66 opinii)
- 6 Jedna z najważniejszych nagród w Gdyni (7 opinii)
Gdynia Miastem Słowa. 15. Finał Nagrody Literackiej
Nagrodzie Literackiej Gdynia po raz kolejny towarzyszy Festiwal Miasto Słowa. Tegoroczna edycja imprezy będzie wyjątkowa z uwagi na jubileusz 15-lecia nagrody. Z tej okazji program festiwalu jest szczególnie bogaty, na czytelników czekają różnorodne wydarzenia, nie tylko literackie atrakcje. Festiwal potrwa od 24 do 30 sierpnia. Gala wręczenia Nagrody Literackiej Gdynia odbędzie się 28 sierpnia - tradycyjnie już - w Muzeum Emigracji.
- W tym roku na Festiwalu Miasto Słowa padnie chyba rekordowa liczba premier, od Jakuba Małeckiego po Katarzynę Nosowską. Wyjątkowo dużo będzie też wydarzeń towarzyszących: muzyka, teatr, pasmo filmowe, program dla dzieci i czytania performatywne. W ramach pasma muzycznego szykują się bardzo ciekawe projekty literackie, w tym premiera poematu "Sromotny przegryw" w wykonaniu autorki - Adriany Alksnin, której towarzyszył będzie na perkusji Brunon Jasieński - zapowiada Szymon Kloska, kurator Festiwalu Miasto Słowa i rzecznik prasowy NLG.
W przyszłym tygodniu do Gdyni zawitają polscy pisarze i pisarki, m.in.: Manuela Gretkowska, Mikołaj Grynberg, Zygmunt Miłoszewski, Dorota Masłowska, Marek Niedźwiecki czy Marta Dymek. Nie zabraknie również spotkań bezpośrednio nawiązujących do niepokojów i lęków naszych czasów. O nich rozmawiać będą we wtorek, 25 sierpnia,Krzysztof Varga (godz. 17), Stefan Chwin (godz. 18:30), Mira Marcinów i Izabela Morska (godz. 20). Literacką odtrutką i oddechem będą: sobotnie spotkanie o podróżach z udziałem Manueli Gretkowskiej, Marty Stacewicz-Paixão, Weroniki Wawrzkowicz i Katarzyny Tubylewicz (godz. 16) oraz na deser niedzielna rozmowa o jedzeniu, w towarzystwie Doroty Masłowskiej i autorki "Jadłonomii" - Marty Dymek (godz. 14).
Festiwal literacki nie może odbyć się bez bardzo dobrych propozycji muzycznych. Najważniejszym koncertem festiwalu będzie sobotni występ zespołu Bisz/Radex (godz. 21). Wśród ciekawych wydarzeń literacko-muzycznych, obok premiery poematu "Sromotny przegryw" (czwartek, godz. 20:30), czeka nas także autorska interpretacja wierszy z tomu "Świergot", nominowanego do Nagrody Literackiej Gdynia Marcina Mokrego (środa, godz. 20:30).
Wszyscy nominowani do Nagrody Literackiej Gdynia
Jak co roku bardzo istotną częścią Miasta Słowa jest finał Nagrody Literackiej Gdynia. Przypominamy, że wśród tegorocznych nominowanych w kategorii esej znaleźli się: Michał Milczarek, Paweł Piotr Reszka, Agata Sikora, Paweł Sitkiewicz i Urszula Zajączkowska. W kategorii poezja, w której napłynęło najwięcej zgłoszeń nominowano: Tomasz Bąka, Konrada Górę, Monikę Lubińską, Marcina Mokrego i Joannę Oparek. Wśród prozaików wyróżniono twórczość Barbary Klickiej, Doroty Kotas, Katarzyny Michalczak, Wojciecha Nowickiego oraz Radka Raka. Zaś w najmłodszej ze wszystkich kategorii przekład na język polski nominowano: Wawrzyńca Brzozowskiego, Leszka Engelkinga, Grzegorza Franczaka, Beatę Kubiak Ho-Chi i Piotra Sommera.
W trakcie festiwalu odbędą się więc spotkania z nominowanymi w każdej z czterech kategorii, a ostatniego dnia już z laureatami. Będzie w nich można uczestniczyć w sali Gdyńskiego Centrum Filmowego albo oglądać transmisję na placu Grunwaldzkim. Nominowanych w kategorii proza będzie można lepiej poznać w środę, 26 sierpnia, o godz. 17:30, zaraz po nich - o godz. 19 - zaprezentują się twórcy nominowani za przekład na język polski. Zaś w czwartek w tych samych godzinach będzie można posłuchać odpowiednio - eseistów i poetów.
- Nagroda Literacka przyznana zostanie po raz 15., dlatego też w tegorocznej edycji festiwalu Miasto Słowa, będzie trochę okazji do wspomnień. I tak festiwal zaczniemy od przypomnienia fenomenalnej prozy laureatek NLG - Zyty Oryszyn i Magdaleny Tulli. Będzie też film poświęcony Jerzemu Pilchowi, który opuścił nas w tym roku. Z kolei w sobotę zaplanowaliśmy spotkanie wokół szczególnej premiery tegorocznej edycji, książki "Prognoza Niepogody. Literatura Polska w XXI wieku", która została przygotowana specjalnie z okazji 15-lecia nagrody. To podsumowanie nie tylko NLG, ale także pierwsza próba analizy tego, co w literaturze polskiej ostatnich dwóch dekad było najważniejsze - dodaje Szymon Kloska.
Uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej Gdynia odbędzie się w piątek, 28 sierpnia, o godz. 19. Ze względu na obostrzenia sanitarne wstęp na galę, tradycyjnie już odbywającą się w Muzeum Emigracji, będzie mocno ograniczony i możliwy wyłącznie na podstawie zaproszeń. Wszyscy chętni będą mogli jednak obejrzeć transmisję tego wydarzenia na placu Grunwaldzkim. Transmisja gali i wiele spotkań Festiwalu będą dostępne również w internecie - na Facebooku Nagrody Literackiej Gdynia i kanale YouTube Gdyni Kulturalnej. Ze wszystkimi laureatami spotka się i porozmawia Michał Nogaś w Gdyńskim Centrum Filmowym w niedzielę, 30 sierpnia, o godz. 17:30.
Festiwal literacki nie byłby festiwalem literackim, gdyby nie towarzyszyła mu możliwość zakupu książek. Festiwalową księgarnią, jak co roku, będzie niezastąpiona gdyńska księgarnia Vademecum. Na jej stoisku, przez cały czas trwania festiwalu, kupić będzie można książki nominowanych i gości.
Program imprezy dopełnią warsztaty skierowane do dzieci i dorosłych oraz pasmo filmowe, w którym w plenerowym kinie Gdyńskiego Centrum Filmowego będzie można zobaczyć takie filmy, jak: "Film o Pilchu", "My Generation", "Książę i dybuk", "Cała przyjemność po stronie kobiet" i "Zjedz to!".
Na wszystkie wydarzenia, warsztaty, projekcje filmowe i koncert wstęp jest wolny (na warsztaty obowiązują zapisy pod adresem: promocja@bibliotekagdynia.pl). Na Galę Nagrody Literackiej Gdynia obowiązują zaproszenia.
Miejsca
Wydarzenia
Zobacz także
Opinie (13) 4 zablokowane
-
2020-08-21 08:29
miastem słowa, jak zwykle szach mat inne miasta - a kiedy Gdynia będzie miastem czynu ??
hahaha
- 27 3
-
2020-08-21 08:37
miastem słowa (jakże trafne)
oraz wizualizacji
- 24 2
-
2020-08-21 09:45
Gdynia
Miasto słów i farby, a chciałbym żeby było miastem czynów i inwestycji.
- 29 1
-
2020-08-21 10:31
Festiwal literacki to jednak nie to samo co festiwal jechtów czy sera
choć z praktycznego puntku widzenia wybieram sera
- 9 1
-
2020-08-21 10:34
Gdynia miastm slowa,
które nie staje się ciałem...
- 18 0
-
2020-08-21 13:32
chyba miastem parkometrów
- 13 0
-
2020-08-21 13:41
Gretkowska miała wyjechać (1)
i co ???
- 9 3
-
2020-08-21 15:38
właśnie zapoznaje się z ofertą promową
- 0 1
-
2020-08-21 17:15
Kiedyś bym się wybrał bardzo chętnie, ale teraz nie pojadę, (1)
bo nie będę parkować w Chyloni i per pedes dreptać do Gdyni.
- 9 1
-
2020-08-22 17:15
Nie zaparkujesz w Chylonii
Bo parking dopiero sie buduje. A i tak miejsca juz zaklepane...
- 1 1
-
2020-08-21 18:35
przyjdę chętnie
Bardzo się cieszę, że będzie okazja posłuchać Marka Niedżwieckiego, to super gość!
- 2 6
-
2020-08-21 22:54
Ostatnie...
Jakże wiele bym dał żeby to było ostatnie słowo Króla Gdyni i miasto nareszcie przestało popadać w ruinę!!!
- 8 1
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.