- 1 Te rzeźby już wzbudzają wiele emocji (114 opinii)
- 2 Ten serial ogląda ponad milion widzów (41 opinii)
- 3 Na co jesienią do teatru? (9 opinii)
- 4 Young adult. Na czym polega fenomen? (58 opinii)
- 5 Tylko milioner mógł napisać taką książkę (15 opinii)
- 6 Trzy wydarzenia, które warto zobaczyć (10 opinii)
Grudzień melomana - wielkie produkcje i muzyczny przedsmak świąt
Artyści z Moscow City Ballet już po raz kolejny odwiedzą Gdynię, gdzie zaprezentują "Dziadka do Orzechów" i "Jezioro łabędzie". Zobacz naszą relację z wcześniejszych występów.
Spora dawka muzyki adwentowej i bożonarodzeniowej, wielkie projekty symfoniczne, zarówno te klasyczne jak i rozrywkowe, balet i operetka, a na deser Carmina Burana i IX Symfonia Beethovena to atrakcje, które czekają na trójmiejskich melomanów już w grudniu. Artyści pamiętają również o najmłodszych słuchaczach, zachęcając ich do tradycyjnego, wspólnego piszczenia oraz zapraszając do filharmonii - zarówno Bałtyckiej, jak i tej małej, gdyńskiej.
"Gwiezdne wojny", Queen i Michael Jackson
Ci, którzy lubią muzykę filmową czy rozrywkową w symfonicznym wydaniu, w najbliższą niedzielę 6 grudnia będą musieli dokonać trudnego wyboru, ponieważ o godz. 19 symultanicznie będą odbywały się dwa niezwykłe wydarzenia. W Ergo Arenie odbędzie się "Koncert Muzyki Filmowej", podczas którego kompozycje Johna Williamsa wykonają Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus oraz Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej pod batutą Macieja Sztora. Ci, którzy uczestniczyli we wcześniejszych tego typu koncertach zapewne od dawna mają bilety. Pozostałym warto nadmienić, że Maciej Sztor jest wielkim pasjonatem i kolekcjonerem oryginalnych hollywoodzkich partytur, dlatego prezentowana muzyka będzie tą samą, która towarzyszy filmowym obrazom. Fragmenty tych filmów będą oczywiście tradycyjnie wyświetlane na rozwieszonym nad sceną ekranie.
W tym samym czasie w Gdynia Arenie odbędzie się koncert "Tribute to Michael Jackson Symfonicznie" z udziałem m. in. Orkiestry Symfonicznej l'Autunno, Chóru Akademickiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz kilkunastoosobowego bandu pod kierownictwem Jacka Piskorza. Największe przeboje króla popu zaśpiewają m. in. Natalia Kukulska, Kuba Badach oraz Ania Dąbrowska.
Tydzień później, w niedzielę 13 grudnia o godz. 16 i 19 w Filharmonii Bałtyckiej oddamy natomiast hołd królowej! Projekt Queen Symfonicznie to dwugodzinny spektakl podzielony na dwie części, w trakcie którego zaprezentowane zostaną największe przeboje kultowego zespołu. Finał występu uświetni występ solisty - śpiewającego aktora - wcielającego się w rolę Freddiego Mercury'ego.
"Koncert Muzyki Filmowej", który odbędzie się w Ergo Arenie w Mikołajki, to nie lada gratka dla fanów hollywoodzkich soundtracków. Zobacz, jak bawiła się publiczność podczas jednego w wcześniejszych koncertów organizowanych w ramach tego projektu.
(Przed) świąteczne muzykowanie!
Festiwal Actus Humanus, którego piąta edycja potrwa od 7 do 13 grudnia, zaprasza melomanów do wysłuchania muzyki korespondującej z okresem Bożego Narodzenia w wykonaniu czołowych interpretatorów muzyki dawnej. Wśród wykonawców, tradycyjnie, same gwiazdy, m. in. skrzypek Giuliano Carmignola, któremu będzie towarzyszyła Accademia Bizantina, Ottavio Dantone, kontratenor Franco Fagioli, kontrowersyjna formacja Graindelavoix, Björn Schmelzer oraz legendarna Akademie für Alte Musik Berlin. O szczegółach napiszemy wkrótce.
"Adwentowa i Bożonarodzeniowa muzyka w Gdańsku" to propozycja przygotowana przez naszych lokalnych artystów. W poniedziałek 7 grudnia o godz. 18 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego najpiękniejsze polskie kolędy w aranżacji Moniki Kaźmierczak i Eugeniusza Głowskiego oraz utwory dawnych twórców anonimowych zaśpiewa Chór Mieszczan Gdańskich. W niedzielę 20 grudnia o godz. 16 w gdyńskim PPNT na świąteczną nutę zagra natomiast Cappella Gedanensis pod dyr. Rafała Kłoczko.
A że "Muzyka czyni cuda" warto w tym szczególnym okresie wspomóc pacjentów Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży w Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, poprzez zakup cegiełki - biletu na koncerty muzyki barokowej (17 i 20 grudnia godz. 19, Filharmonia Bałtycka), który uświetni swoim występem amerykańska mezzosopranistka Vivici Genaux.
Polski Chór Kameralny zaprasza w niedzielę 27 grudnia o godz. 14 do kościoła św. Mikołaja na Doroczny Koncert Bożonarodzeniowy. W programie znajdą się polskie kolędy i pastorałki oraz Navidad Nuestra - kompozycja pochodząca z 1964 r., powstała jako efekt Współpracy Ariela Ramireza z poetą Felixem Luną, wielokrotnie wykorzystującym w swoich wierszach dialekty, w tym także indiańskie.
Wielcy dyrygenci, goście i gospodarze PFB w nowej roli
Filharmonia Bałtycka z okazji jubileuszu 70-lecia istnienia wprowadziła do repertuaru nowe cykle koncertowe, dzięki czemu gdańscy filharmonicy będą mieli okazję m. in. zagrać pod batutą "Wielkich dyrygentów" - w grudniu władzę nad nimi przejmą Michael Zim (4 grudnia o godz. 19) i Tadeusz Strugała (11 grudnia o godz. 19).
"Filharmonicy gdańscy na swój jubileusz" przygotowali również własne prezentacje w składach kameralnych. Najbliższe koncerty już 3 grudnia o godz. 18 (Aleksander Bruderek - skrzypce, Arkadiusz Godziński - fortepian) oraz 12 grudnia o godz. 17 (Natalia Walewska - skrzypce, Janusz Szadowiak - trąbka, Bogdan Kułakowski - fortepian).
Dyrekcja Filharmonii Bałtyckiej odstąpi również swoją scenę orkiestrom gościnnym. W niedzielę 13 grudnia o godz. 17 wystąpi Orkiestra Kameralna Hanseatica pod dyr. Roberta Kwiatkowskiego, a w poniedziałek 21 grudnia o godz. 19 - Sinfonia Varsovia pod dyr. Krzysztofa Meisingera.
Mozart, słynne balety, "Zemsta nietoperza" i Carmina Burana
Taki zestaw przyprawi każdego melomana o zawrót głowy! W niedzielę 13 grudnia o godz. 19 w Operze Bałtyckiej odbędzie się premiera "Strasznego dworu" Stanisława Moniuszki. Dzień później o godz. 19 w Teatrze Muzycznym wystąpi Vienna Mozart Orchestra. Trzydziestu utalentowanych i doświadczonych muzyków, światowej sławy śpiewacy operowi i soliści zaprezentują najbardziej znane dzieła salzburskiego geniusza, Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Dwa dni później, w środę 16 grudnia o godz. 19 w Filharmonii Bałtyckiej zaprezentowane zostaną dwa arcydzieła - Carmina Burana Carla Orffa i IX Symfonia Ludwiga van Beethovena.
Powodów do narzekań nie będą mieli z pewnością miłośnicy baletu klasycznego i muzyki Piotra Czajkowskiego. W niedzielę 20 grudnia o godz. 18 w Teatrze Muzycznym dobrze znany trójmiejskiej publiczności Moscow City Ballet Viktora Smirnova-Golovanova zaprezentuje "Dziadka do orzechów". Dzień później i to aż dwukrotnie, o godzinie 17 i 20, artyści zatańczą "Jezioro łabędzie".
Atrakcyjnie zapowiadają się również trójmiejskie koncerty sylwestrowe. W Operze Bałtyckiej w ostatnim dniu 2015 roku o godz. 20.30 zaprezentowana zostanie "Zemsta nietoperza" Johanna Straussa, a w Filharmonii Bałtyckiej o godz. 17 i 20.30 posłuchamy największych hitów muzyki klasycznej. Ekipa Teatru Muzycznego (godz. 18 i 21.30) tradycyjnie szykuje muzyczną niespodziankę, po koncertach natomiast zaprasza na bal do foyer.
Akademia muzyczna - atrakcyjnie i za darmo!
Od razu podkreślę, że na koncerty do Akademii Muzycznej warto chodzić nie tylko ze względów ekonomicznych! To przede wszystkim wysokiej klasy wydarzenia artystyczne, bo przecież realizowane pod czujnym okiem gdańskich pedagogów. W Akademii posłuchamy klasyki, jazzu, muzyki rozrywkowej, dawnej i współczesnej, wokalnej i instrumentalnej. W zasadzie wszystkiego, nad czym aktualnie pracują studenci. I posłuchamy tego w większości przypadków za darmo! Warto już teraz polubić profil Akademii Muzycznej na Facebooku, żeby nie przegapić żadnego wydarzenia.
W grudniu możemy m. in. zapoznać sie z najnowszymi trendami w muzyce akordeonowej. Akordeon to przecież, jak mówił w wywiadzie udzielonym naszemu portalowi Paweł Zagańczyk, "spryciarz, który prosto z biesiady wdarł się na sceny sal koncertowych, rozpycha się łokciami i zaczyna się rządzić".
Chcecie zrobić prezent rodzicom czy dziadkom? Jeśli tak, to zabranie ich na koncert "Miłość wiecznie jest młoda", który odbędzie się 19 grudnia o godz. 16, będzie strzałem w dziesiątkę! W programie znajdą się jazzowo-popowe aranżacje takich piosenek jak "Parasolki z Cherbourga", "Miłość się spóźniła", "Melancholie", "Zachodni wiatr" "Nie wiem", "Pierwszy siwy włos", czy "Naprawdę jaki jesteś nie wie nikt" i wielu innych. Wokalistce Katarzynie Rogalskiej towarzyszyć będą m. in. Cezary Paciorek, Maciej Sikała czy Piotr Lemańczyk. Wstęp oczywiście jest wolny.
A jeśli nie mamy co zrobić z dziećmi...
...wybierzmy się na koncerty razem z nimi! W piątek 4 grudnia o godz. 12.00 w gdańskim kościele św. Trójcy odbędzie się kolejny happening zatytułowany "Popiszczmy Razem!". W tym wyjątkowym dniu nikt nie będzie kazał dzieciom w kościele siedzieć cicho. Przeciwnie - mają piszczeć ile sił w płucach, a do wspólnej zabawy włączą się również piszczałki zabytkowych organów Mertena Friese.
Muzycznych atrakcji dla dzieci i ich rodziców nie zabraknie również w Mikołajki. "Świąteczna gwiazdka na wiele głosów" zabrzmi o godz. 12 w Sali Portu Gdynia . W tym samym czasie w Filharmonii Bałtyckiej odbędą sie "Familijne Mikołajki", które odwiedzą Don Kichote i Guliwer.
O godz. 18 na scenę Sali Koncertowej Portu Gdynia wjedzie "Śpiewająca lokomotywa" - ciepło przyjęty przez publiczność i krytykę spektakl, na który składają się wiersze Juliana Tuwima z muzyką Piotra Salabera. Kto jednak będzie miał już dość mikołajkowych atrakcji i najdzie go ochota na chillout przy dźwiękach muzyki klasycznej, powinien odwiedzić Miasto Aniołów . Tutaj nie obowiązuje filharmoniczny savoir vivre. Można wygodnie się położyć, zamknąć oczy, zrelaksować się, a nawet zasnąć. No i możemy zabrać ze sobą dzieci.
Miejsca
Wydarzenia
Opinie (4) 2 zablokowane
-
2015-12-01 20:44
Bilety
Szkoda że zdobycie biletów graniczy z cudem
- 7 0
-
2015-12-09 23:09
goscinnie w operze (1)
w Filharmonii Baltyckiej wystepuje goscinnie wielu artystow, a w Operze Baltyckiej scena jest zamknieta dla publicznosci poza kilkoma przedstawieniami kazdego miesiaca, warto zaprosic goscinnych artystow takze do opery aby publicznosc mogla korzystac
- 2 1
-
2015-12-09 23:15
dyrektor opery baltyckiej mieszka w Warszawie i olewa Gdansk
dla dyrektora opery najwazniejszy jest on i jego zona, goscie nie sa zapraszani na scene operowa, nawet gdanska szkola baletowa nie ma wstepu na scene opery baltyckiej w Gdansku
- 1 0
-
2015-12-17 18:12
Wlasnie
Dlaczego w operze nie wystawia sie widowisk baletowych?
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.