- 1 Idealne książki na jesień (25 opinii)
- 2 Teatr i dobra muzyka na Garnizonie (12 opinii)
- 3 Quo vadis - znakomity musical z podtekstami (52 opinie)
- 4 Tłumy młodych na Gdańskich Targach Książki (40 opinii)
- 5 10 lat Teatru Baabus Musicalis i jego goście (9 opinii)
- 6 Wielki Maraton Czytelniczy: to koniec? (78 opinii)
Kossak, Witkacy, Warhol i inni. Poczwórny wernisaż i licytacja w Sopocie
Sztuka w Sopocie!, czyli pięć sierpniowych dni wypełnionych przedaukcyjnymi wystawami, a następnie licytacjami. To już tradycja, że największy polski dom aukcyjny DESA Unicom w połowie lata organizuje w Sofitel Grand Sopot takie wydarzenie. W tym roku w rolach głównych m.in. dziedzictwo Kossaków, prace Nowosielskiego, Abakanowicz, Dwurnika, a także biżuteria i młoda polska sztuka. We wtorek, 6 sierpnia, odbył się wernisaż wystaw. Ekspozycje można oglądać codziennie do 10 sierpnia w godz. 11-19. Wszystkie zwieńczą licytacje.
Wielcy mistrzowie XX wieku
We wtorek, 6 sierpnia, w Sofitel Grand Sopot odbył się wernisaż czterech wystaw. Główną częścią ekspozycji jest wystawa "Dekady. Wielcy Mistrzowie XX wieku". Przedstawia ona 71 dzieł wybitnych artystów XX wieku. Wśród nich znajdują się m.in.: zestaw czterech grafik Andy Warhola zatytułowany "Saint Apolonia", rzeźba "Nude Ascending a Staircase Hommage to Marcel Duchamps" Salvadora Dali, portret Ady Propper, autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza, rysunek tuszem na papierze Magdaleny Abakanowicz, "Kobieta przy tablicy" Jerzego Nowosielskiego, "Nokturn XXXI" Jana Dobkowskiego, praca z głośnego cyklu "Sztuka postkonsumpcyjna" Natalii Lach-Lachowicz, pejzaż "Miasto" Edwarda Dwurnika, "Akt leżący" Mojżesza (Moise) Kislinga czy cztery prace Nikifora Krynickiego, jednego z najsłynniejszych na świecie prymitywistów.
Twórczość trzech pokoleń najsłynniejszego polskiego rodu malarzy
Druga część to wystawa poświęcona twórczości najsłynniejszej polskiej rodziny artystycznej - Kossaków. To już piąta edycja aukcji, w której prezentowane jest dziedzictwo najsłynniejszego polskiego rodu malarzy. Poczynając od nestora - akwarelisty Juliusza, przez dzieła jego syna Wojciecha i wnuka Jerzego, mamy do czynienia z żywą tradycją batalistycznej, a przede wszystkim patriotycznej sztuki, która była i wciąż jest doceniana przez kolekcjonerów.
W tegorocznej ofercie można wylicytować trzy znakomite akwarele nestora rodu z jego szczytowego okresu twórczości. Pośród prac Wojciecha Kossaka wartymi uwagi są dwa fragmenty jego najsłynniejszej panoramy "Berezyny" (1894-96), niezwykle unikatowy, wczesny obraz "Życie w Zakopanem: z wycieczki w Turnie" (1883) czy doskonały portret Georga Palmera Putnama na mustangu jako kowboj z 1920, wykonany podczas pierwszej podróży artysty do Stanów Zjednoczonych. Wśród obrazów najmłodszego Kossaka warto zwrócić uwagę na jedną z najsławniejszych kompozycji Jerzego, "Wizja Napoleona w odwrocie spod Moskwy w 1812 roku" w okazałym formacie.
Biżuteria XIX i XX wieku
Nowością podczas tegorocznej edycji projektu jest ekspozycja "Biżuteria. Dzieła Sztuki jubilerskiej XIX i XX wieku". Wystawa prezentuje aż 40 starannie wyselekcjonowanych, wyjątkowych dzieł sztuki jubilerskiej, z których połowę stanowią pierścionki z brylantami, perłami oraz kolorowymi kamieniami.
Szczególną uwagę przyciąga m.in.: pierścionek z diamentami o łącznej masie 2,32 ct z lat 20/30. XX w., a także kolczyki z turkusami z austro-węgierskimi puncami wykonane w II poł. XIX w. czy klipsy z Domu Mody Christian Dior, datowane na lata 70/80 XX w.
Młoda sztuka
Ostatnią, jednak niezwykle bogatą częścią wystawy jest "Młoda Sztuka", która prezentuje ok. 90 prac młodych, debiutujących artystów na rynku sztuki. Prace tworzone w XXI w. stanowią unikalny zapis twórczych poszukiwań, inspiracji i społecznych nastrojów. Wśród nich znajduje się np. "Szczęście 43" Bożeny Sieczyńskiej - artystki z Trójmiasta, której zeszłoroczny obraz "Szczęście 7" pobił rekord na aukcji, "AWPOZ" Adama Bakalarza, "The beginning" Hanny Kłopotowskiej, "Sky blue" Hugo Gizy, "Duality" Michała Mąki czy "Lewitacje" Lecha Batorego.
Powrót do przeszłości. Nieznane wnętrza Grand Hotelu
Wystawy kończą się licytacją
Każda z wystaw kończy się w dniu licytacji. Aukcja "Ród Kossaków" odbędzie się 8 sierpnia o godz. 18. Tego samego dnia o godz. 18:30 zaplanowano aukcję biżuterii. Dzień później (o godz. 19) będzie można licytować obrazy zebrane w kolekcji "Dekady. Wielcy Mistrzowie XX wieku". Z kolei na 10 sierpnia (godz. 18) zaplanowano licytację "Młodej sztuki". Wystawy można oglądać w godz. 11-19.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2024-08-07 14:21
Fantastyczne zestawienie (2)
Panie na zdjęciach są również piękne i stanowią żywe dzieła sztuki.
- 13 2
-
2024-08-07 15:03
(1)
A panowie? Jak ich oceniasz?
- 4 1
-
2024-08-07 16:01
Trzeba by im w portfel zajrzeć.
- 3 3
-
2024-08-08 05:59
Szczerze (1)
Nie zarobili by na mnie
A z drugiej są ludzie którzy malują tak samo a nawet lepiej a nie są sławni- 3 6
-
2024-08-09 17:24
Zostan
Mecenasem 'tych ludzi" i och wypromuj. Będą slawni
- 1 0
-
2024-08-07 14:57
Wspaniale,szkoda że tak krótko.Wybitni artyści.
- 7 5
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.