- 1 Wykupili cały nakład jej nowej książki (118 opinii)
- 2 Najlepsze zdjęcia ostatniego roku (91 opinii)
- 3 5 wystaw do zobaczenia we wrześniu (12 opinii)
- 4 Czy AI zastąpi artystów? (72 opinie)
- 5 Jedna z najważniejszych nagród w Gdyni (7 opinii)
- 6 Czytelnicy wybierają najlepsze zdjęcie (66 opinii)
"Księżniczka czardasza" pod batutą dyrygenta-rezydenta
4 maja 2023 (artykuł sprzed 1 roku)
Dyrygent młodego pokolenia - Trajan Muryń - poprowadzi spektakle premierowej operetki Księżniczka czardasza w Operze Bałtyckiej w Gdańsku 18 i 19 maja. Będzie to jego drugi występ na scenie gdańskiej opery, po debiucie 17 lutego br., gdy samodzielnie poprowadził spektakl "Hrabina" Stanisława Moniuszki jako dyrygent-rezydent.
Trajan Muryń jest beneficjentem programu stypendialnego "Dyrygent-rezydent" Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca w Operze Bałtyckiej na sezon artystyczny 2022/2023. Program ma ułatwić start młodym artystom na drodze dyrygentury, stwarzając im możliwość współpracy i
bezpośredniego kontaktu z zawodowym zespołem orkiestrowym lub operowym.
Młody dyrygent jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, a od października 2021 r. studentem dyrygentury symfoniczno-operowej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W 2021 r. rozpoczął współpracę z Operą Bałtycką jako asystent dyrygentów przy przedstawieniach, takich jak: "Fidelio" L. van Beethovena, "Thaïs" J. Masseneta, "Don Kichot" L. Minkus czy "Enfant et les sortilèges" (Dziecko i czary) M. Ravela. W czasie rezydentury współpracował z takimi dyrygentami, jak: Michał Krężlewski (opiekun rezydentury), Nicolas Krauze, Franck Chastrusse Colombier, Adam Banaszak (kierownik muzyczny Księżniczki czardasza) czy Yaroslav Shemet (zastępca dyrektora ds. muzycznych Opery Bałtyckiej w Gdańsku).
"Księżniczka czardasza" w Operze Bałtyckiej
"Księżniczka czardasza" Imre Kálmána to niezaprzeczalny hit, który niezmiennie bawi publiczność największych scen i jest jednym z najczęściej wystawianych dzieł operetkowych na świecie. To wzruszająca historia miłości artystki i księcia, która mimo wielu przeszkód kończy się happy endem.
Realizacja Opery Bałtyckiej zapowiadana jest jako porywające widowisko muzyczne, które ma łączyć sztukę operetkową z rewią. Twórcy sięgają po inspirację do popularnych w latach 40. XX w amerykańskich spektakli. Tytuł reżyseruje Jerzy Snakowski.
Młodzi dyrygenci praktykują pod okiem najlepszych
Spektakle "Hrabina" i "Księżniczka czardasza" są współorganizowane przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego "Dyrygent-rezydent", finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Program jest adresowany do polskich instytucji muzycznych oraz do młodych polskich dyrygentów-absolwentów lub osób posiadających licencjat na Wydziale Dyrygentury Symfoniczno-Operowej do dwóch lat od ukończenia studiów magisterskich lub otrzymania stopnia licencjata. Realizacja programu odbywa się poprzez rezydencje dyrygenckie w zawodowych zespołach orkiestrowych oraz w teatrach operowych i muzycznych.
Główne cele programu to prezentacja i promocja młodych polskich dyrygentów, ułatwienie im debiutu i nabywania praktyki wykonawczej poprzez stworzenie im możliwości współpracy i bezpośredniego kontaktu z zawodowym zespołem orkiestrowym lub operowym oraz zachęcenie polskich instytucji artystycznych do podejmowania współpracy z młodymi dyrygentami.
Oczekiwanym rezultatem programu jest rozwój warsztatu wykonawczego i promocja młodych polskich dyrygentów oraz wzrost liczby wykonań muzyki polskiej.
MM
Miejsca
Spektakle
Opinie (3)
-
2023-05-05 17:27
I fajnie.
- 10 0
-
2024-02-05 10:17
,,Księżniczka czardasza"
Bardzo dobre wrażenia - piękna oprawa i śpiew, trochę komediowo, omyłkowo - polecam
- 3 0
-
2024-05-16 09:21
Super
Wspaniała operetka piękna muzyka na pewno będzie to mile spędzony czas
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.