- 1 Pisarka przyciągnęła tłumy do Sopoteki (94 opinie)
- 2 Idealne książki na jesień (30 opinii)
- 3 Quo vadis - znakomity musical z podtekstami (55 opinii)
- 4 Wielki Maraton Czytelniczy: to koniec? (78 opinii)
- 5 Duża impreza dla moli książkowych (60 opinii)
- 6 Tłumy młodych na Gdańskich Targach Książki (40 opinii)
Ku pamięci Tadeusza Kantora
Legenda polskiego i europejskiego teatru, a poza tym malarz, scenograf, poeta, aktor i happener Tadeusz Kantor do Trójmiasta zaglądał niezwykle rzadko. Teraz Galeria Sztuki Współczesnej NPS w niewielkiej wystawie plakatów do spektakli Kantora przypomina artystyczne wędrówki jednego z najważniejszych polskich artystów XX wieku.
Tadeusz Kantor sztukę pojmował organicznie, tworzył dzieła wszechstronne, obejmujące różne dycypliny sztuki. Największą sławę zyskał jako twórca teatru, komponowanego jak obrazy malarskie, bowiem aktorzy i rekwizyty funkcjonowali w jego spektaklach niczym motywy malarskie. Jego fizyczną obecność w spektaklach można traktować jak ostatnie pociagnięcia pędzla.
Do Trójmiasta Kantor przyjechał tylko raz. W 1980 roku w Sali Widowiskowej Stoczni Gdańskiej zaprezentował jeden ze swoich najwybitniejszych spektakli - "Wielopole, Wielopole". Zresztą większość ze swoich dzieł teatralnych pokazywał częściej poza granicami Polski niż w Krakowie, Warszawie, czy Wrocławiu.
Wystawa obejmuje wybór 14 plakatów z różnych okresów twórczości Kantora - począwszy od "Nadobniś i koczkodanów", przez "Umarłą klasę", "Wielopole, Wielopole", "Cricotage - maszynę miłości i śmierci" i "Niech szczezną artyści", po "Dziś są moje urodziny" - ostatni, dokończny już po śmierci Kantora spektakl Teatru Cricot 2.
Wybrane plakaty są widocznym śladem wędrówek teatru Tadeusza Kantora Cricot 2 po świecie - zapowiadają "seansy dramatyczne", jak tytułował Kantor swoje spektakle, odbywane we Włoszech, Hiszpanii, Francji, Japonii i Polsce. W formie prezentacji multimedialnej zobaczyć można również 370 plakatów i rysunków Tadeusza Kantora do większości jego spektakli.
Ten ciekawy, choć nieco chaotyczny wybór prac Kantora i plakatów poświeconych jego twórczości jest ważnym głosem w sprawie Tadeusza Kantora. Warto poczekać na kolejny, ponieważ jak zapewnia Marcin Bildziuk, kurator wystawy z ramienia Stowarzyszenia Nowy Port Sztuki, Galeria Sztuki Współczesnej NPS tą wystawą współpracę z Cricoteką dopiero rozpoczyna. Wystawa będzie czynna do 7 stycznia.
Łukasz Rudziński: Jak wyglądała praca z Tadeuszem Kantorem?
Bogdan Renczyński: Praca z Kantorem nie posiada czasu przeszłego. To jest ciąły proces. Sam jestem tego dowodem, bo ludzie, z którymi współpracuję, ciągle rozwijają i przybliżają jego dorobek. On jest ponadczasowy.
Czy któryś ze spektakli, w których brał Pan udział, wspomina Pan szczególnie?
Najważniejsze było moje pierwsze spotkanie z Tadeuszem Kantorem w 1980 roku, które wpłynęło na całe moje życie. Jako jeden z nielicznych aktorów Kantora mam prawo mówić o jego teatrze, bo go widziałem zanim zacząłem w nim grać. "Umarłą klasę" i "Wielopole, Wielopole" oglądałem najpierw z perspektywy widza. Potem w 1980 roku wszedłem do zespołu Tadeusza Kantora i poznałem je od drugiej strony.
Jaki był Tadeusz Kantor?
Był człowiekiem niezwykle charyzmatycznym. Wymagał całkowitej, absolutnej współpracy, współodczuwania tego, co robił i nad czym pracował. Ponieważ on całkowicie się potrafił się oddawać dziełu to my, jako aktorzy i jako dzieła sztuki - bo tak Kantor postrzegał aktorów - również powinniśmy być skazani na największe niebezpieczeństwo, jakim jest styczność z arcydziełem.
Na wystawie widzimy bardzo skromną część zbiorów Cricoteki. Większość pamiątek po Tadeuszu Kantorze krąży w różnych wystawach po świecie, bo w Cricotece po prostu się nie mieści...
Cricoteka dysponuje kilkoma tysiącami dzieł Tadeusza Kantora. Obrazy i rysunki Kantora rzeczywiście są rozproszone po całym świecie, ale wiele tysięcy fotografii i wycinków Kantorów została przekazana przez samego Kantora - bo to on zapoczątkował tę kolekcję, a my w Cricotece kontynuujemy jego dzieło.
Budujemy w Krakowie Muzeum Tadeusza Kantora, które będzie posiadać znacznie bardziej rozbuowaną stałą ekspozycję. Jeśli jest możliwość kupienia jakiegoś jego obrazu, czy rysunku to dobrze. Ale już sama świadomość, że one są, w jakimś sensie legitymizuje naszą presję mówienia o Kantorze. W Polsce Tadeusz Kantor to ciągle trudny temat. Zachód jest znacznie odważniejszy.
Miejsca
Opinie (12)
-
2010-12-03 13:36
na koniec tygodnia uczta dla mojej skołatanej duszy (2)
I mój wspaniały twórca gdzie pędziłem jak szalony na każe jego pojawienie sie tu w tej szarej tamtejszej rzeczywistości, choć tak naprawdę wykorzystywał zderzenie wysublimowanego tekstu i przedmiotów często zastanych, prymitywnego otoczenia a nawet je zmieniał na gorsze. Taki był Kantor na widowni często ze wzruszenia ludzie płakali. Tak jak dziś pisząc te kilka niezgrabnych słów łzy zasłaniają mi oczy. Szkoda, że tak mało mamy takich wspaniałych i mających coś wielkiego do powiedzenia artystów nie tylko blichtr i celebrę. Wielka szkoda:((
- 5 0
-
2010-12-03 17:28
nic dodać nic ująć (1)
dobrze, że Kantor pojawia się w Trójmieście
- 2 1
-
2010-12-04 14:30
kanorów ci u nas dostatek
ale to wszystko zaczal kantor z krakowa. mozemy byc teraz centrum europy
- 1 0
-
2010-12-03 15:24
wystawa Kantora
Koniecznie muszę iść na tą wystawę. Bo z tego co widzę na fotografiach to bardzo interesująco to wygląda. Prace Kantora widziałam kilka lat temu w Krakowie.
- 1 1
-
2010-12-03 21:20
(1)
Kantor skończył się na Kill \'EM All
- 0 1
-
2010-12-05 01:11
wyjć
- 1 0
-
2010-12-03 22:47
fajny projekt
- 1 1
-
2010-12-04 00:37
czemu? (3)
Dziś nie ma takich ludzi jak Tadeusz Kantor... :(
Są tylko nędzni epigoni (np. Janusz Wiśniewski).- 1 0
-
2010-12-04 14:38
jak to nie ma? (2)
sa. ale nie na swieczniku
- 0 1
-
2010-12-05 01:12
dokładnie (1)
ludzie wierza dzis mamonie z kantoru bardziej niz takim osobowoscią
- 1 0
-
2010-12-05 01:12
om
- 1 0
-
2010-12-05 14:18
smutne
że teraz pokazują Kantora na jakimś... z...piu.
- 2 2
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.