- 1 Wykupili cały nakład jej nowej książki (118 opinii)
- 2 Najlepsze zdjęcia ostatniego roku (91 opinii)
- 3 5 wystaw do zobaczenia we wrześniu (12 opinii)
- 4 Czy AI zastąpi artystów? (72 opinie)
- 5 Jedna z najważniejszych nagród w Gdyni (7 opinii)
- 6 Czytelnicy wybierają najlepsze zdjęcie (66 opinii)
Lokal na Oruni czeka na artystów
Artyści szukający miejsca do prowadzenia swojej działalności mogą skorzystać z oferty Gdańskich Otwartych Pracowni. Na wynajem czeka lokal o powierzchni 41,71 m kw. przy ul. Podmiejskiej 18. Oferty można składać do 9 maja 2023, do godz. 15. w siedzibie Gdańskich Nieruchomości przy ul. Partyzantów 74 w Gdańsku.
Dla profesjonalistów i amatorów
Ideą zainicjowanego trwającego już pięć lat programu jest udostępnianie twórcom na preferencyjnych warunkach lokali, w których nie tylko będą mogli pracować, ale również prezentować tworzoną przez siebie sztukę widzom. Program przeznaczony jest dla gdańskich artystów. Pracownie tworzyć mogą zarówno ci profesjonalni - absolwenci uczelni artystycznych lub członkowie organizacji twórczych, jak również ci, którzy sztuką zajmują się nieprofesjonalnie.
Program ma za zadanie zwiększenie udziału lokalnych twórców i mieszkańców w kulturze oraz zaangażowanie ich we współtworzenie kultury w naszym mieście. W Gdańskich Otwartych Pracowniach odbywają się m.in. wernisaże, spotkania, warsztaty arteterapeutyczne, kameralne koncerty czy pokazy filmów.
Fotograf zwrócił miastu Gdańsk nagrodę, bo nie dostał lokalu na pracownię
Kolejny lokal trafi do artystów
Obecnie, w ramach programu Gdańskie Otwarte Pracownie, na wynajem czeka lokal o powierzchni 41,71 m kw. przy ul. Podmiejskiej 18 na Oruni.
Za wynajem lokalu przez pięć lat przyszli najemcy płacić będą:
- 10 proc. stawki bazowej netto, tj. 3,11 zł/m kw. - dla osób prowadzących działalność artystyczną osobiście, z wyłączeniem handlu,
- 30 proc. stawki bazowej netto, tj. 9,33 zł/m kw. - dla osób prowadzących działalność artystyczną osobiście, z możliwością handlu.
Jakie warunki należy spełnić, aby wynająć lokal?
By starać się o pracownię, nowi najemcy muszą spełnić określone warunki:
- działalność artystyczna lub twórcza musi być prowadzona w lokalu osobiście,
- w ofercie należy przedstawić harmonogram czasowego udostępnienia pracowni dla publiczności.
Z oferty skorzystać mogą artyści mieszkający lub tworzący w Gdańsku.
Pisemne oferty na najem lokalu należy składać osobiście lub przez upoważnioną osobę do 9 maja 2023 roku do godziny 15. w siedzibie Gdańskich Nieruchomości przy ul. Partyzantów 74 w Gdańsku.
Koordynatorami programu są Gdańskie Nieruchomości oraz Biuro Prezydenta ds. Kultury Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Regulamin konkursu oraz wszystkie informacje o tym jak przystąpić do programu Gdańskich Otwartych Pracowni dostępne są na stronie Gdańskich Nieruchomości.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-04-24 13:16
mięsny kiedyś tam był. (1)
pewnie najszybciej 6 lombard na Oruni powstanie. W tym ciągu są 3 wiec 4 tez da radę w tych czasach.
- 9 2
-
2023-04-25 11:05
Kiedyś na tej ulicy były 3 spożywczaki i mięsny, coś bardzo poszło nie tak, że zostały same lombardy i hazard...
- 0 0
-
2023-04-24 12:56
Ciekawy paradoks ... (4)
Zauważyłem, że coraz więcej lokali należacych do miasta (czyli do nas) jest oddawanych za pół darmo w najem różnym artystom, stowarzyszeniom, fundacjom itp. Często dotyczy to lokali, które wcześniej były wynajmowane pod mała działalność gospodarczą. Miasto jednak tak wywindowało czynsze , że lokale te długo stoją puste i nie przynoszą dochodu.
Zauważyłem, że coraz więcej lokali należacych do miasta (czyli do nas) jest oddawanych za pół darmo w najem różnym artystom, stowarzyszeniom, fundacjom itp. Często dotyczy to lokali, które wcześniej były wynajmowane pod mała działalność gospodarczą. Miasto jednak tak wywindowało czynsze , że lokale te długo stoją puste i nie przynoszą dochodu. Rozwiązaniem jest jak widać oddanie lokalu tzw. artystom itp. Jak to się ma do pustek w kasie miasta? Może jakiś artykuł ile miasto miało kiedyś lokali , ile ma teraz, jakie są dochody z najmu. Może być ciekawie....
- 32 12
-
2023-05-25 15:26
$
artyści osładzają teren pod dewelopera :)
- 2 1
-
2023-04-24 15:18
problem jest inny (2)
otóż podatki z działalności gospodarczej w bardzo małej części trafiają do kasy miasta więc miasto nie ma interesu żeby mieć jak najwięcej małych firm, lepiej mieć jak najwięcej obywateli płacących pit w mieście, każdy nowy blok to dla miasta lepszy zysk niż każda nowa firma
- 3 0
-
2023-04-24 15:40
Podatki i owszem (1)
Ale czynsze to już wymierna sprawa. Ci co siedzą za darmo w tych lokalach miejskich to nic do kasy miejskiej i tak nie wnoszą. Ale jest inna rzecz, oni za takie lokale będą głosować na tych co należy. Tak poprzez system patronacki, kształtuje się swoich wyborców.
- 6 2
-
2023-04-24 20:21
no i nic nie wnoszą
bo już prawie nic nie ma. Teraz nawet banki likwidują palcówki.
- 1 1
-
2023-04-25 12:55
To fakt (1)
te preferencyjne warunki powinny być gruntownie przemyślane. Niezaradni artyści czy podobni, powinni owszem mieć odrobinkę wsparcia, ale żeby potem prowadzić biznes, jak każdy a nie być roszczeniowym nieroben. Patrz: Zachód
- 2 4
-
2023-04-25 23:52
masz do tego ból, wiadomo żeś prul
- 1 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.